Jump to content



Κολλαει το PC ετσι στα ξαφνικα...


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.

Εδω και αρκετο καιρο οποτε του ερθει κολλαει ο υπολογιστης, δεν ξεκολλαει ουτε με Reset, παρα μονο με Power Button πατημενο για να κλεισει και μετα να ξανα ανοιξει, οση ωρα και να περιμενω δεν αλλαζει κατι.

Δεν πεταει ουτε BSOD ουτε τιποτα, δεν νομιζω να ειναι κατι απο Windows η απο το λογισμικο, γιατι εχω κανει και Format και δεν αλλαζει τιποτα και παλι το παθαινει.

Λογικα ειναι κατι αλλο αλλα δεν ξερω τι, εχει ιδεα κανεις πως μπορω να βρω το προβλημα αν ειναι απο MotherBoard, Ram, η Τροφοδοτικο κτλπ?

Υπαρχει καποιο προγραμμα που μπορω να βρω να περασω για να βρω το προβλημα απο που ερχεται?

Γιατι να τα αλλαξω ολα ενα ενα ειναι λιγο δυσκολο, και να περιμενω να δω αν το κανει παλι ειναι αρκετα δυσκολο, εχω παρατηρησει μονο οτι το κανει πιο συχνα οταν παιζω καποιο βαρυ παιχνιδι, αν ο υπολογιστης παραμεινει σε idle μπορει και να μην το κανει καθολου.

Εχω τσεκαρει θερμοκρασιες ολα κομπλε, εχω κανει Format, και προσφατα καθαρισα και τον υπολογιστη μεσα, ανεμιστηρες κτλπ, και εχω αλλαξει και παστα προσφατα και σε καρτα γραφικων αλλα και σε επεξεργαστη.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Αρχικά κοίταξε αν έχεις κάτι περίεργο στο Event Viewer. Μήπως έχεις κάνα error code τη στιγμή που κόλλησε και μας υποδείξει το πρόβλημα. 

Το πρόβλημα μπορεί να είναι οτιδήποτε. Από software που δεν κάθεται καλά μέχρι και το...πληκτρολόγιο.

 

Εφόσον υπάρχει, όπως λες, trigger point για το πρόβλημα, προσπάθησε να το αναπαράγεις συχνότερα. 

 

Για αρχή δοκίμασε να βγάζεις ένα-ένα τα στικ της ραμ, που είναι το πιο εύκολο (θα μπορούσες να κάνεις και memtest για ένα βράδυ και να δεις τα errors που ίσως προκύψουν. Αν δεν αναπαραχθεί το πρόβλημα με κάποιο στικ εκτός, αυτό λογικά είναι και το υπαίτιο. Βλέποντας την υπογραφή σου είναι πιο εύκολο να δοκιμάσεις με το ένα στικ εκτός απλώς για κάποιο διάστημα. Αν το πρόβλημα συμβεί, δοκιμάζεις με το άλλο κλπ κλπ.

 

Μετά, θα έλεγα να βγάλεις την GPU και να δουλέψεις όσο μπορείς με onboard graphics. Εκεί ίσως να έκανα κάποιο stress test στον επεξεργαστή  ώστε να δω αν αναπαράγεται το πρόβλημα ακόμη κι έτσι. Έχοντας αποκλείσει τις μνήμες, είναι το επόμενο που θα έκανα.

 

Βέβαια μπορεί μέχρι και κάποιο καλώδιο στους δίσκους σου να το κάνει αυτό ή και οι ίδιοι οι δίσκοι, οπότε θα δοκίμαζα είτε άλλα καλώδια, είτε αν έχεις κάποιο HDD ή κάποιο USB συνδεδεμένο, να δοκιμάσεις δίχως αυτά πάνω.

 

Στη συνέχεια, αν ούτε αυτό είναι η αιτία , και έχεις κάποιο spare τροφοδοτικό, κάνε ένα κόπο. Αν και δύσκολο να 'χουμε τροφοδοτικά lying around, τουλάχιστον το προτείνω :p 

 

 

Στη συνέχεια θα έκανα κάτι λιγότερο obvious, πχ θα δοκίμαζα αντί της H55 να δουλέψω λίγο με στοκ ψύκτρα. Να δούμε μήπως κάτι ενοχλεί εκεί.

