Jump to content



Βοήθεια με το λουστράρισμα ξύλου...


Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Έχω ένα ξύλινο κουτάκι. Χάλια κατασκευή (κόντρα πλακέ), αλλά αναμνηστικό από ταξίδι.

Το κουτί είχε μέσα ένα γλυκό, οπότε ήταν καθαρό κόντρα πλακέ, ούτε καν τριμμένο, με κόλλα στις άκρες.

 

Το έτριψα με ψιλό γυαλόχαρτο (έγινε πολύ απαλό), και ήθελα να το ¨λουστράρω" στο φυσικό του χρώμα.

Ρώτησα στο πράκτικέρ, και μου έδωσαν ένα δικό τους προϊόν, βερνίκι εμποτισμού ξύλου άχρωμο. Αυτό:

PP_426231_G.jpg
WWW.PRAKTIKER.GR

Βρείτε PRAKTIKER ΒΕΡΝΙΚΙ ΕΜΠΟΤΙΣΜΟΥ ΞΥΛΟΥ MEGA WOOD STAIN ΑΧΡΩΜΟ 750ML και άλλες προτάσεις για Βερνίκια στη μεγαλύτερη ποικιλία της αγοράς μόνο στο Praktiker

 

Κατάλαβα ότι θα εμποτίσει το ξύλο, και το έκανε. Έχω περάσει ήδη 2 χέρια το κουτί, έχει πει μπόλικο, αλλά το αποτέλεσμα δεν με εντυπωσιάζει.

Το ξύλο έχει "αγριέψει", και γενικά πιάνεις το ξύλο. Δεν έχει μια "κρούστα" από το υλικό, πάνω από το ξύλο.

 

Τι θα μπορούσα να κάνω τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Σαν συμβουλη για το επόμενο

 

Αφού το έχεις τρίψει και έχει γίνει απαλό όπως και έκανες, πριν περάσεις βερνίκι ψέκασε με νεράκι, θα βγάλει πολύ αγριάδα την οποία αφού στεγνώσει θα την τρίψεις να φύγει.

Συνεχίζεις με το πρώτο χέρι

Πριν πας στο 2ο χέρι γυαλοχαρτίζεις απαλά και πάλι και καθαρίζεις.

 

Στη φάση που είσαι τώρα. Απαλό γυαλοχάρτισμα με ψιλό γυαλόχαρτο και περασε ενα χέρι ακόμα όσο πιο ομοιόμορφα μπορείς. Αν συνεχίσει η αγριάδα πάρε ένα σπρει διαφανο ακρυλικο και πέρασε το. 

Δεν εχω δουλέψει τα βερνίκια του Praktiker οπότε δεν μπορώ να σου πω περισσότερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα εγώ δεν το έκανα καλά...

Εντάξει, μερικώς τον σκοπό τον έχω πετύχει, δεν φοβάσαι να το πιάσεις μην λερωθεί. Έχω να λουστράρω ξύλο πάνω από 30 χρόνια, αλλά παλιά αλλιώς ήταν το υλικό και το αποτέλεσμα...

Μάλλον το ότι είναι εμποτισμού (έβαφα το πάνω μέρος και πότιζε μέχρι το κάτω μέρος) δεν ήταν καλή επιλογή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.