Jump to content



ερωτηση για εικονικη μνημη


Recommended Posts

χαιρετω ολους,

 

μπορει η αυξηση τις εικονικης μνημης να επειρεασει τις επιδοσειs του υπολογιστη

 

ο λογος που το ρωταω ειναι οτι δουλευω με ενα παλιο fujitsu με επεξεραγστη core 2 duo e7200 και  5 gb μνημη ram...

 

εχω δοκιμασει το readyboost αλλα δεν εχω δει καποια διαφορα

Link to comment
Share on other sites

 

18 λεπτά πριν, το μέλος nikonick έγραψε:

μπορει η αυξηση τις εικονικης μνημης να επειρεασει τις επιδοσειs του υπολογιστη

 

Όχι. Θα είναι όμως δραματική η αύξηση επιδόσεων με τη χρήση ενός SSD.

 

Το  Readyboost δεν θα κάνει τίποτα.

 

Δεν πιστεύω να μιλάς για τα Windows Vista;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φιλε p55,

 

ευχαριστω για την απαντηση σου,

 

μιλαμε για τα windows 7

 

ο δισκος ητανε απο τον amd που η μητρικη δεν δουλευει πλεον..

 

εχω παραγγειλει 2 δισκους ssd  αλλα τουs θελω για τον νεο υπολογιστη που θα στησω...


ενταξει ο ενας μπορει να μπει στο fujitsu με ανταπτορα αφου το  fujitsu εχει θεσεις μονο για δισκους 3.5''

 

ο ssd δισκος συγουρα θα κανει την διαφορα αλλα οχι σε προγραμμτα που τρωνε μνημη οπως το sony vegas / soundforge

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος nikonick έγραψε:

μπορει να μπει στο fujitsu με ανταπτορα

 

Όταν λες αντάπτορα εννοείς κάτι τέτοιο.

 

Η Sony πάντως λέει

 

Παράθεση

System Requirements

Before downloading and installing the software, please check the system requirements below to determine whether or not this program is compatible with your computer.

  • Operating System:
    • Windows® 10
    • Windows® 8.1
    • Windows® 7 (Service Pack 1 or later
  • CPU:
    • Processor 1.4 GHz or higher
  • Memory (RAM):
    • 512 MB or more
  • Free hard disk space:
    • 500 MB or more

 

Το πρόβλημα σε έναν παλιό υπολογιστή είναι ότι τα επί μέρους υποσυστήματα είναι πιο αργά.

Τι κάνεις λοιπόν;

Δεν το πετάς απλά ή μόνη αναβάθμιση που μπορείς να κάνεις είναι ο SSD.

 

YΓ.

Το σύστημα με τον Pentium το έφτιαξες;

Link to comment
Share on other sites

Αν αυξήσεις την εικονική μνήμη θα πηγαίνει πιο αργά ο υπολογιστής.

Αν την μειώσεις δεν θα τρέχουν όλες οι εφαρμογές επειδή δεν θα υπάρχει αρκετή μνήμη.

 

Το ιδανικό είναι να έχεις αρκετή φυσική μνήμη ώστε να μην χρειάζεσαι την εικονική. Με 8GB θα είναι μια χαρά, με 16GB super.

 

Προσωπικά έχω απενεργοποιήσει την εικονική μνήμη. Πέρα από το γεγονός ότι ποτέ δεν γεμίζει σχεδόν ποτέ η φυσική μνήμη (64GB), η εικονική μνήμη "γερνάει" και τους SSD/NVME. 

 

Κάπου είχα δει ότι πρέπει να έχεις τουλάχιστον 16ΜΒ εικονική μνήμη αλλά δεν θυμάμαι τον λόγο. Θα μπορούσα να βάλω fix 16ΜΒ. 

Έγινε επεξεργασία από sdim
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους,

 

ναι, μιλαμε για αυτους τους ανταπτορες

 


η θερμοκρασια του επεξεργαστη δεν αναιβαινει πανω απο τους 45-47 μετα απο stress test  μια ωρα και βαλε... (aida64)

 

τα εξαρτηματα για τον εχουνε ερθει εδω και καποιες μερες αλλα δεν τον εχω στησει ακομη, υπαρχει περιπτωση να τον θελει καποιος φιλος οπυε θα βγαλω και καποια χρηματα ενα τελικως  

τον θελει...

 

ισως ειναι καλυτερα ετσι γιατι θα παραγγειλω μια καλυτερη μητρικη απο την asroc... και περισσοτερη μνημη

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, το μέλος nikonick έγραψε:

τα εξαρτηματα για τον εχουνε ερθει εδω και καποιες μερες αλλα δεν τον εχω στησει ακομη

 

Στήσε τον, είναι δυο τρεις ωρίτσες υπόθεση (το πολύ) μοντάρισμα, λειτουργικό, προγράμματα κλπ.

 

Μητρική δεν έχεις πάρει ή θα την αλλάξεις;

 

Τώρα όσον αφορά το παλιό (FUJITSU) μόνο ο SSD θα σου δώσει αύξηση επιδόσεων, όση εικονική μνήμη και να βάλεις θα κάνεις μια τρύπα στο νερό.

