Jump to content



ADSL στο σπίτι : συνδέσεις αποσυνδέσεις


serpico75

Recommended Posts

6 λεπτά πριν, το μέλος serpico75 έγραψε:

Ευχαριστώ θερμά για την απάντηση!!

 

Όπως το περιγράφεις το έχω φτιάξει το utp. Έχω χρησιμοποιήσει το ζεύγος πορτοκαλί. Και στις δύο άκρες τού utp : πορτοκαλί & πορτοκαλί άσπρο.

αρα εισαι σωστα οπως φαινεται.το βασικο θα ηταν να ηξερες ποσο συγχρονιζεις και στην χωνευτη εξω απο το σπιτι για να δεις αν χανεις

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, το μέλος poulinos έγραψε:

αρα εισαι σωστα οπως φαινεται.το βασικο θα ηταν να ηξερες ποσο συγχρονιζεις και στην χωνευτη εξω απο το σπιτι για να δεις αν χανεις

 

Αυτό είναι που με ενδιαφέρει. Η σωστή συνδεσμολογία όσον αφορά στο DSL μόνο του.

Γι' αυτό είπα λίγο πιο πάνω "ας τα ξεχάσουμε όλα προς το παρόν". Ας αφήσουμε έξω τα τηλέφωνα, στο πόσο συγχρονιστεί, τη χαμηλή ταχύτητα που θα είμαι στο internet. Όλα. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι ότι είναι σωστό το ότι ένα καλώδιο ΜΟΝΟ, από το ζεύγος ΟΤΕ, χωρίς splitter, πάει απευθείας στη DSL θύρα τού router, και δεν παρεμβάλλεται τίποτε άλλο, αυτό και μόνο θα έπρεπε να δίνει συγχρονισμό χωρίς διακοπές.

 

Εφόσον λοιπόν είμαι σωστός, το ότι καλωδιακά είμαι εντάξει, αυτές οι αποσυνδέσεις (για τις γνώσεις που έχω) δύο εξηγήσεις:

 

- ή το πρόβλημα βρίσκεται από το σπίτι και έξω

- ή ελαττωματικό router

 

Κάτι άλλο, για τις γνώσεις μου, δεν βλέπω.

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

Το utp καλώδιο που είχα φτιάξει, και τη μια άκρη την είχα ενώσει με το ζεύγος 

1 ώρα πριν, το μέλος slalom έγραψε:

Κατι δεν παταει σωστα

Σωστά. Το είχα σκεφτεί και γω αυτό. Για το λόγο αυτό:

 

α. Το utp καλώδιο που τη μια άκρη την είχα ενώσει με το ζεύγος ΟΤΕ που έρχεται απ'έξω, και το άλλο άκρο είχα φτιάξει ένα RJ11, το έβγαλα λοιπόν αυτό το καλώδιο. Έφτιαξα ένα παρόμοιο: CAT3. Μια άκρη με ΟΤΕ, άλλη άκρη RJ11 αλλά και οι 4 αγωγοί θα πήγαιναν πολύ πολύ καλά στο RJ11. Με ένα τέτοιο,, αποκλείεται να μην πατάτε κάτι. Μπα. Τα ίδια.

 

β. Έκανα και κάτι ακόμα. Πήρα το utp. Έκοψα την άκρη RJ11, και αυτήν την άκρη, το πορτοκαλί ζεύγος, το έβαλα σε τηλεφωνική πρίζα. Και την πρίζα τη συνέχισα με τηλεφωνικό στη θύρα DSL τού router. Τα ίδια.

 

Είπα, δεν μπορεί. Ένα από αυτά τα τρία καλώδια θα παίζει.

Δήλωσα βλάβη ΟΤΕ.

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχουμε αρκετές εξελίξεις. Καλές και πάάάάάάάάάάρα πολύ κακές !!

