Jump to content



Επιλογη Νεας οθονης


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!

 

Ειμαι σε αναζητηση νεας οθονης για το PC μου. Η καρτα γραφικων μου ειναι η Nvidia GTX 970 και δε σκοπευω να την αλλαξω συντομα μιας και οι τιμες ειναι απαγορευτικες και τρεχουν κι αλλα εξοδα για την οικογενεια. Το PC το ειχα συνδεδεμενο στην τηλεοραση, αλλα πλεον δε γινεται αυτο λογω αλλαγη χωρου..

 

Αποφασισα να παρω μια 27inch 1080p οθονη, απλα εχω καποιες ερωτησεις / αποριες.

 

1. Η Καρτα γραφικων μου εχει HDMI 2.0 που σε 1080p τρεχει μεχρι και σε 240Ηz. Εχει νοημα να βρω οθονη με display port, η δεν θα υπαρχει διαφορα?

2. Το freesync θα δουλευει και με την Nvidia καρτα μου η ειναι "αχρηστο" για μενα?

3. Οι Gsync οθονες ειναι πολυ τσιμπιμενες.. δεδομενου οτι η καρτα μου με το ζορι πιανει 50-60fps στα νεα παιχνιδια, εχει νοημα να παρω οθονη με περισσοτερα απο 75Hz και Gsync? Επισης δε παιζω FPS games, και γενικα ειμαι casual παιχτης, κυριως RPG, MMO, kai Strategies.

4. Σκεφτομαι να παρω IPS monitor γιατι το ειδα απο κοντα και εχει φανταστικα χρωματα. Και η τηλεοραση που ειχα το PC πριν ειναι IPS επισης.. Απο την αλλη βεβαια δεν εχω δει καποιο VA panel για να συγκρινω... 

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Έγινε επεξεργασία από Traxanas
Link to comment
Share on other sites

On 7/27/2021 at 10:07 AM, GFFermari said:

Δε θα είσαι για πάντα με την 970.

Πηγαινε σε 1440p 100-144hz.

 

Σιγουρα ομως θα ειμαι για πανω απο ενα χρονο ακομα τουλαχιστον... το θεμα ειναι ομως αν παρω 1440p θα πρεπει μετα να παιζω με downscale και σιγουρα δε θα ειναι ευχαριστο, τουλαχιστον οχι οσο ενα κανονικο 1080p monitor.. 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, slalom said:

Αμα δουλεψεις 1440p δε γυριζεις πισω

 

12 hours ago, GFFermari said:

Θα εισαι με την 970 κανα χρονο. Με την οθονη θα σαι καμια δεκαετια.

 

ενταξει με πεισατε :) παρηγγειλα την Dell S2721DGFA Gaming Monitor 27" QHD 165Hz. Ευελπιστο οτι το GSync θα βοηθησει λιγο με τα χαμηλα fps να φαινεται λιγο πιο smooth... μεχρι να παρω νεα καρτα.. Ευχαριστω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, GFFermari said:

Φωτο όταν έρθει ορ ιτ ντιντε’ντ χαπεν λέμε εδώ στο φόρουμ.

χαχαχα. εννοειται θα στειλω :) 

 

QAtDKc8.png

Απο το nok-shop την παρηγγειλα :)

 

το πιο πιθανο ειναι να ξενερωσω με τα fps και να ψαχνω καρτα γραφικων... και να βριζω τον ελον μασκ και το μπιτκοιν

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.