Jump to content



Εξαέρωση!


Proteus

Recommended Posts

Μόλις χθές έστησα επιτέλους μετα απο πολλες αναβολες την υδρόψυξη μου. Αποτελείται απο

Αντλία ΕΗΕΙΜ 1250

Ψυγείο Black Ice Extreme II με 4 ανεμιστήρες σε Push/Pull διάταξη

Block Eleven (Μιχάλη πολύ ωραίο είναι και το καινούργιο σου block, ευχαριστώ!)

Λάστιχα EHEIM

Έχω βάλει το Τ μεταξύ εξόδου του Block και εισόδου του Ψυγείου. Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στη φάση δοκιμής/εξαέρωσης του συστήματος εκτός case.

Ακούγεται ενας ελαφρός θόρυβος νερού/τριξίματος απο την αντλία. Να υποθέσω οτι δεν έχει γίνει ακόμα ολοκληρωμένη εξαέρωση? Όταν εξαερωθεί σωστά το κύκλωμα η αντλία θα ακούγεται? Τι πρέπει να κάνω για να επιτύχω την καλύτερη δυνατή εξαέρωση?

ΕΥχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ο θορυβος μαλλον ειναι απο αερα.οι αντλιες εκτος απο τους κραδασμους δεν εχουν θορυβο .Για να γινει εξαερωση κουνα ψυγειο κλπ γιατι συνηθως μενουν σε ενωσεις και γωνιες φυσαλιδες αερα.

Link to comment
Share on other sites

Αθόρυβη αντλία δεν υπάρχει.......Θέλω να μου πεις τώρα που έβαλες ύδωρ ο γενικός θόρυβος του κουτιού μειώθηκε ή αυξήθηκε; Δεδομένων των 4 fan στο ψυγείο.......:)

Link to comment
Share on other sites

μαλλον εχει αερα μεσα και το πιθανοτερο ειναι στο ψυγειο, κουνα το ωστε να φυγει ο αερας και ανοιγοκλεισε την αντλια λιγες φορες και ξαναελενξε για αερα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από K.K

Αθόρυβη αντλία δεν υπάρχει.......Θέλω να μου πεις τώρα που έβαλες ύδωρ ο γενικός θόρυβος του κουτιού μειώθηκε ή αυξήθηκε; Δεδομένων των 4 fan στο ψυγείο.......:)

Μειώθηκε δραματικά διότι οι ανεμιστήρες ειναι Papst και πρέπει να τους πλησιάσεις πολύ για να ακούσεις οτι δουλεύουν. Για παράδειγμα αυτή τη στιγμή το μόνο που ακούω (και μου σπάει τα νεύρα!) ειναι ο ανεμιστήρας της 6800 (της MSI).

Τελικά ΟΚ με την εξαέρωση. Απο θερμοκρασίες είμαι στους 36 full. Με την ZALMAN χτυπούσα 46-48. Θεμροκρασία δωματίου 23-25 βαθμούς.

Η θερμοκρασία του case έχει ανέβει δραματικά τώρα που αφαίρεσα τους 5 ανεμιστήρες του. Φτάνει τους 51-52. Πρέπει να βάλω κανένα αθόρυβο 120άρη να βάζει λίγο φρέσκο αέρα μου φαίνεται

Link to comment
Share on other sites

Proteus

Μεγειες και καλοδουλευτο

Προσεξε την καλη κυκλοφορια του αερα μεσα στο κουτι Ειναι πολυ βασιμη προυποθεση για σωστες θερμοκρασιες μετα το περασμα σε υδροψυξη

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από eleven [Σήμερα, στις 00:08]

Proteus

Μεγειες και καλοδουλευτο

Προσεξε την καλη κυκλοφορια του αερα μεσα στο κουτι Ειναι πολυ βασιμη προυποθεση για σωστες θερμοκρασιες μετα το περασμα σε υδροψυξη

Μιχάλη, ψυγείο και αντλία ειναι εκτος κουτιού. Γιατι έχουν τοσο μεγάλη σημασία οι θερμοκρασίες εντός κουτιού?

Link to comment
Share on other sites

ρίξτε καμμια ιδέα για τανκ η πατέντα να εξαερώνω σύστημα υδρόψυξης εσωτερικό!

το ψυγείο με κολλάει που είναι κολλημένο στην οροφή του κουτιού τι θα μπορούσα να κάνω για να προσθέτω εύκολα νεράκι και να εξαερώνω???

Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι να βάλω tank Η καλύτερα reservoir κάποιο έτοιμο κατα πάσα πιθανότητα

για να συμπληρώνω και να εξαερώνω το κύκλωμα.

σκοπός είναι η αυτοεξαέρωση βασικά.

πρέπει το tank να είναι ψηλότερα απο όλα τα στοιχεία για να μένει εκεί ο αέρας η η αντλία μπορεί να το φτάσει εκεί?

******** λέω? γίνεται να τοποθετηθεί το τανκ χαμηλότερα απο άλλα στοιχεία της υδρόψυξης?

αλλιώς θα πρέπει να το βάλω πίσω και ΄τερμα πάνω στο κουτί ώστε να είναι πάνω και απο το ψυγείο που εφάπτεται απο μέσα του πύργου

Link to comment
Share on other sites

Δες πως εχω τωρα το συστημα. ειναι πολυ προχειρο αλλα φαινεται αν δεις στο πισω μερος φαινεται το τανκ. Ειναι οτι πιο απλο και γινεται γελοια η εξαερωση και προσθετεις νερο οποτε θες.

EDIT oχι τανκ λαθος....Τ εννοουσα :D !

post-2495-1416071927,7702_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα δεν κρατάνε αέρα τα ψυγεία?

τέσταρες το σύστημα με 1 και με 2 ψυγεία?

τι κέρδισες?

το τανκ είναι τίγκα στο υγρό η μου φαίνεται?

πως ακριβώς εξαερώνεις στο σύστημα της φωτό????

Link to comment
Share on other sites

Δεν εξαερωνω. Μια φορα το εξαερωσα βαζοντας το νερο και τελειωσε. ουτε μια φυσαλιδα δεν υπαρχει. Με τα δυο ψυγεια κερδισα κατι ψιλα. σε def κατασταση ο πρεσκοτ σηκωνει 28-29 idle με 3 coolermasters με αναποδα μολεξ=600 περιπου στροφες. full σε def δεν ξερω. Mε folding στα 3,9 με 1,400 απο 1,3875 εχω 37-38.

Δεν ειναι τανκ, ενα ταφ ειναι που παιζει εναν υποτυπωδη ρολο τανκ. τεσπα εχει παρα πολυ ακομη για να γεμισει. Το τερμα του ειναι στο καλωδιο τροφοδοσιας πανω πανω.

ΥΓ με τα φανς που φαινονται εκει η ιδια δουλεια γινοταν αλλα μου επερναν ταφτια και ταβγαλα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.