Ήρθε τεχνικός τού ΟΤΕ. Κοίταξε πάρα πολύ την καλωδίωση εδώ στο σπίτι. Περίπου 1,5 - 2 ώρες έψαχνε.
Για να μη σας πολυζαλίζω, αυτό που μου είπε είναι το εξής:

 

"Η καλωδίωσή σου στο σπίτι είναι πολύ περίεργη. Όχι 100%, αλλά 1000% θέλεις ηλεκτρολόγο.
Θέλεις να με ακούσεις? Είσαι τυχερός που το box απ' το οποίο παίρνεις τη γραμμή σου, είναι τόσο κοντά. Είναι μόνο 7-8 μέτρα από το σπίτι.
Πάω στο καφάο και σου φέρνω σε αναμονή στο box ένα νέο ζεύγος. Και μετά, μιά και έχεις το utp, τράβα ένα utp από την αναμονή στο σπίτι. Και τελείωσες. Η καλωδίωσή σου είναι πολυ περίεργη στο σπίτι. Άκουσέ με. Κάνε όπως σου λέω."

 

Πράγματι, έβγαλε σε αναμονή τον αριθμό μου, και θα σας εξηγήσω.

 

Δοκίμασα σήμερα με ένα utp από το σπίτι στην αναμονή στο box. Περιττό να σας πω ότι συγχρόνησε σε περίπου 12''!!!

 

Αυτό είναι το καλό, δηλαδή, τί καλό, το εξαιρετικό της υπόθεσης.

 

Αρκετά, όμως, είναι τα αρνητικά. Και πολύ ΒΑΡΙΑ!!
Αυτό που πρώτο φοβόμουν, ήταν οι περίεργοι (ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ !! ) τής γειτονιάς. Πράγματι, επίμονα κοίταζαν τί έκανα δύο. Αυτοί που το σπίτι τους είναι δίπλα στο box.

 

Αυτό που κάνω, και μιλώντας με τον ίδιο τον ΟΤΕ, από τον ΟΤΕ μου το είπαν, μπορώ να το κάνω.
Δεν είναι κάτι παράνομο. Δεν χρειάζεται να έχω πάρει από κάπου άδεια.
Απ' τη στιγμή που έχω το υλικό, και ξέρω πως να το κάνω, μπορώ να τραβήξω το καλώδιο, όπως μου είπε και ο τεχνικός από κοντά.
Παρ' όλ' αυτά, στην πόλη είμαστε. Δεν υπήρχε περίπτωση να μην με δει κανείς, και να αρχίσει μέσα του να υποπτεύεται.
Δεν φοράω καμία μπλούζα "COSMOTE" ή "VODAFONE" ή "WIND" , κ.λπ. για να μην ασχολούνται καθόλου απ' την πρώτη στιγμή που θα σε δουν.

 

Είναι και το άλλο. Το καλώδιο το αποσύνδεσα, και έχω κλείσει ραντεβού με τεχνικό τού ΟΤΕ για να έρθει τη Δευτέρα για την καλωδίωση.
Το κακό, όμως, νομίζω έχει γίνει. Ακόμη και τη Δευτέρα να δουν τον τεχνικό "COSMOTE" να τραβάει το καλώδιο, δυστυχώς, με το παραμικρό που θα συμβεί σε κάποιον, τουλάχιστον από αυτούς τους 2, θα έρθουν και θα μου χτυπήσουν την πόρτα. Και (ίσως) νατος ο καβγάς, τεχνικοί, λεφτά. Αυτοί οι 2 είναι που σίγουρα θα με έβλεπαν, διότι είναι τα 2 σπίτια που βρίσκεται το box. Ίσως ήμουν λίγο τυχερός αυτή τη 1 περίπου ώρα που με πήρε η καλωδίωση, να μην ήταν σπίτι, να ήταν απασχολημένοι, κάτι τέλως πάντων. Άτυχος. Δυστυχώς.

 

Πάντως, δεν περίμενα και τα πράγματα να ήταν τόσο άσχημα. Ίσως να υπερβάλλω και γω λίγο. Εάν σε τέτοιες περιπτώσεις παίζουν τέτοια σκηνικά, γιατί να μου προτείνει ο ίδιος ο τεχνικός να μου βγάλει σε αναμονη τη γραμμή, και να τραβήξω το utp? Αυτό είναι το ένα ερωτημα που έχω εδώ και πολλές ώρες.

