Jump to content


Συνθεση PC


Recommended Posts

Γεια σας παλικαρια εχω χασει το αθλημα και δεν εχω ιδεα τι να διαλεξω κοιταζα για 1151 μετα ανακαλυψα την 1200 μετα την ραιζεν και τα εχασα 

 

θελω ΜΒ ΡΑΜ και CPU ολα τα αλλα τα εχω GPU κ οθονη θα γινουν αλλαγες ποιο υστερα η χρηση θα ειναι για SQUAD PUBG και κανα σερφαρισμα παρακαλω αν ειναι δυνατον ιντελ 

 

300€ καλα ειναι ; 

Έγινε επεξεργασία από Iraklis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

https://www.skroutz.gr/s/23292413/Intel-Core-i5-10400-Box.html 

https://www.skroutz.gr/s/23872780/Asrock-H410M-ac-Motherboard-Micro-ATX-με-Intel-1200-Socket.html (έχει WiFi - καλή περίπτωση ΑΝ την βρεις πουθενά - αν θες παραπάνω SATA θύρες, πρέπει να πας σε άλλες λύσεις, λίγο ακριβότερες ίσως)

https://www.skroutz.gr/s/7730092/G-Skill-RipjawsV-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-16GVKB.html (στανταράκι που όπου και αν πρότεινα έπαιξε απροβλημάτιστα)

 

Εκεί κοντά στα 300.

 

Ωστόσο, κάποιες πληροφορίες εξτρά, θα ήταν χρήσιμες

-GPU ποια έχεις;;

-Κουτί ποιο έχεις;;

-Τροφοδοτικό ποιο έχεις;;

-Έχεις SSD?

-Σε τι ανάλυση θες να παίξεις; 

Όλα αυτά για να δούμε αν χρειάζεσαι και κάτι επιπλέον. Αν έχεις τροφοδοτικό 8ετίας τσίφτεκ, λυπάμαι αλλά θα πρέπει να το αλλάξεις :p 

 

 

Ο μόνος λόγος που προτείνω intel είναι γιατί στα ίδια λεφτά ο Ryzen 3500X είναι υποδεέστερος. Σε υψηλότερα "κλιμάκια" επεξεργαστών, αξίζει Ryzen καθώς γενικά έχουν πιο αναβαθμίσιμη πλατφόρμα. 

Μιας και έχεις να ασχοληθείς λοιπόν καιρό, να σου πω πως η Intel έχει μείνει λίγο πίσω, είναι πολύ καλύτεροι οι Ryzen. Ωστόσο σε αυτή την κατηγορία τιμών που αναζητάς, ενώ ήταν βασίλισσα η AMD, παραδόξως συμφέρει η Intel μιας και επιτέλους αποφάσισε να δώσει 6c/12t σε μια κατηγορία που έδινε 4c/4t παραδοσιακά.

 

Επιπλέον, το θέμα GPU είναι τρομερά πολύπλοκο πλέον. Επειδή έχουν εξαφανιστεί από προσώπου γης οι GPU λόγω mining, για να πεις ότι θα βάλεις μια αξιόλογη (αν βρεις να την αγοράσεις), πληρώνεις υπεραξία. Διπλά και τριπλά λεφτά. Οπότε, έτσι κι αλλιώς, θα μείνεις με ότι έχεις.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και ευχαριστω για τις πληροφοριες 

 

Gpu εχω την R9 380 4gb 

 

κουτι corsair c70 

 

και οθονη 21“ 10ετιας ?

 

psu corsair 850x 

 

ssd 125gb 

 

απο αναλυσεις δεν εχω απαιτησεις πολλες παιζω σε μετρια κ ειμαι ικανοποιημενος απλα τελευταια ειχα σοβαρο προβλημα με την RAM 8gb ηθελα να ρωτησω επισης μπορω να εχω ακομα ddr3 στις μητρικες 1200 ; Και να κανω υστερα την αγορα ραμ ddr4 ;

 

 

edit επισης δεν ασχολουμε με οβερκλοκ 

Έγινε επεξεργασία από Iraklis
Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος Iraklis έγραψε:

κουτι corsair c70 

 

Μια χαρά κουτάκι αν θες την άποψή μου :)

πριν 45 λεπτά, το μέλος Iraklis έγραψε:

Gpu εχω την R9 380 4gb 

 

Κράτησέ την , πλέον δεν βρίσκεις κάρτες. Είναι πλέον παλιά και δεν αντέχει πολύ αλλά θα κάνεις την δουλειά σου εφόσον δεν παίζεις σε τίποτα τρελές αναλύσεις.

