Jump to content



Συμβατότητα "SSD SAMSUNG 970 EVO PLUS NVME M.2" με "ASUS MAXIMUS VII RANGER"


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!!!

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω έναν Samsung 970 Evo Plus SSD 1.0TB M.2 NVMe τον οποίο θα τοποθετήσω σε μία Asus Maximus VII Ranger. Απ' ότι μπορώ να καταλάβω διαβάζοντας και το manual της μητρικής μου, ο συγκεκριμένος δίσκος πρέπει να είναι συμβατός αλλά θα ήθελα και τη γνώμη κάποιου πιο ειδικού.

Αυτό που παρατηρώ εγώ ως διαφορά είναι πως ο SSD είναι "X4" ενώ στο manual της μητρικής μου, η θύρα "Μ.2" αναφέρει "Χ2"!!! Αν τελικά είναι συμβατός κατά τα άλλα, με αυτό "Χ2" της μητρικής και το "Χ4" του SSD, τι θέματα μπορεί να έχω;

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

Παιζει, απλα θα δουλευει στην μιση ταχυτητα, λογω bottelneck.

Δηλαδή για παράδειγμα, αντί για 3.500 MB/s μέγιστη ταχύτητα ανάγνωσης θα φτάνει έως τα 1.750 MB/s, ή πολύ πιο κάτω; Γιατί αν είναι να κυμαίνεται πχ στα 500, παίρνω έναν απλό SSD που θα μου έρθει και πολύ πιο φτηνά.

Link to comment
Share on other sites

ειχα παρομοια μητρικη HERO/cpu με τον 960evo (πριν την κλαψω/εχασα το sound κομματι της). διαλεγεις ή το bottleneck που ουσιαστικα ελαχιστα νομιζω θα το παρατηρησεις ή

παιρνεις καποιον adapter pci to m2 (π.χ τυχαιο παραδειγμα αφου παιζουν και αλλες και με ψυκτρουλες κτλ )

PER.586013.jpg
WWW.E-SHOP.GR

ÁõôÞ ç êÜñôá SAVIO PCI Express åðåêôåßíåé ôïí ðñïóùðéêü óáò õðïëïãéóôÞ êáôÜ ìßá õðïäï÷Þ M SKU:PER.586013

και το βαζεις στην μητρικη κατω κατω.

 

 

maxim.jpg

Έγινε επεξεργασία από al3x
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος al3x έγραψε:

ειχα παρομοια μητρικη HERO/cpu με τον 960evo...

Μπράβο ρε φίλε!!! Αυτό δεν πήρε το μάτι μου στο manual, ότι η τελευταία PCIEX είναι x4. Οπότε, κάνοντας αυτό θα τον εκμεταλλεύεται στο 100% η μητρική;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος al3x έγραψε:

ναι και με 10-15 ευρω κανεις την δουλεια σου x4 και δεν σου μενει το παραπονο.

Μεταξύ του Savio που μου πρότεινες στην αρχή και αυτού του Akasa, ποιο θα προτιμούσες; Το πρώτο είναι πιο φτηνό, μέχρι PCI-E16x αλλά χωρίς ψύκτρα. Ενώ το Akasa είναι πιο ακριβό, μέχρι PCI-E4x, αλλά με ψύκτρα!!!

Link to comment
Share on other sites

παιζει και αυτο καπου ενδιαμεσα αν σε ενδιαφερει με heat sink.

20210622105414_raidsonic_icy_box_m_2_pci
WWW.SKROUTZ.GR

Βρες τιμές για RaidSonic Icy Box M.2 PCIe Gen 4.0x4 To PCIe Gen 4.0x4 With Heat Sink σε 5 καταστήματα στο Skroutz. Διάβασε χαρακτηριστικά & πραγματικές αξιολογήσεις χρηστών!

γενικοτερα νομιζω θα πηγαινα στο πιο φθηνο ή στο πιο φθηνο με heat sink ετσι για το γμτ. :)

οι συγχρονες μητρικες ετσι και αλλιως εχουν πολλαπλες m2 θυρες οποτε η καρτα δεν ειναι κατι που θα σου μεινει να πεις οτι θα την χρησιμοποιησεις και στο μελλον.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος al3x έγραψε:

γενικοτερα νομιζω θα πηγαινα στο πιο φθηνο ή στο πιο φθηνο με heat sink ετσι για το γμτ. :)

οι συγχρονες μητρικες ετσι και αλλιως εχουν πολλαπλες m2 θυρες οποτε η καρτα δεν ειναι κατι που θα σου μεινει να πεις οτι θα την χρησιμοποιησεις και στο μελλον.

