Jump to content



Αγορά modem/router


Recommended Posts

Θέλω να αγοράσω modem-router για το γραφείο μου με επιδότηση μέσω ΕΣΠΑ για αυτοαπασχολούμενους δικηγόρους. Έχω τη συσκευή της Nova, η οποία πλέον είναι ανεπαρκής. Ψάχνω να αγοράσω από το Plaisio. To e-shop δεν τηρεί τραπεζικό λογαριασμό στην Ελλάδα και έχω πρόβλημα με αγορά που δεν ακολουθεί την τραπεζική διαδρομή από τον επ. λογαριασμό του ωφελούμενο προς τον επ. λογαριασμό του προμηθευτή. 

Δεν ξέρω με ποια κριτήρια να επιλέξω modem/router. Πάντως, σκοπός της δράσης είναι η ψηφιακή αναβάθμιση της επιχείρησης και θέλω να μπορεί η συσκευή να ανταποκρίνεται σε νέες ταχύτητες και υψηλών επιδόσεων δίκτυα/συνδέσεις. Σε κάθε περίπτωση, η αγορά πρέπει να είναι εύλογη ως προς το είδος και την αξία.

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις κάποια περιγραφή γιατί θεωρείς ανεπαρκή την συσκευή που έχεις τώρα, πιθανόν να βοηθήσει στην πρόταση.

Η τηλεφωνία σου είναι VoIP ή κλασική (το τηλέφωνο συνδέεται πάνω στο ρούτερ ή όχι);

Χωρίς άλλα δεδομένα, πολύ τίμια all-around modem/routers είναι τα AVM Fritz!box, που πουλιούνται και από καταστήματα που έχουν λογαριασμούς εντός Ελλάδας. Ενδεικτικά δες το 7590, αλλά είναι πολύ νωρίς να μιλήσουμε και για συγκεκριμένο μοντέλο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, 

Προσωπικά έχω αγοράσει αυτό https://www.skroutz.gr/s/12810765/AVM-FRITZ-Box-7590-VDSL2-Ασύρματο-Modem-Router-Wi-Fi-5-με-4-Θύρες-Gigabit-Ethernet.html?from=catspan μέσω ΕΣΠΑ, όπως αναφέρει και ο minast ίσως είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί στην αγορά, είτε έχεις απλή τηλεφωνία είτε voip. Στο σύνδεσμο που παραθέτω θα βρεις πολλά αξιόπιστα μαγαζιά, που τηρούν τους όρους & τις προϋποθέσεις της επιδότσης μέσω ΕΣΠΑ. 

Έγινε επεξεργασία από CROESUS
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, CROESUS said:

Καλημέρα, 

Προσωπικά έχω αγοράσει αυτό https://www.skroutz.gr/s/12810765/AVM-FRITZ-Box-7590-VDSL2-Ασύρματο-Modem-Router-Wi-Fi-5-με-4-Θύρες-Gigabit-Ethernet.html?from=catspan μέσω ΕΣΠΑ, όπως αναφέρει και ο minast ίσως είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί στην αγορά, είτε έχεις απλή τηλεφωνία είτε voip. Στο σύνδεσμο που παραθέτω θα βρεις πολλά αξιόπιστα μαγαζιά, που τηρούν τους όρους & τις προϋποθέσεις της επιδότσης μέσω ΕΣΠΑ. 

Τι εννοείς ότι τηρούν τους όρους και τις προϋποθέσεις της επιδότησης; Το αναφέρουν στην ιστοσελίδα τους; Αγόρασα φορητό από την Αθήνα. Λες να μην πληρούνται οι προϋποθέσεις; Μου έστειλαν κανονικά βεβαίωση περί καινούριου κτλ. Τους ενημέρωσα για ποιο σκοπό έγινε η αγορά και δεν υπήρξε πρόβλημα.

 

Επειδή η συσκευή που μού προτείνετε ξεπερνά τα 200 ευρώ, μήπως θεωρηθεί μη εύλογη αγορά;

 

Επιπλέον, μέχρι πόσες συσκευές μπορεί να υποστηρίξει ταυτόχρονα; Οι τέσσερις θύρες δεν αρκούν πλέον, εάν υπολογίσουμε pos, υπολογιστή, πολυμηχάνημα... Είμαστε πολλοί. Κάποιες φορές το υπάρχον χάνει τη σύνδεση με το πολυμηχάνημα της Kyocera. Δεν ξέρει εάν φταίει το ίδιο ή η σύνδεση της Nova. Είναι 24 adsl. 

