Jump to content



ΠΟΙΑ ΨΥΚΤΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ;


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΨΥΚΤΡΑ ΣΤΟ PC I5 6600 oxi k SOCKET. ΕΧΩ 50€ ΑΕΡΟΨΥΞΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ   ΦΕΡΝΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΑΠΟ ΕΞΩ;

ΔΛΔ ΑΝ ΕΧΕΙ 28 ΤΟΥΣ ΦΕΡΝΕΙ ΜΕΣΑ. ΚΑΙ ΠΑΙΖΩ ΚΑΙ GTA V 2K ULTRA ΟΛΑ. GPU: GTX 1060 6GB DDR6.

ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΜΟΝΟ ΑΝΑΜΕΣΑ. ΚΑΙ ΡΩΤΩ:

 

ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΗΝ ΑΕΡΟΨΥΞΗ  Be Quiet Dark Rock 4  Η  ΤΗΝ ΥΔΡΟΨΥΞΗ NZXT Kraken M22;

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν από όλες τις απόψεις η Dark Rock είναι προτιμότερη.

Πάντως έχε υπόψη σου ότι όλες οι ψύκτρες (είτε αέρα είτε υγρού), μεταφέρουν θερμότητα από την θερμή επιφάνεια στην ψυχρή.

Με εξαίρεση "εξωτικές" λύσεις, η χαμηλότερη θερμοκρασία του συστήματος είναι η θερμοκρασία περιβάλλοντος, στην οποία προσπαθούν να κατέβουν. Αυτό ισχύει και για την τωρινή σου ψύκτρα, και για τις δύο άλλες που κοιτάς. Τώρα ποια έχεις;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος stratos6344 έγραψε:

ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΗΝ ΑΕΡΟΨΥΞΗ  Be Quiet Dark Rock 4  Η  ΤΗΝ ΥΔΡΟΨΥΞΗ NZXT Kraken M22;

 

Την NZXT φυσικά! Αλλά με την υποσημείωση πως στα τρία χρόνια το αργότερο, θα έχει πάρει τόσον αέρα, που θα χρειάζεται σέρβις. Αντιθέτως, η αερόξυκτρες χρειάζονται απλώς ένα στεγνό καθάρισμα με πεπιεσμένο αέρα. Μην πάρετε τη dark rock, πάρτε μια αερόψυκτρα που είναι σχεδιασμένη σωστά, δηλαδή, η επιφάνεια του επεξεργαστή έρχεται σε άμεση επαφή με τα heat pipes. 

 

spacer.png

 

spacer.png

 

 

... και επίσης, η κάρτα πώς αερίζεται; Σε ποιο κουτί είναι τοποθετημένη;

Έγινε επεξεργασία από Oric
συμπλήρωση
Link to comment
Share on other sites

1) Εχει τον 6600 απλο , οχι Κ 

2) Εχει ηδη αεροψυξη του 50αρικου

3) Φερνει μεσα τον αερα απο εξω ?

 

Νομιζω πρεπει να ξεκινησουμε απο πιο βασικα πραματακια 

Θελω φωτο 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
  • Like 3
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Έχω τσεκάρει την dark rock 4 σε pc με 2600x. Οι διαφορές με την στοκ ψύκτρα ήταν τεράστιες. Μου αρέσει και η πρόταση του @Oric για την Arctic. Όπως και να έχει μια αξιοπρεπής αερόψυκτρα πιστεύω θα παίξει καλύτερα από  aio με μονό ψυγείο. Εγώ πάλι διέθεσα μεγαλύτερο ποσό για Noctua D15 Chromax Black και αμφιβάλλω να επιστρέψω στην custom υδρόψυξη.

Link to comment
Share on other sites

On 7/5/2021 at 5:40 ΜΜ, το μέλος minast έγραψε:

Σχεδόν από όλες τις απόψεις η Dark Rock είναι προτιμότερη.

Πάντως έχε υπόψη σου ότι όλες οι ψύκτρες (είτε αέρα είτε υγρού), μεταφέρουν θερμότητα από την θερμή επιφάνεια στην ψυχρή.

Με εξαίρεση "εξωτικές" λύσεις, η χαμηλότερη θερμοκρασία του συστήματος είναι η θερμοκρασία περιβάλλοντος, στην οποία προσπαθούν να κατέβουν. Αυτό ισχύει και για την τωρινή σου ψύκτρα, και για τις δύο άλλες που κοιτάς. Τώρα ποια έχεις;

 

εξωτικες λυσεις; να το παω Βορειο Πολο; χαχα εννοεις ολο γεματο με λαδι που ριχνουν;

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος stratos6344 έγραψε:

εξωτικες λυσεις; να το παω Βορειο Πολο; χαχα εννοεις ολο γεματο με λαδι που ριχνουν;

 

Ένα απλό παράδειγμα είναι η χρήση chiller. Ρίχνει την θερμοκρασία της ψυχρής επιφάνειας κάτω από τη θερμοκρασία περιβάλλοντος, με αποτέλεσμα το Δθ να είναι μεγαλύτερο, άρα ανεβαίνει ο ρυθμός μεταφοράς θερμότητας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.