Jump to content



Αφαίρεση παλιάς κόλας


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά, θέλω από gameboy  να βγάλω την παλιά  κόλλα από την οθόνη  και να κολλήσω καινούριο τζαμάκι, ότι και να δοκίμασα δεν βγαίνει  έβαλα οινόπνευμα ισοπροπυλικη αλκοόλη τίποτα, το ζέσταινα λίγο με το σεσουάρ να λιώσει τίποτα, έχετε να προτείνεται κάτι άλλο;  

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Αυτό βοηθάει; 

 

 

 

Όχι δεν καταλάβατε θέλω να βγάλω την παλιά  κόλλα από το παλιό gameboy το χοντρό που ήτανε και να κολλήσω το νέο τζαμάκι εχει βγει το παλιο και θελω να βαλω το καινουριο

267260799_209397628054516_8850693340207656886_n.jpg.bfb2443a70a6002cf46705fdf912c829.jpg

Link to comment
Share on other sites

A χα λάθος μου τότε.

Θα δοκίμαζα με WD40 για αρχη αν και υπάρχουν ειδικά καθαριστικά για κόλλες. Αν δεν έπιανε τότε καθαρή βενζίνη και μην δοκιμάσεις ασετόν μιας και το σώμα είναι πλαστικό.

Μην ζεσταίνεις πάντως με την οθόνη τοποθετημένη όπως την βλέπω. Ελπίζω αυτό που φαίνεται στην οθόνη να είναι η σκιά σου :)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

A χα λάθος μου τότε.

Θα δοκίμαζα με WD40 για αρχη αν και υπάρχουν ειδικά καθαριστικά για κόλλες. Αν δεν έπιανε τότε καθαρή βενζίνη και μην δοκιμάσεις ασετόν μιας και το σώμα είναι πλαστικό.

Μην ζεσταίνεις πάντως με την οθόνη τοποθετημένη όπως την βλέπω. Ελπίζω αυτό που φαίνεται στην οθόνη να είναι η σκιά σου :)

 

Και εγω αυτο σκεφτηκα, το WD40 γιατι με ισοπροπυλικη δεν βγηκε δυστηχως

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις dremel βάζεις λεπτό γυαλοχαρτο για πλαστικο δοκιμάζεις αν δν βγαίνει λίγο πιο χοντρό και πάει λέγοντας.Είναι πααααρα πολύ παλία η κολλα απο οσο μπορω να καταλάβω απο την φωτό έχει πολυμεριστεί πάνω στο πλαστικό σώμα οπότε έχει γίνει ένα.Οπότε μόνη σίγουρη λύση τρίψιμο άσε που θα βοηθήσει να κολήσει και καλύτερα η επόμενη μεμβράνη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος karmen1983 έγραψε:

A χα λάθος μου τότε.

Θα δοκίμαζα με WD40 για αρχη αν και υπάρχουν ειδικά καθαριστικά για κόλλες. Αν δεν έπιανε τότε καθαρή βενζίνη και μην δοκιμάσεις ασετόν μιας και το σώμα είναι πλαστικό.

Μην ζεσταίνεις πάντως με την οθόνη τοποθετημένη όπως την βλέπω. Ελπίζω αυτό που φαίνεται στην οθόνη να είναι η σκιά σου :)

 

αμαν καρμεν λες να την εκαψα την οθονη; 

πριν 46 λεπτά, το μέλος reinko24 έγραψε:

αν έχεις dremel βάζεις λεπτό γυαλοχαρτο για πλαστικο δοκιμάζεις αν δν βγαίνει λίγο πιο χοντρό και πάει λέγοντας.Είναι πααααρα πολύ παλία η κολλα απο οσο μπορω να καταλάβω απο την φωτό έχει πολυμεριστεί πάνω στο πλαστικό σώμα οπότε έχει γίνει ένα.Οπότε μόνη σίγουρη λύση τρίψιμο άσε που θα βοηθήσει να κολήσει και καλύτερα η επόμενη μεμβράνη.

Αν το αφήσω έτσι και βαλω το νέο τζαμάκι λες να κολλήσει καλύτερα και να πιάσει; η κολλα ήτανε πολύ γερη και είναι ηλικίας 23 ετων

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντησω οταν το αναψεις :p

Μπορεις να δοκιμασεις κ τωρα μη παει χαμενος κ ο κοπος της αφαιρεσης της κολλας.

 

Εχει δικιο ο @reinko24

Φαινεται να εχει ξεραθει η κολλα. Δε θα εβαζα dremel προσωπικα δε θα εχεις ελεγχο καλο και οι γωνιες δεν... Δοκιμασε με το χερι να τριψεις με γυαλόχαρτο να βγαλεις οτι βγαινει. Καθαρισε καλα μετα κ κολλα το νεο τζαμακι.

