Jump to content



αλλαγη δισκου σε w10 και τοποθετηση παλιου ως δευτερευον


Recommended Posts

5 hours ago, Karibu said:

Δηλαδη μολις κανω boot με τον νεο δισκο θα ενεργοποιηθούν αυτόματα τα εγκατεστημένα w10

 

Σωστά, μόλις επιβεβαιωθεί η ψηφιακή άδεια, θα πρέπει να εμφανίζονται ενεργοποιημένα, όπως ακριβώς θα ήταν στον παλιό σου δίσκο μετά την αναβάθμιση.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

 

Σωστά, μόλις επιβεβαιωθεί η ψηφιακή άδεια, θα πρέπει να εμφανίζονται ενεργοποιημένα, όπως ακριβώς θα ήταν στον παλιό σου δίσκο μετά την αναβάθμιση.

 

Πραγματικά σ'ευχαριστω.

Ακολουθώ τις συμβουλές σου και μεχρι στιγμής ολα πάνε όπως μου υπεδειξες. Δεν έχω κάνει ακόμα boot με τον νεο δίσκο..

Ξεκίνησα χτες πριν τις 8 το βράδυ να κάνω image τα 7 αλλά δεν έχω εξωτερικό δίσκο...

Είπα λοιπόν να το κάνω στον ιδιο τον δίσκο ανοίγοντας μια partition αλλά δεν μπορούσα να κάνω shrink για αρκετό χώρο.

Βρήκα σε κάποιο ξένο site και ακολούθησα μια διαδικασία για να μπορέσω να ελευθερώσω χώρο και τελικά κατάφερα και το έκανα στον ίδιο τον δίσκο.

Αμέσως μετα έκανα την εγκατάσταση που ολοκληρώθηκε κάπου τα μεσάνυχτα.

Τωρα κατεβάζει updates και αποτι βλέπω ειναι κανονικά απενεργοποιημένα σε W10 Pro.

Όμως στον ssd εχω τα w10 home..??

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Karibu έγραψε:

Τωρα κατεβάζει updates και αποτι βλέπω ειναι κανονικά απενεργοποιημένα σε W10 Pro.

Όμως στον ssd εχω τα w10 home..??

Αν ο HDD είχε Pro και ο SSD Home, θα πρέπει να βάλετε πάλι Pro και στη νέα εγκατάσταση.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

Χτες με το Macrium Reflect, μετεφερα ολο το συστημα Win10 απο εναν 60αρι ssd σε εναν 240αρι

 

Αντε να μου πηρε 10 λεπτα.

 

Ο ssd εχει τα 10home και όλα μου τα αρχεία και ο hdd εχει τα activated w10pro.

Να υποθεσω οτι πρεπει πρώτα να μεταφέρω ολα τα αρχεία απο τον ssd ατον hdd, να κανω φορματ το ssd

και μετά να χρησιμοποιήσω τον Macrium Reflect για να μεταφέρω όλα στον ssd?

Link to comment
Share on other sites

Τα βηματα μου..

 

- Σβηστο το pc, ενωνεις ολους τους δισκους.

- μπουταρεις.

- βαζεις το προγραμμα και του λες κανε κλονο τον δισκο ταδε , στον ταδε. (προσεξε που βαζεις.. τι...)

- σε 5-6 λεπτα ο κλωνος ειναι ετοιμος.

  (κανει κλωνους ΟΛΑ τα partitions σε ιδιο μεγεθος)

 

- σβηνεις pc

- αναβεις, μπαινεις BIOS και επιλεγεις τον νεο ssd σαν πρωτη επιλογη.

 

ΛΟΓΙΚΑ θα μπει στα windows αμεσως.

Το "προβλημα" ειναι οτι με τους κλωνους, θα εχεις καπου 150+ GB δισκο ελευθερο (ειπαμε πριν κανει κλωνους τα partitions με το μεγεθος)

κατεβαζεις το EASUS Partition Master free και καπου λεει να κανεις EXTEND το volume σου. επιλεγεις ολο τον διαθεσιμο χωρο και του λες next. 

κανε ενα restart και ολα καλα. 

 

θα προτεινα να μεταφερεις τα δεδομενα σου στον νεο, να κανεις ενα format τον παλιο και να τα φερεις μεσα παλι.


( Επισης δες με το HDD Sentinel τι health/performance εχει ο HDD.  Αν ειναι 92-9% και κατω, καλυτερα να μην τον δουλεψεις )

 

36 minutes ago, Karibu said:

Ο ssd εχει τα 10home και όλα μου τα αρχεία και ο hdd εχει τα activated w10pro.

Να υποθεσω οτι πρεπει πρώτα να μεταφέρω ολα τα αρχεία απο τον ssd ατον hdd, να κανω φορματ το ssd

και μετά να χρησιμοποιήσω τον Macrium Reflect για να μεταφέρω όλα στον ssd?

 

ναι

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν κάνω αναβάθμιση στα 10 έκανα image backup τα w7 άνοιξα μια partition. Τώρα την εκανα deleet για να κανω extend την C

αλλα βλέπω μια νεα partiion ενδιάμεσα (522MBHealthy(Recovery Partition). Να υποθεσω οτι αυτη ανήκει στα 10 και δεν πρέπει να τη σβήσω?

Όμως πως μπορώ να μεγαλώσω την C

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

 

Το "προβλημα" ειναι οτι με τους κλωνους, θα εχεις καπου 150+ GB δισκο ελευθερο (ειπαμε πριν κανει κλωνους τα partitions με το μεγεθος)

κατεβαζεις το EASUS Partition Master free και καπου λεει να κανεις EXTEND το volume σου. επιλεγεις ολο τον διαθεσιμο χωρο και του λες next. 

κανε ενα restart και ολα καλα. 

Δε καταλαβα!! μηπος οτι πρεπει να εχω ελεύθερο χώρο 150GB πριν πριν ξεκινήσω το με το κλώνο? Αντε να εχω 30GB μονο

 

πριν 2 ώρες, το μέλος YDinopoulos έγραψε:


( Επισης δες με το HDD Sentinel τι health/performance εχει ο HDD.  Αν ειναι 92-9% και κατω, καλυτερα να μην τον δουλεψεις )

 

αυτο σε ποια φαση να το κανω?

Link to comment
Share on other sites

Αποτι φαίνεται ολα πάνε καλα.. εχω κανει εκκίνηση με τον ssd.

Τα αρχεία ειναι όλα και στους δίσκους όπως και τα windows.

Ισος γιαυτο δεν φορτώνει με τη πρώτη? και κανω επανεκκίνηση με το κουμπάκι για να φορτώσει κανονικά. Να υποθεσω οτι όταν θα κάνω φορματ τον παλιο δισκο θα λυθεί αυτο?

Το recovery partition δεν μεταφέρθηκε δηλαδή ο ssd δεν έχει recovery partition. είναι πρόβλημα αυτό?

Υπάρχει κατι αλλο που πρεπει να κανω πριν σβήσω τον παλιο δίσκο?

 

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.