Jump to content



Πως μπορώ να δω πόσο παλιό είναι το λαπ τοπ μου?


Recommended Posts

Αν εννοείς το πότε κυκλοφόρησε, θα γκουγκλάρεις τον επεξεργαστή θα δεις ποια χρονιά κυκλοφόρησε και θα καταλάβεις πόσο χρονών είναι το  λάπτοπ.

Πχ: βρήκα σε ένα κατάστημα refurbished λάπτοπ με τον 8145U και γκουγκλάροντας είδα ότι ο συγκεκριμένος επεξεργαστής  κυκλοφόρησε το τρίτο τρίμηνο του 2018 (Q3'18). 

Οπότε το συγκεκριμένο λάπτοπ κυκλοφόρησε τέλη του 2018 με αρχές του 2019.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

46 λεπτά πριν, το μέλος thejarbro έγραψε:

Διάβασα ότι φαίνεται απ το πότε δημιουργήθηκε ο φάκελος windows

 

ισχύει?

Παράθεση

Open the Start menu, type “command prompt“, and select Run as administrator. 

 

Now, type in the following command: “wmic os get installdate” and press Enter.


A single “InstallDate” result will be returned with a string of digits. These digits represent the Windows installation date in the format YYYYMMDDHHMMSS, with time displayed in 24 hours.

 

Ισχυει αλλα δινει την ημερομηνία εγκαταστασης των windows και οχι το ποσο παλιο ειναι το PC σου. προϋπόθεση να τρεχεις windows 10. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος thejarbro έγραψε:

Διάβασα ότι φαίνεται απ το πότε δημιουργήθηκε ο φάκελος windows

 

ισχύει?

 

Ότι σου είπε ο προηγούμενος, δείχνει την ημερομηνία εγκατάστασης του λειτουργικού.

Δηλαδή αν εγώ εγκαταστήσω σήμερα τα windows σε υπολογιστή δεκαετίας θα σημαίνει ότι αυτός φτιάχτηκε το 2023 ;

Link to comment
Share on other sites

Googlαρε το μοντελο που λεει στο καρτελακι πισω αφου ειναι  λαπτοπ , μπες στην εταιρεια που ανηκει και θα σε πει ποτε βγηκε στην αγορα , αν οχι κοιτα ποτε εβγαλε το 1ο bios update

Έγινε επεξεργασία από trixx
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, το μέλος trixx έγραψε:

Googlαρε το μοντελο που λεει στο καρτελακι πισω αφου ειναι  λαπτοπ , μπες στην εταιρεια που ανηκει και θα σε πει ποτε βγηκε στην αγορα , αν οχι κοιτα ποτε εβγαλε το 1ο bios update

 

το bios ειναι απ το 2014

Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν, το μέλος thejarbro έγραψε:

 

το bios ειναι απ το 2014

 

Και αν ο κατασκευαστής έχει βγάλει νεότερο ΒIOS θα κάνει και  το λάπτοπ νεότερο ;

Δεν έχω καταλάβει τι θες να διαπιστώσεις. Αγόρασες ή κατέχεις κάτι και θες να δεις πόσο παλιό είναι 'η θες να πουλήσεις και θες να χαλκεύσεις την ηλικία του ;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος thejarbro έγραψε:

 

το bios ειναι απ το 2014

Αρα το λαπτοπ σου ειναι τουλαχιστον 10ετιας

Ολοκληρη σελιδα για να δεις ποσο παλιο ειναι , θα εγραφες εδω μεσα το μοντελο και καποιος θα στο ελεγε.

Και αντε το ειδες , τι θες να κανεις και ρωτας;

Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν, το μέλος p55 έγραψε:

 

Και αν ο κατασκευαστής έχει βγάλει νεότερο ΒIOS θα κάνει και  το λάπτοπ νεότερο ;

Δεν έχω καταλάβει τι θες να διαπιστώσεις. Αγόρασες ή κατέχεις κάτι και θες να δεις πόσο παλιό είναι 'η θες να πουλήσεις και θες να χαλκεύσεις την ηλικία του ;

θέλω κατ αρχάς να σταματήσεις να σπαμάρεις

23 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Απλα δες το cpu ποτε βγηκε. Το πολυ +ενα χρονο μετα.

 

που το γράφει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, το μέλος thejarbro έγραψε:

θέλω κατ αρχάς να σταματήσεις να σπαμάρεις

 

Εδώ υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα κατανόησης και γι αυτό θα στο κάνω φραγκοδίφραγκα .

Ανέφερες τον φάκελο δημιουργίας των Windows και την ημερομηνία έκδοσης  του BIOS και σου εξηγώ ότι είναι πλασματικά. 

 

Σου έγραψα πιο πάνω ότι η CPU μπορεί να σου δώσει την  πιο κοντινή ημερομηνία κατασκευής του λάπτοπ. Το ίδιο σου έγραψαν και άλλοι αλλά εσύ δεν θες να ακούσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.