Jump to content



Φθηνή σύνθεση για 478socket?


fonzi

Recommended Posts

Παιδιά επειδή είμαι άσχετος απο ιντελ θα ήθελα να ρωτήσω σε μητρική 478 (asus p4r8l) που θα μπει σε κουτάκι τύπου κύβος για να παίξει ρόλο πσ συζύγου για βασικές μόνο τυπικές εργασίες τι να βάλω;

Φθηνά πραγματάκια θέλω και καλύτερα να μην ανεβάζουν θερμοκρασίες...

1) celeron? Τι μοντέλλο?

2) δίσκο seagate sata 120 ή pata 120?

3) nec 3520?

4) 2x256 333ram?

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες τυπικές εργασίες; Καλά αυά που λες αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί να μη βάλεις 400άρες μνήμες να τις δουλεύεις και σε dual channel αν έχει η μητρική. ϊδια τιμή και μιδαμινή αύξηση θερμικρασίας.

Link to comment
Share on other sites

333 είπα διότι το manual της μητρικής λέει:

"this motherboard may only detect ddr333 system memory when you install double-sided pc3200 dimms".

μετα έχει λίστα με qualified vendors όπου αναφέρει 400ρες αλλά 256ΜΒ.

Δηλαδή ή βάζω 2χ256 400ρες σε dual mode ή 2χ333 500ρες. Ετσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα καλα (εχω ξυπνησει και απο τις 3 το βραδυ-της προηγουμνεης) λεει double sided οχι δυο dimmakia!Αυτο το 2χ333 500ρες με μπερδευει!Εννοεις μαλλον 2χ512@333Μηζ???Η χθεσινοβραδυνη σκοπια δεν βοηθαει....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis [Σήμερα, στις 09:05]

Το Πλαίσιο ξεστοκάρει μερικούς σε κάποια μαγαζιά και σε αστείες τιμές. Για ρίξει μια ματιά... Δεν ξέρω όμως αν ισχύει ακόμα.

οχι.πηγα και ρωτησα(φυσικα).

Ηταν τελικα αποθεμα που εμφανιζοταν μονο στους υπολογιστες και οχι στις αποθηκες.Καποιο λαθος δλδ

και εγω χαρηα τσαμπα.70Ε για εναν 2,8C!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή είμαι αδαής περι ιντελ για πείτε μου αν ξέρετε:

Εχει μεγάλη διαφορά σε απόδοση ένας celelon 3ghz σε σχέση με P4 3ghz?

Σε 478 socket πάντα μιλάω.

Αξίζει τον κόπο να βάλω τον καλό; Με κολλάνε 2 πράγματα: 1) Μήπως ο Π4 ψήνεται πολύ σε σψέση με τον σελερον και 2) Μήπως ολα σε 1-2 χρόνια είναι 65μπιτ οπότε θα τα πετάξω και άρα να πάρω τον φθηνότερο.

Δεδομένο: το κουτί με την μητρική μου (478)

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά το θες για ofiice, net, downloading και κανένα MP3, έτσι; Για αυτά τα πράγματα πιστεύω μια χαρά είναι και ο celeron. Ο P4 ναι, θα ψήνεται εκτώς αν βρεις northy, πράγμα λίγο δύσκολο...

Υ.Γ.: κόψε ένα Bit παιδί μου! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fonzi [Σήμερα, στις 15:16]

Παιδιά επειδή είμαι αδαής περι ιντελ για πείτε μου αν ξέρετε:

Εχει μεγάλη διαφορά σε απόδοση ένας celelon 3ghz σε σχέση με P4 3ghz?

Σε 478 socket πάντα μιλάω.

(478)

δεν εχω δουλεψει ποτε με Celeroni αλλα αν κρινω απο την κομμενη cache(256KB στον prescott core) την ελλειψη ΗΤ και το χαμηλοτερο FSB(533 στον D) η διαφορα πρεπει να ειναι σημαντικη.Τσεκαρε και κανα review στο net;)

Link to comment
Share on other sites

Μάκη μην με παρεξηγείς, νυστάζω...

