Jump to content


Αγορά Mini PC Ryzen


Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά σκέφτομαι την αγορά ενός mini pc (κυρίως για θέμα εργονομίας) το οποίο θα το χρησιμοποιώ για πολλές ώρες και ως κύριο υπολογιστή.

Competitors (μέχρι στιγμής τουλάχιστον)
Beelink SER6 PRO vs MinisForum HX99G:


=================================================================================
1. Beelink SER6 PRO - Ryzen 7 7735HS / Radeon 680M / 2x16gb DDR5 4800Mhz / 500Gb PCIe 4.0 M.2
--> Τιμή lowest που έχω δει 630ευρώ (με ΦΠΑ, αλλιώς από κίνα παίζει στα 530ευρώ με πιθανό τελωνείο)
Θετικά:
- Αρκετά VFM
- Τίμια igpu με τον 680M
- Dual power , από την USB-4 θύρα ή από το κανονικό powercable
(οπότε μπορεί στα 45W αν ρυθμιστεί να παίζει αποκλειστικά από την USB-4 οπότε να είναι 1-cable setup)

Αρνητικά
- Σχετικά υψηλές θερμοκρασίες αλλά υπάρχουν λύσει DIY (πχ στον SATA disk μπορείς να βάλεις έναν Low profile fan)
- Bios κλειδωμένο χωρίς  επιλογές παραμετροποίησης


=================================================================================
2. MinisForum HX99G - Ryzen 9 6900HX / Radeon RX6600M / 2x16gb DDR5 4800Mhz / 500Gb PCIe 4.0 M.2

--> Τιμή lowest που έχω δει 1180ευρώ (με ΦΠΑ, αλλιώς από κίνα παίζει στα 1040ευρώ με πιθανό τελωνείο)

Θετικά:
- Ανεξάρτητη GPU 6600M
- Δυνατό σύστημα ψύξης, με liquid metal στο CPU
- Ξεκλείδωτο bios οπότε μπορείς να "παίξεις" όσο θέλεις για να πιάσεις πχ τα μέγιστα του chip.

Αρνητικά
- Τιμή
- Πιθανά Προβλήματα συμβατότητας σε περίπτωση που αγοράσεις δικές σου ram αν το αγοράσεις barebone

- Αργά BIOS updates από την εταιρεία σε πιθανά προβλήματα
=================================================================================

Από αυτά που είδα ο Ryzen 9 6900HX είναι ακριβώς ίδιος με τον Ryzen 7 7735HS οπότε το πιο πιθανό να έγινε rebranding και για αυτό δεν υπάρχει και Ryzen 9 αντίστοιχος με Zen 3+ , και από την άλλη έρχονται σε 6-7 μήνες οι Ryzen 7040 όπου αναμένονται να είναι game changer για τις φορητές συσκευές / mini pc. 

Τώρα τα ~550ευρώ που έχουν διαφορά είναι το κύριο πρόβλημα, αν ήταν 100-250 ευρώ θα πήγαινα στο MinisForum HX99G  γιατί έχει και άλλα καλούδια αλλά το price difference που φαίνεται too much.

Όλες οι γνώμες και οι σκέψεις δεκτές :) 

Link to comment
Share on other sites

3 αποριες

 

1. Γιατι οχι καποιο λαπτοπ?

2.Να στησεις εσυ ενα πολυ μικρο με ενα itx και Pico τροφοδωτικο ?

3. Γιατι οχι καποιο NUC?

 

Εγω στη θεση σου θα εκανα το 2 που σου λεω. Βεβαια δεν ξερω τι χρηση ακριβως κανεις 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

1. Γιατι οχι καποιο λαπτοπ?

Γιατί δεν χωράει στο γραφείο Laptop + οθόνη + πληκτρολόγιο ποντίκι και δεν υπάρχει χώρος για μεγαλύτερο γραφείο.
Laptop υπάρχει απλά θέλω κάτι πολύ μεγαλύτερο σε οθόνη γιατί τώρα οι 15,6" με κουράζουν πολύ στο coding ή όταν πρέπει να έχω 2 windows open για να κάνω side by side ελέγχους. Οπότε σε 2η φάση θα πρέπει να αγοράσω και μία 27" οθόνη, τώρα για sort term έχω μία από την δουλειά που "δανείζομαι" προσωρινά 😛 

 

1 ώρα πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

2.Να στησεις εσυ ενα πολυ μικρο με ενα itx και Pico τροφοδωτικο ?

