Jump to content



Αναβάθμιση σύνδεσης NOVA από adsl 24 σε VDSL 50


Recommended Posts

Έχει κανείς εμπειρία από vdsl σύνδεση της NOVA; Η ανανέωση της adsl πλέον ανέρχεται στα 20 ευρώ/μήνα από τα περίπου 16. Η 50 στα 23, αλλά δεν ξέρω αν ισχύει για ήδη υπάρχουσες συνδέσεις. Δεν ξέρω αν η δική μου σε 50 θα θεωρηθεί νέα ή αναβάθμιση. Η adsl δε με ικανοποιεί καθόλου. Έχει συχνές διακοπές και πολλές φορές σέρνεται. Από την εταιρεία μου είπαν ότι αναβαθμλίζοντας την ταχύτητα, θα έχω άλλου επιπέδου σύνδεση, αλλά δεν ξέρω αν όντως αληθεύει. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η ποιότητα και η ταχύτητα μιας FTTC εξαρτάται από την απόσταση που έχεις από το καφαο και την κατάσταση του χαλκοκαλωδιου εως το σπίτι (συνήθως εντός πόλεων πάει υπογείως και σκαρφαλώνει σε ένα γκρι κουτί πάνω σε κάποιο τόιχο σπιτιού) αλλά και μέσα στο σπίτι. Σιγουρα, μέχρι το καφαο η ταχύτητα είναι εγγυημένη, από την πλευρά του παρόχου, καθώς μιλάμε για δίκτυο οπτικής ίνας.

 

Μπορείς να ρωτήσεις κάποιον κοντινό γείτονα; Έτσι θα έχεις καλύτερη εικόνα. 

Link to comment
Share on other sites

On 10/3/2022 at 6:36 ΜΜ, το μέλος ΣτοΠαραΠεντε έγραψε:

Έχει κανείς εμπειρία από vdsl σύνδεση της NOVA; Η ανανέωση της adsl πλέον ανέρχεται στα 20 ευρώ/μήνα από τα περίπου 16. Η 50 στα 23, αλλά δεν ξέρω αν ισχύει για ήδη υπάρχουσες συνδέσεις. Δεν ξέρω αν η δική μου σε 50 θα θεωρηθεί νέα ή αναβάθμιση. Η adsl δε με ικανοποιεί καθόλου. Έχει συχνές διακοπές και πολλές φορές σέρνεται. Από την εταιρεία μου είπαν ότι αναβαθμλίζοντας την ταχύτητα, θα έχω άλλου επιπέδου σύνδεση, αλλά δεν ξέρω αν όντως αληθεύει. 

ισχυει διοτι θα παρεις απο kv.ειχα 50ara forthnet τωρα 100αρα.ολα οκ.ειναι must η σωστη καλωδιωση

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.