 

βεβαια βγαλε κ την οθονη μην την γυαλοχαρτισεις κ αυτην. :p

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος schumifer έγραψε:

Μόνο εγώ θα έπαιρνα αιχμηρό επίπεδο αντικείμενο για να ξύσω την κόλα; Φαίνεται να εξέχει από το πλαστικό. Το δάκτυλο τι λέει;

 

Δεν κανει τιποτα δυστηχως ουτε με το δαχτυλο 

πριν 2 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Θα σου απαντησω οταν το αναψεις :p

Μπορεις να δοκιμασεις κ τωρα μη παει χαμενος κ ο κοπος της αφαιρεσης της κολλας.

 

Εχει δικιο ο @reinko24

Φαινεται να εχει ξεραθει η κολλα. Δε θα εβαζα dremel προσωπικα δε θα εχεις ελεγχο καλο και οι γωνιες δεν... Δοκιμασε με το χερι να τριψεις με γυαλόχαρτο να βγαλεις οτι βγαινει. Καθαρισε καλα μετα κ κολλα το νεο τζαμακι.

 

βεβαια βγαλε κ την οθονη μην την γυαλοχαρτισεις κ αυτην. :p

 

Ελπίζω να μην εχει γίνει ζημιά στην οθόνη είναι συσκευή 24 ετων δεν θα το αντεξω μετα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά!

Χρόνια τώρα χρησιμοποιώ to Label Off της Teslanol για αφαίρεση κόλλας αυτοκόλλητων.

 

Θέλει ιδιαίτερη προσοχή μόνο γιατί ανάλογα το πλαστικό μπορεί και να το θολώσει (κάψει). Οπότε πάντα κάνεις δοκιμή με μία μπατονέτα σε ένα μικρό σημείο και βλέπεις τα αποτελέσματα. 

Εγώ προσωπικά θα κάλυπτα όλο το gameboy με ζελατίνα οθόνης και θα δοκίμαζα σε ένα από τα σημεία που θέλεις να αφαιρεθεί η κόλλα. Ούτως η άλλως ότι και να γίνει θα καλυφθεί από το νέο τζάμι που έχεις πάρει. Πάντα όμως με μία μπατονέτα για πιο λεπτό χειρισμό. Αν ήσουν από Αθήνα και είχες όρεξη, θα μπορούσαμε να βρεθούμε διότι έχω ότι χρειάζεται χωρίς να μπαίνεις σε έξοδα πέραν των μεταφορικών! 

 

 

 

 

20200221131432_teslanol_sprey_pou_apomakrynei_etiketes_200ml.jpeg

tape.jpg

Έγινε επεξεργασία από gkatsogr
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά έβαλα ισοτροπική και δοκίμασα και λίγο με το WD40 καλύτερο δυστυχώς δεν γίνεται εχει φυγει η ποιο πολύ κόλλα και πιστευω θα κολησει το τζαμακι σας ευχαριστω πολυ παιδια

πριν 19 ώρες, το μέλος gkatsogr έγραψε:

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά!

Χρόνια τώρα χρησιμοποιώ to Label Off της Teslanol για αφαίρεση κόλλας αυτοκόλλητων.

 

Θέλει ιδιαίτερη προσοχή μόνο γιατί ανάλογα το πλαστικό μπορεί και να το θολώσει (κάψει). Οπότε πάντα κάνεις δοκιμή με μία μπατονέτα σε ένα μικρό σημείο και βλέπεις τα αποτελέσματα. 

Εγώ προσωπικά θα κάλυπτα όλο το gameboy με ζελατίνα οθόνης και θα δοκίμαζα σε ένα από τα σημεία που θέλεις να αφαιρεθεί η κόλλα. Ούτως η άλλως ότι και να γίνει θα καλυφθεί από το νέο τζάμι που έχεις πάρει. Πάντα όμως με μία μπατονέτα για πιο λεπτό χειρισμό. Αν ήσουν από Αθήνα και είχες όρεξη, θα μπορούσαμε να βρεθούμε διότι έχω ότι χρειάζεται χωρίς να μπαίνεις σε έξοδα πέραν των μεταφορικών! 

 

 

 

 

20200221131432_teslanol_sprey_pou_apomakrynei_etiketes_200ml.jpeg

tape.jpg

Καλησπέρα φιλε μου, λεω να το αφήσω έτσι πολύ το ταλαιπώρησα εχει βγει η ποιο πολυ κολλα πιστευω

1640788639470.jpg

Έγινε επεξεργασία από panos 12
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα παιδιά ενώ έβαλα το νέο τζαμακι έως τώρα λειτουργούσε καλά, σήμερα πήγα να το ανοίξω και είδα αυτό  δεν ξέρω ήταν η ώρα του έκανα κάτι εγώ, είναι συχνό φαινόμενο στα gameboy βρήκα αυτό το βίντεο 

 

zwzmnwu1ztm.webp

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.