On 11/7/2021 at 7:35 PM, minast said:

Εάν έχεις κάποια περιγραφή γιατί θεωρείς ανεπαρκή την συσκευή που έχεις τώρα, πιθανόν να βοηθήσει στην πρόταση.

Η τηλεφωνία σου είναι VoIP ή κλασική (το τηλέφωνο συνδέεται πάνω στο ρούτερ ή όχι);

Χωρίς άλλα δεδομένα, πολύ τίμια all-around modem/routers είναι τα AVM Fritz!box, που πουλιούνται και από καταστήματα που έχουν λογαριασμούς εντός Ελλάδας. Ενδεικτικά δες το 7590, αλλά είναι πολύ νωρίς να μιλήσουμε και για συγκεκριμένο μοντέλο.

 

Νομίζω ότι είναι αυτό:

 

http://www.axd.gr/product_info.php?products_id=22627

Έγινε επεξεργασία από ΣτοΠαραΠεντε
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Εννοώ ότι, θα κάνεις κανονικά την κτθ σε τραπζικό λογαριασμό, προκειμένου ν' αποδείξεις την εξόφληση. Θα πάρεις την βεβαίωση περί καινούριο, αμεταχείστου εξοπλισμού και ότι δεν παρακρατείται η κυριότητα, όπως ορίζουν οι όροι επιδότησης. Η εγκατάσταση του πωλητή, μπορεί να είναι

οπουδήποτε στον Ελλαδικό χώρο, δεν σε περιορίζει το ΕΣΠΑ. Η αξία μάλλον κρίνεται φυσιολογική, αν αναλογιστεί κανείς ότι μιλάμε περισσότερο

για ένα μηχάνημα, που μπορεί να λειτουργήσει ως router, τηλ. κέντρο, fax, αυτόματος τηλεφωνητής κλπ. Οι δυνατότητές του είναι πάρα πολλές, αν 

ψάξεις λίγο θα βρεις πολλές αναφορές στις δυνατότητές του. Το πρόβλημα δεν είναι πόσες συσκευές μπορεί να "σηκώσει"  ο router, που μπορώ να

σε βεβαιώσω ότι είναι αρκετές και σίγουρα θα καλύψουν ένα μικρό γραφείο, αν καταλαβαίνω σωστά από τις περιγραφές σας. Απ' αυτά που αναφέρετε

θεωρώ ότι, πρέπει να αναβαθμίσετε [αν αυτό είναι εφικτό] τουλάχιστον σε μια vdsl γραμμή τη σύνδεσή σας με το internrt, αφού οι διαφορές στις τιμές είναι ασήμαντες μεταξύ vdsl & adsl [προσωπικά θ' απεύφευγα τη NOVA]. Τέλος απ' αυτά που γράφετε [πλήθος συσκευών] φρονώ ότι σας είναι απόλυτα απαραίτητο ένα switch πχ  https://www.skroutz.gr/s/22124809/TP-LINK-TL-SG1016D-v8-Unmanaged-L2-Switch-με-16-Θύρες-Gigabit-1Gbps-Ethernet.html κάτι παρόμοιο χρησιμοποιώ εγώ στο γραφείο μου, με τέσσερις θέσεις εργασίας & τρία πολυμηχανήματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι το switch δεν εντάσσεται στις επιλέξιμες δαπάνες. Όντως, η Nova είναι από τις χειρότερες εταιρείες, αλλά πριν χρόνια ήταν η οικονομικότερη και στο γραφείο οι απαιτήσεις ήταν λιγότερες. 

Κάτι άσχετο, ο ΦΠΑ περιλαμβάνεται στην επιδότηση; Μου εγκρίθηκαν 2.000 και μέχρι στιγμής έφτασα περίπου τα 900 με ΦΠΑ. Δεν αποδίδω ΦΠΑ.

