Jump to content



Ποιό καινούριο τροφοδοτικό για παλιό σύστημα;


Recommended Posts

Στην Ελληνική αγορά(όπως και στη διεθνή)  το Βe quiet Pure Power 11 FM 650 W υποστηρίζεται από εγγύηση 5 ετών (για όσους κοιτάνε και τη διάρκεια της εγγύησης). 

Η Βe quiet έχει το όνομα αλλά και άλλα έχουν τη χάρη, μιας και αθόρυβα είναι όλα όσα προτάθηκαν εδώ.

 

 

1303701269_ezgif.com-gif-maker(2).gif.c606b0aa2da4cc4da97baee9e2daa5c9.gif

Έγινε επεξεργασία από p55
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση η πιστοποίηση 80+ δεν σχετίζεται με την αξιοπιστία του τροφοδοτικού. Μια χαρά σκάνε και τα 80+ gold, platinum, titanium, mitsaras. Υπάρχει μεγάλη παρανόηση γύρω από το θέμα αυτό. 100 ευρώ πάνω για τροφοδοτικό πχ 80+ platinum σημαίνει ότι θα δω μια αξιοσημείωτη διαφορά στην κατανάλωση από ένα απλό τροφοδοτικό. Θα την δω όμως; Αυτά τα 100 ευρώ παραπάνω θα τα κάνω απόσβεση; σε πόσο καιρό; 

Link to comment
Share on other sites

Ας μη συζητάμε για platinum, δε με ενδιαφέρουν. Ας μείνουμε στα gold.

 

5 λεπτά πριν, το μέλος p55 έγραψε:

Η Βe quiet έχει το όνομα αλλά και άλλα έχουν τη χάρη, μιας αθόρυβα είναι όλα όσα προτάθηκαν εδώ.

 

Εκτός από αυτά που ήδη προτάθηκαν, θεωρείς ότι θα έπρεπε να δω και κάποια άλλη μάρκα, αθόρυβη και αξιόπιστη;

 

5 λεπτά πριν, το μέλος Chipakias έγραψε:

Μια χαρά σκάνε και τα 80+ gold, platinum, titanium

 

Για αυτό ρωτάω, για να αποφύγω τις "γνωστές περιπτώσεις" κακών αγορών.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για αξιοπιστία θα πήγαινα σε κάποιο των Seasonic, Antec ή Super Flower. Η ελληνική αγορά προωθεί be quiet κ corsair, ωστόσο καλό είναι να κοιτάμε κ λίγο έξω από το εγχώριο μαντρί. 

Link to comment
Share on other sites

53 λεπτά πριν, το μέλος PetrosD έγραψε:

Εκτός από αυτά που ήδη προτάθηκαν, θεωρείς ότι θα έπρεπε να δω και κάποια άλλη μάρκα, αθόρυβη και αξιόπιστη;

 

Seasonic Focus GX 650W για παράδειγμα (στα βατ που σε ενδιαφέρουν), επίσης μερικά τροφοδοτικά της EVGA τα κατασκευάζει η Seasonic.

 

1 ώρα πριν, το μέλος Chipakias έγραψε:

Μια χαρά σκάνε και τα 80+ gold, platinum, titanium, mitsaras.

 

Συμφωνώ, συνήθως βγαίνουν "σκάρτες" παρτίδες από κάποιες εταιρίες (όπως είχε γίνει πριν κάνα - δυο χρόνια με μια σειρά της GIGABYTE που ήταν σκέτο πυροτέχνημα) αλλά τα κακά μαντάτα μαθαίνονται γρήγορα πλέον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, το μέλος p55 έγραψε:

Κάνε αναβάθμιση τώρα και θα δεις το φως σου.

Είτε διαλέξεις intel ή AMD η διαφορά σε επιδόσεις σε σχέση με τον Q9550 είναι φανερή από το πρώτο κλικ.

Κρατάς τους δίσκους που έχεις τώρα για αποθήκη και παίρνεις επεξεργαστή - μνήμες - Nvme και μητρική μαζί με το τροφοδοτικό και θα βρεθείς σε άλλη διάσταση.

 

Ακόμα και το καρβουδιστήρι από το οποίο σου γράφω τώρα, τον κάνει τον Q9550 μια χαψιά.

 

pd.png.50a1b8dd09372f113362d5bbabd2e655.png

Εδώ μπορώ έστω και καθυστερημένα να αναφέρω πως συμφωνώ και διαφωνώ!!!