 

Και το άλλο που σκέφτομαι. Είναι ένα τεχνικό ερώτημα, στο οποίο θα ήθελα και τη δική σας άποψη. Σχετικά με το utp που τράβηξα για λίγο. Μία σύνδεση έκανε, και το έβγαλα αμέσως. Το δικό μου box είναι αυτά τα νεώτερα. Σε αυτό καταλήγει το δικό μου ζεύγος. Αριστερά από αυτό, 3m περίπου, είναι ένα άλλο, παλαιότερης μορφής. Και πιό αριστερά, 5m περίπου, είναι το σπίτι μου. Δηλαδή η διαταξη είναι (από δεξιά προς αριστερα : box - box - σπίτι).
Φεύγει ένα χοντρό καλώδιο (που μέσα πρέπει να έχει ζεύγη άλλων συνδρομητών), και συνδέεται στο αλλο box. Το εξωτερικό δικό μου utp, βρίσκεται σε πολύ κοντινή απόσταση από αυτό το χοντρό καλώδιο, περίπου 2-3 cm. Δεν μπορούσα να το περάσω διαφορετικά. Εδώ είναι το δεύτερο ερώτημα που έχω. Βέβαια τώρα το καλώδιο το έχω βγάλει. Αλλά την απορία την έχω. Σε περίπτωση που άφηνα και δούλευα τελικά με το δικό μου utp, και λόγω αυτής της κοντινής απόστασης, υπάρχει περίπτωση να κάνω ζημιά σε άλλα σήματα; Αυτό, μου είπαν απ' τον ΟΤΕ, και για να μην έχω την ευθύνη, μπορεί να το πει μονον ο τεχνικός από κοντά. Να δει τα καλώδια, τις αποστάσεις, το δικό μου utp, και να μου απαντήσει. Αυτό ίσως να μου το είχε προλάβει ο τεχνικός που είχε έρθει και έβγαλε την αναμονή. Και μου είπε τράβα ένα utp να συνδέσεις, να ησυχάσει το κεφάλι σου τόσες ημέρες, και να έχετε τηλέφωνο και πάλι σπίτι. Δεν ζήτησε να δει το utp που έχω. Ούτε έδειξε, απ' τα λεγόμενά του, να δείχνει κάποια ιδιαίτερη βαρύτητα στον τύπο utp που πρέπει να τραβηχτεί. Νομίζω πως καί αυτο που έχω εγώ, δεν θα "χτυπούσε" άλλα σήματα εάν η τελική χρήση γινόταν με αυτό. Αυτό που μου λένε απ' τον ΟΤΕ, ότι ο τεχνικός που θα έρθει, και μόνο, μπορεί να πει, απ' τη μία είναι σωστό, αλλά απ' την άλλη, νομίζω, δεν είναι και τόσο απαραίτητο. Η δική σας άποψη; Θα επηρρέαζε μία τέτοια διάταξε εκτός σπιτιού άλλα σήματα;

 

Απ' τον ΟΤΕ που μίλησα μου είπε, σωστά κάποιος, απλά, για να βγάλεις όλη την ευθύνη από πάνω σου, άσε να έρθει ο τεχνικός. Έτσι δεν θα έχεις ευθύνη ό,τι κι αν συμβεί. Αλλά, απ' τη δική μου μεριά, δεν το βλέπω και τόσο απλά. Απ' τη στιγμή που με είδαν σήμερα να τραβάω το καλώδιο, νομίζω έβαλα μεγάλη σκοτούρα στο κεφάλι μου.

 

υγ το καλώδιο που τράβηξα είναι NEXANS UTP Cat.5e

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος slalom έγραψε:

Ο τεχνικος δεν ανακατευεται μετα το κουτι. Αν δεν πειραξεις διπλανα ζευγη δε θα εχουν προβλημα

Να υποθέσω πως, σύμφωνα με αυτό που λες, ο τεχνικός ΟΤΕ θα έρθει τη Δευτέρα, θα δει ότι το πρόβλημα-λυση είναι μετά το κουτί, και θα φύγει;

Link to comment
Share on other sites

On 5/12/2022 at 10:33 ΠΜ, το μέλος serpico75 έγραψε:

 

Αυτό είναι που με ενδιαφέρει. Η σωστή συνδεσμολογία όσον αφορά στο DSL μόνο του.

