Jump to content



Καλυτερη sli μητρικη


morfeas-dsl-

Recommended Posts

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από NaGR [Σήμερα, στις 21:45]

γιατί έχει την asus deluxe και όχι την απλή?

Έχει όλες τις ASUS

Δεν τις έγραψα γιατί οι άλλες δεν είναι SLI αφού το θέμα είναι "Καλύτερη SLI μητρική"

Link to comment
Share on other sites

εννοώ την a8n sli και a8n sli deluxe.

Μάλλον όμως εννοεί όλη τη σειρά γιατί και στον 3500 που κοίταξα πάλι μόνο την deluxe αναφέρει

η sli deluxe πόσα revisions έχει? (στο e-shop εξαφανίστηκαν όλες μυστηριωδώς! μήπως παίζει καμία αλλαγή με το ανεμιστηράκι του τσιπσετ που λέγατε?)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από NaGR [Σήμερα, στις 22:53]

εννοώ την a8n sli και a8n sli deluxe.

Μάλλον όμως εννοεί όλη τη σειρά γιατί και στον 3500 που κοίταξα πάλι μόνο την deluxe αναφέρει

η sli deluxe πόσα revisions έχει? (στο e-shop εξαφανίστηκαν όλες μυστηριωδώς! μήπως παίζει καμία αλλαγή με το ανεμιστηράκι του τσιπσετ που λέγατε?)

Υπάρχουν τρεις μητρικές με το Nforce4 SLI chipset

H A8N-SLI premium

http://www.asus.com/products2.aspx?l1=3&l2=15

539_l.jpg

H A8N-SLI deluxe και

H A8N-SLI

Έβαλα την ιστοσελίδα της premium γιατί είναι κάτι εντελώς καινούργιο και δεν έχω δει σχετικό ποστ

Πρόσεξες στη φωτογραφία με ποιο τρόπο λύνει το πρόβλημα του θορύβου του ανεμιστήρα για το chipset; Έχει τεχνολογία heatpipe χωρίς ανεμιστήρα. Επίσης η αλλαγή 1Χ16 PCIe σε 2Χ8 PCIe (για SLI) γίνεται από το BIOS χωρίς πλακέτα στη μητρική. Πάντως αν έπαιρνα μητρική τώρα αυτή θα έπαιρνα και θα έβαζα μια XP120 στον επεξεργαστή και μια 7800GXP για γραφικά. Ούτε νερά ούτε φασαρία.

ΥΓ.

Πολύ θάθελα να βάλω χέρι σε ένα τέτοιο fanless design by ASUS heatpipe.

Λέτε να υπάρχει τρόπος;

Link to comment
Share on other sites

mariosalice την ξέρω την premium

την βρήκα αφού διάβασα τα ποστς σου για την deluxe και το θορυβώδες ανεμιστηράκι

ο μόνος λόγος που την κοιτάω είναι αυτός

αλλιώς sli απλή και είμαστε μια χαρά

πάντως εγώ στην θέση σου θα το έψαχνα με την αντικατάσταση του fan απο την asus

Link to comment
Share on other sites

Τόχω λύσει το πρόβλημα εδώ και καιρό με Zalman και ανεμιστηράκι 5cm στις 2500 στροφές.

Υπερχρονίζω άνετα. Δοκιμασμένη και αθόρυβη λύση. Η διαφορά τιμής από την απλή στην premium δεν είναι τόσο σημαντική.

$179.00 - $218.14 Premium

$156.99 - $269.76 Deluxe

Διαφορά 20$ στη χαμηλότερη τιμή. Αξίζει να έχεις τα extra που προσφέρει η Premium.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ενδιαφερομαι για την a8n-sli την απλη,εχει ουσιαστικες διαφορες με την deluxe?και αν ναι ποιες ειναι αυτες και ποια θα μου προτεινατε να παρω?αληθεια η ασους ειναι επιλεκτικη με τις μνημες οπως η dfi?θα χρησιμοποιησω απλεσ κινγκστον 400ρες cl3,θα υπαρξει καποιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Πάρε την premium αν και δεν νομίζω οτι έφτασε Ελλάδα.

Οι διαφορές είναι αρκετές. Η deluxe έχει επιπλέον 4 SATA για εξωτρικές συσκευές και ένα επιπλέον controller για δίκτυο (πολύ χρήσιμο για Internet ADSL). H Premium έχει και καλύτερη διαχείρηση SLI (πιο γρήφορο SLI χωρίς κάρτα) και αθόρυβη ψύξη του chipset. Η μητρική είναι πολύ σημαντική σε ένα σύστημα και μη τσιγκουνευτείς. Εξ άλλου δεν μικάμε για ιδιαίτερα μεγάλες διαφορές στην τιμή και τα αξίζουν τα λεφτά τους οι πλουσιότερες εκδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.