Jump to content



Πρόβλημα με BSOD.Windows 10


Recommended Posts

Γειά σας λαμπίτες!Έχω ένα μήνα που παιδεύομαι με το θέμα αυτό και άκρη δε βρήκα.Αφού έψαξα όσο μου το επιτρέπουν οι γνώσεις μου απευθύνομαι σε σας πριν πεταχτεί όλο το σύστημα και σας διαβάζω απο το κινητό.Το pc ξαφνικά βγάζει μπλέ οθόνη με αυτό το μήνυμα*(φώτο 1).

 

Μια άλλη BSOD που δεν κράτησα σε φώτο είναι CRITICAL PROCESS DIED.Επίσης πριν σβήσει παρατήρησα κολλάνε όλα και δεν ανοίγει ούτε το task manager*(φώτο 2).Πότε συμβαίνει.Όποτε θέλει.Ή είμαι στο youtube ή απλά όταν κάθεται ο υπολογιστής χωρίς να κάνω τίποτα.

 

Τι έκανα μέχρι τώρα.Recovery με usb των Win10 τίποτα,μου γράφει οτι δεν μπορεί να γίνει επιδιόρθωση.Με γραμμή εντολών fixmbr fixboot ,sfc /scannow τίποτα.

 

Τι δεν έχω κάνει.Να ψάξω για πρόβλημα στις RAM με memtest να αφαιρέσω την κάρτα γραφικών και να έχω μόνο της CPU,να αφαιρέσω τον Toshiba*(HDD) και να έχω μόνο τον SSD να δουλεύει που έχω τα windows.

 

Λάθη στους δίσκους δεν έχω δει όταν τους τεστάρω.Το πρόβλημα πάντως άρχισε όταν πρώτη φορά μετέφερα απλά αρχεία office απο τον HDD στον SSD.Πλέον το σύστημα θα βγάλει BSOD 7-10 φορές τη μέρα.Help folks🙄

IMG_20230731_013245.jpg

IMG_20230809_234003.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώθηκε αυτό που φοβόμουν.Ο Toshiba μου παρέδωσε πνεύμα χωρίς να βρίσκω προβλήματα που τον έχω τεστάρει.😯Τον αφαίρεσα και έχω σταθερό σύστημα εδω και δυο ώρες.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

εφοσον τα windows τα εχεις στον SSD και οχι στον Toshiba, γιατι βαραγανε τα windows??

Γιατί ο bootloader βρισκόταν ή αναφερόταν και στον άλλο δίσκο.

Συνηθισμένο σε παλιούς υπολογιστές που έχουν αναβαθμιστεί με SSD, διατηρώντας και παλιό δίσκο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος minast έγραψε:

Γιατί ο bootloader βρισκόταν ή αναφερόταν και στον άλλο δίσκο.

Συνηθισμένο σε παλιούς υπολογιστές που έχουν αναβαθμιστεί με SSD, διατηρώντας και παλιό δίσκο.

Αφού δουλεύει κανονικά σώζεται η κατάσταση ή αλλάζω δίσκο?

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος edward έγραψε:

Αφού δουλεύει κανονικά σώζεται η κατάσταση ή αλλάζω δίσκο?

Αν κατάλαβα καλά, με την αφαίρεση του HDD ξεκινάει και δουλεύεις κανονικά, έτσι δεν είναι;

Εάν θέλεις κάτι από τον HDD, βάλε τον με USB να τραβήξεις ό,τι αρχεία διαβάζονται, και βάλε τον σε ένα ντουλάπι για backup.

Μπορείς να κάνεις κανένα αυτόματο startup repair ή και χειροκίνητα BCDedit, αλλά εφόσον δουλεύει είσαι οκ.

Μετά μπαίνουμε σε λεπτομέρειες ανάλογα με το εάν ο κάθε δίσκος είναι MBR ή GPT και το σύστημα UEFI ή legacy, αλλά if it works, don't try to fix it.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.Nαι απο χθες ζωντάνεψε ο υπολογιστής.Έχω συνδέσει ένα εξωτερικό WD Elements 1TB.Έλεγα μήπως συνδέσω πάλι τον toshiba και καταφέρω να τραβήξω μερικά αρχεία σε safe mode.

 

Όταν τον έβαζα σε safe mode ξέχασα να γράψω οτι δεν έβλεπα BSOD,μόνο κατά τη μεταφορά σε κανονικό περιβάλλον.Είναι legacy και uefi στο bios.

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, το μέλος edward έγραψε:

Ευχαριστώ.Nαι απο χθες ζωντάνεψε ο υπολογιστής.Έχω συνδέσει ένα εξωτερικό WD Elements 1TB.Έλεγα μήπως συνδέσω πάλι τον toshiba και καταφέρω να τραβήξω μερικά αρχεία σε safe mode.

 

Όταν τον έβαζα σε safe mode ξέχασα να γράψω οτι δεν έβλεπα BSOD,μόνο κατά τη μεταφορά σε κανονικό περιβάλλον.Είναι legacy και uefi στο bios.

Οταν θα κανεις καθαρη εγκατασταση σε οποιονδηποτε υπολογιστη θα εχεις μονο τον πρωτευων δισκο κουμπωμενο , μετα μπορεις να καρφωσεις οποιονδηποτε 3,5αρη δισκο , σε καινουριο σχετικα υπολογιστη μπορεις να κανεις disable  απο το bios τους δισκους , το προβλημα ειναι με τον bootloader  των  windows  οταν ειναι συνδεδεμενοι ολοι , οπως σε ειπε και ο φιλος πιο πανω

Στον toshiba  που εχεις υπαρχει το bootloader και αν τον βαλεις θα σε κανει τα ιδια , παρε απο μεσα οτι αρχειο εχει και κανε τον φορματ , ο δισκος δεν εχει κανενα προβλημα.

Έγινε επεξεργασία από trixx
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ δεν είχα ιδέα μου είχαν σπάσει τα νεύρα.Όντως είχα εγκαταστήσει τα 10 με δυο δίσκους πάνω δεν το γνώριζα το πρόβλημα με το bootloader.Θα βρω χρόνο να τα κάνω όλα αυτά και θα ενημερώσω πάλι να είστε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα format με τα χίλια ζόρια γιατί συνέχεια μου έβγαζε blue screen.Τελικά τα κατάφερα με EaseUS Partition Master.Και με το που χάρηκα πάλι τα ίδια.Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο αν έχετε ιδέες πείτε ρε παιδία.Αν τρώω blue screens θα γράφω απο το κινητό που καταντήσαμε

 

Ο C είναι ο SSD E ο Toshiba K o εξωτερικός

IMG_20230823_235748.jpg

IMG_20230824_000148.jpg

Έγινε επεξεργασία από edward
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να αλλαξεις καλωδιο sata. Μου εχει τυχει απο ελαττωματικό καλωδιο να κανει κουλα 

(οχι της τροφοδοσίας αλλα το data) 

Έγινε επεξεργασία από BloodMage
  • Like 1
  • Agree 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ!Άλλαξα καλώδιο και δε βλέπω άλλο πρόβλημα.Και το format χρειαζόταν δεν το μετάνιωσα πάντως.Έκανα και resize τον C κρατούσε 46gb είμαι τώρα στα 465 χωρητικότητα απο τα 500.Όλα καλά.

Έγινε επεξεργασία από edward
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.