Ο κύριος λόγος είναι ότι επειδή έχει καιρό / χρόνια  που "σταμάτησα" να ασχολούμαι με pc configuration, με δυσκολεύει λίγο στο να βγάλω άκρη για να δω κομμάτι κομμάτι για mini itx setup για να δω τι χωράει τι όχι κλπ. Δεν έχω πρόβλημα στο στήσιμο γιατί έχω στήσει 10άδες pc στο παρελθόν αλλά στην εύρεση του κατάλληλου set up.

Ίσως ακούγεται αστείο αλλά μου φαίνεται τέρμα βουνό / χαος να μπορέσω να βγάλω άκρη μέσα σε τόσες επιλογές.

 

1 ώρα πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

3. Γιατι οχι καποιο NUC?

Κυρίως λόγο τιμής γιατί σε barebone πληρώνεις περισσότερο συγκριτικά με ready mini pc systems από μικρότερες εταιρείες. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

 

Ο κύριος λόγος είναι ότι επειδή έχει καιρό / χρόνια  που "σταμάτησα" να ασχολούμαι με pc configuration, με δυσκολεύει λίγο στο να βγάλω άκρη για να δω κομμάτι κομμάτι για mini itx setup για να δω τι χωράει τι όχι κλπ. Δεν έχω πρόβλημα στο στήσιμο γιατί έχω στήσει 10άδες pc στο παρελθόν αλλά στην εύρεση του κατάλληλου set up.

Ίσως ακούγεται αστείο αλλά μου φαίνεται τέρμα βουνό / χαος να μπορέσω να βγάλω άκρη μέσα σε τόσες επιλογές.

 

 

Υπαρχουν πολυ εδω που μπορουν να σε βοηθησουν πανω σε αυτο. Να κανεις την καλυτερη δυνατη επιλογη αναλογα το budget σου και τις αναγκες σου

Ειναι λογικο να σου φαινεται βουνο οταν εχεις καιρο να ασχοληθείς, αλλα αν εχεις βοηθεια ειναι αλλιως 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Υπαρχουν πολυ εδω που μπορουν να σε βοηθησουν πανω σε αυτο. Να κανεις την καλυτερη δυνατη επιλογη αναλογα το budget σου και τις αναγκες σου

Ειναι λογικο να σου φαινεται βουνο οταν εχεις καιρο να ασχοληθείς, αλλα αν εχεις βοηθεια ειναι αλλιως 

Σίγουρα αν κάποιος μπορεί να διαθέσει τον χρόνο για να με βοηθήσει / κατευθύνει  με πολύ χαρά γιατί το πιο πιθανόν αυτό που θα προκύψει να είναι κάτι πολύ καλύτερο από τις έτοιμες υλοποιήσεις που κοιτάω αυτή την στιγμή. 

Ο υπολογιστής θα χρησιμοποιείτε κυρίως για coding, web app development , πολύ βασική cad χρήση και βασικό photoshop, και καθόλου gaming. 
Δεν θέλω κάτι "τρελό" αλλά σίγουρα θέλω κάτι που να μην με καθυστερεί στις παραπάνω λειτουργίες. 

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

budget ?

1000-1100ευρώ και άλλα 200-300ευρώ για την οθόνη (με βολεύει 27" σε περίπτωση που κάποιος μπορεί να προτείνει και για οθόνη).

Τώρα αν χρειαστεί ανέβουμε 10-15% δεν υπάρχει πρόβλημα, απλά δεν θέλω να ξεφύγει πολύ.

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Για την οθονη, δεν ξερω τι εχεις στο νου σου, αλλα προτεινω να δεις για 4k 27". Εχω συνηθισει σε ultrawide που αν βγαλεις τα πλαινα ειναι σαν 1440p 27" και πιο παλια 23-24" 1080p και η 4k 27" με το 200% scaling εχει πολυ μεγαλη διαφορα. Τα γραμματα ειναι πολυ καθαρα και ξεκουραστα για προγραμματισμο.

 

Για το pc δεν ξερω να πω, δεν τα χω ψαξει. Σε αυτο βεβαια μου αρεσε παραπανω η ψυξη απο τον ανταγωνισμο.

STORE.MINISFORUM.DE

Überblick Spezifikation FAQ MUCG5 MINI PC Geboren mit Karbon Intel 12th Gen Core i5-1240P CPU Der Intel® Core™ i5-1240P verwendet...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ενα αλλο θεμα οσον αφορα το κουτι, ειναι μεχρι ποσο μεγαλο μπορει να ειναι? 

