Jump to content



Αγορά εργαλείων μπαταρίας


Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά, ψάχνω να βρω ενα καλό σετ εργαλείων μπαταρίας: κρουστικό δραπανοκατσάβιδο, γωνιακός τροχός, κλαδευτικό αλυσοπρίονο. 

 

Λογικά θα παω είτε σε dewalt είτε σε makita. 

 

Πχ βρήκα αυτό 

που έχει δυο μπαταρίες και ξεχωριστά να πάρω αυτό 

Η ερώτηση είναι αν οι συγκεκριμένες μπαταρίες είναι καλές ή πρέπει να πάρω κάποιο άλλο μοντέλο μπαταρίας, γιατι είδα διάφορους κωδικούς.

Επίσης μια ακόμα ερώτηση είναι αν υπάρχει δυνατότητα αυτές οι μπαταρίες να φορτίζουν με ηλιακό πάνελ.

Εννοείται αν έχετε να προτείνετε άλλα μοντέλα ή μάρκες πείτε μου…

Ευχαριστώ παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Ειτε σε dewalt πας είτε σε makita ευχαριστημένος θα μείνεις.

Για τα dewalt που δείχνεις οι μπαταρίες XR είναι από τις καλύτερες. Ποιους άλλους κωδικούς είδες και σε προβλημάτισαν?

Εχω χρόνια Dewalt 18αρια και Makita 18αρια και οι μπαταρίες είναι ακόμα εδώ χωρίς κανένα πρόβλημα. Μία φορά είχα θέμα αλλά αντικαταστάθηκαν άμεσα μέσα σε εγγύηση.

 

Τον γωνιακό τρόχο τον έχω πολύ καιρό και με έχει κάνει να ξεχάσω αυτούς του ρεύματος. Το 796 κρουστικό δε θυμάμαι αν πέρασε από τα χέρια μου αλλά το βλέπω με μεταλλικό τσοκ οπότε όλα καλά.

Αλυσοπρίονο έχω το ίδιο και είμαι επίσης ευχαριστημένη. Να πάρεις απευθέιας και λαδάκι αν δεν έχεις γιατί τρώει κάμποσο.

 

1 ώρα πριν, το μέλος kavouras5 έγραψε:

αν υπάρχει δυνατότητα αυτές οι μπαταρίες να φορτίζουν με ηλιακό πάνελ.

Δε το γνωρίζω αυτό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Είδα στο 

WWW.AMAZON.CO.UK

 οτι υπάρχει η μπαταρία DCB184 και η DCB184-XJ με διαφορά στην τιμή. Προφανώς αλλάζει η χωρητικότητά της; Το πιο σημαντικό που ήθελα για τη μπαταρία, να είναι καινούριο μοντέλο ώστε να ταιριάζει αν χρειαστεί να πάρω καινούρια εργαλεία της dewalt.

 

Για κρουστικό προτείνεις κάποιο άλλο μοντέλο;

Link to comment
Share on other sites

Για να μη μπερδευεσαι όσες έχουν αυτό το αυτοκόλλητο

 

dcb184-diafani.png

 

Είναι πιο παλιές. Η ημερομηνία παραγωγής τους ειναι πιο παλιά.

 

Οσες έχουν αυτό το αυτοκόλλητο

 

DeWalt%20DCB115P3-QW%20Akku-Kit%20(3%20x

 

Εχουν πιο φρέσκια ημερομηνία παραγωγής. Και οι δύο μπαταρίες έχουν την ίδια λίστα συμβατότητας. Ειναι συμβατές με όλα τα εργαλεία της σειράς XR

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Από ό,τι διαπίστωσα, συμφέρει να πάρεις ξεχωριστά μπαταρίες,φορτιστή και σκέτο μηχάνημα, παρά να πάρεις σετ. Συνήθως το σετ είναι πολύ πιο ακριβό.

 

Τελικά σκέφτομαι τα εξής:

Δραπανοκατσάβιδο 

 

 

Τροχός 

 

 

Αλυσοπρίονο 

 

 

2 μπαταρίες 

 

 

Φορτιστής 

 

 

Ως προς τη φόρτιση των μπαταριών απο πάνελ, βγάζει η dewalt τον φορτιστή 

 ο οποίος παίρνει ρεύμα απο μπαταρία αυτοκινήτου, δηλαδή 12v. Αρα άνετα μπορεί να πάρει ρεύμα απο πάνελ..

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά, επειδή είναι αρκετά τα πράγματα που θέλω να πάρω απο dewalt, ποιο μαγαζί προτείνετε? Έψαξα να βρω την αντιπροσωπεία, αλλα δεν βγάζεις άκρη ποιος είναι ο αντιπρόσωπος...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.