Jump to content


Καινουργια μηχανη γκαζον βλαβη ΒΟΗΘΕΙΑ


9000+rpm

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια, μπαινω κατευθειαν στο θεμα.
Πριν απο ενα μηνα περιπου αγορασα καινουργια μηχανη γκαζον, αγορασα ενα επωνυμο και αρκετα ακριβο μοντελο (800 ευρω) με το σκεπτικο οτι θα κρατησει στο χρονο , θα ειναι ποιοτικη και αξιοπιστη.
Η μηχανη ειναι αυτοκινουμενη και μολις ενα 15νθημερο μετα την αγορα μου παρουσιασε το παρακανω προβλημα:

Μετα απο 10 λεπτα περιπου χρησης, μολις πας να σπρωξεις προς τα πισω την μηχανη (οπισθεν) οι 2 πισω τροχοι (που εχουν και την αυτοκινηση), φρεναρουν και η μηχανη κανει οπισθεν με τους τροχους κολλημενους/φρεναρισμενους με αποτελεσμα να κουραζει απιστευτα και να μην κανεις την δουλεια σου οπως θα επρπε. Να διευκρινισω εδω οτι το προβλημα το κανει μονο αφου την δουλεψεις πρωτα κανα 10λεπτο και οχι απο την αρχη, μολις την αφηνεις (και κρυωνει?) οι τροχοι ροολαρουν παλι κανονικα, αν την δουλεψεις παλι κανα 10 λεπτο φρεναρουν παλι κτλ.
Λεω ημουν ατυχος θα παω στο καταστημα και αμεσως θα γινει η οποια επισκευη εντος της εγγυησης και εδω ξεκιναει η παρανοια.

Αφηνω την μηχανη τους εξηγω τι παρουσιαζει και ποτε το παρουσιαζει, μου λενε ασε το τηλεφωνο σου θα την ελεγξουμε και θα σε ενημερωσουμε, οκ λεω, μεχρι εδω ολα καλα.
Αφου περασαν 3 ημερες και δεν ειχα ενημερωση, πηγα την 3η ημερα απο το καταστημα να μαθω κατι νεοτερο. Η απαντηση τους ηταν οτι την ελεχξαμε και δεν παρουσιαζει καποια δυσλειτουργια, επρπε να παω εγω απο κει δηλαδη να μου το πουνε, πρωτο φαουλ θεωρω, μπορουσαν να παρουν ενα τηλεφωνο.
Λεω αποκλειεται, και επειδη απεναντι απο το μαγαζι ειχε μια τεραστια αλανα με χορτα, προτεινω να παμε εκει να την δουλεψουμε παρεα για να δουνε και αυτοι το προβλημα και ετσι εγινε. Παμε εκει και μετα απο 7-8 λεπτα λειτουργιας οντως αρχισε φρεναρουν οι πισω τροχοοι καθε φορα που προσπαθουα να κανω οπισθεν.
Το βλεπει και αυτος και εδω ξεκιναει η απολυτη τρελα κατα την αποψη μου. Μου λεει σηκωσε την μηχανη ωστε οι 2 πισω τροχοι να ειναι στον αερα ωστε να τους τσεκαρει, τους γυρναει προς τα πισω και στον αερα ξεκολανε και αρχιζουν να γυρνανε, μου λεει βλεπεις δεν ειναι προβλημα, αν ηταν προβλημα θα φρεναρανε και στο αερα οι τροχοι. Μα του λεω κατσε να την ξανα δουλεψουμε, μετα απο 1-2 λεπτα χρησης παλι μαγκωνουν οι τροχοι παλι σηκωμα στον αερα τους γυρναει αυτος με το χερι και ξεφρακαρουν, μου λεει δεν ειναι προβλημα ειδες. Δηλαδη του λεω ειναι φυσιολογικο? Δεν ειναι βλαβη λεει. Αρα του λεω εδωσα 800 ευρω πριν ενα μηνα και οταν κοβω χορτα θα πρπει να εχω και δευτερο ατομο παρεα, ωστε καθε φορα που πρπει να κανω οπισθεν εμενα να φευγει η μεση να σηκωνω την μηχανη στον αερα και το δευτερο ατομο να γυρναει τους τροχους να ξεκολλησουν?

Εν τελη προσπαθουσε να με πεισει οτι το παραλογο ειναι λογικο και οτι δεν ειναι βλαβη. Φυσικα αρνηθηκα να παραλαβω την μηχανη και την αφησα εκει , ειπε θα μιλησει με τα κεντρικα για το αν θα δωσουν καποια λυση.
Παιδια πως πρπει να κινηθω απο εδω και περα?

