Jump to content



870 evo πτώση υγείας στο 99%


Recommended Posts

Καλησπέρα και ελπίζω να είστε καλά

 

Εχθές παρατήρησα στον 2 μηνών Samsung 870 Evo 2tb ότι η υγεία έπεσε στο 99%. Ο δίσκος έχει 1200 TBW και έχουν εγγραφεί 2.1 tb. Φαντάζομαι ότι δεν είναι κάτι σημαντικό αλλά μου κάνει εντύπωση γιατί ο 500άρης nvme 970 evo που έχω από το 2019 είναι στο 98% και έχει 27tb written και ο άλλος 970 που έχω (1tb) εδώ και δύο χρόνια είναι στο 100%. Τι λέτε εσείς;

 

Παραθέτω και την απάντηση που μου έδωσαν στο overclock.net:

WWW.OVERCLOCK.NET

I bought a Samsung 870 Evo 2tb just for storage, almost 2 months ago. It has 2.1 tb written and today I noticed via hwinfo that health...

 

Link to comment
Share on other sites

Το Health συνήθως δεν είναι κάποιο χωριστό SMART attribute, αλλά προκύπτει από συνδυασμό άλλων που χρησιμοποιούνται ως δείκτες. Συχνά στους SAMSUNG χρησιμοποιείται κυρίως το wear leveling count, δηλαδή (απλουστευτικά) το πόσες φορές έχει γραφτεί κάθε σημείο της επιφάνειας του δίσκου. Όμως, το ποσοστό της υγείας του δίσκου πέφτει και ανεξάρτητα, αν λχ χρειαστεί sector reallocation ή χρησιμοποιηθούν reserved blocks.

 

Στην ουσία τώρα. Είναι μάλλον ολιγοπίθανο (αλλά όχι απίθανο) στον 2 ΤΒ 870 EVO να σου έριξε 1% το wear leveling count με 2.1 TB written (εξηγώ παρακάτω γιατί). Αλλά μπορείς να δεις κατευθείαν το SMART attribute για να το επιβεβαιώσεις. Μου μοιάζει πιθανό να είχες και κάποιο άλλο γεγονός (uncorrectable error, runtime bad block, erase fail, power on counter, drive power cycle, sector reallocation, reserved block used, ...).

 

Γενικά δε θα ανησυχούσα γι αυτό το 1%, αν όλα τα άλλα είναι εντάξει. Όμως, καλό είναι να έχεις το νου σου, μήπως πέσει κι άλλο σύντομα.

 

Για να κάνω κι έναν πρόχειρο υπολογισμό, τα 2.1 TB αντιστοιχούν χοντρικά σε 1-2 εγγραφές σε κάθε στοιχείο του δίσκου των 2 ΤΒ. Δε θυμάμαι για πόσες εγγραφές είναι υπολογισμένος ο EVO, αλλά, για την οικονομία της συζήτησης, θα υποθέσω 1000. Με μόνο το WLC ως δείκτη της υγείας, θα έπρεπε να δεις -1% στις ~10 εγγραφές, δηλαδή ~20 ΤΒ.

 

Edit: Τώρα διάβασα στο μήνυμά σου ότι ο 2 TB έχει όριο 1200 TBW, δηλαδή 600 εγγραφές. Οπότε ο υπολογισμός αλλάζει λίγο, στα 12 TB.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, psyber said:

@acct Δεν έχω λόγια για τον κόπο που έκανες για τόσο εμπεριστατωμένη απάντηση!! Ευχαριστώ πολύ! Αν κάνω export το smart μέσω magician και στο στείλω θα βρεις άκρη;

 

Ε, βάλε τα και ό,τι άκρη βγάλουμε. 😉

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να μην ξεχνάμε ότι τα smart attributes δεν έχουν πανομοιότυπη χρήση από όλους τους κατασκευαστές. Τουλάχιστον δεν είχαν την τελευταία φορά που το έψαξα, δεν ξέρω αν μετά συγχρονίστηκαν και δεν το πήρα είδηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Model Name, Samsung SSD 870 EVO 2TB
Serial Number, .........
Drive Type, SATA
Result,ID,Description,Threshold,Current Value,Worst Value,Raw Data
,5,Reallocated Sector Count,10,100,100,0,OK
,9,Power-on Hours,0,99,99,155,OK
,12,Power-on Count,0,99,99,71,OK
,177,Wear Leveling Count,0,99,99,1,OK
,179,Used Reserved Block Count (total),10,100,100,0,OK
,181,Program Fail Count (total),10,100,100,0,OK
,182,Erase Fail Count (total),10,100,100,0,OK
,183,Runtime Bad Count (total),10,100,100,0,OK
,187,Uncorrectable Error Count,0,100,100,0,OK
,190,Airflow Temperature,0,71,57,29,OK
,195,ECC Error Rate,0,200,200,0,OK
,199,CRC Error Count,0,100,100,0,OK
,235,POR Recovery Count,0,99,99,10,OK
,241,Total LBAs Written,0,99,99,4502737776,OK
,252,Vendor Specific,0,100,100,0,OK
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

το παραπάνω είναι το σμαρτ όπως το κάνει extract το Samsung Magician. Βγάζετε κάποιο συμπερασμα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε τα μονα που δεν ειναι στρογγυλα νουμερα, ειναι οι ωρες, οι εγγραφες και το αλλο το περιεργο που μετραει περιεργα κλεισιματα. Και το wear leveling λογικα απο εγγραφες και ωρες θα το υπολογιζει. Πρωτα πιστευω θα χαλασει απο κατι αλλο(κατι σπανιο για τετοιους ssd), παρα απο τις εγγραφες η nand

Έγινε επεξεργασία από god
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

870 EVO 4TB φρέσκος εδω, 99% health από την πρώτη ημέρα, 6.5Tb writes μέχρι τώρα, δεν έχει αλλάξει κατι, ήρθε με το τελευταίο firmware.

 

Προσωπικά δεν ασχολούμαι, το έχω ξαναδεί το έργο (πάλι με Samsung 2.5" SATA).

Έγινε επεξεργασία από Freedom
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, psyber said:

το παραπάνω είναι το σμαρτ όπως το κάνει extract το Samsung Magician. Βγάζετε κάποιο συμπερασμα;

 

Το -1% σου τελικά είναι από το Wear Leveling Count. Αυτό το βλέπεις από το ότι το Raw Data του είναι στο 1. Μοιάζει ο αλγόριθμος της Samsung να είναι πιο χαλαρός στο πρόσφατο firmware των EVO. Τα υπόλοιπα ενδιαφέροντα είναι εντάξει, με μόνο ασυνήθιστο τα 10 απρόβλεπτα power-off σε συνολικά 71 ενεργοποιήσεις και 155 ώρες λειτουργίας.

 

Γενικά είσαι μια χαρά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.