Ευειδή παντα σκέφτομαι οχι για το τωρα μονο, αν πχ στο μελλον θελεις να βαλεις και μια καρτα γραφικών μηπως σε παιρνει να πας σε ενα λιγο μεγαλυτερο κουτακι? πχ 6λιτρα 

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

ενα αλλο θεμα οσον αφορα το κουτι, ειναι μεχρι ποσο μεγαλο μπορει να ειναι? 

Ευειδή παντα σκέφτομαι οχι για το τωρα μονο, αν πχ στο μελλον θελεις να βαλεις και μια καρτα γραφικών μηπως σε παιρνει να πας σε ενα λιγο μεγαλυτερο κουτακι? πχ 6λιτρα 

 

 

Θα δω λίγο τα μεγέθη από τα κουτιά και θα επανέλθω, μετά σκέφτηκα ίσως να το "κρεμάσω" με καμία βάση κάτω από το γραφείο.

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

Θα δω λίγο τα μεγέθη από τα κουτιά και θα επανέλθω, μετά σκέφτηκα ίσως να το "κρεμάσω" με καμία βάση κάτω από το γραφείο.

κατι τετοιο σκεφτομουν εγω. αν οντως σε παιρνει σε αυτο δεν εχεις περιορισμους ουτε σε psu ουτε σε low power cpu. Δεν σε περιοριζει σχεδον τιποτα

https://www.skroutz.gr/s/17803161/Raijintek-Ophion-Mini-Tower-Κουτί-Υπολογιστή-με-Πλαϊνό-Παράθυρο-Μαύρο.html

https://www.raijintek.com/en/products_detail.php?ProductID=90

 

PS. αν σου κανει αυτο το κουτακι σου εχω ηδη ετοιμασει ενα build με ryzen 7700X 32Gb RAM 1Tb nvme........

Έγινε επεξεργασία από BloodMage
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

κατι τετοιο σκεφτομουν εγω. αν οντως σε παιρνει σε αυτο δεν εχεις περιορισμους ουτε σε psu ουτε σε low power cpu. Δεν σε περιοριζει σχεδον τιποτα

https://www.skroutz.gr/s/17803161/Raijintek-Ophion-Mini-Tower-Κουτί-Υπολογιστή-με-Πλαϊνό-Παράθυρο-Μαύρο.html

https://www.raijintek.com/en/products_detail.php?ProductID=90

 

PS. αν σου κανει αυτο το κουτακι σου εχω ηδη ετοιμασει ενα build με ryzen 7700X 32Gb RAM 1Tb nvme........

Ωραίος! Νομίζω οριακά μπορώ να το χωρέσω. 

 

Ερωτήσεις:
1.  Με αυτό εκτός από το, περιορισμό στο μέγεθος της ψύκτρας που μπορώ να βάλω στην ουσία μπορώ να βάλω οτιδήποτε άλλο σωστά;
Γιατί βλέπω ότι το 90%+ των GPU είναι μέσα στα 330mm που έχει όριο
2. Με τους νέους ryzen (που είναι πολύ πιο κάτω στο max TDP συγκριτικά με τους intel) θα έχω πιστεύεις πρόβλημα στην ψύξη του; Αν και αυτό είναι "επιστημονική" ερώτηση μιας και δεν νομίζω να το χρειαστεί (τουλάχιστον στο άμεσο μέλλων) να δουλεύει σε full load. 

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

Ωραίος! Νομίζω οριακά μπορώ να το χωρέσω. 

 

Ερωτήσεις:
1.  Με αυτό εκτός από το, περιορισμό στο μέγεθος της ψύκτρας που μπορώ να βάλω στην ουσία μπορώ να βάλω οτιδήποτε άλλο σωστά;
Γιατί βλέπω ότι το 90%+ των GPU είναι μέσα στα 330mm που έχει όριο
2. Με τους νέους ryzen (που είναι πολύ πιο κάτω στο max TDP συγκριτικά με τους intel) θα έχω πιστεύεις πρόβλημα στην ψύξη του; Αν και αυτό είναι "επιστημονική" ερώτηση μιας και δεν νομίζω να το χρειαστεί (τουλάχιστον στο άμεσο μέλλων) να δουλεύει σε full load. 