Γι' αυτό είπα λίγο πιο πάνω "ας τα ξεχάσουμε όλα προς το παρόν". Ας αφήσουμε έξω τα τηλέφωνα, στο πόσο συγχρονιστεί, τη χαμηλή ταχύτητα που θα είμαι στο internet. Όλα. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι ότι είναι σωστό το ότι ένα καλώδιο ΜΟΝΟ, από το ζεύγος ΟΤΕ, χωρίς splitter, πάει απευθείας στη DSL θύρα τού router, και δεν παρεμβάλλεται τίποτε άλλο, αυτό και μόνο θα έπρεπε να δίνει συγχρονισμό χωρίς διακοπές.

 

Εφόσον λοιπόν είμαι σωστός, το ότι καλωδιακά είμαι εντάξει, αυτές οι αποσυνδέσεις (για τις γνώσεις που έχω) δύο εξηγήσεις:

 

- ή το πρόβλημα βρίσκεται από το σπίτι και έξω

- ή ελαττωματικό router

 

Κάτι άλλο, για τις γνώσεις μου, δεν βλέπω.

δεν φτανει μονο η σωστη συνδεσμολογια αλλα μπορει και ενα καλωδιο να εχει θεματα.για αυτο ξεκιναμε παντα απεξω προς τα μεσα.αν εξω στην χωνευτη (ΟΧΙ ΣΤΟ ΒΟΧ ΔΙΟΤΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ) ή στον κατανεμητη εχεις πχ 103 Mbit τοτε και μεσα στο σπιτι σου θα πρεπει να εχεις κατι λιγοτερο απο 103.πχ 98 99 100.

αν εχεις πχ 80 τοτε κατι φταιει μεσα.μπορει να μην ειναι παραλληλο αλλα μπορει προβλημα ενωσης μπορει προβλημα καλωδιου προβλημα τηλεφωνικης πριζας κτλ.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τράβηξα ένα utp από το σπίτι στο box, και με το krone εργαλείο που έχω πατσαρα ένα από τα 4 ζεύγη τού utp στη ρεγκλετα μέσα στα box. Άλλο καλώδια (σήμα) κάποιου γείτονα δεν επηρρεάζεται. Όποτε όλα τελείωσαν μία χαρά.

Link to comment
Share on other sites

On 6/1/2023 at 11:54 ΠΜ, το μέλος serpico75 έγραψε:

Τράβηξα ένα utp από το σπίτι στο box, και με το krone εργαλείο που έχω πατσαρα ένα από τα 4 ζεύγη τού utp στη ρεγκλετα μέσα στα box. Άλλο καλώδια (σήμα) κάποιου γείτονα δεν επηρρεάζεται. Όποτε όλα τελείωσαν μία χαρά.

αν και κανονικα δεν εχεις προσβαση στο box και απαγορευεται ,στην πραξη καλα εκανες και το πηγες μεχρι εκει.δεν θα σου πει κανεις τιποτα.κανονικα θα πρεπε ο οτε να στο εχει παραδοσει στην χωνευτη και εκει να ενωσεις εσυ.

τουλαχιστον τωρα εχεις δικο σου καλωδιο.αν το καλωδιο ειναι σε εξωτερικο χωρο καλο ειναι να ειναι Pet ωστε να μην εχει θεμα με ηλιο,ζεστη,κρυο και χαλασει με τον καιρο.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, το μέλος poulinos έγραψε:

αν και κανονικα δεν εχεις προσβαση στο box και απαγορευεται ,στην πραξη καλα εκανες και το πηγες μεχρι εκει.δεν θα σου πει κανεις τιποτα.κανονικα θα πρεπε ο οτε να στο εχει παραδοσει στην χωνευτη και εκει να ενωσεις εσυ.

τουλαχιστον τωρα εχεις δικο σου καλωδιο.αν το καλωδιο ειναι σε εξωτερικο χωρο καλο ειναι να ειναι Pet ωστε να μην εχει θεμα με ηλιο,ζεστη,κρυο και χαλασει με τον καιρο.

 

Σχετικά με αυτό που λες, για το ότι απαγορεύεται, και δεν επιτρέπεται να πειράξω/βάλω χερι στο box, και γω το ίδιο νόμιζα. Σε καμία περίπτωση δεν θα έβαζα χέρι σε κάτι τέτοιο. Όμως, σιγουρευτηκα τηλεφωνικά ότι επιτρέπεται, από υπάλληλο στον ίδιο τον Ο.Τ.Ε.