 

Συμφωνώ πως ένα νέο σύστημα (όχι απαραίτητα super-duper) με δυνατότητα δίσκου nvme (όχι απαραίτητα pci gen 4) θα δίνει πολύ καλύτερη αίσθηση από το παρόν σύστημα του PetrosD. Στο νέο σύστημα μπορούν να χρησιμοποιηθούν οι υπάρχοντες δίσκοι και SSD και (αν δεν είναι δυνατόν από την αρχή) μετά να μπει ο nvme.

 

Διαφωνώ όμως κάθετα με την αναφορά ως "καβουρντιστήρι" (σε γέλασα, το έγραψα σωστά!) του 11400! Με αυτό ρίχνεις σε αυτήν την κατηγορία (σ.σ. καβουρντιστήρι) ένα σωρό συστήματα και επεξεργαστές (παρόμοιους ή και χειρότερους του 11400)! Δηλαδή με αναγκάζεις να σε κατατάξω στους "Hi-End Enthusiast users" εκτός από τους καλημεράκηδες που είσαι!!! :p

 

Υ.Γ. Μετά από αυτό το αστείο, offtopic διάλειμμα μπορείτε να συνεχίσετε!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, το μέλος TopCLR έγραψε:

Συμφωνώ πως ένα νέο σύστημα (όχι απαραίτητα super-duper) με δυνατότητα δίσκου nvme (όχι απαραίτητα pci gen 4) θα δίνει πολύ καλύτερη αίσθηση από το παρόν σύστημα του PetrosD. Στο νέο σύστημα μπορούν να χρησιμοποιηθούν οι υπάρχοντες δίσκοι και SSD και (αν δεν είναι δυνατόν από την αρχή) μετά να μπει ο nvme.

 

Καλά, κι εγώ συμφωνώ, αλλά δεν είναι επί του παρόντος. Αν παρ' όλα αυτά ξέρετε κάποιον να σκοτώνει το 2-3 ετίας pc του, εδώ είμαι!

Σήμερα γυρίζοντας σπίτι, έβαλα ένα spare psu και ανέστησα το pc. Θα βάλω το UPS με το πρόγραμμα να δω πόσα watt τραβάει.

Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

NAI AΛΛΑ είναι Intel.

 

Μαζί σου! Αλλά αυτό δεν το κάνει καβουρντιστήρι! :p

 

17 λεπτά πριν, το μέλος PetrosD έγραψε:

 

Καλά, κι εγώ συμφωνώ, αλλά δεν είναι επί του παρόντος. Αν παρ' όλα αυτά ξέρετε κάποιον να σκοτώνει το 2-3 ετίας pc του, εδώ είμαι!

Σήμερα γυρίζοντας σπίτι, έβαλα ένα spare psu και ανέστησα το pc. Θα βάλω το UPS με το πρόγραμμα να δω πόσα watt τραβάει.

Αν έχεις υπόψη σου κάποιο ποσό και είσαι έτοιμος να αλλαξοπιστήσεις (όχι, δεν θα γίνεις μουσουλμάνος, απλά θα αφήσεις την Intel), κάτι μπορεί να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, το μέλος PetrosD έγραψε:

Είμαι fan AMD, το πρώτο μου pc το 2002 ήταν AMD.

Εντάξει, εγώ έκρινα από το pc της υπογραφής. Κι εγώ τα τελευταία 20 χρόνια με AMD συστήματα πορεύομαι!

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, το μέλος TopCLR έγραψε:

Εντάξει, εγώ έκρινα από το pc της υπογραφής. Κι εγώ τα τελευταία 20 χρόνια με AMD συστήματα πορεύομαι!

 

Αυτό μου χάρισε πριν 10 χρόνια ο αδερφός μου (με Ε8400). Να του πω όχι; :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έβρισκα ευκαιρία τη NIKON D810 με τα αρχεία 36 MP, που η επεξεργασία στο Photoshop και ειδικά η αποθορυβοποίηση στα υψηλά ISO χρονοτριβεί, δε θα σκεφτόμουν να αλλάξω. Αλλά αυτή η επεξεργασία θέλει πολλούς πυρήνες και όσο πιο νέα CPU.

Link to comment
Share on other sites

59 λεπτά πριν, το μέλος Chipakias έγραψε:

Όσοι έχετε Intel σκεφτείτε την ανακύκλωση συσκευών. 

 

Ή να τους πετάξω.

Μήπως ξέρετε κανένα φόρουμ που μπορώ να τους χαρίσω;  :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.