Jump to content



Stream σε lan και εγγραφή ταυτόχρονα (OBS/VLC experts help)


Recommended Posts

Υπάρχει μια USB πηγή video που λειτουργεί μια χαρά και έχω σωστή ζωντανή εικόνα και ήχο σε OBS και VLC. Πατάω εγγραφή και γράφει επίσης άψογα και το ένα και το άλλο.

 

Μετά από κάμποσο ψάξιμο στο internet και πειραματισμούς δεν κατάφερα να stramάρω σε άλλο pc, πόσο μάλλον να κάνω κι εγγραφή στο δίσκο ταυτόχρονα.

 

Έχει κανείς εμπειρία με τα παραπάνω προγράμματα; Ή και με κάποιο άλλο, το θέμα είναι να γίνεται η δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα ένα βήμα πίσω και προσπάθησα απλώς να streamάρω από VLC ένα αρχείο βίντεο για αρχή να βεβαιωθώ ότι λειτουργεί:

 

Οπότε στο server pc επιλέγω Media->Stream...->add file->stream->new destination επιλέγω http και add->port αφήνω 8080->path δεν έχω ιδέα αν πρέπει να βάλω κάτι και τι->next->transcoding options έχω δοκιμάσει διάφορες επιλογές->stream

 

Στο client pc επιλέγω media->open network stream->βάζω http://192.168.1.106:8080->play

1219161_vlcstreamplay.png.b503b1057f40a7478dcc381b9367d6cd.png και βγάζει error1126732300_vlcstreamplayerror.png.5eafc2eb59edf521d6b75ebdca93dfd6.png.

 

Είχα δοκιμάσει και με δεύτερο instance του vlc από το ίδιο pc με 127.0.0.1 αλλά πάλι το ίδιο error είχα.

 

 

Το τελικό αποτέλεσμα που θέλω είναι να κάνω stream το input της capture device στο lan μου και να μπορώ να πατήσω και record ταυτόχρονα και να γραφτεί και στο σκληρό. Το δεύτερο κομμάτι λειτουργεί ήδη. Το πρώτο δεν έχω καταλάβει τι χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Update:

 

To VLC φαίνεται ότι μπορεί να κάνει αυτό που θέλω και είμαι ένα μικρό (ελπίζω) βήμα πριν το καταφέρω. Διαπίστωσα ότι όποια νέα επιλογή κι αν έκανα σχετικά με το streaming, δεν ίσχυε εάν δεν το έκλεινα και το ξανάνοιγα. Πλέον μπορώ και κάνω κανονικά stream το usb video από το ένα pc στο άλλο και με την επολογή display locally βλέπω και ακούω κανονικά στο server pc. Στο client όμως δεν έχω ήχο. Με τίποτα όμως. Παρακάτω έχω screenshots τι ακριβώς κάνω στο server.

 

Στον client στο video έχει track 1 και disabled ενώ το audio track είναι γκριζαρισμένο, δεν έχει καν audio track.

 

 

 

stream1.png

stream2.png

stream3.png

stream4.png

stream5.png

stream6.png

stream7.png

stream.png

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.