Το αυτό ισχύει και για το Readyboost με τα φλασάκια  (που είναι όλα τους αργοκίνητα καράβια).

Δεσμεύεις χώρο στο σκληρό δίσκο (που υποπτεύομαι ότι είναι μηχανικός) να εκτελεί χρέη που θα έπρεπε να εκτελεί η μνήμη RAM.

Bάζεις δηλαδή ένα αργό δίσκο να κάνει τη δουλειά που θα έκανε μια μνήμη που είναι πιο γρήγορη.

 

Το FUJITSU σίγουρα τα βλέπει στα windows τα 5 GB RAM που έχεις βάλει;

Πολλές παλιές μητρικές ταβανιάζαν στα 4 GB RAM.

Ποιά μητρική έχει το FUJITSU ; Δεν χρειάζεται να ανοίξεις το κουτί, μπορείς να το δεις με το cpuz (είναι δωρεάν και δε χρειάζεται εγκατάσταση)

 

5 ώρες πριν, το μέλος nikonick έγραψε:

θα παραγγειλω μια καλυτερη μητρικη απο την asroc

 

Τι πρόβλημα σου παρουσίασε η ASRock ;

Link to comment
Share on other sites

χαιρετω ολους του φιλους,

 

συγουρα θα θελω πανω απο μια ωρα για το στησιμο του νεου υπολογιστη...

 

για την asrock με τον amd που μαλλον καηκε ελεγα...

 

η asrock που αγορασα για τον νεο υπολογιστη ειναι η h510m-hvs... και απο τι μου ειπανε εδω στο φορυμ δεν ειναι και η καλυτερη... αλλα λογω οικονομιας,,, την εχω αγορασει και ακριβα στα 74.90 εβρω

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, το μέλος nikonick έγραψε:

η asrock που αγορασα για τον νεο υπολογιστη ειναι η h510m-hvs... και απο τι μου ειπανε εδω στο φορυμ δεν ειναι και η καλυτερη... αλλα λογω οικονομιας,,, την εχω αγορασει και ακριβα στα 74.90 εβρω

 

Η αλήθεια είναι ότι έχει κάποιες ελλείψεις και είναι βασικό μοντέλο αλλά δεν είναι και για πέταμα.

 

Γράψε εδώ τι έχεις αγοράσει και έχεις στα χέρια σου πριν αρχίσεις τις αγοραπωλησίες.

Link to comment
Share on other sites

χαιρετω ολους τους φιλους,

 

το fujitsu βλεπει κανονοικα τα 5 gb ram ,η μεγιστη μνημη που τραβαει ειναι 8 gb

 

ειχα γραψει σε προηγουμενο μου ποστ τι εχω παραγγειλει για τον νεον υπολογιστη αλλα θα τα ξαναγραψω...

 

asrock hm510m-hvs windows 11 ready (74.90)
pentium gold 6400 (63.90)
2 ssd disks patriot burst elite 120 gb (47.8)
aegis ddr4 ram 8 gb (29.90)

 

κουτι υπαρχει, τροφοδοτικο υπαρχει, ενα των 350 watts xilence (efficiency δεν ειμαι συγουρος αλλα υπολογιζω να ειναι στα 77%) και  ενα 500 watts arctic cooling efficiency @ 74%)
 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος nikonick έγραψε:

ειχα γραψει σε προηγουμενο μου ποστ τι εχω παραγγειλει

 

ΑΝ δεν τα έχεις παραλάβει και μπορείς να αλλάξεις, καλύτερα να πάρεις.

 

Αυτή τη μητρική που είναι φθηνότερη και παίρνει  και Nvme (που είναι πιο γρήγοροι από sata SSD)

 

PER.524086.jpg
WWW.E-SHOP.CY

ÌÇÔÑÉÊÇ MSI H510M-A PRO MSI ÌÇÔÑÉÊÇ ÊÁÑÔÁ SOCKET 1200 SKU:PER.524086

 

 

Και αυτόν τον Nvme που είναι γρηγορότερος , έχει διπλάσια χωρητικότητα από τους δίσκους SSD που έχεις παραγγείλει.

Επίσης είναι φθηνότερος από δυο SSD και έχει μεγαλύτερη Εγγύηση.

 

PER.331594.jpg
WWW.E-SHOP.CY

ÁîéïðïéÞóôå óôï Ýðáêñï ôï äçìéïõñãéêü óáò ìõáëü ìå ôç ìïíÜäá äßóêïõ óôåñåÜò êáôÜóôáóçò AD SKU:PER.331594

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους,

 

φιλε p55 ευχαριστω για τον κοπο σου στο να βρεις αυτα τα εξαρτηματα που ''οντως ειναι καλυτερα''  απο αυτα που εχω παραγγειλει αλλα τα πραγματα εχουνε ερθει την περασμενη εβδομαδα...

 

τωρα εαν βρω και δωσω τον νεο υπολογιστη...

 

μια χαρα δουλευω με το παλιο fujitsu... και εχω αρχισει την ηχογραφηση της καινουργιας μου δουλειας

 

στο προφιλ μου υπαρχει το πρωτο κομματι διαθεσιμο 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.