Jump to content



Προσθήκη σκληρού δίσκου και πρόβλημα στην αναγνώριση


Recommended Posts

καλησπέρα, έχω έναν υπολογιστή που διαθέτει έναν δίσκο SSD (που είναι το λειτουργικό windows10 και διάφορα αρχεία μου) και έναν DVD drive (ουσιαστικά δεν το χρησιμοποιώ). Θέλησα να προσθέσω έναν εσωτερικό σκληρό δίσκο 1ΤΒ απλά για να έχω χώρο να αποθηκεύω μερικά πραγματάκια...

Βάζω τον δίσκο, βιδώνω, συνδέω με τροφοδοσία ρεύματος και τον συνδέω σε μία απο τις SATA3 της μητρικής.

Ξεκινάω τον υπολογιστή και απο περιέργεια μπαίνω και βλέπω ότι δεν εμφανίζεται στο ΒΙΟS.

Με την εκκίνηση των windows πηγαίνω στην διαχείριση Δίσκων όπου λαμβάνω μήνυμα για έναν νέο δίσκο με την επιλογή για χρήση MBR ή GPT. Επιλέγω MBR kai λαμβάνω το εξής μήνυμα "καθορίστηκε μια νέα συσκευή η οποία δεν υπάρχει" και φυσικά δεν συνεχίζει η διαδικασία ώστε να προχωρήσω σε partitions κλπ.

 

Τι φταίει; Τι μπορώ να κάνω για να λύσω το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Αφού δοκιμάσεις άλλο sata (καλώδιο αλλά και υποδοχή) και έχεις το ίδιο πρόβλημα:  Κατεβάζεις gparted live iso, το γράφεις σε ένα usb με κάποιο εργαλείο όπως το rufus και μπουτάρεις με αυτό. Στη συνέχεια δοκιμάζεις να διαμορφώσεις τον δίσκο από το gpartel live.

 

Αν πάλι δεν... ε τότε αρχίζεις να υποψιάζεσαι DOA δίσκο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, TopCLR said:

Δοκίμασε και με άλλο καλώδιο SATA, μην τυχόν υπάρχει πρόβλημα στο καλώδιο.

 

40 minutes ago, gdp77 said:

Αφού δοκιμάσεις άλλο sata (καλώδιο αλλά και υποδοχή) και έχεις το ίδιο πρόβλημα:  Κατεβάζεις gparted live iso, το γράφεις σε ένα usb με κάποιο εργαλείο όπως το rufus και μπουτάρεις με αυτό. Στη συνέχεια δοκιμάζεις να διαμορφώσεις τον δίσκο από το gpartel live.

 

Αν πάλι δεν... ε τότε αρχίζεις να υποψιάζεσαι DOA δίσκο.

 

 

δοκίμασα και σε άλλη θύρα SATA της μητρικής και με άλλο καλώδιο (που σίγουρα είναι λειτουργικό γιατί το έβγαλα απο το DVD που είναι οκ) και αποτέλεσμα δεν είχα. Ευχαριστώ για τις συμβουλές σχετικά με το gparted αλλά ίσως είναι καλύτερα να τον στείλω για αντικατάσταση χωρίς να τον πειράξω παραπάνω γιατί σκέφτομαι ότι μετά μπορεί να μου πουν ότι θα έχω θέμα με την εγγύηση.....τον σύνδεσα με λειτουργικά καλώδια sata και τροφοδοσία και δεν αναγνωρίζεται, τον στέλνω για αντικατάσταση!

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Αφού δοκιμάσεις άλλο sata (καλώδιο αλλά και υποδοχή) και έχεις το ίδιο πρόβλημα:  Κατεβάζεις gparted live iso, το γράφεις σε ένα usb με κάποιο εργαλείο όπως το rufus και μπουτάρεις με αυτό. Στη συνέχεια δοκιμάζεις να διαμορφώσεις τον δίσκο από το gpartel live.

 

Αν πάλι δεν... ε τότε αρχίζεις να υποψιάζεσαι DOA δίσκο.

 

 

Εχει καταντησει σα να λεμε λουσου με Ultrex

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.