Jump to content



P4@4.3 vs venice@2800 τι θα αγοράζατε;


Recommended Posts

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Βασικα το ολο θεμα ξεκινησε ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ να κανει 29 σεκ στο π??Ενας Ρ4@3Ghz της σειρας 6 ή ΑMD @3200(με 3500winch ξεκινησε αλλα αφου βγηκαν venice 3200!!)???Kαι δεν αναφερομαι απλα σαν bench στα οσα κανουν τα 29 αλλα για καθημερινη χρηση!!Ας κανει μαχ(μιν) 27 π στα 3γιγα!Θα το αφησω στα τοσα Μηζ που θα κανει 29sec!!Eστω 2.77GHz!Ακομα και με την μεγιστη ταση που θα φαει βρει υποθετικο ανω τοιχο στα 2.8 παλι στα 2.77 θα δουλευει εφοσον κανει 29pi με την ελαχιστη απαιτουμενη ταση!!ΚΑτι αντιστοιχο και με τον Ρ4!!

Σε δυο γραμμες δλδ ο επομενος επεξεργαστης θα πρεπει να κανει 29π σε καθημερινη βαση(δεν θα τρεχω καθε μερα π-τα μηζ με ενδιαφερουν) για να θεωρηθει καλη αγορα(για μενα)!!

Link to comment
Share on other sites

NTG... καταρχας για να κανει οποιοσδηποτε επεξεργαστης απο τους 2, 29δευτερα Pi... θα χρειαστεις υδροψυξη η καταψυξη για 24/7 χρηση. Επισης καλες μνημες και καλο κομματι επεξεργαστη.

Πιο ΠΙΘΑΝΟ ειναι οποιο κομματι θα clockarei καλυτερα... ενας P4@3 6x0 στα 3γιγα δεν θα κανει ποτε 29δευτερα... μαλλον στα ~4.4-5Ghz ;)

O 3200 επισης στα 3γιγα θα κανει 29δευτερα... το θεμα ειναι εαν θα μπορεις να τα δουλευεις σταθερα εκει.

Link to comment
Share on other sites

Μα καλα γιατι μου γυρνατε πισω τα ερωτηματα μου??????Το λεει ο τιτλος μια χαρα πιστευω!!Εστω οτι παιζουμε "παπα"(εδω παπας εκει παπας..)!!!Πας να αγορασεις CPU!Σαν κριτηριο εχεις θεσει 24/7 να κανει 29π (εστω 28-27 μαχ-δεν με ενδιαφερει)Σε ποιον θα στοιχηματιζες σε ενα venice 3200 h se Ρ4 3γιγα!!

(Πειστικα για τις δυνατοτητες πλεον του 3200 οπως και πολυ αλλωστε για αυτο και δεν εχω δει πολλα απο Ρ4 της σειρας 6!!!Μονο ο unseen ειχε κανει καποτε ενα thread με τους 3-3,2 αλλα ασχοληθηκε περισσοτερο με τον 3.2!!!Και κοιταχτε που καταντησε????!?!?!

Και εννοειται οτι δεν κανει 29 sec ενας Ρ4 στα 3 γιγα!!Απο ΙCE #31 στη λιστα κανει στα 4351(τωρα αν δουλεευι εκει καθημερινα ειναι ενα καλο ερωτημα!Οπως επισης αν ειναι και της σειρας 6 -που δεν νομιζω)

Και τελος δεν προκειται να μεινει με μαμα ψυκτρα!!

Link to comment
Share on other sites

Που ειναι ενα χρυσο παλλικαρι να παρει πριν απο μενα τον 630 να δουμε τι σκατα γινεται!!!!!!!Οχι τιποτα αλλο αλλα αν ειναι να διαλεξω εγω αναμεσα απο τα δυο ειναι σιγουρο οτι θα διαλεξω το λαθος(υπαρχει ατομο που μπορει να το επιβεβαιωσει εδω μεσα)!!

Εφοσον δεν υπαρχει καποιος που να πει (και να αποδειξει) κατι εναντιων του Ρ4 μαλλον για εκει με βλεπω!!Εκτος αν αρχισουν να ξεπεταγονται ατομα που με τον 3000+(venice παντα)καταφεραν τα ιδια πραματα!!Που μπλεξαμε γαμω την αφραγκια μου βραδιατικα!!Αντε γεια........για σημερα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Byron

O 3200 επισης στα 3γιγα θα κανει 29δευτερα... το θεμα ειναι εαν θα μπορεις να τα δουλευεις σταθερα εκει.

