Jump to content



Τεχνικός Δικτύων και Τηλεπικοινωνιών επάγγελμα και προοπτικές


manos.tsant

Recommended Posts

Kαλησπερα προσφατα εκανα την εγγραφή μου σε ενα ΙΕΚ για τεχνικος δικτυων και τηλεπικοινωνιων. Δεν υπαρχει κανενας συγγενης,φιλος,γνωστος που να ασκει το συγκεκριμενο επαγγελμα οποτε δεν γνωριζω τιποτα(συνθηκες εργασιας,ωραρια,μισθοι,θεσεις εργασιας,ζητηση) υπαρχει κανεις εκει εξω που να εχει τελειωσει μια τετοια σχολη η να ασκει το επαγγελμα να μου δωσει τα φωτα του; ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς όρισες, φίλος μου έχει τελειώσει παραπλήσιο τμήμα και πλέον δουλεύει ως τεχνικός σε γνωστό πάροχο τηλεπικοινωνιών,

πρακτικά αυτό που κάνει είναι συνδέσεις νέον γραμμών, εγκατάσταση εξοπλισμού, μετρήσεις για εντοπισμό προβλημάτων, etc

τώρα για να σου δώσω περισσότερες πληροφορίες δεν ξέρω (ξέρω ότι δουλεύει 8ωρο άλλα όχι τον μισθό του), για τις συνθήκες εργασίας απ όσο ξέρω είναι ευχαριστημένος (είναι όλη μέρα σε σπίτια και καφάο).

 

φαντάζομαι ότι αν σου αρέσει σαν επάγγελμα σίγουρα θα βρεις τον δρόμο σου.

Έγινε επεξεργασία από eleozz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει καμια απολυτως σημασια , απο την στιγμη που εχεις μπει σε τεχνικο επαγγελμα μπορει σε 5 χρονια να καταληξεις σε κατι εντελως ακυρο . Μπορει να βρεθεις στο ΟΤΕ (λεμε τωρα) να ανεβαινεις εξω απο τα σπιτια ή να εισαι χαλαρος και να το παιζεις επιστημονας κουμπωνοντας 10 patch cord  . Απο σενα εξαρταται πως θα το κυνηγησεις . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/19/2021 at 6:50 PM, manos.tsant said:

Kαλησπερα προσφατα εκανα την εγγραφή μου σε ενα ΙΕΚ για τεχνικος δικτυων και τηλεπικοινωνιων. Δεν υπαρχει κανενας συγγενης,φιλος,γνωστος που να ασκει το συγκεκριμενο επαγγελμα οποτε δεν γνωριζω τιποτα(συνθηκες εργασιας,ωραρια,μισθοι,θεσεις εργασιας,ζητηση) υπαρχει κανεις εκει εξω που να εχει τελειωσει μια τετοια σχολη η να ασκει το επαγγελμα να μου δωσει τα φωτα του; ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

To επαγγελμά έχει προοπτικές και μέλλον αν το γουστάρεις και είσαι διατεθιμένος - αποφασισμένος να δούλεψεις εξωτερικό .Εκεί θα αποκτήσεις και εμπειρίες και θα έχεις και κάποια εξέλιξη μελλοντικά . Εδώ αν δεν είσαι γλύφτης-ρουφιάνος θα σε φάνε οι σκάλες και τα πέρα δώθε μέχρι τα -άντα σου ?.

Link to comment
Share on other sites

Η δουλειά είναι δουλειά, δηλαδή στο εξωτερικό δεν υπάρχουν τεχνικοί που να κάνουν τέτοιες δουλειές?

είτε δουλεύεις στην Ελλάδα είτε κάπου στο εξωτερικό αν θες να πας μπροστά και το κυνηγήσεις θα το πετύχεις,

Έχω πολλούς φίλους και συμφοιτητές που δουλεύουν στο εξωτερικό και η μόνη διαφορά στις δουλειές μου με τις δικές τους είναι ότι μιλάνε αγγλικά και όχι Ελληνικά.

Όσο για τον μισθό ναι είναι μεγαλύτερος άλλα το ίδιο και τα έξοδα, οι προοπτικές ελαφρός καλύτερες στο εξωτερικό άλλα και μεγαλύτερος ο ανταγωνισμός, τίποτα δεν είναι καλύτερο αν δεν το κάνεις εσύ καλύτερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, eleozz said:

Η δουλειά είναι δουλειά, δηλαδή στο εξωτερικό δεν υπάρχουν τεχνικοί που να κάνουν τέτοιες δουλειές?

 

Σωστά τα λες , όπως και καμμία δουλεία δεν είναι ντροπή , με τη μόνη δοαφορά .οπως είπα ,στο εξωτερικό αν πραγματικά γουστάρεις κάτι σε αφήνουν να εξελιχθείς

σε κάτι καλύτερο και δε χρειάζεται να κάνεις το ίδιο πράγμα για όλη σου τη ζωή . (στη περίπτωση του δε θα χρείαζεται να κουβαλάει σκάλες) . Απλά  έξω θα πρέπει να κάνεις κάποιους "συμβιβασμούς" που στον Έλληνα του είναι "κάπως".

Link to comment
Share on other sites

Καποτε θα ελεγα οτι εαν δεν πας σε ΤΕΕ και μετα σε ΤΕΙ μην περιμένεις πολλα , μισθος χαμηλα , θεσεις πολυ συγκεκριμενες . Μετα βλεπω τι εχει γινει στο τελος μετα απο την δικια μου πορεια με τα παραπανω "εργαλεια ", μιλαω με συναδελφους τεχνικους και καταλήγω οτι σημασια εχει ποσο θες να ασχοληθείς και ποσο διατεθειμένος εισαι να ρισκάρεις. Χρυση τομη δεν υπαρχει σε μεγαλο πάροχο υπηρχαν πτυχιούχοι με μεταπτυχιακά   κλπ που ειχαν προισταμενο (η αν θελουμε καλυτερα μισθολογικά συναδελφο  )  με πιστοποιησεις cisco και χωρις πτυχίο.  

 

Σίγουρα κανενας δεν μπορει να σου πει αν εχεις δουλεια μετα το ιεκ . Οταν μπηκα στο ΤΕΙ ηλεκτρονικης εβγαινα με πρωτο μισθο κοντα στο 1000Ε χαλαρα . Οταν βγηκα στην αγορα επαιρνα 620Ε σε θεση που απαιτουσε πτυχιο .  Πολυ βασικο θεμα τον καιρών ειναι οτι εχουν αρχισει να δίνουν τα τηλεπικοινωνιακά σε εργολάβους. Ο ΟΤΕ εκτος βυσματος παιρνει πτυχιουχο απο ΤΕΙ απο ΙΕΚ δεν εχει ουσιαστικο λογο . Μπες στη λογικη να δεις και να μαθεις τι σου αρεσει στην πορεια      

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.