Jump to content



Synology Diskastation Setup Αρχαριος


Recommended Posts

Ρε παιδια επειδη ειμαι αχρηστουλης σε δικτυακα θεματα θα ηθελα βοηθεια σε καποια αρχαρια θεματα. Πηρα το φθινοπωρο το DSslim 620 και το στησα κουτσα στραβα περσυ, αλλα επειδη πηρα τωρα κατι νεους δισκους εκανα φορματ και θελω να το στησω σωστα απο την αρχη.

 

Εκανα το πρωτο Initialization με DSM 6.2 και το πρωτο πραμα που θελω να ρωτησω ειναι πως παιρνω σταθερη IP! Το εβρισκα με το synology assistant σε μια κουλη IP τυπου 169.254.0.1. Πηγα στη καρτελα LAN 1 και εβαλα την 192.168.1.x εκανα ρεσταρτ αλλα τωρα δεν ακουει πουθενα.

Link to comment
Share on other sites

Μα ανεφερα πως το εστησα εκ νεου

 

4 hours ago, therock said:

.....αλλα επειδη πηρα τωρα κατι νεους δισκους εκανα φορματ και θελω να το στησω σωστα απο την αρχη.

 

Εκανα το πρωτο Initialization με DSM 6.2..... 

 

Στο παρακατω παραθυρο βαζω την τοπικη ip που θελω αλλα στον browser δε μου ανοιγει κατι οταν τη γραφω. Και το synology assistant στην καινουρια που εβαλα το βρισκει

image.png.a687b377a8a7118e9a4c3501047e6c7f.png

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα βασικα να πω οτι το ειχα συνδεσει απευθειας στο λαπτοπ με ethernet και για αυτο δεν επαιρνα την τοπικη διευθυνση που ηθελα. Συνδεοντας το με το ρουτερ μπορει πλεον να παρει την 192.168.1.x και να το βρεις.

 

Το ερωτημα που τιθεται τωρα ειναι αλλο. Σπιτι δεν εχω switch και απο οτι βλεπω δεν δουλευει αν συνδεσεις το NAS απευθειας στο λαπτοπ. Τι αλλο μπορω να κανω για να μπορω για να συνδεθω απευθειας και να μεταφερω μεγαλο ογκο αρχειων. Το ρουτερ το εχω σε αλλον οροφο και εχω κατεβασει ενα καλωδιο στο υπογειο που εχω το nas, αλλα χωρις το switch (θα το χω σε κανα μηνα που θα παω στο αλλο σπιτι) τι μπορω να κανω προς το παρον? Το Nas εχει και μια δευτερη θυρα δικτυου αλλα αν απο κει συνδεσθω στο λαπτοπ δε βλεπω να λειτουργει σαν switch αυτη η θυρα..

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μια χαρά μπορείς να το βάλεις απευθείας πάνω στο PC για να μεταφέρεις μεγάλο όγκο αρχείων.

 

Δώσε στο Synology IP π.χ. 10.10.10.2 με default gateway 10.10.10.1

Δώσε στο PC IP 10.10.10.1 με def. gateway 10.10.10.1

 

Και μπορείς να μπεις κανονικότατα στο Synology συνδέοντας το στην ethernet του PC απευθείας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, therock said:

Βασικα με λιγα λογια να δωσω στο laptop την ip του default gateway. Οκ κατσε να το δοκιμασω

Χαχαχα Θεός.

 

Μην κάνεις τίποτα. Πάρε ένα switch και κούμπωσε και τα δύο πάνω.

Θα σε μπερδέψουμε περισσότερο για να γλυτώσεις 10-15€

https://www.skroutz.gr/s/7915561/D-Link-GO-SW-5G.html

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, swatoner said:

Χαχαχα Θεός.

 

Μην κάνεις τίποτα. Πάρε ένα switch και κούμπωσε και τα δύο πάνω.

Θα σε μπερδέψουμε περισσότερο για να γλυτώσεις 10-15€

https://www.skroutz.gr/s/7915561/D-Link-GO-SW-5G.html

 

Δε θελω να γλιτωσω 10-15 ευρω. Θελω να γλιτωσω 10-15 ευρω απο το να αγορασω ακριβως το ιδιο πραγμα. Αυτο ακτιβως που προτεινεις εχω, απλα το εχω σε αλλο σπιτι γιατι ειμαι εκτος Αθηνας για Αυγουστο

 

Δεν νομιζω να μπερδευτηκα ρε συ, απλα αντι για 192.168.1.1 που ειναι τωρα ρουτερ, θα συνδεσω με καλωδιο απευθειας λαπτοπ με nas και θα δωσω στο tcp/ip 192.168.1.1 στο λαπτοπ. Νομιζω ειναι τελειως απλο

 

απλα ειμαι γραφειο τωρα και δεν εχω προλαβει να το δοκιμασω

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ρυθμίσεις και την δεύτερη θύρα πχ στο δίκτυο 192.168.100.182 