Συγνωμη για το μακρυσκελες ποστ αλλα νιωθω αγανακτισμενος και οτι προσπαθω να αποδειξω οτι ο γαιδαρος δεν πεταει.

Link to comment
Share on other sites

Κατα την δοκιμη θα του ελεγα να βγαλει και αλλη μηχανη ιδιο μοντελο να δοκιμαστει στο διπλανο χωραφι αμα ειχε και αυτη προβλημα θα

ζητουσα τα λεφτα μου πισω η θα επαιρνα αλλο μοντελο, αν δεν ειχε προβλημα θα του αφηνα την προβληματικη και οτι θελει ας την κανει.

 

Εχει μερικους που ειναι για σφαλιαρες.. ζηταω αλυσιδα για χορτοκοπτικο μου λεει κυβικα ? 25αρι φιλε, ααα ειναι μικρο θα κανει ζημια την γωνιακη μεταδοση

παω μετα απο ενα χρονο γιατι τοτε δεν ειχε αλυσιδα, κυβικα ? του λεω 50αρι ααα δεν κανει θελει τουλαχιστον 60αρι meanwhile με το 25αρι και αλυσιδα φιλου ενα χρονο εχω καθαρισει 5 στρεμματα βατσινιες γιατι τα γιδια του γιαννη του τσομπανη την εχουν δει προβατα και τρωνε μονο ζωοτροφες...

 

Παω στοιχημα οτι τα μηχανηματα που πουλουν δεν τα εχουν δοκιμασει στην ζωη τους ορισμενοι και το παιζουν και ειδημονες..

Ζητα αντικατασταση, τα λεφτα, η αγορα αλλου μοντελου.. θα περιμενω update επι του θεματος.

Έγινε επεξεργασία από Proteas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, το μέλος Proteas έγραψε:

Κατα την δοκιμη θα του ελεγα να βγαλει και αλλη μηχανη ιδιο μοντελο να δοκιμαστει στο διπλανο χωραφι αμα ειχε και αυτη προβλημα θα

ζητουσα τα λεφτα μου πισω η θα επαιρνα αλλο μοντελο, αν δεν ειχε προβλημα θα του αφηνα την προβληματικη και οτι θελει ας την κανει.

 

Εχει μερικους που ειναι για σφαλιαρες.. ζηταω αλυσιδα για χορτοκοπτικο μου λεει κυβικα ? 25αρι φιλε, ααα ειναι μικρο θα κανει ζημια την γωνιακη μεταδοση

παω μετα απο ενα χρονο γιατι τοτε δεν ειχε αλυσιδα, κυβικα ? του λεω 50αρι ααα δεν κανει θελει τουλαχιστον 60αρι meanwhile με το 25αρι και αλυσιδα φιλου ενα χρονο εχω καθαρισει 5 στρεμματα βατσινιες γιατι τα γιδια του γιαννη του τσομπανη την εχουν δει προβατα και τρωνε μονο ζωοτροφες...

 

Παω στοιχημα οτι τα μηχανηματα που πουλουν δεν τα εχουν δοκιμασει στην ζωη τους ορισμενοι και το παιζουν και ειδημονες..

Ζητα αντικατασταση, τα λεφτα, η αγορα αλλου μοντελου.. θα περιμενω update επι του θεματος.

Δεν υπαρχειι αλλη ιδια μηχναη στο καταστημα, και αυτη που πηρα παραγγελια την εκανε και ηρθε μετα απο 4-5 μερες, αλλα και να υπηρχε,  σιγα μην εβγαζε καινουργια μηχανη απο την βιτρινα να την λερωσει με χορτα.

 

Το θεμα ειναι οτι αυτος θεωρει λογικο το γεγονος οτι φρεναρουν οι πισω τροχοι οταν πας να κανεις οπισθεν αρα δεν υπαρχει βλαβη.

Εγω απο την μερια μου το θεωρω βλαβη και μαλιστα σοβαρη γιατι δεν μπορω να κανω ανετα και σψστα την δουλεια μου, πηρα 800 ευρω μηχανη για να μου κανει πιο ευκολη την δουλεια του κοψιματος χορτων οχι για να την σηκωνω στην πλατη καθε φορα που θελω να κανω οπισθεν μεχρι να μου φυγει η μεση.

Το θεμα ειναι πως πρπει να το χειριστω απο εδω και περα γιατι φτανουμε σε αδιεξοδο

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω μεγαλη εμπειρια απο μηχανες γκαζον αλλα εχω δοκιμασει φιλου αυτοκινουμενη και οταν δεν πατας γκαζι μια χαρα και ελευθερα παει πισω.

