Jump to content



Προταση εξωτερικου ssd για αποθηκευση αλλα και backup


Recommended Posts

θελω ενα ζευγαρι ssd εξωτερικων για συνδεση με usb3 laptop οπου ο ενας θα ειναι για αποθηκευση κυριως για  multimedia και ο δευτερος θα μπαινει ως offline backup μια φορα στο τοσο.

Για αρχη θα συνδεονται σε λαπτοπ τριετιας με usb3. 

Αυτη τη στιγμη μολις εχω γεμισει 150Gb οποτε 0,5Τ νομιζω μου αρκει για τα επομενα χρονια οποτε αναλογο και το budget. 

Εχετε να προτεινετε κατι ποιοτικο οποτε με συνεπεια μεγιστες πιθανοτητες να ειναι αξιοπιστο σε βαθος χρονου?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα κοίταζα* για nvme+case. Παράδειγμα Samsung 970 Evo Plus ή 980 ή WD SN570 (300TBW για τα 500GB και 5 χρόνια εγγύηση) μαζί με μια εξωτερική θήκη (π.χ Ugreen CM400).
* Πριν 1 μήνα περίπου αγόρασα από αμαζον 2ΤΒ 970 για αυτό το σκοπό.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, το μέλος suboy έγραψε:

Προσωπικά θα κοίταζα* για nvme+case. Παράδειγμα Samsung 970 Evo Plus ή 980 ή WD SN570 (300TBW για τα 500GB και 5 χρόνια εγγύηση) μαζί με μια εξωτερική θήκη (π.χ Ugreen CM400).
* Πριν 1 μήνα περίπου αγόρασα από αμαζον 2ΤΒ 970 για αυτό το σκοπό.

 

Συμφωνω 100% γιατι αυτο εκανα σε 2 pc στο σπιτι. Γρηγορη λυση και "μικρη" σε ογκο


ΥΓ

Προσοχη στις M.2 εξωτερικες θηκες γιατι αλλες ειναι για PCIe και αλλες για SATA.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/6/2023 at 4:29 ΜΜ, το μέλος Nektar2018 έγραψε:

θελω ενα ζευγαρι ssd εξωτερικων για συνδεση με usb3 laptop οπου ο ενας θα ειναι για αποθηκευση κυριως για  multimedia και ο δευτερος θα μπαινει ως offline backup μια φορα στο τοσο.

Για αρχη θα συνδεονται σε λαπτοπ τριετιας με usb3. 

Αυτη τη στιγμη μολις εχω γεμισει 150Gb οποτε 0,5Τ νομιζω μου αρκει για τα επομενα χρονια οποτε αναλογο και το budget. 

Εχετε να προτεινετε κατι ποιοτικο οποτε με συνεπεια μεγιστες πιθανοτητες να ειναι αξιοπιστο σε βαθος χρονου?

Ανάλογα με το πόσο συχνά θα χρησιμοποιείς τον δίσκο αρχειοθέτησης, ίσως να είναι προτιμότερος ένας μηχανικός.
Οι SSD δεν είναι ιδανικοί για μακροχρόνια αποθήκευση εκτός σύνδεσης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος minast έγραψε:

Ανάλογα με το πόσο συχνά θα χρησιμοποιείς τον δίσκο αρχειοθέτησης, ίσως να είναι προτιμότερος ένας μηχανικός.
Οι SSD δεν είναι ιδανικοί για μακροχρόνια αποθήκευση εκτός σύνδεσης.

οι SSd ειναι το μελλον (?) και πιο γρηγοροι. Επισης θελω κατι ευκολο στη συνδεση

 

8 ώρες πριν, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

 

Συμφωνω 100% γιατι αυτο εκανα σε 2 pc στο σπιτι. Γρηγορη λυση και "μικρη" σε ογκο


ΥΓ

Προσοχη στις M.2 εξωτερικες θηκες γιατι αλλες ειναι για PCIe και αλλες για SATA.

 

22 ώρες πριν, το μέλος suboy έγραψε:

Προσωπικά θα κοίταζα* για nvme+case. Παράδειγμα Samsung 970 Evo Plus ή 980 ή WD SN570 (300TBW για τα 500GB και 5 χρόνια εγγύηση) μαζί με μια εξωτερική θήκη (π.χ Ugreen CM400).
* Πριν 1 μήνα περίπου αγόρασα από αμαζον 2ΤΒ 970 για αυτό το σκοπό.

Αυτες οι θηκες ειναι για usb θυρα?

Παιρνω μια θηκη και οσους  δίσκους θέλω ή  καθε σκληρος και θηκη>?

Link to comment
Share on other sites

Για να τα απλοποιήσουμε σχετικά.
Οι SSD-NVMe είναι το μέλλον λόγο ταχύτητας κυρίως. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και έναν solid state για backup αλλά λόγο της τεχνολογίας που χρησιμοποιεί καλό θα ήταν να μην μείνει offline για μεγάλο χρονικό διάστημα. Αν θες να έναν δίσκο να τον βάλεις σε ένα ασφαλές μέρος και να κάνεις offline backup μια φορά το χρόνο μπορείς άνετα να πας σε μηχανικό ή ακόμα και σε cloud backup. Στο δικό μου setup έχω 1st backup σε NVMe για γρήγορο full / incremental και μετά τον NVMe σε μηχανικό.


Έχεις κάποια εφαρμογή για backup ή απλά copy paste τα αρχεία; Μήπως βολεύει το google drive (200GB 30€/έτος) ή Backblaze Personal Backup, pCloud premium (500Gb για 90μέρες και μετά 5ευρώ το μήνα, δες και τα υπόλοιπα πακέτα).

 

Ναι αυτές οι θήκες είναι usb. Από εσένα εξαρτάτε πως θα την χρησιμοποιήσεις. Μια θήκη και 10 δίσκους ναι αλλά πόσο ασφαλές/πρακτικό είναι το βάλε βγάλε; Προσπάθησε να ελαχιστοποιήσεις την φυσική ας πούμε φθορά στο μέσο* που χρησιμοποιείς για αποθήκευση.
*Καλύτερα στα μέσα γιατί ένας εξωτερικός δεν θεωρείται backup.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο κακό με το Cloud backup στην Ελλάδα είναι οι δραματικά χαμηλές ταχύτητες Upload/Download που στην πλειοψηφία τους προσφέρουν οι πάροχοι ίντερνετ.

Έχω πλείστα παραδείγματα γνωστών και φίλων, που σιχτιρίζουν με το ADSL που έχουν και την πλήρη αδυναμία παροχής VDSL ή Fiber στην περιοχή τους.

Link to comment
Share on other sites

τελικα ( για αρχη) πηρα ενα dockstation με δυο HDD. Αντιγραφη θα κανω χειροκινητα, οταν το θελησω, για τα αρχεια που θελω απλα να προσθεσω.

Εχω μια ιδεα να παρω ενα SSD και καπως να κανω αντιγραφο των αρχειων που δουλευω. Αν μπορει να γινει αυτοματα αυτο θα ειναι το ιδανικο, δεν εχω ασχοληθει με τετοια διαδικασια backup.

Έγινε επεξεργασία από Nektar2018
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.