Έγινε επεξεργασία από ΣτοΠαραΠεντε
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην επιδοτείται, εκείνο όμως που αντιλαμβάνομαι, από αυτά που γράφετε είναι ότι, θα χρειαστείτε τη "βοήθεια" κάποιου περισσότερο

γνώστη σε θέματα μηχανογράνωσης και πληροφορικής, που θα μπορέσει να σας συμβουλεύσει τι πραγματικά χρειάζεται να προμηθευτείτε, προκειμένου να αξιοποιήσετε στο μέγιστο την επιδότηση, που σας έχει εγκριθεί.

 

Ο ΦΠΑ δεν είναι επιλέξιμη δαπάνη, άσχετα αν εσείς ανήκετε στο καθεστώς των πολύ μικρών επιχειρήσεων, που απαλλάσσονται από την ένταξη στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ [αρθ. 39 ν.2859/2000], αν εννοείτε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει πάνω από 4 συσκευές το γραφείο παίρνετε ένα switch και συνδέετε όλες τις συσκευές πάνω σε αυτό και μετά ένα uplink από το switch στο router.

Όλη η εσωτερική κίνηση του γραφείου θα περνάει μέσα από το switch μόνο, ενώ ό,τι παει προς το internet θα πηγαίνει μέσω του router.

Σχετικά με το πόσες συσκευές υποστηρίζονται έχει να κάνει με το αν είναι ασύρματες ή με καλώδιο, πόσες συνδέσεις ανοίγουν, πόσα πακέτα ανταλλάσσουν, κλπ. Με φυσιολογική χρήση γραφείου ο μόνος περιορισμός σας θα είναι το bandwidth του παρόχου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, CROESUS said:

Δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην επιδοτείται, εκείνο όμως που αντιλαμβάνομαι, από αυτά που γράφετε είναι ότι, θα χρειαστείτε τη "βοήθεια" κάποιου περισσότερο

γνώστη σε θέματα μηχανογράνωσης και πληροφορικής, που θα μπορέσει να σας συμβουλεύσει τι πραγματικά χρειάζεται να προμηθευτείτε, προκειμένου να αξιοποιήσετε στο μέγιστο την επιδότηση, που σας έχει εγκριθεί.

 

Ο ΦΠΑ δεν είναι επιλέξιμη δαπάνη, άσχετα αν εσείς ανήκετε στο καθεστώς των πολύ μικρών επιχειρήσεων, που απαλλάσσονται από την ένταξη στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ [αρθ. 39 ν.2859/2000], αν εννοείτε αυτό.

 Στα 2000 ευρώ επιδότησης που μου εγκρίθηκαν, έχω ήδη καλύψει μικτά (με ΦΠΑ, δηλαδή) περίπου τα 900. Εάν θέλω να επωφεληθώ πλήρως των 2000 ευρώ, θα πρέπει οι επόμενες αγορές μου να φτάνουν τα 1100 με ΦΠΑ ή τα 1000 ΧΩΡΙΣ τον ΦΠΑ; Δηλαδή, μιλάμε για 2000 ευρώ + 480 (ΦΠΑ), με τον όρο κάθε προϊόν να μην υπερβαίνει τις 1500 με ΦΠΑ; Δεν το ξεκαθάρισαν στην ενημέρωση που έγινε στην αρχή της δράσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

a. το fritzbox 7530 και 7590 ειδικα τα μοντελα ax ειναι πολυ καλα. απλα αν εχεις voip που δεν εχεις αφου εισαι adsl τοτε δεν σου κανει το fritz. απο εκει και περα εχει να κανει με τις αναγκες της εταιρειας σου.πολυ καλα ειναι και τα draytek τα οποια ειναι προς το επαγγελματικο. αν οι υπολογιστες ειναι με ethernet Τοτε θες switch.αν για καποιο λογο υπαρχουν πολλα pc με wifi τοτε θα χρειαστεις και access points.Ολα εχουν να κανουν με τις αναγκες σου

On 11/7/2021 at 5:58 PM, ΣτοΠαραΠεντε said:

Θέλω να αγοράσω modem-router για το γραφείο μου με επιδότηση μέσω ΕΣΠΑ για αυτοαπασχολούμενους δικηγόρους. Έχω τη συσκευή της Nova, η οποία πλέον είναι ανεπαρκής. Ψάχνω να αγοράσω από το Plaisio. To e-shop δεν τηρεί τραπεζικό λογαριασμό στην Ελλάδα και έχω πρόβλημα με αγορά που δεν ακολουθεί την τραπεζική διαδρομή από τον επ. λογαριασμό του ωφελούμενο προς τον επ. λογαριασμό του προμηθευτή. 

