Jump to content



Πρόβλημα με μπαταρίες ΑΑΑ


panos 12

Recommended Posts

καλησπέρα παιδιά, εχω έναν σταθμο μετεορολογικο ρολόι, και είχε μέσα 2 μπαταρίες ΑΑΑ varta είπα σήμερα να τον σηκώσω, μόλις άνοιξα το καπακι η μια μπαταρία είχε βγάλει υγρά, ημερομηνία λήξεως ήτανε το 2023 η τάση της μιας που δεν έβγαλε υγρά ήτανε στα 1,25v μου χάλασαν τον σταθμο σκούριασε η επαφή, το θέμα είναι μπωρο να ζητήσω αποζημίωση της συσκευής μου; δεν ήτανε ότι της ξέχασα μέσα και έβγαλαν υγρά ο σταθμος με την μια μπαταρία να εχει βγάλει υγρά λειτουργούσε κανονικά δηλαδή αν δεν άνοιγα ο καπακι δεν θα έβλεπα ότι έβγαλε υγρο η μπαταρία, γιατί όμως να βγάλει;

xlarge_20200525101305_varta_energy_aaa_4tmch.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Lakisss έγραψε:

Ξύσε την επαφή να καθαρίσει και θα είσαι εντάξει. 

Ενταξει ευτηχως δεν εχει χυθει πολυ, μονο το ελλατηριο εχει λιγο σκουρια η επαφη ειναι καθαρη, αλλα το θεμα ειναι γιατι εγινε αυτο, οι μπαταριες ητανε απο το 2019 μεσα ο σταθμος λειτουργουσε ακομα και με την μπαταρια σκασμενη, τωρα εβαλα κατι maxell αμα βγαλουν κι αυτες υγρα δεν ξερω

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος panos 12 έγραψε:

μπωρο να ζητήσω αποζημίωση της συσκευής μου;

xlarge_20200525101305_varta_energy_aaa_4tmch.jpeg

Να ζητήσεις αποζημίωση από ποιον και για ποιο πράγμα ακριβως ? 
Και πως θα αποδειξεις την αστοχία υλικού ? Το κόστος της διαδικασίας πιθανόν να ξεπερνάει την τιμή του σταθμού σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αποζημίωση για κάτι με τόσο μικρο κόστος?

 

ο david jones έχει κάποια video σχετικά με battery leak και από ότι φαίνεται είναι σχετικά random φαινόμενο. (link)

 

καθάρισε τις επαφές και θα είσαι οκ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή άπρεπε να της άλλαζα, και ας μην είχαν τελειώσει; η τάσης τους ήτανε στα 1,25v αδειες ήτανε, δεν έπρεπε  να εχει μια ασφάλεια ο σταθμος να σβήσει τελείως ας πούμε γιατί δεν φενόταν ότι είχαν αδειάσει τα νούμερα φενόταν,   τώρα αυτές που έβαλα λήγουν το 2025 να της αλλάξω ποιο νωρίς;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ βαβουρα για το τιποτα. Δεν θα κερδισεις τπτ.   Επισης οταν αδειαζει μια μπαταρια, την βγαζουμε γιατι αλλιως πεταει υγρα. Αυτο το ξερω 30+

χρονια, απο ολα τα παιχνιδια που ειχα μικρος μεχρι και τωρα.

 

Ποιον σταθμο εχεις? :D  Εχω Netatmo και δινω δεδομενα στο Wweather Underground

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικός μην αφήνεις μπαταρίες σε συσκευές που δεν χρησιμοποιείς, ακόμα και αν η συσκευή κλείσει τελείως οι μπαταρίες πάλι μπορεί να έχουν διαρροή.

Όταν δεις ότι η συσκευή αρχίζει να "υπολειτουργεί" λόγο τον μπαταριών, αντικατάστησε τες και οι παλιές ανακύκλωση.

 

όταν λέμε ότι η τάση τους ήταν 1.25V, τις μέτρησες χωρίς φορτίο?

οι αλκαλικές μπαταρίες όταν πέσουν κάτω από 1.35V θεωρούνται νεκρές (φυσικά και μπορούν να χρησιμοποιηθούν ακόμα και τότε, άλλα μην περιμένεις να μπορούν να κρατήσουν τάση και ρεύμα σε όλες τις συσκευές)

 

η σωστή μέτρηση γίνεται με φορτίο, έχει εργαλεία που δείχνουν την τάση "σωστά"

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

Πολυ βαβουρα για το τιποτα. Δεν θα κερδισεις τπτ.   Επισης οταν αδειαζει μια μπαταρια, την βγαζουμε γιατι αλλιως πεταει υγρα. Αυτο το ξερω 30+

χρονια, απο ολα τα παιχνιδια που ειχα μικρος μεχρι και τωρα.

