Jump to content



Αγορά Mini PC Ryzen


Recommended Posts

Παιδιά μου έτυχε μια αβαρία και για αυτό δεν έχω απαντήσει ακόμα, οπότε αντί να το αγοράσω μια και έξω θα πάει κομμάτι κομμάτι τώρα.

@BloodMage Μου άρεσαν πολύ κάποια cases από το Geeek , θα ψάξω να τα φέρω κατευθείαν από κίνα μέσω agent που έχω για να μου βγεί πιο φθηνά (τελωνείο / μεταφορικά) συγκριτικά με το να το παραγγείλω κατευθείαν από το site τους.

Σκέφτομαι για αυτό μου αρέσει που έχει απλές γραμμές, θα βγει περίπου 100ευρώ τελική θα πρέπει να δω όμως αν χωράνε όλα πρώτα μέσα.
( 50 ευρώ το case + ~50ευρώ μεταφορικά τελωνείο)

WWW.GEEEKSTORE.COM

Feaures 1.CPU and GPU space are adjustable. 2.The power supply and motherboard bracket are detachable. 3.Adding a front-facing USB-C port. Specifications Model G1 SE 2 Available Color Silver...

Για χρώμα θα  πάρω ή αυτό

Spoiler

O1CN01sAVC1S1CqxLKjYIGo_!!2207238230133.jpg_Q75.jpg_.webp

ή αυτό
 

Spoiler

O1CN014pE4Ij1CqxLM0Xjqc_!!2207238230133.jpg_Q75.jpg_.webp

 

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/3/2023 at 11:28 ΠΜ, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:


=================================================================================
2. MinisForum HX99G - Ryzen 9 6900HX / Radeon RX6600M / 2x16gb DDR5 4800Mhz / 500Gb PCIe 4.0 M.2

--> Τιμή lowest που έχω δει 1180ευρώ (με ΦΠΑ, αλλιώς από κίνα παίζει στα 1040ευρώ με πιθανό τελωνείο)

Θετικά:
- Ανεξάρτητη GPU 6600M
- Δυνατό σύστημα ψύξης, με liquid metal στο CPU
- Ξεκλείδωτο bios οπότε μπορείς να "παίξεις" όσο θέλεις για να πιάσεις πχ τα μέγιστα του chip.

Αρνητικά
- Τιμή
- Πιθανά Προβλήματα συμβατότητας σε περίπτωση που αγοράσεις δικές σου ram αν το αγοράσεις barebone

- Αργά BIOS updates από την εταιρεία σε πιθανά προβλήματα
=================================================================================
 


Επίσης ένας πελάτης που έχω από Αμερική  θα μου στείλει δώρο αυτό το PC (μου είπε ότι θέλει να μου κάνει bonus tip είτε laptop είναι σταθερό και του έστειλα αυτό για να μου φύγει το "άχτι") οπότε θα το πουλήσω για να φτιάξω πιο άμεσα το build , θα "παίξω" λίγο μαζί τους και θα πάει προς πώληση. 

Οπότε θα σας κάνω update και για αυτό 😛 

PS (offtopic).

Spoiler

500$ δουλειά του έκανα (δεν ξέρω βέβαια αν το χρεώσα πολλά ή λίγα γιατί είμαι καινούριος στο κομμάτι αυτό) και μου δίνει bonus tip 1000$

Ένα σύστημα ελέγχων και παραγγελιοληψίας μέσω API σε Google Sheet, που εκτυπώνει αυτόματα Travelers για μια γραμμή παραγωγή που έχει ώστε σκανάροντας το QRcode στο Traveler να ξέρουν στην αλλαγή βάρδιας πια παραγγελία έχουν μέσα στην γραμμή παραγωγή, και ενημερώνουν μέσα στο Google sheet τα στάδια και τα προβλήματα για να βγάλουν το τελικό Report μόλις τελειώσει η παραγωγή κάθε παραγγελίας.

Και από Ελλάδα χρεώνω με "εργατοώρες" για να είμαι ανταγωνιστικός μιας και "μαθαίνω" μέσα από τις παραγγελίες που παίρνω και δεν νοιώθω άνετα ακόμα να χρεώνω ανά Project, και η εκμετάλλευση πάει σύννεφο χωρίς να εκτιμάνε τίποτα.
(όχι όλοι φυσικά αλλά το 50% έχει τέτοια συμπεριφορά) 

 

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@BasiliCeLew Ωραιοςςςςς!!!! Φτιαχτηκες με τον κινέζο!! 