Δεν ξέρω με ποια κριτήρια να επιλέξω modem/router. Πάντως, σκοπός της δράσης είναι η ψηφιακή αναβάθμιση της επιχείρησης και θέλω να μπορεί η συσκευή να ανταποκρίνεται σε νέες ταχύτητες και υψηλών επιδόσεων δίκτυα/συνδέσεις. Σε κάθε περίπτωση, η αγορά πρέπει να είναι εύλογη ως προς το είδος και την αξία.

καλο ειναι να παρεις καποιο που να ειναι super vectoring 35b( τα fritz ειναι) ωστε και μελλοντικα να εισαι καλυμμενος αν πας σε vdsl.

Link to comment
Share on other sites

Την άνοιξη λήγει το διετές πρόγραμμα της Nova και θα επιλέξω vdsl άλλης εταιρείας. Όποτε τα modem που μου προτείνετε λογικά θα αποδίδουν.

Link to comment
Share on other sites

το fritz παιζει και με voip forthnet και voip cosmote

On 12/16/2021 at 6:57 PM, ΣτοΠαραΠεντε said:

Την άνοιξη λήγει το διετές πρόγραμμα της Nova και θα επιλέξω vdsl άλλης εταιρείας. Όποτε τα modem που μου προτείνετε λογικά θα αποδίδουν.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τη διαφορά των παρακάτω modem-router;

 

20211125162713_avm_fritz_box_7530_vdsl2_
WWW.SKROUTZ.GR

Δες τιμή, χαρακτηριστικά & πραγματικές κριτικές χρηστών για το προϊόν AVM FRITZ!Box 7530 VDSL2 Ασύρματο Modem Router Wi‑Fi 5 με 4 Θύρες Gigabit Ethernet. Αγόρασε εύκολα μέσω Skroutz!

 

20211108115021_avm_fritz_box_7590_vdsl2_
WWW.SKROUTZ.GR

Δες τιμή, χαρακτηριστικά & πραγματικές κριτικές χρηστών για το προϊόν AVM FRITZ!Box 7590 VDSL2 Ασύρματο Modem Router Wi‑Fi 5 με 4 Θύρες Gigabit Ethernet. Αγόρασε εύκολα μέσω Skroutz!

 

20220203162400_avm_fritz_box_7530_ax_vds
WWW.SKROUTZ.GR

Δες τιμή, χαρακτηριστικά & πραγματικές κριτικές χρηστών για το προϊόν AVM FRITZ!Box 7530 AX VDSL2 Ασύρματο Modem Router Wi‑Fi 6 με 4 Θύρες Gigabit Ethernet. Αγόρασε εύκολα μέσω Skroutz!

 

20211108115021_avm_fritz_box_7590_vdsl2_
WWW.SKROUTZ.GR

Δες τιμή, χαρακτηριστικά & πραγματικές κριτικές χρηστών για το προϊόν AVM FRITZ!Box 7590 VDSL2 Ασύρματο Modem Router Wi‑Fi 5 με 4 Θύρες Gigabit Ethernet. Αγόρασε εύκολα μέσω Skroutz!

Δεν ξέρω εάν αγοράζοντας συσκευή για wifi 6 μπορώ να την κάνω χρήση με την υπάρχουσα τεχνολογία, ακόμη κι αν αναβαθμίσω τη σύνδεση σε VDSL 50. Επίσης, ανησυχώ μήπως θεωρηθεί παράλογη η αγορά και απορριφθεί από τη χρηματοδότηση του ΕΣΠΑ. Άλλες συσκευές που βρίσκω στο skroutz είναι φθηνότερες, αν και δεν έχουν εξίσου καλές κριτικές. Ως τώρα χρησιμοποιούσα μόνο τα modem των εταιρειών τηλεφωνίας, αλλά είναι κλειδωμένα και δεν είναι πολύ αξιόπιστα ούτε ικανοποιητικά σε απόδοση. Γνωρίζω ελάχιστα από θέματα δικτύωσης και προδιαγραφών modem/router.

