Jump to content



είναι ιός?


Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Έκανα χθες σε W10 εγκατάσταση premium malwarebytes και update. Συνέχεια, βγαίνει κάθε 10-15 δευτερόλεπτα, κάτω δεξιά το παρακάτω warning (που εάν καταλαβαίνω σωστά λέει ότι "έκοψε" κάποια επικοινωνία με τον έξω κόσμο ένα trojan που έχω):

 

mbam.jpg.85fb790d68d9fbf4dd90641c68ff41f1.jpg

 

 

Χαμηλά στο μήνυμα τού malwarebytes, λέει κάτι για το svchost.exe Αυτό το αρχείο, απ' ό,τι ξέρω, είναι αρχείο συστήματος (άλλωστε βρίσκεται καί στο system32), και, εάν πρόκειται για τη μόλυνση τού συγκεκριμένου αρχείου, δε μπορώ να πάω έτσι απλά και να το σβήσω.

 

Τί έχει συμβεί (εάν μπορεί να δωθεί μία εξήγηση), και τί θα μπορούσα να κάνω;

 

 

Link to comment
Share on other sites

a. Πώς φαίνεται ότι είναι malware; Πώς μπορεί κάποιος να βγάλει αυτό το συμπέρασμα; (για να μαθαίνουμε ταυτόχρονα)

 

b. Επίσης, πριν 7-8 ημέρες που είχα χρόνο και ασχολήθηκα με τη συγκεκριμένη εγκατάσταση, χτύπαγε BSOD MEMORY_MANAGEMENT.

 

Η μνήμη είναι ok. Εάν συνδέσω δίσκο W7 ή Ubuntu, δεν χτυπάει τίποτα. Οπότε, η RAM είναι ok.

Το πρωί, πήγα στην εγκατάσταση αυτή που δίνω το error + BSOD, και καθάρισα στο portable Firefox που δουλεύω σ' αυτή:

καθάρισα cookies

καθάρισα web sites visited

 

Τελείως καθαρό το portable firefox

 

και δούλεψα 30 min περίπου και δεν έβγαλε ούτε μία φορά ούτε το μήνυμα malwarebytes ούτε χτύπησε BSOD. Κατά 99,99% , μέσα σε 30' θα είχε χτυπήσει BSOD και σίγουρα θα είχε βγει μήνυμα malwarebytes.

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, serpico75 said:

a. Πώς φαίνεται ότι είναι malware; Πώς μπορεί κάποιος να βγάλει αυτό το συμπέρασμα; (για να μαθαίνουμε ταυτόχρονα)

 

Από το γεγονός ότι το domain προς το οποίο γίνεται η κίνηση είναι συσχετισμένο με malware. Και εφόσον η κίνηση είναι εξερχόμενη, το σύστημά σου μοιάζει να είναι ήδη προσβεβλημένο.

 

Πάντως, σε ρωτούν αν το ISO ήταν από Microsoft και αμελείς να απαντήσεις. Δε βοηθά στη διάγνωση. Αν ήταν σίγουρα ασφαλές το ISO, θα τολμούσα να υποθέσω ότι έχεις εγκαταστήσει και άλλα πράγματα εκτός από W10 και MalwareBytes.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Όχι, το iso δεν είναι από ms. Αλλά δεν γνώριζα ότι πλέον το δίνει η ίδια η ms. Πάντως, δεν ξέρω σε τι ποσοστό επηρεάζει (είναι μολυσμένο) το iso που έχω. Αυτό το λέω διότι όταν εγκατεστησα αρχικά τα windows απ'αυτό το iso, για ένα διάστημα περίπου 6-7 μήνες (ίσως και παραπάνω) όλα δούλευαν κανονικά (χωρίς BSOD και επανεκκινήσεις, χωρίς να χρειαστεί να ψάχνω για Malwarebytes, χωρίς τίποτα).

 

Πιστεύω πως το iso που έχω είναι ok. Από κάπου αλλού την έχω πάθει τη ζημιά.