 

Ποιον σταθμο εχεις? :D  Εχω Netatmo και δινω δεδομενα στο Wweather Underground

Δεν φενοταν από τον σταθμο να εχει αδιασει η μπαταρία ούτε ποιο αχνα φενοταν οι αριθμοί, αλλιώς θα τις αλλαζα δεν θα της άφηνα, ο σταθμος είναι ενας απλος https://www.skroutz.gr/s/13949435/Trevi-ME-3103.html

πριν 3 ώρες, το μέλος eleozz έγραψε:

Γενικός μην αφήνεις μπαταρίες σε συσκευές που δεν χρησιμοποιείς, ακόμα και αν η συσκευή κλείσει τελείως οι μπαταρίες πάλι μπορεί να έχουν διαρροή.

Όταν δεις ότι η συσκευή αρχίζει να "υπολειτουργεί" λόγο τον μπαταριών, αντικατάστησε τες και οι παλιές ανακύκλωση.

 

όταν λέμε ότι η τάση τους ήταν 1.25V, τις μέτρησες χωρίς φορτίο?

οι αλκαλικές μπαταρίες όταν πέσουν κάτω από 1.35V θεωρούνται νεκρές (φυσικά και μπορούν να χρησιμοποιηθούν ακόμα και τότε, άλλα μην περιμένεις να μπορούν να κρατήσουν τάση και ρεύμα σε όλες τις συσκευές)

 

η σωστή μέτρηση γίνεται με φορτίο, έχει εργαλεία που δείχνουν την τάση "σωστά"

Ο σταθμος ητανε σε λειτουργια δεν ηταν οτι της αφησα μεσα τις μπαταριες την μετρησα την μια την μπαταρια γιατι η αλλη ειχε βγαλει υγρα οποτε ητανε στο 0 με αυτο ακριβως το εργαλειο που εχεις το λινκ ιδιο ακριβως, και μου εδειξε 1,25v αλλα αυτο δεν ηταν λογος για να βγαλει υγρα, πως να καταλαβω οτι  η μπαταρια αδειασε

Link to comment
Share on other sites

Οι αλκαλικές θεωρούνται νεκρές και οι επαναφορτιζόμενες αρχίζουν στο 1.2 ; Προφανώς έχει να κάνει με φορτίο, ΟΚ, αλλά μεγάλη απόσταση. Λογικά εννοείς ότι όταν δείχνει η αλκαλική 1.35 χωρίς φορτίο, τότε με το που της ζητήσεις ρεύμα βουτάει η τάση ε;

Έγινε επεξεργασία από schumifer
Link to comment
Share on other sites

Γενικός δεν υπάρχει ένας χρυσός κανόνας για τις μπαταρίες καθώς αναλόγως με την χρήση αλλού θα δουλεύουν και με 1 volt και αλλού όταν φτάσουν στο 1.2 volt δεν θα δουλεύουν (ανάλογα με το τι κύκλωμα θα τροφοδοτούν).

 

σε γενικές γραμμές (για κυκλώματα που δεν ζητούν πολύ ρεύμα)

όσες είναι 1.35 Volt και πάνω θεωρούνται μία χαρά

από 1.2 μέχρι 1.3 Volt είναι σχεδόν νεκρές άλλα κατά πάσα πιθανότητα θα αντέξουν κι άλλο

από 1.2 Volt και κάτω είναι για αλλαγή

 

τώρα αν το κύκλωμα σου έχει ρελεδάκια, μοτέρ ή γενικός τραβάει αρκετό ρεύμα κάτω από 1.35 Volt οι μπαταρίες θα γονατίσουν (εξαρτάται από το κύκλωμα)

 

οι επαναφορτιζόμενες (Ni-Cd/Ni-Mh) έχουν τάση 1.25 Volt όταν είναι 100% φορτισμένες (Open-circuit voltage)

 

ναι όταν το κύκλωμα θα ζητήσει μεγάλο ρεύμα και η μπαταρία "ζορίζετε" τότε η τάση της πέφτει, και αυτό δημιουργεί προβλήματα ιδίως στα ψηφιακά κυκλώματα.

Link to comment
Share on other sites

On 14/6/2021 at 10:14 ΜΜ, το μέλος panos 12 έγραψε:

καλησπέρα παιδιά, εχω έναν σταθμο μετεορολογικο ρολόι, και είχε μέσα 2 μπαταρίες ΑΑΑ varta είπα σήμερα να τον σηκώσω, μόλις άνοιξα το καπακι η μια μπαταρία είχε βγάλει υγρά, ημερομηνία λήξεως ήτανε το 2023 η τάση της μιας που δεν έβγαλε υγρά ήτανε στα 1,25v μου χάλασαν τον σταθμο σκούριασε η επαφή, το θέμα είναι μπωρο να ζητήσω αποζημίωση της συσκευής μου; δεν ήτανε ότι της ξέχασα μέσα και έβγαλαν υγρά ο σταθμος με την μια μπαταρία να εχει βγάλει υγρά λειτουργούσε κανονικά δηλαδή αν δεν άνοιγα ο καπακι δεν θα έβλεπα ότι έβγαλε υγρο η μπαταρία, γιατί όμως να βγάλει;

xlarge_20200525101305_varta_energy_aaa_4tmch.jpeg

 

201533494_326184199083883_6286812514096903583_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.