Να σου πω κάτι που σκεφτόμουνα σχετικά με οθόνη: Θέλω μια φθηνή γι αυτό το μηχάνημα. Οχι για παιχνίδια αλλά μάλλον 19" (ή 17ρα αλλά που να δείχνει καλά σε 1024χ768).

Καλύτερα pva.

Οταν εψαχνες ειχες δει κάτι σχετικό?

Link to comment
Share on other sites

Απ'ό,τι κατάλαβα κοιτάς μόνο TFT έτσι; 17άρα ή 19άρα που να δείχνει ΚΑΛΑ σε 1024Χ768 λίγο δύσκολο... Γενικώς οι TFT ΚΑΛΑ δείχνουν μόνο στη φυσική τους ανάλυση. Αλλά στν τελική γιατί σε πειράζει η 1280Χ1024;

Πάντως από τη στιγμή που θες φτηνή οθόνη και είναι για 2ο μηχάνημα τότε προτείνω χωρίς δεύτερη σκέψη LG. Θα σε ικανοποιήσει απόλυτα πιστεύω... Εγώ στο δεύτερο μηχάνημα έχω την παλιά μου 14άρα CRT και δεν έχω παράπονο...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν fonzi, για έναν που ασχολείται με Office και ίντερνετ (λέγοντας ιντερετ, εννοείς ΜΟΝΟ surfing ? Γιατί αν θέλει kazaa και ιστορίες, τοτε ....την πάτησες φίλε μου ! :p), τότε θέλει έναν cpu μόνο και μόνο για να ανάψει το pc

Αν πάς σε κανένα site με μεταχειρισμένα θα βρείς καλές ευκαιρίες (πχ δοκίμασε το www.ebay.com)

.... Ψάχνοντας λίγα λεπτά βρήκα Mobile Pentium 4 CPU Processor 2.0 GHz 512 cache NR με 45$

Το βρήκα στο

http://search.ebay.com/cpu-2-Ghz_W0QQfromZR40QQfrtsZ50QQfsooZ1QQfsopZ3QQsojsZ1

Link to comment
Share on other sites

Eννοειται οτι με το Celeron και 512 μνημη εισαι μια χαρα γιατι τη δουλεια που το θελεις.Εδω εγω εχω ως 3ο pc P3 550Mhz με 384 ram και παει φισεκι σε ολα (μονο games δεν παιζει συγχρονης τεχνολογιας).Για word , excel , powerpoint κτλπ παει μια χαρα , επισης surfing παλι ολα καλα και στα P2P μια χαρα , αφου το εχω για "κατεβαστηρι" στο δικτυο μου.

Και θερμοκρασιες max 27 βαθμους κελσιου (ειναι slot 1 o επεξεργαστης).Εγω θα σου ελεγα να ψαξεις και σε P3 μεταχειρισμενο φυσικα , γιαυτα που θες δεν εχει τοσο σημασια η υπολογιστικη δυναμη οσο η μνημη.Φτιαξε συστημα με 1Ghz P3 ή εστω 866Mhz (εχω και εναν τετοιο σπιτι που ειναι ακομα καλυτερος απο το 550) και παιξε με 512-1GB μνημη σε SDRAM 133.Παρεπιπτοντως ο 866 εχει 256 Ram και τρεχει αψογα το Mandrake 10.1 με KDE.

Τα υπολοιπα τα τρεχω στο συστημα της υπογραφης και στο 4ο pc ακομα καλυτερο απο το δικο μου με AMD64 3200 :)

ΥΓ : Ουπς δεν εχω υπογραφη εδω :

My System:AMD64 2800+ Socket 754,ASUS K8N,2X 512 DDR Kingston(Single),Zalman Fan ZM-F1,ASUS ATI radeon 9250 128MB+DVI,1X 40GB WD400JB IDE ATA133,ASUS CD-S520 52X (reader),TEAC CD-R58S SCSI,AIC-7850 SCSI Controller ,WLAN with Netgear WGR14v5 router,PCI WG311v2/pc,SB 128 Live,LG FLATRON L1750S,Jetspeed 520 PPPoA (over PSTN),ADSL line from OTE 384/128

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.