Jump to content



Δεν έχει σίδερα η καρδιά της να με φυλακίσει στο δίκτυό της αφού δεν μπορεί να μου προσφέρει ταχύτητα...


Recommended Posts

Καλησπέρα. Διατηρώ γραμμή adsl ως 24αρα στην fortnet με απόδοση εως 10 mbit dl χονδρικά. Ζήτησα να φύγω να πάω Vrodafone τον Αύγουστο( μετά από 20 ήμερες συνεχων αποσυνδέσεων και κακής απόδοσης ) τελικά παρέμεινα στην πρώτη,γιατί μου υπενθύμισε πως έχω 1.5 χρόνο συμβόλαιο και πρέπει να πληρώσω ρήτρα 200 ευρώ για να φύγω. Μετά από παλινωδίες  με την λάθος φορητότητα και παιδεμάρα 3 μηνών με δέσμευση υποβρόχου από την Vrodafone  τελικά λύθηκε το θέμα και ζήτησα από την εταιρεία μου να μου κάνει αναβάθμιση (κέντρο Πάτρας)  σε 50αρα γραμμή γιατί δεν κουνιέται φύλλο στο σπίτι. Μου είπε πως δεν είχε διαθέσιμη γραμμή/δυνατότητα για το τηλέφωνό μου και εγώ ερωτώ: Εφόσον δεν μπορεί να μου προσφέρει την υπηρεσία που της ζητάω δεν νομιμοποιούμαι να φύγω χωρίς άλλα, και να διαλέξω κάποια άλλη εταιρεία χωρίς  να πληρώσω ρήτρες και συναφή;

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, το μέλος tsakdim έγραψε:

Καλησπέρα. Διατηρώ γραμμή adsl ως 24αρα στην fortnet με απόδοση εως 10 mbit dl χονδρικά. Ζήτησα να φύγω να πάω Vrodafone τον Αύγουστο( μετά από 20 ήμερες συνεχων αποσυνδέσεων και κακής απόδοσης ) τελικά παρέμεινα στην πρώτη,γιατί μου υπενθύμισε πως έχω 1.5 χρόνο συμβόλαιο και πρέπει να πληρώσω ρήτρα 200 ευρώ για να φύγω. Μετά από παλινωδίες  με την λάθος φορητότητα και παιδεμάρα 3 μηνών με δέσμευση υποβρόχου από την Vrodafone  τελικά λύθηκε το θέμα και ζήτησα από την εταιρεία μου να μου κάνει αναβάθμιση (κέντρο Πάτρας)  σε 50αρα γραμμή γιατί δεν κουνιέται φύλλο στο σπίτι. Μου είπε πως δεν είχε διαθέσιμη γραμμή/δυνατότητα για το τηλέφωνό μου και εγώ ερωτώ: Εφόσον δεν μπορεί να μου προσφέρει την υπηρεσία που της ζητάω δεν νομιμοποιούμαι να φύγω χωρίς άλλα, και να διαλέξω κάποια άλλη εταιρεία χωρίς  να πληρώσω ρήτρες και συναφή;

Γιατί η επιτεύξιμη ταχύτητα εξαρτάται από τη γραμμή σου και όχι από την εταιρεία. Ακόμη και να αλλάξεις πάροχο, θα παίρνεις την ίδια ταχύτητα, απλά από τον άλλο...

Εάν τεκμαίρεται ότι ο πάροχός σου δεσμεύτηκε για κάτι και δεν το τηρεί, μπορείς να κάνεις καταγγελία στην ΕΕΤΤ και να ζητήσεις αζήμια διακοπή του συμβολαίου.

Το ίδιο μπορείς να κάνεις και εάν αλλάξουν οι όροι μονομερώς από τον πάροχο.

Στην προκειμένη περίπτωση: Για να έχεις ενάμιση χρόνο, σημαίνει ότι πιθανότατα έκανες τη σύμβαση πριν ~6 μήνες. Μαζί με το συμβόλαιο, πρέπει να σου έδωσαν και δύο πινακάκια:

  • Τέλος πρόωρης διακοπής ανά μήνα
  • Τυπική και ελάχιστη ταχύτητα για την περιοχή σου

Εάν η επιτεύξιμη ταχύτητα είναι χαμηλότερη από την ελάχιστη που αναφέρεται, δικαιούσαι να αποχωρήσεις αζημίως

 

Σε κάθε περίπτωση, εάν εκτός την χαμηλή ταχύτητα παρατηρείς και διακοπές, επιδέχεται περαιτέρω διερεύνηση. Έχεις δηλώσει βλάβη, ώστε να ελεγχθεί από την εταιρεία; Το επόμενο βήμα είναι να ελέγξεις και την εσωτερική σου καλωδίωση, αλλά ας τα πάρουμε ένα-ένα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 9/1/2023 at 2:54 ΜΜ, το μέλος tsakdim έγραψε:

Καλησπέρα. Διατηρώ γραμμή adsl ως 24αρα στην fortnet με απόδοση εως 10 mbit dl χονδρικά. Ζήτησα να φύγω να πάω Vrodafone τον Αύγουστο( μετά από 20 ήμερες συνεχων αποσυνδέσεων και κακής απόδοσης ) τελικά παρέμεινα στην πρώτη,γιατί μου υπενθύμισε πως έχω 1.5 χρόνο συμβόλαιο και πρέπει να πληρώσω ρήτρα 200 ευρώ για να φύγω. Μετά από παλινωδίες  με την λάθος φορητότητα και παιδεμάρα 3 μηνών με δέσμευση υποβρόχου από την Vrodafone  τελικά λύθηκε το θέμα και ζήτησα από την εταιρεία μου να μου κάνει αναβάθμιση (κέντρο Πάτρας)  σε 50αρα γραμμή γιατί δεν κουνιέται φύλλο στο σπίτι. Μου είπε πως δεν είχε διαθέσιμη γραμμή/δυνατότητα για το τηλέφωνό μου και εγώ ερωτώ: Εφόσον δεν μπορεί να μου προσφέρει την υπηρεσία που της ζητάω δεν νομιμοποιούμαι να φύγω χωρίς άλλα, και να διαλέξω κάποια άλλη εταιρεία χωρίς  να πληρώσω ρήτρες και συναφή;

οταν δεν μπορεις να βαλεις vdsl σε μια εταιρεια δεν μπορεις και σε αλλη.οποτε κοινως σε καμια δεν μπορεις να βαλεις 99,99999 τοις 100.

οταν εχεις adsl παιρνεις απο το αστικο κεντρο ειτε απο καμπινα.ειτε παρεις απο ote ειτε vodafone ειτε δνε ξερω τι θα παρεις τον ιδιο χαλκο και το μονο που αλλαζει ειναι ο παροχος. μικρη εξαιρεση καμια φορα σε καμπινα που αν εισαι πατρα παιζει να παιρνεις απο αστικο κεντρο κανονικα. οποτε και σε αλλο παροχο να πας παλι τα ιδια θεματα.  αν δεν εχεις δει νεα kv κοντα σου τοτε ναι δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα vdsl.

το 24 ειναι εως 24 .το ποσο ειναι το minimum βγαινει με συγκεκριμενο τροπο.καλο θα ηταν να μας ανεβασεις τα χαρακτηριστικα της γραμμης σου. αλλα να ξερεις οτι για να θεωρηθει βλαβη πρεπει να εισαι ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΑ αλλιως για τον οτε δεν θεωρειται βλαβη (λεω για τον οτε διοτι σε αυτον ανηκει το δικτυο)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.