Jump to content



Ποιό καινούριο τροφοδοτικό για παλιό σύστημα;


Recommended Posts

Σας είχα πει ότι ήθελα να ανοίξω ένα θέμα, αλλα δεν είχα δώσει λεπτομέρειες. Ήθελα να αλλάξω τροφοδοτικό στο pc μου, αλλά ήθελα πρώτα να πάρω μπαταρίες στο UPS για να δω με το πρόγραμμά του πόση κατανάλωση έχει το pc μου όπως το χρησιμοποιώ συνήθως.

Επειδή όμως τα γεγονότα με πρόλαβαν και σήμερα το τροφοδοτικό σταμάτησε να λειτουργεί, η αντικατάστασή του θα γίνει άμεσα.

Είναι ένα OCZ modular παλιό με μικρή απόδοση (δεν είναι 80+), σίγουρα έχει μεγάλες θερμικές απώλειες,  αν θυμάστε μου ζεσταίνει τα πόδια το καλοκαίρι ! :sarcastic:

 

Τώρα λοιπόν θέλω ένα 80+ gold. Το σύστημα είναι το παρακάτω:

GIGABYTE GA-X48-DS5

RAM 4x2048 @800 MHz 5-6-6-18 2T
INTEL C2Q Q9550 @400x8.5=3400 MHz @1.35 Volt

VGA NVidia 9800 GT @stock
SSD Samsung 840PRO 256GB

Western Digital Black 2 TB SATAII WD2003FZEX.

2 με 3 ανεμιστήρες 12 εκατοστών

Κάρτα ήχου καλή PCI με εξωτερικό κουτί E-MU 1820m

Στο μέλλον, αν ο αδερφός μου αλλάξει vga μπορεί να μου δώσει την 1080 του. Δεν ξέρω πόσα watt χρειάζομαι. Υποθέλω ότι με 600-650 θα είμαι καλυμμένος, μιας και από αυτά που ξέρω, τη μέγιστη απόδοση τα τροφοδοτικά την έχουν όταν τραβάς τα μισά από τα watt τους. Θεωρώ ότι σε απλή χρήση browsing και ακρόασης μουσικής πάνω από 300 watt αποκλείεται να τραβάω.

 

Σκέφτομαι για κάποιο be Quiet ή Corsair, αθόρυβο

Είδα το be quiet pure power 11 fm 650w. Ακούω γνλωμες και προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα 650W ίσως δεν θα τα χρειαστείς ακόμα και αν βάλεις την 1080 στο σύστημά σου. Όπως είναι τώρα το σύστημα μπορεί και με 500W, αλλά και με την 1080 η nvidia προτείνει 500W. Κι εγώ προσωπικά θα προτιμούσα την "ασφάλεια" των 600-650W.

 

Μια καλή πρόταση κατά την άποψή μου είναι και το Seasonic Focus G με 10 χρόνια εγγύηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Kάποιο της σειράς Corsair RMxxxX θα έλεγα.

πχ RM650X

 

Συμφωνώ απολύτως με την επιλογή του @Cyber_Cookie.

 

Στην αγορά υπάρχουν δύο εκδόσεις του συγκεκριμένου τροφοδοτικού.

Η πρώτη έκδοση του 2018 και η νεότερη του 2021, αμφότερες με δέκα (10) χρόνια εγγύηση.

Και τα δυο έχουν αποσπάσει καλές κριτικές και τα δυο είναι full Modular και 80 Plus Gold

 

ΥΓ.

Σε περίπτωση που θες να πας σε κάτι πιο οικονομικό, μην πάρεις τροφοδοτικό με λιγότερο από πέντε (5) χρόνια εγγύηση. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, το μέλος biker έγραψε:
WWW.SKROUTZ.GR

Απ' το 2018 απροβλημάτιστο !

 

Ευχαριστώ για την πρόταση, αλλά δε θα ήθελα bronze. Προτιμώ 80+ Gold.