Τι μοντελο και μαρκα ειναι η μηχανη ? Και ποσο χρονο θελουν να δουνε τι συμβαινει, κανονικα με 2 τηλεφωνα το θεμα επρεπε να εχει κλεισει..

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, το μέλος Proteas έγραψε:

Δεν εχω μεγαλη εμπειρια απο μηχανες γκαζον αλλα εχω δοκιμασει φιλου αυτοκινουμενη και οταν δεν πατας γκαζι μια χαρα και ελευθερα παει πισω.

Τι μοντελο και μαρκα ειναι η μηχανη ? Και ποσο χρονο θελουν να δουνε τι συμβαινει, κανονικα με 2 τηλεφωνα το θεμα επρεπε να εχει κλεισει..

 

 

 

Κανονικα επρεπε να παει πισω, η παλια που εχω ειναι 20ετιας αυτοκινουμενη, την ειχει παρει ο πατερας μου και κινειται αερατα πισω, αυτο το πραγμα που ηθελε να μου προυσιασει ο τυπος σαν νορμαλ σημερα  απλα δεν υπαρχει.

Εαν ηταν νορμαλ καταρχην θα το εκανε απο την πρωτη ημερα και οχι μετα απο 15-20 μερες και αφου ειχαν προηγηθει 2-3 κοψιματα γκαζον απροβληματιστα.

Κατσε να δω πως θα παει το πραγμα και αν θα μου πουν τα ιδια και απο την εταιρεια , μετα θα ανεφερω μοντελο κτλ,  δεν θελω ακομη να αναφερω μαρκα κτλ δημοσια γιατι δεν εχω μιλησει καν ακομη με την ιδια την εταιρεια.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, το μέλος Proteas έγραψε:

Δεν εχω μεγαλη εμπειρια απο μηχανες γκαζον αλλα εχω δοκιμασει φιλου αυτοκινουμενη και οταν δεν πατας γκαζι μια χαρα και ελευθερα παει πισω.

Τι μοντελο και μαρκα ειναι η μηχανη ? Και ποσο χρονο θελουν να δουνε τι συμβαινει, κανονικα με 2 τηλεφωνα το θεμα επρεπε να εχει κλεισει..

 

 

 

Googlara πριν λιγο στα αγγλικα για το συγκεκριμενο προβλημα στην συγκεκριμενο μαρκα που αγορασα και βρηκα πολλες αναφορες. Καποι αναφερουν οτι ενω το φτιαξανε ηταν προσωρινο και το προβλημα επαμηλθε συντομα. Απο οτι καταλαβαινω απο αυτα που διαβασα μαλλον επιασα τζοκερ...

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος stam1982 έγραψε:

Για μένα αν δεν βγάλεις άκρη μιλάς με εδώ αντιπροσωπεία.Αν και πάλι δεν με κεντρικά Ευρώπης.

Κοίταξε είναι σίγουρο ότι το θέμα δεν το  αφήσω έτσι, έδωσα 800 ευρώ πριν ένα μήνα  για καινούργια μηχανή  γκαζον, η μηχανή έβγαλε θέμα πολύ σύντομα πάνω στις 2 πρωτες βδομαδες.
Αυτό που με πείραξε περισσότερο ειναι η κοροϊδία.Εβλεπε με τα ίδια του τα μάτια  οτι όταν κανεις όπισθεν την μηχανή οι πισω ρόδες πηγαίνουν  εντελως φρεναριστες και σέρνονται  στο έδαφος, και  έλεγε οτι δεν υπάρχει βλάβη επειδή άκουσον άκουσον  αν σηκώσεις την μηχανή στον αέρα και γυρίσεις τον τροχό με το χερι ξεμπλόκαρε και γυρνούσε. Δηλαδή πρπει να κανεις πυρουετες κάθε φορά που θες απλα να πας λίγο πίσω, τι πιο φυσιολογικό, μιλάμε για την απόλυτα παράνοια, όσο το σκέφτομαι τόσο βγαίνω από τα ρούχα μου.

Ότιδηποτε άλλο να μου έλεγε πχ δεν ξέρω τι πρόβλημα έχει,δεν μου έχει ξανα τύχει,  θα το ψάξω, θα το στείλω αντιπροσωπεια η δεν ξέρω εγω τι άλλο θα το δεχόμουν, αλλά να βλέπει μια ρόδα να πηγαίνει φρεναριστεί και να λέει δεν υπάρχει βλάβη, με κοροϊδεύει μπροστα στα μούτρα μου.