 

 

 

Για να φτάσεις να μην αποκλείσεις την μητρική είναι αρκετά τα βήματα. Αν είναι μητρική, είναι το πιο ύπουλο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιταξα το EventViewer και δεν βρηκα κατι περιεργο, το ειχα κανει απο πριν για αυτο ειπα οτι ισως κατι αλλο ειναι.

Πιστεψε με δεν ειναι και τοσο ευκολο να το κανω αυτο, να βγαζω και να βαζω, και γενικα το εχω παρατηρησει οταν παιζω καποιο παιχνιδι, και λεω πως δεν ειναι ευκολο γιατι κανω Live Streams με αυτον τον υπολογιστη, οποτε να συνεχισω να κανω Live Streams με καποια κομματια εκτος οπως η μια Ram η την GPU ε δεν νομιζω να μπορω να τρεξω ολα αυτα ου τρεχω, ηδη ο υπολογιστης ειναι αρκετα παλιος και με το ζορι τα κανω αυτα.

Οποτε να φανταστω δεν υπαρχει αλλη λυση ε? Καταλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και το PC δεν είναι αρκετό για live streaming PLUS gaming και κάτι τα'χει φτύσει. :) 

Οπότε θα πρέπει να κάνεις το ένα ή το άλλο (μόνο gaming πχ), δοκιμάζοντας τα παραπάνω. Καλά για χωρίς GPU ξέρω ότι δεν γίνεται αυτό... Προσπάθησε με τα 8GB Ram να δεις αν θα αναπαραχθεί το θέμα, 1-1 στικ, είναι το πιο εύκολο για αρχή. Δεν επαρκούν και για streaming αλλά ίσως χρειαστεί να προσπαθήσεις. Είναι καλύτερο να βρεις τι συμβαίνει, από το να streamάρεις και να σε κρεμάει το σύστημά σου ή από το να πρέπει να αλλάξεις τα πάντα (πλην ίσως της κάρτας γραφικών που είναι και το πιο φλέγον part σε κάθε σύστημα πλέον) ! 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος MaZzzZ έγραψε:

Κοιταξα το EventViewer και δεν βρηκα κατι περιεργο, το ειχα κανει απο πριν για αυτο ειπα οτι ισως κατι αλλο ειναι.

Πιστεψε με δεν ειναι και τοσο ευκολο να το κανω αυτο, να βγαζω και να βαζω, και γενικα το εχω παρατηρησει οταν παιζω καποιο παιχνιδι, και λεω πως δεν ειναι ευκολο γιατι κανω Live Streams με αυτον τον υπολογιστη, οποτε να συνεχισω να κανω Live Streams με καποια κομματια εκτος οπως η μια Ram η την GPU ε δεν νομιζω να μπορω να τρεξω ολα αυτα ου τρεχω, ηδη ο υπολογιστης ειναι αρκετα παλιος και με το ζορι τα κανω αυτα.

Οποτε να φανταστω δεν υπαρχει αλλη λυση ε? Καταλαβα.

Τουλάχιστον τρέξε έναν έλεγχο μνήμης, κατ' ελάχιστο ένα πλήρες πέρασμα.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τους tommybertsen και GeorgeVasil. Όσο και να σε "ξεβολέψουν" (= δεν μπορείς να κάνεις αυτά που θέλεις) οι δοκιμές για να βρεις τον ένοχο άλλο τόσο πρόβλημα είναι και η βλάβη στο σύστημά σου.

Ξεκίνα από τις μνήμες όπου το πιο εύκολο πρώτο βήμα για δοκιμή είναι να αφαιρέσεις το overclock (Ειδικά αν έχεις τα 2400Mhz που είναι "ζόρικο" overclok και πιο επιρρεπές σε αστάθειες).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως ο υπολογιστης ναι τα εφαγε τα χρονακια του, ηταν να παρω καινουργειο γιατι πραγματι για τα Live Streams ειναι πλεον παλιο, κανει την δουλεια αλλα οχι οπως θα ηθελα εγω.

Ηταν να παω σε κατι καινουργειο αλλα ετσι οπως πηγαν τελευταια οι τιμες δεν μπορουσα και απλα περιμενα, περιμενω να πεσουν ακομα λιγο οι τιμες στις GPU για να παω σε καινουργειο.

Θα προσπαθησω να τα κοιταξω ενα ενα οπως μου λετε, απλα πιστευα μπας και υπαρχει κανας πιο ευκολος τροπος, αλλα απο οτι καταλαβα δεν υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.