Jump to content



OCZ PC3200 Platinum Rev.2 δεν κάνει oc


Recommended Posts

Χαιρετώ τους απανταχού overclockers.

Λοιπόν αποφάσισα να αλλάξω τις τρισάθλιες Samsung 3200 που είχα (215 με timings 2.5-3-3-6) με αυτές τις OCZ (1 GB Kit) , αφού είχα ακούσει τα καλύτερα για το overclocking. Αφού πήρα και το DDR Boοster και έναν 12άρη ανεμιστήρα AKASA να τις φυσάει, άρχισα τα πειράματα. Το αποτέλεσμα είναι ότι δεν πάνε πάνω από 218 με 2.0-2-2-5 παρότι του έδωσα extra volt (3.3). Η μητρική μου είναι η Gigabyte GA-K8NS Ultra-939 με nForce3 και η CPU o 3500+ Winchester εβδομάδας 0501. Α, επίσης δεν υπάρχει πρόβλημα θερμοκρασίας γιατί είμαι με το Thermaltake Bigwater (idle 34 - full load 40) και δεν νομίζω να φταίει το τροφοδοτικό γιατί έχω το Enermax EG465AX-VE. Εχω δοκιμάσει και το bios F5 και F6 αλλά τίποτα . Στα 220 με 2-2-2-5 δεν μπαίνει καν στα XP (μήνυμα για corrupted dlls). Με τo bios F6 που μου δίνει επιλογή για Command Rate 1T κολλάνε τα XP όταν πάω να τρέξω οτιδήποτε έχει σχέση με DirectX ή OpenGL. Τις πταίει; Θέλουνε κάψιμο;

Παρακαλώ βοηθήστε, για να μην πάνε τσάμπα τα 285 ευρόπουλα που έδωσα.

Link to comment
Share on other sites

Aυτα ειναι τσιπακια tccd αυτο σημαινει 3-4-4-8...........!

2-2-2-5 κανει μοσο στα 200fsb...!

Δεν χρειαζονται ρευμα πανω απο 2.9.....αυτο ειναι το χαρακτηριστικο τους ετσι και αλλιως......μεγαλο fsb με λιγο ρευμα....!

2-2-2-5 παιρνουν μονο τα bh-X οπως επισης και πολυ ρευμα....στα μεγαλα fsb λεμε παντα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλουν τάση οι μνήμες σου!

Τα OCZ PC3200 Platinum Rev.2 είναι tccd...

Τα 220 με 2-2-2-5 μια χαρά είναι, αλλά γίνοντε και με 2.7volt

Χαλάρωσε τα timings σε 2.5-3-3-5 και θα πάνε πολύ καλύτερα με 2.7 που δινει το m/b σου.

Link to comment
Share on other sites

Πρός Athens2004, haris1984:

Το DDR Boοster το έιχα πάρει ποιο πρίν, με την προοπτική να έπαιρνα τις 4000 vx, αλλά δεν τις είχε ετοιμοπαράδοτες.

Πρός FrOsT, Βασιλης : Μα, σύμφωνα με το με πολλά reviews που έχω διαβάσει πάνε και πάνω από 230 με 2.0-2-2-5

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gr_cthulhu

Πρός Athens2004, haris1984:

Το DDR Bouster το έιχα πάρει ποιο πρίν, με την προοπτική να έπαιρνα τις 4000 vx, αλλά δεν τις είχε ετοιμοπαράδοτες.

Πρός FrOsT, Βασιλης : Μα, σύμφωνα με το με πολλά reviews που έχω διαβάσει πάνε και πάνω από 230 με 2.0-2-2-5

Link???

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω τώρα links αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. Πάντως θα δοκιμάσω με 2.5-3-3-5 για να περάσω τα 220 και τα ξαναλέμε. Αλήθεια, εγκυκλοπαιδικά, ποιές μνήμες πάνε πάνω από 240 με 2.0-2-2-5;

Link to comment
Share on other sites

Θα σου δώσω μια μόνο συμβουλή , επειδή πολλοί παραμυθάδες στο δίκτυο , κυρίως Αμερικάνοι μας έχουν τρελάνει με τις μαμακιες τους .

Θα σου πω ότι μέχρι τα 215 είσαι καλά με 2-2-2-5 .

Παραπάνω δεν έχει χωρίς να φας λάχανο τους drivers από την κάρτα γραφικών στα παιχνίδια .

Οι μνήμες στα 243 με 2-3-3-6 πάνε πολύ καλά .

Τα 2.85V , φτάνουν μέχρι τα 270 και 3-4-4-8 . ( εκεί δεν έχω πάει βέβαια ,αλλά έτσι λένε , και προσωπικά το πιστεύω ότι είναι πιθανό , γιατί η πηγή είναι αξιόπιστη) .

Link to comment
Share on other sites

με σ939 α64, ετρεχα PQI 3200 Turbo (TCCD & Brainpower) 2χ512 στα 272χ9 με 2.5 3-3-5 και 2.65vdimm (2.6v real)...

επισης στο site της OCZ εδω,

http://www.ocztechnology.com/displaypage.php?name=DDRBoostermobocompatibility

δεν εχει πουθενα την μητρικη σου... προσπαθησε χωρις το booster με 2.5 3-3-7 & 2.8vdimm να δεις εαν ανεβαινει.

αλλιως, ισως ο IMC να μην ειναι καλος... (ειχε τυχει παρομοιο περιστατικο με εναν αλλο χρηστη) η μητρικη...

διορθωση, ειχα ακριβως την ιδια μητρικη παλια με 3200 winchester, δεν μου ετρεχε καν τις μνημες (mushkin & crucial ballistix) στα default...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Βασιλης [Χθες, στις 23:33]

Aυτα ειναι τσιπακια tccd αυτο σημαινει 3-4-4-8...........!

Αυτο πως διαολο σου εχει κολλησει και το γραφεις συνεχεια???

Ενα πραγμα ειναι το θεμα με τα tccd. Τα βολτ δεν ειναι παντα καλα. Ξεκινατε απο 2.6 παντα. Αν πεσετε σε tccd που ακουνε το ρευμα τοτε ακουγονται 250@2-2-2@ >3 volt...

Ολα τα υπολοιπα tccd δουλευουνε χωρις ρευμα. +0.1 στην καλυτερη περιπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Μαν , έκανες μεγάλο λάθος που δεν περίμενες λίγο να παρεις τις VX ... ειδικά αφού είχες εξοπλιστέι και με vdimm [booster] . 250 2-2-2-Χ με το καλημέρα θα είχες .

Κάποια στιγμή θα το καταλάβεις και μόνος σου . [αν δεν το έχεις κάνει ήδη ]

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gr_cthulhu

Α, επίσης δεν υπάρχει πρόβλημα θερμοκρασίας γιατί είμαι με το Thermaltake Bigwater (idle 34 - full load 40)

OFF TOPIC αλλά ελπίζω η μηττρική σου να λέει σωστές θερμοκρασίες για να ξέρω δηλαδή ότι και ο δικός μου κάπου εκεί πρέπει να πάιζει με το bigwater....Eλπίζω..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.