Εχθές τον πρωί  μου είπε ότι θα επικοινωνήσει με την αντιπροσωπεια και θα με καλέσει να με ενημερώσει  αν και προδικάζε το αποτέλεσμα ότι το ίδιο θα του πούνε και αυτοι. Μέχρι και την στιγμη που γράφω αυτό το μυνημα δεν με πήρε κανένα τηλέφωνο. Από εβδομάδα αν δεν με παρει αυτος θα τον πάρω εγω και αν πει τα ίδια επικοινωνώ και εγω με αντιπροσωπεια. Αν μου πούνε και αυτοι τα ίδια ξεκινάω καταγγελίες σε ολα τα μέσα, δεν θα συνεχίσω την παράνοια για το αν πρπει η ρόδα να τσουλάει η να πάει φρεναριστεί, είναι αυτονόητο για το πως πρπει να πάνε οι ρόδες νοκιζω.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Σημερινο update

Ειχαμε μεινει στο "θα επικοινωνησω με την αντιπροσωπεια και θα σε καλεσω για ενημερωση" , την περασμενη Πεμπτη αυτο.

Επειδη μεχρι και σημερα δεν με καλεσε, επικοινωνησα εγω μαζι του, ξανα με δικια μου πρωτοβουλια, τηλεφωνικα αυτη την φορα.

Η απαντηση ττου ηταν οτι μιλησε με την αντιπροσωπεια, τους εξηγησε τι ειδε αυτος και τι βλεπω εγω (2  τροχοι που πηγαινουν φρεναριστα ενω θα επρπε να τσουλανε ειναι το προβλημα,  δεν ξερω τι εννοουσε με το τι ειδε αυτο και τι βλεπω εγω, ειναι τοσο συγκεκριμενο το προβλημα που δεν γινετε να εχει 2 διαφορετικες μεταφρασεις), μου ειπε οτι εχει λυσει ηδη τους τροχους και το συστημα μεταδοσης κινησης της μηχανης και περιμενει ξανα απαντηση απο αντιπροσωπεια και μου ειπε οτι υπαρχει ενδεχομενο να σταλει ολοκληρη η μηχανη στην αντιπροσωπεια.Μου ειπε για οτι νεοτερο θα με παρει τηλεφωνο(παλι εγω βλεπω να παιρνω).

Νομιζω οτι υπαρχει προοδος? Το δεν βλεπω βλάβη εγινε "ελυσα το συστημα μεραδοσης κινησης και πιθανον να σταλει η μηχναη στον αντιπροσωπεια"/

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, το μέλος stam1982 έγραψε:

Τουλάχιστον μπαίνει το θέμα σε μια σειρά.Γενικά μην τους αφήνεις χαλαρους.

Oχι δεν σκοπευω να τους αφησω χαλαρους, ακομη και αν δεν ερχονται αυτοι σε επικοινωνια μαζι μου θα τους καλω εγω σε τακτα χρονικα διαστηματα.

Κατι ακομη που μου ειπε και ξεχασα να το αναφερω ειναι οτι εαν τελικα  σταλει η μηχανη στην αντιπροσωπεια θα χρειαστει λιγο υπομονη γιατι ειναι μια διαδικασια που απαιτει καμποσο χρονο. Πιθανο να αρχιζει να με προετοιμαζει οτι θα κρατησει αρκετο διαστημα η ιστορια.

Οπως και να εχει δεν με ενοχλει ας καθυστερησει  καθυστερησει (σε λογικα πλαισια οχι να κανει κανα 2-3 μηνες)αρκει να παραλαβω μια μηχανη που να δουλευει σωστα.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Update σημερινό: 

 

Mε πηρε τηλεφωνο σήμερα και μου είπε εάν μπορω να περάσω σήμερα  από το κατάστημα και να του πάω εκεί και  το καλάθι της μηχανής που μαζεύει τα κομμένα χορτα, μου είπε ότι η μηχανή θα σταλεί στην κεντρική αντιπροσωπεια να αναλάβουν αυτοι και  χρειάζεται και το καλάθι ώστε να είναι ολόκληρη.( όταν  πήγα την πρώτη φορά από εκεί να του εξηγήσω το πρόβλημα,  μου είχε πει φέρε την μηχανή από εδώ για έλεγχο,  το καλάθι μην το φέρνεις μαζί δεν χρειάζεται).

Εννοείτε  μετά από λίγο πήγα από το κατάστημα άφησα και το καλαθι.

Νομίζω το πράγμα μπαίνει  πλέον σε σειρά, ειδικά σε σύγκριση με το αρχικό «δεν υπάρχει βλάβη» νομίζω το θα σταλεί αντιπροσωπεια είναι σημαντική εξέλιξη και πρόοδος.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.