1. Θελει low profile cpu cooler και sfx τροφοδωτικο. Οπου εχεις παρα πολλες επιλογες και στα 2. Για τις Gpu πολυ σωστα. εκτος και αν θελεις να βαλεις καμια 4080-90 που δεν νομιζω γιατι ειναι πανάκριβες 

2. Δεν θα έχεις κανενα θεμα. υπραρχουν καλες Low profile ψυκτρες. Επισης ο 7700Χ δεν ειναι τοσο ζεστος 

 

 

Εφοσον σου κανει το κουτι, σου προτεινω το παρακατω build

 

case https://www.skroutz.gr/s/17803161/Raijintek-Ophion-Mini-Tower-Κουτί-Υπολογιστή-με-Πλαϊνό-Παράθυρο-Μαύρο.html

mobo https://www.skroutz.gr/s/39499179/MSI-MPG-B650I-EDGE-WIFI-Motherboard-Mini-ITX-με-AMD-AM5-Socket.html

 

cpu https://www.skroutz.gr/s/37822611/AMD-Ryzen-7-7700X-4-5GHz-Επεξεργαστής-8-Πυρήνων-για-Socket-AM5-σε-Κουτί.html

 

ram https://www.skroutz.gr/s/38350573/Kingston-Fury-Beast-32GB-DDR5-RAM-με-2-Modules-2x16GB-και-Ταχύτητα-6000-για-Desktop-KF560C36BBEK2-32.html

 

psu https://www.skroutz.gr/s/29673835/Thermaltake-ToughPower-SFX-650W-Τροφοδοτικό-Υπολογιστή-Full-Modular-80-Plus-Gold.html

 

nvme https://www.skroutz.gr/s/31954277/Kingston-KC3000-SSD-1TB-M-2-NVMe-PCI-Express-4-0-SKC3000S-1024G.html

cooler https://www.skroutz.gr/s/22601663/Scythe-Big-Shuriken-3-RGB-Ψύκτρα-Επεξεργαστή-Low-Profile-για-Socket-AM4-AM5-115x-Λευκή.html#specs

 

 

βγαινουν περιπου 1050ε χωρις μεταφορικα κλπ

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσοχη μονο στο 1 hdmi. Εναλλακτικη δεν βρισκω βεβαια.

Μονο αν πας σε intel με κανα 13500 και rog strix b760-i με ddr5 ή σε Msi mpg b760i με ddr4 που ειναι λιγο πιο αργος σε single thread.

 

Έγινε επεξεργασία από god
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, το μέλος god έγραψε:

Προσοχη μονο στο 1 hdmi. Εναλλακτικη δεν βρισκω βεβαια.

Μονο αν πας σε intel με κανα 13500 και rog strix b760-i με ddr5 ή σε Msi mpg b760i με ddr4 που ειναι λιγο πιο αργος σε single thread.

 

σωστος!!!

σε AMD εχει και την επιλογη της asus strix b650e-i οπου εχει μια type c που μπορει να δουλεψει σαν display port. νεναια παμε και +100ε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα τα δω σε μερικές ώρες γιατί με έχουν πεθάνει στα τηλέφωνα για προβλήματα στην δουλειά (γιατί κλασσικά όταν έχει 1 πρόβλημα τυχαίνει και έχουν πρόβλημα όλοι την ίδια μέρα...) για να τα δω αναλυτικά και επανέρχομαι με πιθανές απορίες! 

In the mid-time, αξίζει να πάω και σε βασικό GPU ή θα είναι "πεταμένα" λεφτά;
σας ευχαριστώ πολύ !! 🙂

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

Παιδιά θα τα δω σε μερικές ώρες γιατί με έχουν πεθάνει στα τηλέφωνα για προβλήματα στην δουλειά (γιατί κλασσικά όταν έχει 1 πρόβλημα τυχαίνει και έχουν πρόβλημα όλοι την ίδια μέρα...) για να τα δω αναλυτικά και επανέρχομαι με πιθανές απορίες! 

In the mid-time, αξίζει να πάω και σε βασικό GPU ή θα είναι "πεταμένα" λεφτά;
σας ευχαριστώ πολύ !! 🙂

Κλασική περίπτωση βλάβης 😅

 

Πεταμένα λεφτά δεν θα το έλεγα. Αλλά θα σου έλεγα να μην παρεις για αρχη. Να ''παιξεις'' για λίγο καιρό με τα ενσωματωμένα και αν δεις οτι δεν σε καλυπτουν κουμπωνεις και μια gpu πανω. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

Γιατι οχι το nr200p ? 

Για χωρις gpu υπαρχει και το ophion 7l

 

αν χωραει εκει που θελει να το βαλει nr200p all the way. ειναι λιγο πιο μεγαλο πάντως 

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε μια βασική διαφορά στο ύψος και είναι και ελάχιστα πιο φαρδύ, θα το μετρήσω μόλις πάω σπίτι, και θα επανέλθω και σχετικά και με το υπόλοιπο set up που προτάθηκε.
 

PRNTSCR.COM

Captured with Lightshot

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.