Jump to content



Αναβαθμιση pc


Recommended Posts

Θα ηθελα βοηθεια για αναβαθμιση του pc μου.

Εχω ενα pc  με μητρικη :gigabute GA-H57M-USB3

Επεξεεγαστη:intel i5 750 

Καρτα γραφικων:sapphire radeon hd 5750. Θα ηθελα να αναβαθμίσω την καρτα γραφικων

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

σε βλεπω για ολικη αναβαθμηση οχι μονο καρτα

Ναι ειναι παλιο το συστημα απλα ελεγα για καρτα απλα για καποια ελαφρια παιχνιδια που παιζω θελουν 2g μνημη να εχει η καρτα γραφικων.θα ηθελα να δω αν αξιζει μια μικρη αναβαθμιση η αν παω σε νεο  pc

7 λεπτά πριν, το μέλος dims έγραψε:

Ναι ειναι παλιο το συστημα απλα ελεγα για καρτα απλα για καποια ελαφρια παιχνιδια που παιζω θελουν 2g μνημη να εχει η καρτα γραφικων.θα ηθελα να δω αν αξιζει μια μικρη αναβαθμιση η αν παω σε νεο  pc.ειπα μηπως το παρατείνω οσο μπορω

 

9 λεπτά πριν, το μέλος dims έγραψε:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, το μέλος dims έγραψε:

Θα ηθελα βοηθεια για αναβαθμιση του pc μου.

Εχω ενα pc  με μητρικη :gigabute GA-H57M-USB3

Επεξεεγαστη:intel i5 750 

Καρτα γραφικων:sapphire radeon hd 5750. Θα ηθελα να αναβαθμίσω την καρτα γραφικων

 

Αν τελικά αποφασίσεις να κρατήσεις το υπάρχον σύστημα, δεν αξίζει να πάρεις τίποτε λιγώτερο από μια μεταχειρισμένη RX580 ή 590 με 8GB μνήμη, με περίπου 80-120 ευρώ, αναλόγως της περίπτωσης. Μπορείς να βρεις και μικρότερη κάρτα, με πιο αργό επεξεργαστή και λιγώτερη μνήμη, αλλά δεν αξίζει πλέον, ούτε τον κόπο, ούτε τα χρήματα. 

Link to comment
Share on other sites

50 λεπτά πριν, το μέλος Oric έγραψε:

 

Αν τελικά αποφασίσεις να κρατήσεις το υπάρχον σύστημα, δεν αξίζει να πάρεις τίποτε λιγώτερο από μια μεταχειρισμένη RX580 ή 590 με 8GB μνήμη, με περίπου 80-120 ευρώ, αναλόγως της περίπτωσης. Μπορείς να βρεις και μικρότερη κάρτα, με πιο αργό επεξεργαστή και λιγώτερη μνήμη, αλλά δεν αξίζει πλέον, ούτε τον κόπο, ούτε τα χρήματα. 

Ευχαριστω

Θα αξιζε μια gtx 1050 ti?

Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν, το μέλος dims έγραψε:

Ευχαριστω

Θα αξιζε μια gtx 1050 ti?

 Ναι, θα κάνει αυτό που θέλεις, αν και έχοντας μόνο 4GB μνήμη. Αν το τροφοδοτικό σου δεν έχει τουλάχιστον μια 8άρα PCIe πρίζα για να δώσει ρεύμα σε κάρτα γραφικών (που μάλλον αυτό συμβαίνει), προτίμησε την 1050 που δεν έχει πρόσθετη απαίτηση ρεύματος, τροφοδοτείται με ρεύμα μόνον από το slot του motherboard. 

 

Όμως, αν μαζί με την κάρτα, δεν υπάρχει πρόβλημα χρημάτων να αλλαχθεί και το τροφοδοτικό με κάποιο καινούργιο (που ασφαλώς θα έχει τουλάχιστον μια 8άρα πρίζα PCIe), τότε η 1050 δεν αξίζει. Υπάρχει και η λύση του αντάπτορα, αλλά χρησιμοποίησέ τον μόνον αν δεν γίνεται αλλιώς. 

 

Έγινε επεξεργασία από Oric
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Πάντως ο 750 με 16G ram..

Αν δεν κάνω λάθος η socket 1156 πλατφόρμα ήταν ιδιότροπη στις μνήμες. Με την μητρική που έχει θα πρέπει να είναι πολύ τυχερός να βρει και να λειτουργήσει 4x4GB που είναι το maximum που σηκώνει!

 

 

Αν το οικονομικό είναι θέμα (ναι κανονικά είναι για ολική αναβάθμιση) ας κοιτάξει πρώτα τροφοδοτικό (ειδικά αν είναι "παλιό" όπως το υπόλοιπο σύστημα) και μετά κάποια κάρτα. Δυστυχώς σε καινούρια κάρτα οτιδήποτε κάτω από τα ~150€ και πάνω της GTX 1650 μοιάζουν "ανέκδοτα". Βέβαια και οι κάπως πιο αδύναμες (RX 550, GT1030) είναι καλύτερες από την 5750 που έχει.

Γνώμη μου, μην κοιτάξει καν σε RX6400, RX 6500XT γιατί με Pci express gen 2.0 θα φάνε αρκετή μείωση οι επιδόσεις τους!

Στις μεταχειρισμένες δεν εκφέρω γνώμη γιατί δεν γνωρίζω. Είναι λίγο λαχείο τι θα σου κάτσει (άλλος πουλάει σε τιμή σχεδόν αντάξιας καινούριας, άλλος πουλάει "λιωμένη" σε mining, κάτι πιθανό με RX 580 8GB, ..και άλλα όμορφα).

Link to comment
Share on other sites

On 3/6/2023 at 7:31 ΜΜ, το μέλος dims έγραψε:

Ναι ειναι παλιο το συστημα απλα ελεγα για καρτα απλα για καποια ελαφρια παιχνιδια που παιζω θελουν 2g μνημη να εχει η καρτα γραφικων.θα ηθελα να δω αν αξιζει μια μικρη αναβαθμιση η αν παω σε νεο  pc

 

 

On 3/6/2023 at 6:51 ΜΜ, το μέλος dims έγραψε:

Θα ηθελα βοηθεια για αναβαθμιση του pc μου.

Εχω ενα pc  με μητρικη :gigabute GA-H57M-USB3

Επεξεεγαστη:intel i5 750 

Καρτα γραφικων:sapphire radeon hd 5750. Θα ηθελα να αναβαθμίσω την καρτα γραφικων

Ευχαριστω πολύ όλους σας για τις πληροφορίες σας

On 3/6/2023 at 8:09 ΜΜ, το μέλος BloodMage έγραψε:

κοιτα, με περιπου 250Ε πας σε 5600Χ+Β550+16Gb RAM DDR4

μετα βαλε οτι καρτα θελεις πανω και εισαι αρχοντας. απο μεταχειρισμενη 1060 6Gb μεχρι καινουρια 4070ΤΙ

 

 

Σας ευχαριστω ολους για τις πληροφορίες σας

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.