 

Είχα κλείσει ραντεβού να έρθει τεχνικός Ο.Τ.Ε. Δευτέρα. Κάτι ήθελα να μάθω την Κυριακή, και τηλεφώνησα Κυριακή. Μέσα στην κουβέντα τηλεφωνικά, ο ίδιος ο υπάλληλος τού Ο.Τ.Ε., μου είπε ότι, εάν ξέρεις να το κάνεις και έχεις το υλικό, δεν είναι παράνομο να το κάνεις μόνος σου.

 

Έτσι, ακύρωσα το ραντεβού, και το έκανα ο ίδιος.

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά παράνομο είναι, απλά έτσι γλίτωσε το ραντεβού του τεχνικού τους ;)

Το να περάσεις το καλώδίο μέχρι το κουτί είναι απολύτως νόμιμο, από τη στιγμή που ανοίγεις το κουτί και συνδέεις οτιδήποτε, είσαι έκθετος.

Link to comment
Share on other sites

On 11/1/2023 at 11:48 ΠΜ, το μέλος serpico75 έγραψε:

 

Σχετικά με αυτό που λες, για το ότι απαγορεύεται, και δεν επιτρέπεται να πειράξω/βάλω χερι στο box, και γω το ίδιο νόμιζα. Σε καμία περίπτωση δεν θα έβαζα χέρι σε κάτι τέτοιο. Όμως, σιγουρευτηκα τηλεφωνικά ότι επιτρέπεται, από υπάλληλο στον ίδιο τον Ο.Τ.Ε.

 

Είχα κλείσει ραντεβού να έρθει τεχνικός Ο.Τ.Ε. Δευτέρα. Κάτι ήθελα να μάθω την Κυριακή, και τηλεφώνησα Κυριακή. Μέσα στην κουβέντα τηλεφωνικά, ο ίδιος ο υπάλληλος τού Ο.Τ.Ε., μου είπε ότι, εάν ξέρεις να το κάνεις και έχεις το υλικό, δεν είναι παράνομο να το κάνεις μόνος σου.

 

Έτσι, ακύρωσα το ραντεβού, και το έκανα ο ίδιος.

δεν επιτρεπεται.δεν μπορεις να βαλεις box στο κουτι του οτε και μπορουν να ειδοποιησουν αστυνομια και πας αυτοφωρο και οσο ξερω εχει γινει. σε κατι χωνευτες και κατι τετραγωνα μεταλλικα μετα το box ναι μπορεις.κανονικα ο οτε αν δεν εχεις χωνευτη πρεπει να σου φτιαξει μια χωνευτη ακριβως κατω απο το box και να περασει αυτος ενα μικρο καλωδιο συνηθως ραζιμ απο το box μεχρι την χωνευτη και εκει θα τερματισεις εσυ.

ο τεχνικος του οτε σου ειπε βλακειες για να γλυτωσει να ερθει. και στο λεω με το χερι στην φωτια.οτι το κανουν απειρα ατομα αυτο ειναι αλλη ιστορια

On 11/1/2023 at 12:22 ΜΜ, το μέλος minast έγραψε:

Μια χαρά παράνομο είναι, απλά έτσι γλίτωσε το ραντεβού του τεχνικού τους ;)

Το να περάσεις το καλώδίο μέχρι το κουτί είναι απολύτως νόμιμο, από τη στιγμή που ανοίγεις το κουτί και συνδέεις οτιδήποτε, είσαι έκθετος.

ακριβως.σου λεει που να τρεχω.ασε να το κανει ο αλλος αφου δεν θα του κανουν τιποτα. ασχετα που παρα πολλες φορες ο οτε δεν βγαζει χωνευτη ή αφηνει ενα ραζιμ χυμα απο κατω και σου λεει κανε συνδεση εδω.