Από περιέργεια, ποιο είναι το τωρινό σου σύστημα; (Mobo , CPU , RAM). Γιατί πρέπει να υπάρχει καλός λόγος αναβάθμισης. Αν είναι μόνο τα 8GB που λες, βάλε άλλα 8 DDR3, δεν είναι ανάγκη να παίρνεις ολόκληρο σύστημα. Αν είναι πάρα πολύ παλιό όμως, οκ, τότε υπάρχει νόημα.

πριν 46 λεπτά, το μέλος Iraklis έγραψε:

και οθονη 21“ 10ετιας ?

 

Την κρατάς όσο αντέξει και μετά το κοιτάζεις, είναι πολλά τα 10 έτη :p 

 

πριν 48 λεπτά, το μέλος Iraklis έγραψε:

psu corsair 850x 

 

Αν και δεν μας λες ποιο ακριβώς είναι, αρκεί να είναι ποιοτικό (τα Watts δεν λένε κάτι). Το X στο τέλος μου κάνει για το Rmx ? 

 

πριν 51 λεπτά, το μέλος Iraklis έγραψε:

ssd 125gb 

 

128gb λογικά εννοείς. Μπορεί να σου φανεί περίεργο αλλά τα 128 πλέον είναι λίγα. Φαντάζομαι πως μόνο τα Windows θέλεις να έχεις (υπόψη καλό είναι να έχεις Windows 10 σε νέα συστήματα) αλλά τα 250-256GB είναι must. Έχε το στον νου μιας και οι τιμές ακόμη είναι οκ για αυτά τα drive. Παράδειγμα

 

πριν 53 λεπτά, το μέλος Iraklis έγραψε:

απο αναλυσεις δεν εχω απαιτησεις πολλες παιζω σε μετρια κ ειμαι ικανοποιημενος απλα τελευταια ειχα σοβαρο προβλημα με την RAM 8gb ηθελα να ρωτησω επισης μπορω να εχω ακομα ddr3 στις μητρικες 1200 ; Και να κανω υστερα την αγορα ραμ ddr4 ;

 

Από την 6η γενιά intel και μετά δεν υπάρχει DDR3 σε νεότερα συστήματα. Τις ξεχνάς τις DDR3 και πηγαίνεις για DDR4 αν καταλήξεις σε νέο σύστημα. Το μηχανηματάκι που έχεις προσπάθησε να το πουλήσεις αν θέλεις :) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

128gb λογικά εννοείς. Μπορεί να σου φανεί περίεργο αλλά τα 128 πλέον είναι λίγα. Φαντάζομαι πως μόνο τα Windows θέλεις να έχεις (υπόψη καλό είναι να έχεις Windows 10 σε νέα συστήματα) αλλά τα 250-256GB είναι must. Έχε το στον νου μιας και οι τιμές ακόμη είναι οκ για αυτά τα drive. Παράδειγμα

Αν θα πάει σε αναβάθμιση τελικά και αποφασίσει και για νέο SSD δίσκο, καλύτερα να πάρει Μ.2 pci-e x4 SSD κατευθείαν. Καλύτερος από SATA SSD και στα ίδια λεφτά πάνω κάτω. Φτάνει να επιλέξει μητρική που να παίρνει Μ.2 pci-e x4 δίσκο (και όχι απλώς Μ.2 SATA).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Καλησπέρα.

 

https://www.skroutz.gr/s/23292413/Intel-Core-i5-10400-Box.html 

https://www.skroutz.gr/s/23872780/Asrock-H410M-ac-Motherboard-Micro-ATX-με-Intel-1200-Socket.html (έχει WiFi - καλή περίπτωση ΑΝ την βρεις πουθενά - αν θες παραπάνω SATA θύρες, πρέπει να πας σε άλλες λύσεις, λίγο ακριβότερες ίσως)

https://www.skroutz.gr/s/7730092/G-Skill-RipjawsV-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-16GVKB.html (στανταράκι που όπου και αν πρότεινα έπαιξε απροβλημάτιστα)

 

 

 

 

Πριν 4 χρόνια αυτά θα κόστιζαν 600+ ευρώ. Τώρα είναι η καλύτερη εποχή για αναβάθμιση εκτός απο GPU

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος TopCLR έγραψε:

Αν θα πάει σε αναβάθμιση τελικά και αποφασίσει και για νέο SSD δίσκο, καλύτερα να πάρει Μ.2 pci-e x4 SSD κατευθείαν. Καλύτερος από SATA SSD και στα ίδια λεφτά πάνω κάτω. Φτάνει να επιλέξει μητρική που να παίρνει Μ.2 pci-e x4 δίσκο (και όχι απλώς Μ.2 SATA).