 

Και μάλιστα με τα συγκεκριμένα windows/iso έχω πάθει και κάτι πιό σοβαρό για μένα. Ανάμεσα στους αρκετούς δίσκους που έχω, ξεκίνησα και εγκατεστησα αρχικά τα windows για πρώτη φορά (ας τον ονομάσουμε δίσκο Α). Στον δίσκο Α, όλα δούλευαν κανονικά (χωρίς κολλήματα, BSOD, κλπ). Δούλευα, δούλευα, δούλευα, και λόγω πέρασε αρκετό διάστημα και είχε μαζευτεί αρκετή δουλειά στο συγκεκριμένο δίσκο, είπα να κάνω clone το δίσκο αυτό σε έναν άλλο που περίσσευε (ας τον πούμε δίσκο Β). Άρχισα να κάνω διαφορετικά πράγματα:αλλά στον δίσκο Α και άλλα στον δίσκο Β. Έχει περάσει αρκετός καιρός τώρα, και δε θυμάμαι πως έγινε, αλλά έχουν καταλήξει και οι δύο δισκοι-εγκαταστασεις (δίσκοι Α και Β) όταν τους ξεκινάω να κάνουν ένα reset loop. Βέβαια, δεν είναι οι εγκαταστάσεις και τα αρχεία που με "καίνε" , αλλά θα ήθελα να ήμουν στην κατάσταση σε κάθε δίσκο να μην είχα αυτό το looping, και να μπορούσα να δουλεύω κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος serpico75 έγραψε:

Όχι, το iso δεν είναι από ms. Αλλά δεν γνώριζα ότι πλέον το δίνει η ίδια η ms. Πάντως, δεν ξέρω σε τι ποσοστό επηρεάζει (είναι μολυσμένο) το iso που έχω. Αυτό το λέω διότι όταν εγκατεστησα αρχικά τα windows απ'αυτό το iso, για ένα διάστημα περίπου 6-7 μήνες (ίσως και παραπάνω) όλα δούλευαν κανονικά (χωρίς BSOD και επανεκκινήσεις, χωρίς να χρειαστεί να ψάχνω για Malwarebytes, χωρίς τίποτα).

 

Πιστεύω πως το iso που έχω είναι ok. Από κάπου αλλού την έχω πάθει τη ζημιά.

 

Και μάλιστα με τα συγκεκριμένα windows/iso έχω πάθει και κάτι πιό σοβαρό για μένα. Ανάμεσα στους αρκετούς δίσκους που έχω, ξεκίνησα και εγκατεστησα αρχικά τα windows για πρώτη φορά (ας τον ονομάσουμε δίσκο Α). Στον δίσκο Α, όλα δούλευαν κανονικά (χωρίς κολλήματα, BSOD, κλπ). Δούλευα, δούλευα, δούλευα, και λόγω πέρασε αρκετό διάστημα και είχε μαζευτεί αρκετή δουλειά στο συγκεκριμένο δίσκο, είπα να κάνω clone το δίσκο αυτό σε έναν άλλο που περίσσευε (ας τον πούμε δίσκο Β). Άρχισα να κάνω διαφορετικά πράγματα:αλλά στον δίσκο Α και άλλα στον δίσκο Β. Έχει περάσει αρκετός καιρός τώρα, και δε θυμάμαι πως έγινε, αλλά έχουν καταλήξει και οι δύο δισκοι-εγκαταστασεις (δίσκοι Α και Β) όταν τους ξεκινάω να κάνουν ένα reset loop. Βέβαια, δεν είναι οι εγκαταστάσεις και τα αρχεία που με "καίνε" , αλλά θα ήθελα να ήμουν στην κατάσταση σε κάθε δίσκο να μην είχα αυτό το looping, και να μπορούσα να δουλεύω κανονικά.

 

https://www.microsoft.com/el-gr/software-download/windows10

 

Πατας αμεση λήψη εργαλειου και κατεβαζεις ISO. 

 

Το οτι παιζει με windows 7 δεν σημαινει οτι δεν εχει προβλημα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.