Και όταν θέλεις να συνδέεις το laptop για αυτή την δουλειά απλά βάζεις στο laptop 192.168.100.100 πχ

Έτσι στην μία θύρα θα είναι στο δίκτυο 192.168.0.0 ενώ στην δεύτερη στο 192.168.100.0

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

-Να παμε τωρα σε κατι αλλο. Στην usb για εξωτερικα storage (extern drives, usb sticks) ποια φορματ υποστηριζονται περα των Linuxο-ειδων. exfat Νομιζω σιγουρα αλλα με fat32 και ntfs εχουμε προβλημα? Εστω οτι θελω να φυγω καπου και θελω σταγρηγορα να αντιγραχω αρχεια απο το nas σε στικακια. Θα πρεπει να φορμαρω το στικακι η το φορτωνει απευθειας και μπορω μετα να κανω τις μεταφορες?

 

-Επισης αν ειμαι βιαστικος και δε θελω να συνδεω υπολογιστες, η μεταφορα γινεται μεσα απο το ιδιο το nas η περνανε αρχεια μεσω τη συνδεδεμενης συσκευης?

Πχ εχω εσωτερικο δισκο στο NAS και κουμπωνω ενα στικακι παλι στο NAS και μετα συνδεομαι ασυρματα εστω απο το κινητο και του λεω αντεγραψε το ταδε φακελο απο το δισκο στο στικακι. Τα αρχεια για να καταλαηξουν απο source σε target θα περασουν μεσα απο το κινητο που δινει την εντολη για το transfer η το NAS καταλαβαινει οτι του ζητας να γινει μεταφορα στα μεσα που διαθετει και την κανει αυτο εσωτερικα καταναλωνοντας τους πορους του

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, therock said:

-Να παμε τωρα σε κατι αλλο. Στην usb για εξωτερικα storage (extern drives, usb sticks) ποια φορματ υποστηριζονται περα των Linuxο-ειδων. exfat Νομιζω σιγουρα αλλα με fat32 και ntfs εχουμε προβλημα? Εστω οτι θελω να φυγω καπου και θελω σταγρηγορα να αντιγραχω αρχεια απο το nas σε στικακια. Θα πρεπει να φορμαρω το στικακι η το φορτωνει απευθειας και μπορω μετα να κανω τις μεταφορες?

 

-Επισης αν ειμαι βιαστικος και δε θελω να συνδεω υπολογιστες, η μεταφορα γινεται μεσα απο το ιδιο το nas η περνανε αρχεια μεσω τη συνδεδεμενης συσκευης?

Πχ εχω εσωτερικο δισκο στο NAS και κουμπωνω ενα στικακι παλι στο NAS και μετα συνδεομαι ασυρματα εστω απο το κινητο και του λεω αντεγραψε το ταδε φακελο απο το δισκο στο στικακι. Τα αρχεια για να καταλαηξουν απο source σε target θα περασουν μεσα απο το κινητο που δινει την εντολη για το transfer η το NAS καταλαβαινει οτι του ζητας να γινει μεταφορα στα μεσα που διαθετει και την κανει αυτο εσωτερικα καταναλωνοντας τους πορους του

Αν το κάνεις μέσα από το ui μπορείς να κλείσεις το laptop και να φύγεις.

Αν το κάνεις από το file manager του laptop τότε την μεταφορά την εκτελεί το laptop.

 

Σε synology εμένα πάντως διαβάζει και ntfs δίσκους mbr & gpt.

Σίγουρα στην 6.2 λογικά και στην 7.0

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, swatoner said:

Αν το κάνεις μέσα από το ui μπορείς να κλείσεις το laptop και να φύγεις.

Αν το κάνεις από το file manager του laptop τότε την μεταφορά την εκτελεί το laptop.

 

Σε synology εμένα πάντως διαβάζει και ntfs δίσκους mbr & gpt.

Σίγουρα στην 6.2 λογικά και στην 7.0

 

Ειναι ομως το ιδιο γρηγορο μεσα απο το ui? Εγω τις κανω με directory opus παντως γιατι θελω να διατηρει timestamps Και ολες τις ιδιοτητες των αρχειων που μεταφερω οταν θελω τα αρχεια αν ειναι πανομοιοτυπα. Στην αναποδη περιπτωση βεβαια, απο τα πρωτοτυπα να δημιοργησω αντιγραφα στο στικακι που αργοτερα θα τα σβησω δε με νοιαζουν τα date creation κτλ. Οποτε αν ειναι εξισου γρηγορη η μεταφορα, μπορω να δωσω την εντολη και απο το Ui

 

Η 7 ποτε βγηκε. Την προηγουμενη βδομαδα που το ξαναστησα, την 6.2.4 μου ειχε σαν τελευταια στα downloads

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.