 

Ναι, υπάρχουν με τα ίδια λεφτά, δεν αντιλέγω, με καλύτερες αναγραφόμενες ταχύτητες εγγραφής/ανάγνωσης τις οποίες δεν θα αξιοποιήσει ποτέ.

Τα 4Κ r/w είναι ίδια σε αυτά  τα drives, εκεί είναι η διαφορά και για να βάλει Μ.2, θέλει και ακριβότερη μητρική. Παράδειγμα. Μειώνω το κόστος διαλέγοντας mATX , το C70 χωράει άνετα και κανονική χωρίς πρόβλημα (δούλεψα παλιότερα σε αυτό). Αλλά και πάλι είμαστε εκτός μπάτζετ - εκτός και αν ο OP δεν έχει πρόβλημα με αυτό και διαθέτει τα χρήματα.. Μπορούμε να πούμε ότι του αρκεί και ένας i3 10100 αλλά δεν θα τον πρότεινα.

πριν 4 λεπτά, το μέλος edward έγραψε:

 

Πριν 4 χρόνια αυτά θα κόστιζαν 600+ ευρώ. Τώρα είναι η καλύτερη εποχή για αναβάθμιση εκτός απο GPU

Νομίζω σε αυτή την κατηγορία έπαιζε μπάλα η AMD μόνη της και τώρα ξαφνικά, τα πράγματα ήρθαν τούμπα. Περίεργο ακόμη και για μένα που είχα , ως επί το πλείστον, Intel συστήματα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Ναι, υπάρχουν με τα ίδια λεφτά, δεν αντιλέγω, με καλύτερες αναγραφόμενες ταχύτητες εγγραφής/ανάγνωσης τις οποίες δεν θα αξιοποιήσει ποτέ.

Τα 4Κ r/w είναι ίδια σε αυτά  τα drives, εκεί είναι η διαφορά και για να βάλει Μ.2, θέλει και ακριβότερη μητρική.

Εγώ πάντως μιλάω με την δική μου εμπειρία.

Αρχικά, Ryzen 3 1200 + Asrock B350 + Crucial MX500 250GB (από την εποχή που ήταν ο δεύτερος καλύτερος μετά τον Samsung). Μπήκε μετά ο Kingston A2000 500GB (με migration τα Windows για δοκιμές).

Πλέον πιο σβέλτο το σύστημα (χρήση ίντερνετ κυρίως thelab :p , youtube, καμιά ταινία που και που) με πολύ εμφανή διαφορά στην εκκίνηση των Windows και σε σκαναρίσματα με Avast και Malwarebytes (free). Ειδικά το Malwarebytes ενώ στον Crucial έκανε 2 λεπτά πάνω-κάτω στον Kingston είναι κάτω από τα 50 δεύτερα!

Θα πει κάποιος "τι μας τσαμπουνάς, σιγά τις διαφορές!", δικαίωμά του. Για εμένα ένας Kingston A2000 που κοστίζει ένα κλικ πάνω από SATA SSD, αξίζει.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Όσο ανεβαίνεις σε χωρητικότητα, υπάρχουν περισσότερα NAND πακέτα και καλύτερες επιδόσεις ανάμεσα και σε ίδιους SSD. Καλύτερη σύγκριση κάνεις με ίδιας χωρητικότητας SSD :)

Στην πραγματικότητα, οι διαφορές που αναφέρεις είναι μηδαμινές συγκριτικά με τα παραπάνω χρήματα που πρέπει να ξοδέψει. 

Συμφωνώ πως όταν κάνεις new build, πρέπει να τα έχεις κατά νου όλα (και προσωπικά δεν κολλάω στα +/- 50€ αλλά κάποιος μπορεί να μην τα έχει), ωστόσο πρωταρχικός στόχος είναι ο φίλος να βάλει CPU-Mobo-RAM και μετά τα υπόλοιπα :) 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Sorry guys τελικα ξανα ειδα το psu ειναι corsair hx850 ποσα βατ ειναι δεν ξερω ο λογος που θελω αναβαθμιση ειναι οτι παρεδωσε πνευμα η mobo 1150 και απο οσο εψαξα ειναι παραλογες οι τιμες για ενα τετοιο παλιο συστημα ειμαι χωρις pc ευτες μερες αναγκαζομαι κουτσα στραβα να διαβαζω γραφω μεσω κινητο ? 

 

αλλα δεν ξερω ρε σεις οτι πιστευετε εσεις να μου πειτε

 

πριν λιγο διαβασα news οτι θα ακριβυνουν και οι mobo cpu και εχω αγχωθει λιγακι  ?