 

Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι μέσα στο 2023 μάλλον θα αλλάξω υπολογιστή με κάτι πιο σύγχρονο, οπότε το τροφοδοτικό θα μείνει το ίδιο.

Βλέπω ότι τα Corsair RMx 2018 Series τα 650 watt με τα 550 watt έχουν σημαντική διαφορά τιμής και αν με καλύψει σήμερα και στο μέλλον το 550 θα το προτιμούσα. Αλλιώς να πάρω το 650 Be Quiet Pure Power 11 FM 650W.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάνε αναβάθμιση τώρα και θα δεις το φως σου.

Είτε διαλέξεις intel ή AMD η διαφορά σε επιδόσεις σε σχέση με τον Q9550 είναι φανερή από το πρώτο κλικ.

Κρατάς τους δίσκους που έχεις τώρα για αποθήκη και παίρνεις επεξεργαστή - μνήμες - Nvme και μητρική μαζί με το τροφοδοτικό και θα βρεθείς σε άλλη διάσταση.

 

Ακόμα και το καρβουδιστήρι από το οποίο σου γράφω τώρα, τον κάνει τον Q9550 μια χαψιά.

 

pd.png.50a1b8dd09372f113362d5bbabd2e655.png

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Τραβάς max λίγο κάτω από τα 400watts, οπότε με ένα οποιοδήποτε μεσαίας κατηγορίας τροφοδοτικό 500+ watts είσαι καλυμμένος. Από κει και πέρα κατά την γνώμη μου δεν αξίζει το τροφοδοτικό να είναι το ακριβότερο εξάρτημα (overkill) ενός παλιού συστήματος. Η πιστοποίηση 80+ δεν είναι κάποιο επίσημο πρωτόκολλο και γενικά παίζει άγριο rebranding στα τροφοδοτικά της αγοράς (δηλ. άλλος ο πραγματικός κατασκευαστής με λιγότερα watts και άλλο το αυτοκόλλητο που συνήθως αναγράφει το peak load). Την ζέστη από το τροφοδοτικό δεν θα την γλυτώσεις, μιας κ θα συνεχίσει να τραβάει τις υψηλές θερμοκρασίες του κουτιού που δουλεύουν τα 775. Πάνω από 50€ για τροφοδοτικό στο συγκεκριμένο σύστημα δεν αξίζει. Στη θέση σου θα έριχνα τα χρήματα της διαφοράς από το budget που διαθέτεις, για καλύτερη ψύξη ή/και κουτί ώστε ο γεράκος να την βγάλει καθαρή μέχρι να γίνει αναβάθμιση. 

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, το μέλος Chipakias έγραψε:

Η πιστοποίηση 80+ δεν είναι κάποιο επίσημο πρωτόκολλο και γενικά παίζει άγριο rebranding στα τροφοδοτικά της αγοράς (δηλ. άλλος ο πραγματικός κατασκευαστής με λιγότερα watts και άλλο το αυτοκόλλητο που συνήθως αναγράφει το peak load).

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Με ενδιαφέρει πολύ η εμπειρία των μελών εδώ πάνω σε αυτό το θέμα, μιας και έχω διαβάσει πολύ επιφανειακά ότι ισχύει αυτό που έγραψες, αλλά δεν έχω ιδέα να κρίνω και να διαλέξω. Το τροφοδοτικό θα αγοραστεί τώρα και θα μείνει και στο επόμενο σύστημα που θα πάρω μέσα στο 2023, οπότε κάτι απλό δεν το θέλω, μιας και θα το κρατήσω πολλά χρόνια.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Πάρε οποιδήποτε τροφοδοτικό δίνει 10 χρόνια εγγύηση... Corsair;Seafocus; Κομπλεντάν θα είσαι όπως και να'χει.

 

Προσωπικά, ΑΝ ήμουν στη θέση σου και είχα στο νου μου ενδεχόμενη αναβάθμιση ή θα έπαιρνα το πιο φθηνό/καλό 500άρι τροφοδοτικό κι όταν αναβαθμίσω το πουλάω, είτε θα πήγαινα κατευθείαν σε αγορά τροφοδοτικού που θα με καλύπτει στην ενδεχόμενη αναβάθμιση που θα κάνω... Κι επειδή βαριέμαι τις αγοροπωλήσεις μάλλον το 2ο θα έκανα...