και παρα πολλες γραμμες εχω δει ειδικα απο παλια να ειναι κατευθειαν στο box.παλια δεν απαγορευοταν. αλλα πολλα εγιναν διοτι ο αλλος επαιρνε ζευγαρι μεχρι το επομενο box και καποιος μετα δεν ειχε τηλεφωνο.οποτε κοπηκαν αυτα. και παλια ο ιδιος ο οτε παρεδιδε στο box και δεν εβρισκε σχεδον ποτε γραμμη σε χωνευτη

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, το μέλος poulinos έγραψε:

δεν επιτρεπεται.δεν μπορεις να βαλεις box στο κουτι του οτε και μπορουν να ειδοποιησουν αστυνομια και πας αυτοφωρο και οσο ξερω εχει γινει. σε κατι χωνευτες και κατι τετραγωνα μεταλλικα μετα το box ναι μπορεις.κανονικα ο οτε αν δεν εχεις χωνευτη πρεπει να σου φτιαξει μια χωνευτη ακριβως κατω απο το box και να περασει αυτος ενα μικρο καλωδιο συνηθως ραζιμ απο το box μεχρι την χωνευτη και εκει θα τερματισεις εσυ.

ο τεχνικος του οτε σου ειπε βλακειες για να γλυτωσει να ερθει. και στο λεω με το χερι στην φωτια.οτι το κανουν απειρα ατομα αυτο ειναι αλλη ιστορια

ακριβως.σου λεει που να τρεχω.ασε να το κανει ο αλλος αφου δεν θα του κανουν τιποτα. ασχετα που παρα πολλες φορες ο οτε δεν βγαζει χωνευτη ή αφηνει ενα ραζιμ χυμα απο κατω και σου λεει κανε συνδεση εδω.

και παρα πολλες γραμμες εχω δει ειδικα απο παλια να ειναι κατευθειαν στο box.παλια δεν απαγορευοταν. αλλα πολλα εγιναν διοτι ο αλλος επαιρνε ζευγαρι μεχρι το επομενο box και καποιος μετα δεν ειχε τηλεφωνο.οποτε κοπηκαν αυτα. και παλια ο ιδιος ο οτε παρεδιδε στο box και δεν εβρισκε σχεδον ποτε γραμμη σε χωνευτη

Ναι, εντάξει. Αποδεκτά όλα αυτά που λέτε. Έχετε δίκιο. Με αυτό το σκεπτικό και γω δεν ήθελα να βάλω χερι στο box. Αλλά την πάτησα από αυτά που μου είπε η υπάλληλος την Κυριακή. Ότι, δηλαδή, δεν είναι παράνομο, εάν γνωρίζεις τον τρόπο + υλικό, να το φτιάξει κάποιος μόνος του. Ακόμη και να ανοίξει το box. Την πίστεψα. Αλλά και κείνη, δεν εξηγήθηκε εντάξει. Δεν έπρεπε να μου τα πει αυτά για να κερδίσει τον χρόνο από ένα ραντεβού.

 

Τώρα, ακόμη και να πάω να βγάλω το καλώδιο από το box και να το συνδέσω στο επόμενο μπρούτζινο κουτί που βρίσκεται στον αέρα η αναμονή μου (ραζιμ), δεν έχει νόημα. Η ρετσινια μού έχει κολληθεί. Ακόμη και φωτογραφίες μπορεί να με έχουν τραβήξει. Τώρα, γιατί δεν με έχουν δώσει ακόμη, δεν το ξέρω.

 

Σε μια τέτοια περίπτωση (αστυνομία, αυτόφωρο, κλπ), το μόνο που θα με έσωζε, είναι η (ελπίζω) μαγνητοφωνημένη συνομιλία με την υπάλληλο στον ΟΤΕ. Άλλωστε, είναι ο λόγος στον οποίο σκέφτηκα ότι μπορεί να βασιστώ εάν γίνει κάτι με αυτόφωρο. Μόνο ελπίζω να υπάρχει ακόμη ηχογραφημένη η συνομιλία-τηλεφωνημα.

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

On 13/1/2023 at 12:18 ΜΜ, το μέλος serpico75 έγραψε:

Ναι, εντάξει. Αποδεκτά όλα αυτά που λέτε. Έχετε δίκιο. Με αυτό το σκεπτικό και γω δεν ήθελα να βάλω χερι στο box. Αλλά την πάτησα από αυτά που μου είπε η υπάλληλος την Κυριακή. Ότι, δηλαδή, δεν είναι παράνομο, εάν γνωρίζεις τον τρόπο + υλικό, να το φτιάξει κάποιος μόνος του. Ακόμη και να ανοίξει το box. Την πίστεψα. Αλλά και κείνη, δεν εξηγήθηκε εντάξει. Δεν έπρεπε να μου τα πει αυτά για να κερδίσει τον χρόνο από ένα ραντεβού.