Χμ... Ωραία. Και κάτι τελευταίο. Πρόσεξα ότι στο Akasa και στο RaidSonic τα pins είναι λιγότερα. Θα ταιριάξουν στην τελευταία PCI-EX ή παίζει να είναι για την πιο μικρή PCI-EX ακριβώς από πάνω, η οποία απ' ότι βλέπω δεν είναι Χ4;
maxim.jpg.b1be46990fb9d4410755dd21756cd0

Έγινε επεξεργασία από DNA180
Link to comment
Share on other sites

εχε υποψιν και το παρακατω. Αν στο μελλον θελησεις και 2ον m2 τοτε δεν θα μπορεις να τον βαλεις στην m2 της μητρικης. Βεβαιως υπαρχουν καρτες pci cards με 2-4 m2 slots πανω... οποτε αν σκεφτεσαι για πιθανη αναβαθμιση παρε καρτουλα με 2 m2 slots πανω.

Γενικοτερα απο οσο θυμαμαι στην αρχη οταν το ειχα πρωτοβαλει δεν το εβλεπε κατευθειαν ..αλλα ηταν καποια ρυθμιση στο bios. Οποτε να εχεις και το bios στην τελευταια του εκδοση.

disable.jpg

γενικοτερα ειναι πολυ απλες πλακετουλες με σχεδον τιποτα πανω τους οποτε μην φοβασαι κατασκευαστη. και εγω απο το ebay no name την ειχα παρει τοτε με 2 m2 slots πανω.

Έγινε επεξεργασία από al3x
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος al3x έγραψε:

εχε υποψιν και το παρακατω. Αν στο μελλον θελησεις και 2ον m2 τοτε δεν θα μπορεις να τον βαλεις στην m2 της μητρικης. Βεβαιως υπαρχουν καρτες pci cards με 2-4 m2 slots πανω... αν σκεφτεσαι για πιθανη αναβαθμιση.

disable.jpg

Ναι το πρόσεξα αυτό αλλά δεν με πειράζει. Αν λειτουργήσει στην PCI-EX είμαι okay.
Δεν θα χρειαστώ επιπλέον δίσκο στην Μ2.
Τώρα έχω επάνω και έναν Samsung SSD 860 EVO 1TB ο οποίος θα πάει για δεύτερος οπότε...
Πιστεύω όταν δεν θα με καλύπτει πλέον το συγκεκριμένο μηχάνημα θα πάω για καινούργιο.

Μόλις όμως μου γεννήθηκε μια νέα απορία... Ο M2 στην PCI-EX, θα λειτουργεί σαν κύριος δίσκος ή μόνο ως έξτρα χώρος; Θα μπορώ δηλαδή να κάνω boot από τον M2 ο οποίος θα είναι τοποθετημένος στην PCI-EX;
 

Μόλις τώρα, το μέλος al3x έγραψε:

Γενικοτερα απο οσο θυμαμαι στην αρχη οταν το ειχα πρωτοβαλει δεν το εβλεπε κατευθειαν ..αλλα ηταν καποια ρυθμιση στο bios. Οποτε να εχεις και το bios στην τελευταια του εκδοση.

disable.jpg

Έχω περάσει το τελευταίο BIOS update!!! Θυμάσαι ποια ήταν η ρύθμιση μήπως;

Link to comment
Share on other sites

@al3x αδερφέ μάλλον υπάρχει θέμα!!! Απ' ότι μου είπε κάποιο παλικάρι σε κάποιο άλλο forum και το βλέπω και εγώ στο manual, η τελευταία PCI-eX είναι 2.0 x4 και όχι 3.0 x4, άρα πάλι τη μισή ταχύτητα θα πάρω. Και μάλιστα λέει με χειρότερα αποτελέσματα λόγω υποδεέστερου encoding 8b/10b έναντι 128b/130b. Μήπως η Hero η μητρική που το είχες δοκιμάσει εσύ είχε PCI-eX 3.0 x4; Θυμάσαι ποιο μοντέλο ήταν ακριβώς να ρίξω μια ματιά στο manual του;

Link to comment
Share on other sites

pci express 3 slots ειναι για τις καρτες γραφικων συνηθως που ακομα και αυτες δεν πολυκαταλαβαινουν διαφορα διαφορα μεταξυ pci express 2 και 3.

εχω την εντυπωση παντως οτι θα μπορεις να το βαλεις και στο slot 4 (pci3.0) αν θες. Εγω το ειχα βαλει κατω κατω γιατι ειχα 2 καρτες γραφικων τοτε.

Τα Z-97 motherboards ειχανε ολα τα ιδια θεματα γιατι δεν ειχαν πολλα lanes και τοτε ειχαν αρχισει να εμφανιζονται και οι nvme δισκοι και ηταν λιγο στριμοκωλα τα πραγματα. Γενικοτερα παντως σε real life χρηση θεωρω δυσκολο/αδυνατο να δεις διαφορα.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.