 

Έγινε επεξεργασία από ΣτοΠαραΠεντε
Link to comment
Share on other sites

Το 7590 είναι το μόνο που διαχειρίζεται και κλασική τηλεφωνία PSTN/POTS. To 7530 είναι σχεδόν ίδιο, απλά υποστηρίζει μόνο γραμμή VoIP, το 7530ΑΧ είναι το νεότερο με WiFi 6 (802.11ax).

Έχουν και άλλες μικροδιαφορές, εάν σε ενδιαφέρει πες μας πάνω σε τι γραμμή θέλεις να τα κουμπώσεις, τι θέλεις να συνδέσεις πάνω τους και ποιο πάροχο έχεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω adsl 24 Nova, αλλά σκέφτομαι σοβαρά να αλλάξω τον πάροχο μόλις παρέλθει η διετία και να πάω σε vdsl 50. Σίγουρα θα συνδέονται σταθερός, φορητός, πολυμηχανημα και το POS. Αυτά μόνο για το δικό μου γραφείο (έπιπλο). Στον χώρο συστεγάζονται δύο δικηγορικά γραφεία, οπότε υπολόγισε ακόμα έναν σταθερό, εκτυπωτή/πολυμηχανημα και pos. Έχουμε βάλει switch στο modem/router της Nova για τις δικές μου συσκευές, αλλά η δική μου σύνδεση είναι προβληματική και διακόπτεται κάθε λίγο. Σίγουρα θα χρειαστεί και ασύρματη σύνδεση για κινητό. Δε θα μπλέξω με το wifi 6, καθώς είναι πρόωρη τεχνολογία για τα ελληνικά δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Η Nova περιπλέκει λίγο τα πράγματα, γιατί πρέπει να κρατήσεις το δικό τους router για VoIP. Μπορείς να βάλεις και δικό σου για routing, αλλά χάνεις κάποια από τα πλεονεκτήματα. Εάν έχεις αποσυνδέσεις στο DSL, καλό είναι να ελέγξεις πρώτα την καλωδίωση του κτιρίου, και εφόσον συνεχίσουν να δηλώσεις βλάβη για περαιτέρω έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

On 20/2/2022 at 10:53 ΠΜ, το μέλος minast έγραψε:

Η Nova περιπλέκει λίγο τα πράγματα, γιατί πρέπει να κρατήσεις το δικό τους router για VoIP. Μπορείς να βάλεις και δικό σου για routing, αλλά χάνεις κάποια από τα πλεονεκτήματα. Εάν έχεις αποσυνδέσεις στο DSL, καλό είναι να ελέγξεις πρώτα την καλωδίωση του κτιρίου, και εφόσον συνεχίσουν να δηλώσεις βλάβη για περαιτέρω έλεγχο.

 

Επομένως, προτείνεις να αλλάξω πάροχο; Λήγει η σύμβαση τον Μάρτιο και ήδη με κάλεσαν από τη Nova για 50ρα σύνδεση με οπτικές ίνες προς 23 ευρώ/μήνα. Να μην αγοράσω modem/router; Δεν ξέρω αν θα παραμείνω στη Nova. Και στο σπίτι μας έχουμε τη βασική adsl 24 με 15,6 ευρώ (χωρίς χρόνο ομιλίας) και συχνά κάνει διακοπές. Βασικά, του σπιτιού λήγει. Ενδεχομενως να μεταφερθεί η έδρα μου εκεί. 