 

Τώρα, ακόμη και να πάω να βγάλω το καλώδιο από το box και να το συνδέσω στο επόμενο μπρούτζινο κουτί που βρίσκεται στον αέρα η αναμονή μου (ραζιμ), δεν έχει νόημα. Η ρετσινια μού έχει κολληθεί. Ακόμη και φωτογραφίες μπορεί να με έχουν τραβήξει. Τώρα, γιατί δεν με έχουν δώσει ακόμη, δεν το ξέρω.

 

Σε μια τέτοια περίπτωση (αστυνομία, αυτόφωρο, κλπ), το μόνο που θα με έσωζε, είναι η (ελπίζω) μαγνητοφωνημένη συνομιλία με την υπάλληλο στον ΟΤΕ. Άλλωστε, είναι ο λόγος στον οποίο σκέφτηκα ότι μπορεί να βασιστώ εάν γίνει κάτι με αυτόφωρο. Μόνο ελπίζω να υπάρχει ακόμη ηχογραφημένη η συνομιλία-τηλεφωνημα.

τζαμπα αγχωνεσαι.εφοσον δεν σε ειδε καποιος εκεινη την στιγμη δεν εχεις καποιο θεμα.σκοπος ηταν να μην περασει κανας τεχνικος του οτε .μπορει και αυτος να εκανε τα στραβα ματια. απειρες γραμμες θα δεις να ξεκινανε απο το box και να μην υπαρχει καν χωνευτη.οποτε πιστεψε με δεν εισαι ο μονος .και υπαρχουν απειρες διοτι πολυ απλα παλια ανοιγες κανονικα box και ξεκινουσες απο εκει μεικτονομηση. συν οτι αμα φταιει το καλωδιο απο το επομενο "box" μεχρι το αρχικο τοτε θα ειχες παλι θεμα.ενω τωρα πας κατευθειαν στο αρχικο box.ουτε εχει νοημα να το ξανανοιξεις για να κανεις αυτο που θα εκανε  ο οτε δηλαδη ειτε να στο δωσει στο δευτερο box ειτε να βαλει μια χωνευτη απο κατω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 15/1/2023 at 1:48 ΜΜ, το μέλος poulinos έγραψε:

τζαμπα αγχωνεσαι.εφοσον δεν σε ειδε καποιος εκεινη την στιγμη δεν εχεις καποιο θεμα.σκοπος ηταν να μην περασει κανας τεχνικος του οτε .μπορει και αυτος να εκανε τα στραβα ματια. απειρες γραμμες θα δεις να ξεκινανε απο το box και να μην υπαρχει καν χωνευτη.οποτε πιστεψε με δεν εισαι ο μονος .και υπαρχουν απειρες διοτι πολυ απλα παλια ανοιγες κανονικα box και ξεκινουσες απο εκει μεικτονομηση. συν οτι αμα φταιει το καλωδιο απο το επομενο "box" μεχρι το αρχικο τοτε θα ειχες παλι θεμα.ενω τωρα πας κατευθειαν στο αρχικο box.ουτε εχει νοημα να το ξανανοιξεις για να κανεις αυτο που θα εκανε  ο οτε δηλαδη ειτε να στο δωσει στο δευτερο box ειτε να βαλει μια χωνευτη απο κατω.

Thanks a lot! Πολύ χρήσιμες και γεμάτες γνώση οι πληροφορίες σου. Συνεχώς μαθαίνουμε! 👍

Έγινε επεξεργασία από serpico75
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/16/2023 at 2:09 PM, serpico75 said:

Thanks a lot! Πολύ χρήσιμες και γεμάτες γνώση οι πληροφορίες σου. Συνεχώς μαθαίνουμε! 👍

απλα καλως ή κακως απο το τι ισχυει νομικα μεχρι τι γινεται στην πραξη ειναι αλλη ιστορια.

επισης αν δεν το εχεις δει και εχεις ορεξη για διαβασμα

https://www.insomnia.gr/forums/topic/424884-πώς-δουλεύει-το-adslvdsl-από-το-σπίτι-μας-μέχρι-το-dslam-αναλυτικός-οδηγός-με-φωτογραφίες/#comments

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.