 

κατι αλλο που παρατηρησα μπορω να παω σε intel 100400f που ειναι στα 126€  και να ανβω λιγο σε mobo 

 

Gigabyte Motherboard B460M DS3H (B460/1200/DDR4) ;; 
 

 

 

edit το συστημα μου ειναι gigabye z97p d3p 1150 

intel i5 δεν μπορω να θυμηθω ποιο ειναι συγκεκριμενα 

 

και RAM 8gb 1600 

Έγινε επεξεργασία από Iraklis
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Iraklis έγραψε:

κατι αλλο που παρατηρησα μπορω να παω σε intel 100400f που ειναι στα 126€  και να ανβω λιγο σε mobo 

 

Ναι, μπορείς, ο σκέτος (χωρίς το F) έχει και ενσωματωμένα γραφικά (τους προτιμώ πάντα, στην περίπτωση που -φτουφτου μακρυά από μας - πάθει κάτι η GPU - να έχω έστω απεικόνιση). Ο F δεν τα έχει, γλιτώνεις 20-25€.

Για mobo προτείνω AsRock σαν απόλυτα ευχαριστημένος κάτοχος εδώ και πολλά χρόνια (και η κοπέλα μου το ίδιο). Αυτή που προτείνεις δεν έχει απολύτως τίποτα καλύτερο από αυτή που πρότεινα και είναι μια basic mobo της gigabyte.

 

Αν είναι να ανέβεις, καλύτερα να κοιτάξεις την 2η μου πρόταση

 https://www.skroutz.gr/s/24025640/Asrock-B460M-Pro4-Motherboard-Micro-ATX-με-Intel-1200-Socket.html

Στην οποία υπάρχει και η m.2 θύρα. Αν σε ενδιαφέρει κάποια άλλη μάρκα, μπορείς να δεις αντίστοιχες με έυρος τιμών ~100€ ας πούμε με Μ.2 θύρα ή με περισσότερες SATA ή με WiFi (αν και αυτές ακριβαίνουν επικίνδυνα)

 

πριν 4 ώρες, το μέλος Iraklis έγραψε:

corsair hx850

850 Watt όπως φαίνεται κι από το όνομα :p Καλή σειρά ήταν τα HX, δεν χρειάζεται αλλαγή.

πριν 4 ώρες, το μέλος Iraklis έγραψε:

ο λογος που θελω αναβαθμιση ειναι οτι παρεδωσε πνευμα η mobo 1150

 

Εντάξει, εφόσον την έχει "ακούσει" η μητρική, δεν γίνεται να αναβαθμίσεις την Ram. Γνώμη μου, πούλησε ότι περίσσεψε.

 

πριν 4 ώρες, το μέλος Iraklis έγραψε:

edit το συστημα μου ειναι gigabye z97p d3p 1150 

intel i5 δεν μπορω να θυμηθω ποιο ειναι συγκεκριμενα 

Μια χαρά κρατούν τα 1150 συστήματα πάντως για την δουλειά που το θέλεις , αλλά δεν έχει νόημα να πας σε ίδιο μεταχειρισμένο, αφού με 3-4 κατοστάρικα κάνεις τη δουλειά σου άνετα :) 

 

 

ΥΓ: Διάβασα πως οι μητρικές με chipset B460 και υποδεέστερες, δεν παίζουν τις μνήμες στα 3200Μhz. Απαράδεκτο από την Intel, είπα κι εγώ, δεν θα έχουν κάνει κάποια παγαποντιά; :hmm: 

Θέλει Ζ490 chipset για να παίξουν στα 3200. Θα παίζουν χαμηλότερα (~2933) στην παραπάνω μητρική, αλλά νομίζω πως μικρό το κακό..

Μπορείς να δεις κι αυτές τις μνήμες εναλλακτικά, λίγο φθηνότερες με χαμηλότερη συχνότητα.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως ειχα στοχο για υστερα να κανω κατι με το pc αλλα τωρα προεκυψε κ ξαφνικα λενε θα υπαρξει αυξηση τιμων ελλειψεις κοκ σε cpu&mobo ολα μαζεμενα το λες κ συμπτωση ? παω να τα παραγγειλω να γλιτωσουμε τα χειροτερα ???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Iraklis έγραψε:

Δυστηχως ειχα στοχο για υστερα να κανω κατι με το pc αλλα τωρα προεκυψε κ ξαφνικα λενε θα υπαρξει αυξηση τιμων ελλειψεις κοκ σε cpu&mobo ολα μαζεμενα το λες κ συμπτωση ? παω να τα παραγγειλω να γλιτωσουμε τα χειροτερα ???

Σε καταλαβαίνω. Είδα εδώ στο Thelab αγγελία για 1150 συστήματα πρόσφατα, ψάξε λίγο, μπορεί να δίνουν χωριστά τις μητρικές και έτσι να αξιοποιήσεις το σύστημα που έχεις στην κατοχή σου :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.