Byron,αν ριξεις μια ματια στην λιστα με τα Pi θα δεις οτι ενας οποιοσδηποτε AMD 939, ειτε ειναι venice, ειτε Claw, ειτε Winie, στα 3GHz εχει χαλαρα το 28pi. To 29 ερχεται περιπου στα 2850 με καταλληλες μνημες φυσικα. Αν ομως οι μνημες ειναι πολυ καλες, στα 3Ghz εχεις 27αρι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Byron

jax... μην ξεχνας οτι 1/10 θα ειναι το κομματι που θα κατσει 2.8-3.0 γιγα 24/7 με νερο... οποτε το ρισκαρει ο NTG ? μαλλον οχι...

Σαφως, αυτο δεν το συζηταω καν. Αλλωστε το ειπα και στο thread με τους Venice. Εγω απλα ενημερωνω οτι στα 3GHz εχει πολυ πιο κατω Pi απο το 29.

Link to comment
Share on other sites

εγω παιδια μια και καταλαβαινω τι ζητα το παλικαρι να πω οτι ειναι οντως πιο πιθανο να πετυχει intel σειρα 6ΧΧ που να πηγαινει 4.3-4.4 με νερο παρα amd που να πηγαινει 3Ghz με νερο (μιλαμε για 24/7 καταστασεις με λογικο Vcore).Τωρα το 29αρι το εχει και με Ιντελ στα 4,3 (εκει δουλευω και εγω και εχω 28sec unpatched και 26 patched αλλα μνημες 1:1 στα 266 DDR dual channel) και με AMD Venice 2850Mhz και τις μνημες που εχει με διαιρετη. Τωρα βεβαια αν του κατσει μπανανα CPU ειναι αλλη ιστορια, αλλα ετσι ειναι αυτα παιζεις με της πιθανοτητες.

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους και ενας που με καταλαβαινει!!Μπραβο ρε geoal!!!Το λογικο vcore καπως με πειραξε!!Δεν στεκω και πολυ στα λογικα μου σε αυτα τα θεματα!!Το barton που ειχα (2500+ non M)τον δουλευα το τελευταιο 6μηνο στα 2500 με 1.92!Παλιοτερα στα 2400 με 1.85 και οταν ηθελα ησυχες καταστασεις στα 2200!!Αυτα με slk947 η οποια αντικατεστησε την μαμα ψυκτρα απο την πρωτη στιγμη!!Tωρα τον χαιρεται αλλος στα 2200-επιτελους με την μαμα ψυκτρα!

Link to comment
Share on other sites

κοιτα λογικο vcore σημαινει για Intel μεχρι 1,55 με νερο και για ΑΜD(venice) μεχρι 1,6 παλι με νερο. Αυτα ειναι τα ορια που βαζω εγω για καθημερινη χρηση απο εκει και πανω πιστευω οτι ρισκαρεις την ζωη του επεξεργαστη. Βεβαια εμενα μου ειχε χαλασει P4 nortwood με 1,675 πανω σε prometeia machII με R404a που λογικα θα ηταν ΟΚ για πολυ καιρο, αλλα ετσι ειναι αυτα τα πραγματα βρε παιδια οταν δουλευεις Off the specs. Βεβαια υπαρχει και το RMA και εμενα μου την αντικαταστησανε την CPU αλλα βεβαια ταλαιπωρηθηκα μερικες εβδομαδες.Εγω παντως σου ευχομε να πιασεις τον στοχο σου και να σου κατσει καλο κομματι οτι και να παρεις.Happy (over)clocking

Link to comment
Share on other sites

ρε μη του μιλάτε!

στο τέλος δεν θα πάρει τίποτα!

ρε νικολάκη άσε ησυχα τα παιδιά....

το φτηνότερο πακέτο απο τα 2 είναι αυτό με το όνομα σου απάνω.

όσο και να το ψάξεις όσα και να σου πούνε!!!!!

το λάθος 8α διαλέξεις δε σώζεσαι με τίποτα διότι έχεις 2 επιλογες!

τη δική σου και τη σωστή!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.