Jump to content



Αναφέρετε USB HDD/SSD enclosures που δίνουν SMART data του δίσκου


gdp77

Recommended Posts

Καλησπερίζω την παρέα.

 

Χρησιμοποιώ ένα HDD/SSD enclosure για τους παλιούς μου SSD/HDD, αλλά δυστυχώς φαίνεται ότι το USB_to_SATA bridge που διαθέτει δεν επιτρέπει την ανάγνωση SMART data του δίσκου στο Linux. Οποιαδήποτε χακιά και αν του κάνω με UASP και USB storage mode μέσω USB quirks, δεν φαίνεται να έχει αποτέλεσμα. Δουλεύει κανονικά μεν, δεν έχω SMART DATA δε, κάτι που μου είναι απαραίτητο.

 

Για να επιλύσω την κατάσταση παρήγγειλα 2 τέτοια που ο κατασκευαστής διατείνεται ότι είναι συμβατά με LINUX στο θέμα των SMART data, trim κτλ λειτουργιών. Υποστηρίζουν και 10gbps διαμεταγωγή, επιτέλους βρίσκω τέτοια enclosures μιας και έχω 10gbps θύρες αναξιοποίητες… Θα αναφέρω περισσότερα μόλις παραλάβω.

 

Μέχρι τότε, εσείς ποια HDD/SSD enclosures χρησιμοποιείτε και αναφέρετε και αν μπορείτε να δείτε SMART data των εσωκλειόμενων δίσκων. Θα φανεί χρήσιμη η πληροφορία σε μελλοντικούς αγοραστές τέτοιων συσκευών που νομίζω είναι αρκετοι.

 

Ευχαριστώ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Για να επιλύσω την κατάσταση παρήγγειλα 2 τέτοια που ο κατασκευαστής διατείνεται ότι είναι συμβατά με LINUX στο θέμα των SMART data, trim κτλ λειτουργιών. Υποστηρίζουν και 10gbps διαμεταγωγή, επιτέλους βρίσκω τέτοια enclosures μιας και έχω 10gbps θύρες αναξιοποίητες…

Ουτε τα μισα δε θα πιασεις

Στη σελιδα του λεει για 6gbps

 

Θα δουμε

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, το μέλος slalom έγραψε:

Ουτε τα μισα δε θα πιασεις

Στη σελιδα του λεει για 6gbps

 

Θα δουμε

 

Έχεις δίκιο, είδα usb 3.1 gen 2 support και υπέθεσα ότι ήταν 10gbps

 

Παρ' όλα αυτά, 6gbps = 750 MB/s που ήδη ξεπερνάει κατά πολύ τα ~600 ΜΒ/s των SATA3 SSD που θα εσωκλείσω. 

Για μηχανικούς, δεν συζητάμε, δεν τίθεται θέμα.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν ΔΙΑΜΑΝΤΙ τα προϊόντα της UGREEN η οποία φαίνεται ανερχόμενη και πολύ ποιοτική εταιρεία  ( και τα καλώδια και οι φορτιστές που έχω αγοράσει είναι εξαιρετικών προδιαγραφών και πολύ ποιοτικά όλα).

 

Με το νέο enclosure έχω κανονικά smart data του δίσκου και "τερματίζει κανονικά" και τις επιδόσεις του δίσκου

 

Δείτε τη διαφορά με το προηγούμενο ADATA AED600 enclosure vs UGREEN SKU 50743 ssd/hdd 2.5" enclosure

 

Benchmark_001.jpg.5345fb9b5e74b298ccd444509c6f7b38.jpg

 

 

Benchmark_002.jpg.6540187100939857ea2dcf081b3eacee.jpg

 

 

Παρατηρήστε ότι στην πρώτη περίπτωση το σύστημα βλέπει "ADATA ED600" και όχι τον εσωκλειόμενο δίσκο, γι'αυτό και δεν είχα πρόσβαση σε SMART DATA (και πιθανόν να μην δούλευε και το TRIM, δεν ξέρω).

 

Στη δεύτερη περίπτωση ο δίσκος τερματίζει σε επιδόσεις και φαίνεται και κανονικά, ενώ έχω κανονικά πρόσβαση και στα SMART DATA.

 

Στο άμεσο μέλλον θα το δοκιμάσω και με έναν 500άρη που έχω spare 860 νομίζω

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.