Link to comment
Share on other sites

Με μπέρδεψες λίγο με τις εναλλακτικές 😛

Εάν έχεις διαθεσιμότητα VDSL, με την αλλαγή αναμένεται να κερδίσεις και σε ταχύτητα και σε σταθερότητα. Εταιρεία διάλεξε βάσει παροχών και κόστους, με τη σημείωση ότι εάν θέλεις να πετάξεις τη συσκευή του παρόχου, η VoIP τηλεφωνία τους δουλεύει στα Fritz με σειρά προτεραιότητας:

1. Cosmote (υποστηρίζονται από τον πάροχο)

2. Vodafone ("κλέβεις" τον κωδικό τηλεφωνίας από το ρούτερ τους και το βάζεις στο δικό σου)

3. Wind (σε εταιρικά προγράμματα δίνουν 7590 υπό προϋποθέσεις)

Nova δεν υποστηρίζεται αλλά σε 1-2 χρόνια θα είναι Wind ;)

 

Με όλους τους παρόχους μπορείς να έχεις το Fritz για διαχείριση της δρομολόγησης και ασύρματο, διατηρώντας επιπλέον το modem/router του παρόχου για την τηλεφωνία.

Link to comment
Share on other sites

On 21/2/2022 at 8:45 ΜΜ, το μέλος minast έγραψε:

Με μπέρδεψες λίγο με τις εναλλακτικές 😛

Εάν έχεις διαθεσιμότητα VDSL, με την αλλαγή αναμένεται να κερδίσεις και σε ταχύτητα και σε σταθερότητα. Εταιρεία διάλεξε βάσει παροχών και κόστους, με τη σημείωση ότι εάν θέλεις να πετάξεις τη συσκευή του παρόχου, η VoIP τηλεφωνία τους δουλεύει στα Fritz με σειρά προτεραιότητας:

1. Cosmote (υποστηρίζονται από τον πάροχο)

2. Vodafone ("κλέβεις" τον κωδικό τηλεφωνίας από το ρούτερ τους και το βάζεις στο δικό σου)

3. Wind (σε εταιρικά προγράμματα δίνουν 7590 υπό προϋποθέσεις)

Nova δεν υποστηρίζεται αλλά σε 1-2 χρόνια θα είναι Wind ;)

 

Με όλους τους παρόχους μπορείς να έχεις το Fritz για διαχείριση της δρομολόγησης και ασύρματο, διατηρώντας επιπλέον το modem/router του παρόχου για την τηλεφωνία.

Οπότε να π[ροχωρήσω κανονικά στην αγορά δικού μου μόντεμ/ρούτερ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγκρίνοντας τα χαρακτηριστικά και τις περιγραφές, κρίνω ότι το 7590 είναι κατάλληλο για γραφείο συγκριτικά με το 7530. Φαντάζομαι πως δε θα απορριφθεί η αγορά λόγω "υψηλής" τιμής. Δεν ξέρω εάν τα αρμόδια γραφεία ΕΣΠΑ εξετάζουν εάν μία συσκευή που αγοράζει με επιδότηση μια επιχείρηση είναι πράγματι για επαγγελματική χρήση. Δεν ξέρω εάν το εύλογο της τιμής αναφέρεται μόνο στην αγορά του Χ προϊόντος σε μια λογική τιμή (δηλ. να μην το αγοράσεις από δικό σου άτομο με υπερκοστολόγηση για να κερδίσει και αυτός κάτι) ή, συνδυαστικά, κατά πόσο είναι χρήσιμο και λογικό να αγοράσεις κάτι για την επιχείρησή σου. Πρώτη φορά αγοράζω μέσω ΕΣΠΑ και ξέρω ότι είναι δύσκολα τα πράγματα. Μπορούν να απορρίψουν την αγορά σου για ψύλλου πήδημα.

 

Τέλος, σχετικά με τον πάροχο, μάλλον θα πάω στη Vodafone σε οικιακό. Τα επαγγελματικά είναι σχετικά ακριβά και είμαι νέος επιχειρηματίας. Δε χρειάζομαι τρελά πακέτα χρόνου. Έχω το F2Go όπου το talk to all πλέον δίνει 1000' προς όλους με 12 ευρώ / ανανέωση ή με 15 ευρώ έχω απεριόριστα. Δεν έχω καν συμβόλαιο και δε μου χρειάστηκε για την ώρα. Στη χειρότερη, θα έχω το Fritzbox για όσες λειτουργίες μού επιτρέπει ο πάροχος, έως ότου γίνει συμβατό. Αλλά διάβασα ότι η AVM. για την ώρα, υποστηρίζει μόνο Cosmote και Vodafone, οπότε, λογικά πάντοτε, θα καλύπτομαι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.