Jump to content



Eρωτηση για cloudgaming για gforce now και stadia


Recommended Posts

Καλησπερα πριν μερικες μερες  εκανα δοκιμη στο  gforce  now και stadia για να παιξω  καπια παιχνιδια μεσο cloud//

 

Τα παιχνιδια οταν τα επαιζα ειχα  ping στα 49-50

 

Θελω να ρωτησω κατι το  49-50 για single gaming ειναι καλο?>

Περα απο αυτο  υπαρχει  τροπος να μειωσω το ping;

 

Eκανα και καπια τεστ στους servers  του  gforce  now και μου βγαζει 42 αλλα μεσα στο παιχνιδι μου  πιγααινει  48-49 ms ping  Latency

 

Exw 100 mbs fiber..

και εχω  το rooter  του Οτε

 

Αν αλαξω  το rooter  του  οΤε και παρω ενα frintz θα εχω μειωση στο  Ping?

image.thumb.png.65615a95fa26b7f0d66a7751c1b16e9a.png

Link to comment
Share on other sites

Για το εάν είναι καλό ή κακό για single player, αξιολόγησέ το εσύ, δεν έχει νόημα να σου πει κάποιος ένα "μαγικό" αριθμό, πχ 40ms.

Δεν περνάνε πολλά πράγματα από το χέρι σου για να ελαττώσεις την καθυστέρηση. Η γραμμή FTTH που έχεις βάζει την ελάχιστη δυνατή πρόσθετη καθυστέρηση. Το μεγαλύτερο κομμάτι της εξαρτάται από την δρομολόγηση του παρόχου, για το οποίο δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

Εκεί που μπορείς να κερδίσεις είναι στο επονομαζόμενο bufferbloat, δηλαδή (απλοϊκά) την αύξηση της καθυστέρησης σε συνθήκες κορεσμού της γραμμής. Εάν δεν την "φορτώνεις" πολύ με πρόσθετη κίνηση την ώρα που παίζεις, δεν σε απασχολεί.

Ποιο ρούτερ του ΟΤΕ έχεις;

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, minast said:

Για το εάν είναι καλό ή κακό για single player, αξιολόγησέ το εσύ, δεν έχει νόημα να σου πει κάποιος ένα "μαγικό" αριθμό, πχ 40ms.

Δεν περνάνε πολλά πράγματα από το χέρι σου για να ελαττώσεις την καθυστέρηση. Η γραμμή FTTH που έχεις βάζει την ελάχιστη δυνατή πρόσθετη καθυστέρηση. Το μεγαλύτερο κομμάτι της εξαρτάται από την δρομολόγηση του παρόχου, για το οποίο δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

Εκεί που μπορείς να κερδίσεις είναι στο επονομαζόμενο bufferbloat, δηλαδή (απλοϊκά) την αύξηση της καθυστέρησης σε συνθήκες κορεσμού της γραμμής. Εάν δεν την "φορτώνεις" πολύ με πρόσθετη κίνηση την ώρα που παίζεις, δεν σε απασχολεί.

Ποιο ρούτερ του ΟΤΕ έχεις;

αυτο εχω

 

image.thumb.png.a6daa386454c94e383618234124c7100.png

υπαρχει  τροπος να μειωσω το ping;  απο  49 ms latency να το παω στα  40 με  42?

Στα παιχνιδια  εχω  49-50 ping latency.

Link to comment
Share on other sites

Το Speedport δεν φημίζεται για τις επιδόσεις του, αλλά τη δουλειά του θα την κάνει. Σε συνθήκες συμφόρησης δεν είναι εξαιρετικό, προσπάθησε να μην έχεις γεμάτη τη γραμμή σου όταν σε ενδιαφέρει η ταχύτητα απόκρισης.

Το να κόψεις ~10ms είναι ουτοπικό... Για να πάρεις μια ιδέα, προχθές αυξήθηκε η καθυστέρηση με εξωτερικό ~20ms και χθες ξαναέπεσε. Πιθανόν να γίνονταν κάποιες εργασίες που απαίτησαν αλλαγή δρομολόγησης. Όλα αυτά είναι έξω από τον έλεγχο του συνδρομητή.

 

image.png.ef181b4de48cf69fa57daddf09101817.png

 

Η εικόνα είναι από τη σελίδα που κάποιος κρατάει στατιστικά για όλους τους παρόχους:

SMOKE.NARFHOSTING.NET

Αυτό που θα κέρδιζες με καλύτερο ρούτερ, είναι να έχεις μικρότερη επιδείνωση σε συνθήκες κορεσμού, ή και να ρυθμίσεις κάποιο QoS που να δίνει προτεραιότητα στην κίνηση που σε ενδιαφέρει εις βάρος όλων των άλλων. Το ταβάνι είναι η καθυστέρηση που βλέπεις σε συνθήκες χαμηλού φόρτου. Από τα δωρεάν routers του ΟΤΕ, είναι λίγο καλύτερο το ZTE H1600, αλλά ούτε με αυτό θα δεις καλύτερο ping σε άδεια γραμμή. Για τη χρήση που περιγράφεις, στη θέση σου δεν νομίζω να πλήρωνα Fritz!box.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.