Jump to content


EK-Quantum Velocity Intel convert to AM5


BloodMage

Recommended Posts

Στο πλαισιο της αναβαθμησης μου απο intel 10700K σε ΑΜ5, θελω να κρατησω το "παλιο" μπλοκ. Μιας και δεν το εχω ουτε 2 χρονια και με καλυπτει πληρως

Αποτι ειδα γινεται η μετατροπη με την αλλαγη του Mounting Plate για AMD και των Standoffs 

Δυο ειναι οι αποριες μου. 

Θα χρειαστω και backplate ή βηδωνει στο υπαρχον της μητρικης?

Επισης, εχει παρει κανεις κατευθειαν απο ΕΚ να μου πει ποσο χρεωνουν μεταφορικα? 

Έγινε επεξεργασία από BloodMage
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στο σάιτ της ΕΚ το  Mounting Plate για AMD  δεν είναι διαθέσιμο εδώ και πολύ καρό. 

Επικοινώνησα μαζι τους με email και θα μου το στείλουν σαν ανταλλακτικό παρόλο που δεν είναι διαθέσιμο στο σάιτ τους 

 

Το γραφω σε περίπτωση που ενδιαφέρεται κάποιος να κανει την ιδια μετατροπή. 

Έχουν πολύ καλο support 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τυχαιο που βρισκονται σε αυτη την θεση. Ναι, το προιον ειναι καλο αλλα παιζουν καλη μπαλα σε ολα.

Βεβαια οι τιμες στα gpu blocks ειναι στο θεο πλεον ετσι οπως τα φτιαχνουν αλλα δεν τα πολυ χρειαζεσαι κιολλας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Δεν ειναι τυχαιο που βρισκονται σε αυτη την θεση. Ναι, το προιον ειναι καλο αλλα παιζουν καλη μπαλα σε ολα.

Βεβαια οι τιμες στα gpu blocks ειναι στο θεο πλεον ετσι οπως τα φτιαχνουν αλλα δεν τα πολυ χρειαζεσαι κιολλας.

Ισχύει!

 

+φωνω και για τα gpu block. Ξέφυγε η ΕΚ.  Γιαυτό φέτος πρώτη φορα πηρα απο alphacool για την 3070 και εχω μεινει παρα πολυ ευχαριστημένος σε όλα. ποσότητα/τιμή/θερμοκρασίες

Στα + οτι σου δινουν backplate χωρίς να χρειάζεται να το παρεις ξεχωριστά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Ισχύει!

 

+φωνω και για τα gpu block. Ξέφυγε η ΕΚ.  Γιαυτό φέτος πρώτη φορα πηρα απο alphacool για την 3070 και εχω μεινει παρα πολυ ευχαριστημένος σε όλα. ποσότητα/τιμή/θερμοκρασίες

Στα + οτι σου δινουν backplate χωρίς να χρειάζεται να το παρεις ξεχωριστά

Κοιτα, σε θερμοκρασιες οτι και να βαλεις οι διαφορες ειναι μαξ 1 βαθμο. Το προβλημα ειναι στην αντισταση των μπλοκ. Αυτα βεβαια παλια, που εβαζες cpu 2xgpu ram και στο τσακιρ κεφι chipset, ολα μαζι σε μια λουπα. Τωρα με δυο μπλοκ που θα βαλεις δεν τρεχει τιποτα ακομα και με ddc.

Η ΕΚ με αυτο που εχει κανει στα μπλοκ εχει ανεβασει το κοστος χωρις να χρειαζεται.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει πολύ respect στο support της ΕΚ

Το γραφω εδώ μιας και είναι ψηλοσχετικο νομίζω δεν εχει νοημα να ανοίξω νεο θεμα

 

Long story short....

Εχω ενα FLT 80 ddc στο htpc της υπογραφής. Μετα απο 2 χρονια χρησης (24/7) ραγησε σχεδον σε ολα τα ports και εννοειται εχανε υγρο. Το ειχα παρει μεταχειρισμένο χωρις αποδείξεις χωρίς τιποτα. Αρα εγγύηση δεν έπαιζε. Λεω ας τους στειλω ενα email, δεν χανω κατι. Και με τα πολλά. μου στελνουν τσαμπα ανταλλακτικο γιατι ειπαν οτι θα κανουν μια εξαίρεση για την περίπτωση μου

Το ξερω οτι δεν ειναι και τιποτα WOW αλλα πιο πολυ ειναι η κίνηση και η θέληση μιας εταιρείας να εχει ευχαριστημένους πελάτες και αυτο στις ημερες μας σπανίζει

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.