Είναι ωραία κουτάκια για τα λεφτό τους. μην ξεχάσεις μόνο να παρεις PCI-E 4.0 x16 Riser Cable για μελλοντικά που θα θέλεις να κουμπώσεις GPU !

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Update: Το δωράκι ήρθε, οπότε σήμερα θα παίξω με το HX99G ήταν με express αποστολή και ήρθε σφαίρα και λογικά θα το κρατήσω μέχρι να φτιάξω το PC.

Τώρα σε 30-45 μέρες θα έρθει το κουτί και μόλις έρθει θα ξεκινήσω να αγοράζω τα κομμάτια και ίσως βρω κάτι και σε προσφορά.
Πήρα τελικά το GEEEK G1 SE 2 σε μαύρο με glass panel τελικά bundle (μαζί με τροφοδοτικό Corsair SF750 + Riser pci-e 4.0 cable) , και βγήκε 195 ευρώ,
-130 ευρώ το bundle (είχε 35% έκπτωση)
-50 ευρώ μεταφορικά DDP (με τρένο διάλεξα γιατί αεροπλάνο λόγω όγκου έβγαινε ακριβά). 
-10 ευρώ ασφάλεια
-5 ευρώ αμοιβή κινέζου (που λογικά με χρέωσε και κάτι παραπάνω στο από πάνω κατά 99%)

Τώρα με "συνεπήρε" η αγορά δεν ξέρω αν η επιλογή του τροφοδοτικού ήταν σωστή (χωράει μέσα τουλάχιστον 😛 ) σε 2-3 μέρες θα το παραλάβει ο κινέζος agent και του ζήτησα να επιβεβαιώσει και την γνησιότητα του τροφοδοτικού. Οριακά ήμουν στο να αγοράσω και το CPU motherboard από κίνα γιατί βγαίνει περίπου 20-25% φθηνότερα αλλά κρατήθηκα 😛 
 

Link to comment
Share on other sites

πααααααρα πολυ καλη τιμη για psu+case

το συγκεκριμενο psu το εχω και γω. Ειναι οτι καλυτερο σε αυτα τα watt. ειναι platinum οτι πιο ποιοτικο μπορεις να παρεις. Στην τιμη που το πηρες ειναι τελειο, αν δεις ποσο κανει εδω. σιγουρα ειναι overkill για το συστημα που πας να φτιαξεις αλλα οταν θελησεις να βαλεις κατι πιο δυνατο ειτε σε gpu ειτε σε cpu δεν θα χρειαστει να ασχοληθεις ξανα μαζι του, οποτε καλα εκανες και πηρες αυτο!

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Εχε υπόψιν σου οτι εχει πεσει αρκετα η τιμη της Asus ROG Strix B650E-I αν σε παιρνει οικονομικα αξιζει η διαφορα εναντι της MSI που ειχαμε βαλει αρχικα!

Ωραίος ευχαριστώ! Θα δω αν μπορέσω να το αγοράσω μέσα στην βδομάδα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In the meanwhile μερικά νούμερα από τον HX99G out of the box.

PS. Στο Cinebench , όταν βάζω τους ανεμιστήρες να δουλεύουν φουλ από τους 70+βαθμούς (και όχι από τους 94 που έχει το σύστημα όπου δεν το φτάνει ποτέ), βγάζει ένα score κάπου στις 15.200 γιατί κρατάει τα 65Watt TDP για περισσότερο χρόνο, αλλά ακούγεται σαν ηλεκτρική σκούπα 😛 , οπότε το γύρισα στο default.
 

Geekbench_2.png.69d4b08add02fe1ba04fe1af881ef75e.png

passmark_2_cpu.png.4e813d2e905fba2f3c8c8e99bd90a0f6.png

CinebenchR23_1.thumb.png.6eb69146f5ccc4c2d7b423ecc2cee030.png

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
53 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

τελικα τι εκανες με το pc-ακι φιλε μου? το εστησες?

