Jump to content



Η πρώτη "απώλεια" SSD, R.I.P. Samsung 850Pro 512MB...


Recommended Posts

21 ώρες πριν, το μέλος Freedom έγραψε:

οπότε πάνε και τα 10 χρόνια εγγυησης...

 

Εδίνε η Samsung 10χρόνια εγγύηση σε SSD? Μέχρι 5 δεν φτάνανε οι πιο ακριβοί consumer?

 

21 ώρες πριν, το μέλος Freedom έγραψε:

ΥΓ2: nope, δεν χάθηκαν data (όλα σε Gold 8Tb και με χ2 offline backups) και πριν απο μήνες για πρώτη φορά στην ζωή μου κράτησα backups (aomei) απο ΟΛΑ τα λειτουργικά των συστημάτων μου...γερνάω και βαριεμαι να τα στήνω όλα απο την αρχή...για να δούμε αν θα δουλέψει και το restore οταν ερθει η ώρα...

 

Backup εκ των ων ουκ άνευ. Εγώ έχω τα πάντα όλα σε 2 on-line backup (ένα ξεχωριστό για Linux σε 3ΤΒ δίσκο και ένα ξεχωριστό για Windows σε διαφορετικό 3ΤΒ δίσκο) + τα πάντα όλα σε off-line backup 6ΤΒ. Τα backup ενημερώνονται ανά βδομάδα. Επιπρόσθετα στο Linux (που γίνεται και το σύνολο της εργασίας μου) έχω daily/weekly/monthly snapshots. Για τα windows χέστηκα.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Εδίνε η Samsung 10χρόνια εγγύηση σε SSD? Μέχρι 5 δεν φτάνανε οι πιο ακριβοί consumer?

 

image.thumb.png.f16a3a6d6727426b78c2a684175a8b67.png

  

SEMICONDUCTOR.SAMSUNG.COM

Samsung ensures the best quality in all products and services beyond customer expectations. Warranty policy, conditions for Samsung Consumer and Portable SSD.

 

39 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Backup εκ των ων ουκ άνευ. Εγώ έχω τα πάντα όλα σε 2 on-line backup (ένα ξεχωριστό για Linux σε 3ΤΒ δίσκο και ένα ξεχωριστό για Windows σε διαφορετικό 3ΤΒ δίσκο) + τα πάντα όλα σε off-line backup 6ΤΒ. Τα backup ενημερώνονται ανά βδομάδα. Επιπρόσθετα στο Linux (που γίνεται και το σύνολο της εργασίας μου) έχω daily/weekly/monthly snapshots. Για τα windows χέστηκα.

 

Μπράβο και να τα χαιρεσαι αφού αυτό σου λειτουργεί. Και μαγκία σου και τα Linux, μακριά από εμένα και όπου θέλουν να είναι (πέρασα και από εκει, μάλλον τα έχουμε ξαναπεί).

 

Προσωπικά δεν έχω κανεναν λόγο να παιρνω backups αυτοματα ή manually ανά εβδομάδα. Backup παιρνω μόνο οταν έχω κάτι νέο που είναι πραγματικά σημαντικό και δεν πρέπει να χαθεί ποτέ. Αν είναι κάθε μερα, so be it, αν είναι μια φορά το τριμηνο, no prob.

 

Όλα γινονται manually με Terracopy για verification και data που με ενδιαφέρουν ως backup ειναι ΠΑΝΤΑ offline. Αυτή ειναι η πολιτική μου και το disaster plan μου λειτουργεί μιά χαρα την τεευταια 10ετια.

 

To each their own, YMMV and all that jazz...

Έγινε επεξεργασία από Freedom
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το AIOMEI Backupper, σε 35 λεπτάκια (250Gb image, restore απο WD Gold 8Tb) ο 870 EVO ήταν όπως ο 850Pro οταν κρατησα το image (συν 450Gb ελευθερο partition το οποιο θα το χρησιμοποιήσω για παιχνιδια κοκ αν ειναι)...προσοχη το Backupper για καποιον λόγο ειναι επιλεκτικό με τα USB στικάκια, 2 φορες δοκιμασα με Kingston 16Gb και εγινε fail το to bootable. Τριτη φορά με Sandisk 32Gb, όλα καλά, phewwww...

 

 

Αλλιώς θα ήθελα 2 ημέρες μονο για να στήσω m;ono τα μουσικά (EZDrummer 2 και 3 με όλα τα liabraries, DAWs κοκ).

 

All good!

Έγινε επεξεργασία από Freedom
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.