Jump to content



επιπεδωση δαπεδου


Recommended Posts

καλησπερα, θελω να βαλω πλακακια σε μια αποθηκη που εχω ριξει τσιμεντο αλλα σε καποια σημεια εχει κατσει 2 ποντους. σκεφτομαι να ριξω παλι μια τσιμεντοκονια 1 ποντο(και οπου παρει περισσοτερο) για να το φερω επιπεδο. θα βαλω το λλειζερ και θα τραβηξω αλφαδιες και μετα με ραμμα . η ερωσηση ειναι πως θα ξερω αν εχει κατσει η ειναι ψηλοτερα σε καποιο σημειο; τι κανουν οι πλακαδες και το φερνουν ακριβως επιπεδο; σκεφτηκα ανα ενα μετρο φαρδος να βαλω με βαση το ραμμα  πηχανια ενος ποντου και να περναω και την πηχη μου που θα στρωνω. μηπως σκεφτομαο πολυ συνθετα και υπαρχει ευκολοτερος τροπος;

Link to comment
Share on other sites

μεγάλη η αποθήκη; H ερώτηση εχει να κάνει για το κόστος

 

58 λεπτά πριν, το μέλος vellamos έγραψε:

τι κανουν οι πλακαδες και το φερνουν ακριβως επιπεδο;

Αυτοεπιπεδούμενο τσιμεντο λέγεται και στα μικρά πάχη όπως αυτό που λες που θα ξεκινάει απο μερικά mm και θα καταλήγει σε 2 πόντους είναι ιδανική λύση.

Κοιταξε τα κάποια είναι μέχρι 1 πόντο με μία στρώση κάποια με παραπάνω. Η εφαρμογή είναι πανεύκολη

 

edit: ενδεικτικά 

WWW.DUROSTICK.GR

Χυτό, αυτοεπιπεδούμενο τσιμεντοκονίαμα εξομάλυνσης δαπέδων, για πάχη 3 έως 30mm, ταχείας πήξης και ωρίμανσης που δεν...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ειναι 70 τμ + οι σκαλες εξω που  θελουν και αυτες ενα πασαλοιμιατακι. σκεφτομουν για αμμο χτησιματος την ψιλη και τσιμεντο με λιγο ισως ασβεστη και να την κανω με λιγι παραπανω νερο ωστε να κοιλαει πιο ευκολα

 

Link to comment
Share on other sites

Για το πασάλειμμα που λες δε χρειάζεται στις σκάλες μπορεις να το φέρεις και με τη κόλλα.

Η ιδέα σου έχω την αίσθηση ότι δεν ειναι σωστή. Θα έχεις ραγίσματα.  Ακόμα και αν βάλεις μπόλικο revinex και ίνες μέσα, δεν έχεις το πάχος για να έχει αντοχές το υπόστρωμα. Στην καλύτερη θα έχεις 2 πόντους και σε σημεία που θα σβήνεις θα εχεις χιλιοστά.

Το αυτοεπιπεδούμενο θα πιάσει καλά (δε χρειάζεται να το βάλεις παντού αλλά στα σημεία που λες ότι έχει κάτσει) θα σου δώσει καλή επιφάνεια πρόσφυσης και το στρώσιμο μετά θα ειναι εύκολο.

Ο ασβέστης πάντως σε δάπεδο δε μου λέει. Δε πας για σοβά... Δε ξέρω κιολας δε το έχω δοκιμάσει ποτε...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

αυτο που χανει ειναι σε 3 σημεια. ειναι περιπου 5 τμ συνολο. για να καταλαβεις εριξα το δαπεδο το καλοκαιρι, εκει που επεσε το πρωτο απο την μπετονιερα ειχε λιγο παραπανω νερο και μολις στεγνωσε σε 2-3 σημεια εκατσε μεχρι 2 ποντους, ολο το παχος του μπετου ειναι 25εκ. αν δεν το στρωσω ολο τοτε με 3-4 το πολυ τσουβαλακια ειμαι κουφετο.θελει να βαλω καποιο ασταρι στο μπετο για να δεσει το ενα με το αλλο;

 

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα πoιο θα επιλέξεις θα δεις στις προδιαγραφές. Κάποια θέλουν το δικό τους αστάρι (ακρυλικο συνήθως)

Αλλά και το κλασικό χαλαζιακό κάνει δουλειά όπου χρειάζεται ή το revinex.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.