Τα αγόρασα όλα τα parts, ήρθαν όλα και τώρα απλά περιμένω να βρω χρόνο για να τα στήσω 😀
Τώρα είμαι σε φάση ότι δουλεύω 15-18 ώρες την ημέρα και όταν σταματάω απλά κοιμάμαι ή πηγαίνω για λίγο περμάτημα. 

Και επειδή βολεύτηκα με το Mini pc, μόλις στήσω το pc θα το γυρίσω το HX99G (γιατί το External GPU μου ήταν ψιλο-άχρηστο τελικά) και θα πάω σε mini pc (το UM790 Pro) με τον Ryzen R9 7940HS όπου σίγουρα με καλύπτει το νέο RDNA3 igpu που έχει και τσιμπάω και ένα ελαφρώς πιο δυνατό cpu ταυτόχρονα (και μου μένει και ένα 250-300άρικο στην τσέπη, σε amazon credit, από την τράμπα 😛 ) αλλά το κυριότερο είναι ότι είναι ακόμα πιο μικρό και είναι 1-cable solution (USB4 DP + PD 100Watt) και μπορώ να το παίρνω μαζί μου.

Και αν γυρίσει η δουλειά έτσι και χρειάζομαι σοβαρό GPU θα αγοράσω για το PC όπως αρχικά είπαμε.

Και νομίζω ότι υπερκαλύφθηκαν οι ανάγκες πλέον. 
Οκ..... μένει και ένα Laptopάκι να πάρω αλλά δεν υπάρχει σάλιο πλέον :hehe:, και η γυναίκα ζητάει διακοπές (μπας και σταματήσω να δουλεύω λίγο) και εκ νέου μετακόμιση σε νέα πόλη γιατί θα κάνω μία προσπάθεια επαγγελματικής αλλαγής για να μειώσω τις ώρες εργασίας μου οπότε κομμένα τα έξοδα για μερικούς μήνες! χαχαχα

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

αρα θα εχεις και το pc που ειναι να στησεις αλλα και το UM790 Pro ?

 

μολις το στησεις δειξε μας καμια φωτο

 

αυτα τα Mini pc για το μεγεθος τους εχουν φοβερο performance

 

Tip. κρυψε ολες τις παντοφλες στο σπιτι!!! 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

αρα θα εχεις και το pc που ειναι να στησεις αλλα και το UM790 Pro ?

Ακριβώς! Είμαι σε μια παράξενη κατάσταση επαγγελματικά και χρειάζεται να μετακινούμε σε 3 πόλεις ανά κάποιες μέρες, σε εκείνα τα σπίτια έβαλα ήδη οθόνη και θα κουμπώνω στο UM790 Pro  μόλις μου έρθει (τώρα κουβαλάω το HX99G απλά σε σχέση με το UM790 Pro είναι διπλάσιο σε όγκο αρκετά πιο βαρύ και λόγω ότι το max TDP είναι 230Watt δεν λειτουργεί με USB4 PD οπότε θέλει εξωτερική τροφοδοσία).

Καλά οκ για να μην είμαι υπερβολικό αντί να έχω 3 λεπτά setup θα γίνει 30 δευτερόλεπτα, δεν είναι αμαν η διαφορά 😛 
 

11 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

αυτα τα Mini pc για το μεγεθος τους εχουν φοβερο performance

Βασικά χωρίς υπερβολή πλέον δεν καταλαβαίνεις καμία διαφορά από Desktop,  αυτοί οι νέοι mobile Ryzen τρέχουν σε τόσα λίγα Watt τόσο μεγάλο Performance σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες. 
Δλδ το performance / watt που έχουν είναι τρομερό. Οκ δεν αντικαθιστούν όλα τα workload των desktop αλλά σίγουρα καλύπτουν στο 95%+ των χρηστών ακόμα και επαγγελματιών.
Και αν κρατήσει 3-4 χρόνια στην ουσία αγοράζεις ξανά καινούριο μοντέλο με τα λεφτά που γλιτώνεις από το ρεύμα συγκριτικά με το desktop😛 

Το μόνο "ρισκο" είναι ότι δεν είναι επισκευάσιμα, αλλά με 2 χρόνια εγγύηση δεν σε νοιάζει και πολύ. 

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.