Jump to content



μονάδα Windos 10 σε domain και πρόβλημα διαπιστευτήρια


Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Έχω ένα θέμα στο domain και με έναν υπολογιστή εδώ και 2 ημέρες.

 

Κάθε ημέρα, όταν πάω να μπω στο portal για προγράμματα της εταιρίας, δεν μπορώ να μπω, και με σταματάει το παρακάω μήνυμα:

 

"iexplore

Τα Windows χρειάζονται τα τρέχοντα διαπιστευτήριά σας

Κλειδώστε αυτόν τον υπολογιστή και μετά ξεκλειδώστε τον, χρησιμοποιώντας τον πιό πρόσφατο κωδικό πρόσβασης ή έξυπνη κάρτα."

 

Η εταιρία έχει δικό της support team για τους υπολογιστές καί το δίκτυο. Μίλησα και τις 2 ημέρες, πήραν απομακρυσμένη διαχείριση, κάτι μετά άλλαζαν κάτι από κει όσον αφορά στους κωδικούς, μου είπαν και δημιούργησα καί τις 2 ημέρες νέο κωδικό windows, και μπόρεσα να μπω στο portal. Αλλά το πρόβλημα είναι ότι κάθε μέρα έχω το πρόβλημα authentication. Δυστυχώς, δεν ξέρουν οι ίδιοι περί τίνος πρόκειται, και πως μπορούν να το απενεργοποιήσουν. Μου είπαν ότι κάτι πρόκειται για θέματα ασφάλειας, αλλά δεν ξέρουν κάτι παραπάνω για μόνιμο disable.

 

Πριν περίπου 10 ημέρες άρχισε το countdown των Windows για αλλαγή πρόσβασης στα Windows. Η αλλαγή έγινε από τον κύριο που χρησιμοποιεί τον υπολογιστή, δούλεψε με τον νέο κωδικό για 4-5 ημέρες στο Windows login, αλλά μετά άρχισε αυτό το πρόβλημα authentication.

 

Στα settings των Windows, εκεί που λέει διαπιστευτήρια, έχω πάει, και δεν έχει κάποιο authentication με password. Είναι κενό (και φαντάζομαι το σωστό).

 

Γνωρίζετε τί είναι όλο αυτό, και τί θα μπορούσα να κάνω για να σταματήσει αυτό το authentication; Να υπενθυμίσω εδώ ότι δεν έχω δικαιώματα πρόσβαση ως domain administrator.

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

On 5/4/2023 at 2:05 ΜΜ, το μέλος serpico75 έγραψε:

τί θα μπορούσα να κάνω για να σταματήσει αυτό το authentication;

 

Τίποτε. Το πρόβλημα εμπίπτει στην αρμοδιότητα του διαχειριστή του server. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος Oric έγραψε:

 

Τίποτε. Το πρόβλημα εμπίπτει στην αρμοδιότητα του διαχειριστή του server. 

Ακριβώς αυτό. Ξεκόλλησε. Κάτι πρέπει να έκανε ο διαχειριστής, και το ξεκόλλησε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.