 

Edit: Τώρα είδα το τελευταίο σου μήνυμα και βλέπω ότι συμφωνούμε.

Αν η αναβάθμιση της κάρτας γραφικώνε (γιατί αυτή είναι όλο το θέμα στην κατανάλωση) φτάνει μέχρι 3080ti της nvidia μέ ενα 850αρι Corsair θα είσαι κομπλε. Αν σκέφτεσαι οτιδήποτε παραπάνω πας σε 1000αρι τουλάχιστον.

Έγινε επεξεργασία από zampONakiaskiou
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δε θα έχω ενεργοβόρα κάρτα ποτέ. Δεν παίζω παιχνίδια. Αν δεν πουλήσει τη 1080 ο αδερφός μου, που δεν ξέρω κιόλας αν αξίζει, θα μου τη χαρίσει και τέρμα. Μέχρι εκεί για χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορώ να σε βοηθήσω θα σου φέρω ως πχ με ποιο κριτήριο αγοράζω τροφοδοτικό. 

 

Έχω πχ ανάγκη για ~400watts πραγματική ισχύ; - κοιτάζω τα 650watts με το σκεπτικό ότι τα τροφοδοτικά πέφτουν σε απόδοση με την πάροδο του χρόνου, οπότε κ θέλω να με καλύπτει για πολύ καιρό. 

Θα ασχοληθώ με cable management κ με αισθητική κουτιού, airflow κλπ; - κοιτάζω full/semi modular. Διαφορετικά δεν υπάρχει λόγος να πληρώσω αυτή την δυνατότητα. 

Δίνω μεγάλη βάση στο μέγεθος του ανεμιστήρα, προτιμώ 140mm (καλύτερη ψύξη, λιγότερος θορυβος - απορώ γτ κ τα ακριβά τους τα βγάζουν πλέον με 120mm... anyway) 

Κοιτάζω να υπάρχει προστασία από υπερφόρτωση. 

Τέλος αναφορικά με την πιστοποίηση 80+ αυτό έχει να κάνει με το πόσο κοντά στα απαιτούμενα watts θα κάψει πραγματικά το τροφοδοτικό στην κατανάλωση. Δεδομένου ότι όπως προαναφέραμε παίζει αρκετό marketing σε όλο αυτό, χωρίς τις περισσότερες φορές να ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, αφού δεν είναι κάποιο επίσημο πρωτόκολλο κ ο καθένας κολλάει ότι αυτοκόλλητο θέλει βάσει δικών του πλασματικων μετρήσεων δεν θα τρελαινομουν για τροφοδοτικό 80+ αν η διαφορά στα χρήματα είναι σημαντική κ θα κοιτούσα περισσότερα watts για μεγαλύτερη άνεση κ αξιοπιστία σε βάθος χρόνου. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, το μέλος Chipakias έγραψε:

 

Τέλος αναφορικά με την πιστοποίηση 80+ αυτό έχει να κάνει με το πόσο κοντά στα απαιτούμενα watts θα κάψει πραγματικά το τροφοδοτικό στην κατανάλωση. Δεδομένου ότι όπως προαναφέραμε παίζει αρκετό marketing σε όλο αυτό, χωρίς τις περισσότερες φορές να ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, αφού δεν είναι κάποιο επίσημο πρωτόκολλο κ ο καθένας κολλάει ότι αυτοκόλλητο θέλει βάσει δικών του πλασματικων μετρήσεων δεν θα τρελαινομουν για τροφοδοτικό 80+ αν η διαφορά στα χρήματα είναι σημαντική κ θα κοιτούσα περισσότερα watts για μεγαλύτερη άνεση κ αξιοπιστία σε βάθος χρόνου. 

