Jump to content


Αγορά modem/router


Recommended Posts

Στην προκήρυξη αναφέρεται η αγορά ROUTER, όχι modem/router. Θα το διευκρινίσω και θα προχωρήσω αναλόγως. Οι δρομολογητές Fritzbox είναι αξιόπιστοι/αξιόλογοι;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 28/2/2022 at 7:42 ΜΜ, το μέλος ΣτοΠαραΠεντε έγραψε:

Στην προκήρυξη αναφέρεται η αγορά ROUTER, όχι modem/router. Θα το διευκρινίσω και θα προχωρήσω αναλόγως. Οι δρομολογητές Fritzbox είναι αξιόπιστοι/αξιόλογοι;

ναι και παιζουν και ως router και ως modem router

εχουν και το 4040 και 4060 που ειναι σκετο router. δεν νομιζω οτι θα υπαρχει διευκρινηση αναμεσα σε Modem/router  vs router κτλ.

On 26/2/2022 at 1:30 ΜΜ, το μέλος DiS έγραψε:

Οπως αναφέριηκε αν έχει λογικά voip η Vodafone στην περιοχή σου θα πρέπει να κρατήσεις και το δικό της εξοπλισμό μόνο για την τηλςφωνία. 

Μπορεις με πατεντα να παρεις τα στοιχεια του voip και να το σεταρεις σε ενα fritz!box.

On 19/2/2022 at 9:12 ΜΜ, το μέλος ΣτοΠαραΠεντε έγραψε:

Έχω adsl 24 Nova, αλλά σκέφτομαι σοβαρά να αλλάξω τον πάροχο μόλις παρέλθει η διετία και να πάω σε vdsl 50. Σίγουρα θα συνδέονται σταθερός, φορητός, πολυμηχανημα και το POS. Αυτά μόνο για το δικό μου γραφείο (έπιπλο). Στον χώρο συστεγάζονται δύο δικηγορικά γραφεία, οπότε υπολόγισε ακόμα έναν σταθερό, εκτυπωτή/πολυμηχανημα και pos. Έχουμε βάλει switch στο modem/router της Nova για τις δικές μου συσκευές, αλλά η δική μου σύνδεση είναι προβληματική και διακόπτεται κάθε λίγο. Σίγουρα θα χρειαστεί και ασύρματη σύνδεση για κινητό. Δε θα μπλέξω με το wifi 6, καθώς είναι πρόωρη τεχνολογία για τα ελληνικά δεδομένα.

γενικα θα το αναφερω.

α.τις adsl καντες vdsl ασχετα με τον παροχο/το adsl εχει πεθανει και για να μπει βλαβη πρεπει να παιζεις πολυ χαλια. δεν ειναι θεμα παροχου αλλα του ruo που το ξερει και η εεττ.αν βαλεις vdsl θες σωστη καλωδιωση https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

αλλιως θα εχεις παλι θεμα.ειχα/εχω nova adsl/vdsl πλεον και παιζω σταθερα.αλλωστε στo vdsl το kv ειναι cosmote,wind,vodafone και οχι Nova αρα ιδιο χαλκο ιδια πορτα απο το dslam θα παρεις.

Link to comment
Share on other sites

On 14/2/2022 at 4:29 ΜΜ, το μέλος ΣτοΠαραΠεντε έγραψε:

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τη διαφορά των παρακάτω modem-router;

 

20211125162713_avm_fritz_box_7530_vdsl2_
WWW.SKROUTZ.GR

Δες τιμή, χαρακτηριστικά & πραγματικές κριτικές χρηστών για το προϊόν AVM FRITZ!Box 7530 VDSL2 Ασύρματο Modem Router Wi‑Fi 5 με 4 Θύρες Gigabit Ethernet. Αγόρασε εύκολα μέσω Skroutz!

 

20211108115021_avm_fritz_box_7590_vdsl2_
WWW.SKROUTZ.GR

Δες τιμή, χαρακτηριστικά & πραγματικές κριτικές χρηστών για το προϊόν AVM FRITZ!Box 7590 VDSL2 Ασύρματο Modem Router Wi‑Fi 5 με 4 Θύρες Gigabit Ethernet. Αγόρασε εύκολα μέσω Skroutz!

 

20220203162400_avm_fritz_box_7530_ax_vds
WWW.SKROUTZ.GR

Δες τιμή, χαρακτηριστικά & πραγματικές κριτικές χρηστών για το προϊόν AVM FRITZ!Box 7530 AX VDSL2 Ασύρματο Modem Router Wi‑Fi 6 με 4 Θύρες Gigabit Ethernet. Αγόρασε εύκολα μέσω Skroutz!

 

20211108115021_avm_fritz_box_7590_vdsl2_
WWW.SKROUTZ.GR

Δες τιμή, χαρακτηριστικά & πραγματικές κριτικές χρηστών για το προϊόν AVM FRITZ!Box 7590 VDSL2 Ασύρματο Modem Router Wi‑Fi 5 με 4 Θύρες Gigabit Ethernet. Αγόρασε εύκολα μέσω Skroutz!

Δεν ξέρω εάν αγοράζοντας συσκευή για wifi 6 μπορώ να την κάνω χρήση με την υπάρχουσα τεχνολογία, ακόμη κι αν αναβαθμίσω τη σύνδεση σε VDSL 50. Επίσης, ανησυχώ μήπως θεωρηθεί παράλογη η αγορά και απορριφθεί από τη χρηματοδότηση του ΕΣΠΑ. Άλλες συσκευές που βρίσκω στο skroutz είναι φθηνότερες, αν και δεν έχουν εξίσου καλές κριτικές. Ως τώρα χρησιμοποιούσα μόνο τα modem των εταιρειών τηλεφωνίας, αλλά είναι κλειδωμένα και δεν είναι πολύ αξιόπιστα ούτε ικανοποιητικά σε απόδοση. Γνωρίζω ελάχιστα από θέματα δικτύωσης και προδιαγραφών modem/router.

 

τα ax ειναι wifi 6 και αυτο ειναι το μεγαλο προτερημα συγκριτικα με τα παλια.η τιμη ειναι πιο ακριβη λογω οτι ειναι κατι New.το 7590 μπορει να παρει την κανονικη τηλεφωνια και να το πουμε να την κανει σαν voip.επισης τα 7590 εχουν καλυτερο wifi απο το 7530. το 7590 βγαζει και bri interface το οποιο ομως μπορει να σου εινα αχρηστο.μετα πρεπει να δεις ποσες fxs θες διοτι εχουν ολα τον ιδιο αριθμο Fxs.βεβαια μπορεις να συνδεσεις μεχρι 6 τηλεφωνα στο Dect. και το wifi 6 ειναι backward compatible.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.