 

 

 

 

 

Κάνεις μεγάλο λάθος. Αλίμονο αν κόλλαγε ότι ήθελε κάθε εταιρεία. Εξάλλου αν έχεις αμφιβολία για οποιοδήποτε τροφοδοτικό αν είναι αυτό που λέει μπορείς να ανατρέξεις σε ένα αξιόπιστο Review (TechPowerUp - Δόξα το θεό έχουμε και εγχώριο γκουρού πάνω στο θέμα αυτό!)

Εννοείται πάντα μιλάω για επώνυμες εταιρείες/τροφοδοτικά και όχι no name

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, BloodMage said:

Κάνεις μεγάλο λάθος. Αλίμονο αν κόλλαγε ότι ήθελε κάθε εταιρεία. Εξάλλου αν έχεις αμφιβολία για οποιοδήποτε τροφοδοτικό αν είναι αυτό που λέει μπορείς να ανατρέξεις σε ένα αξιόπιστο Review (TechPowerUp - Δόξα το θεό έχουμε και εγχώριο γκουρού πάνω στο θέμα αυτό!)

Εννοείται πάντα μιλάω για επώνυμες εταιρείες/τροφοδοτικά και όχι no name

Από την στιγμή που ο κατασκευαστής βγάζει ένα τροφοδοτικό πχ 500 watts με πιστοποίηση 80+ gold κ γίνεται rebranding σε 650watts 80+ gold από κάποιον άλλον, τι να το κάνω το review, από κάποιον που παίρνει δώρο hardware ή και λεφτά διαφήμισης, όταν δεν είναι σε θέση να γνωρίζει τον πραγματικό κατασκευαστή κ αξιολογεί με συμπάθεια το τελικό προϊόν; Υπάρχει συγκεκριμένο setup που βγάζει τις τιμές που θέλει να δείξει η κάθε εταιρεία. Αλίμονο αν εμπιστευομουν τα reviews ως αδιαμφισβηβητη αλήθεια. 

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

μπορείς να ανατρέξεις σε ένα αξιόπιστο Review (TechPowerUp - Δόξα το θεό έχουμε και εγχώριο γκουρού πάνω στο θέμα αυτό!)

 

Κάτι τέτοια, να μου τα λέτε, μιας και δεν τα γνωρίζω. Θα μπω στη σελίδα του το απόγευμα να ρίξω μια ματιά.

 

Όσο για το φόρτο εργασίας, βλέπω ότι στο 50% τα τροφοδοτικά είναι στη μέγιστη απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος PetrosD έγραψε:

 

Κάτι τέτοια, να μου τα λέτε, μιας και δεν τα γνωρίζω. Θα μπω στη σελίδα του το απόγευμα να ρίξω μια ματιά.

 

Όσο για το φόρτο εργασίας, βλέπω ότι στο 50% τα τροφοδοτικά είναι στη μέγιστη απόδοση.

 

Δες ενα review του BeQuiet που ελεγες στο πρωτο σου ποστ

small.png
WWW.TECHPOWERUP.COM

The new be quiet! Pure Power 11 FM PSU line looks great! Besides low noise output, it also offers high performance and good build quality. The Pure Power 11 FM 650 faces strong competition from...

 

Επίσης για όσους δεν ξέρουν ο Άρης ήταν μέλος του φόρουμ εδώ και Reviewer του the lab και θεωρείται από τους καλυτέρους reviewer τροφοδοτικών παγκοσμίως, και είναι 100% αντικειμενικός στα Review του χωρίς να τα "παίρνει" από καμία εταιρία

Βλέπε τον σάλο που είχε γίνει με τα τροφοδοτικά της Gigabyte που σκάγανε 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το review με τις μετρήσεις. Επιστημονικό πρέπει να είναι. Εμένα με καλύπτει.

Επίσης το BeQuiet με καλύπτει σε όλα. Θα τσεκάρω στο site αν υπάρχουν reviews από τα υπόλοιπα που προτάθηκαν μέχρι τώρα στο θέμα και θα επανέλθω.

Το να είναι αθόρυβο είναι επιβεβλημένο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.