Jump to content



Κακο bandwidth για Streaming


Recommended Posts

Καλησπέρα, ήθελα να δοκιμασω απο περιέργεια εαν το pc μου αντεχει streaming στο twitch(να σημειωθει οτι δεν εχω gpu αλλα εχω ενσωματωμενα γραφικα), και παρατηρησα οτι εχω πολυ κακο bandwidth, ανεβοκατεβαινει συνεχως. Τα games τρεχουν πολυ καλα δλδ δεν εχω fps drop, αντιθετως εχω θεμα με το internet. Βαζω στο obs χαμηλό bitrate (2000) γτ μεχρι τοσο αντεχει αλλα και παλι που και που κολλαει το stream. Εχω 100ρα fiber to the home με 95-99 mbps download και 8-10 mbps upload. Δεν εχω ιδέα εαν αυτο εχει να κανει και με την cpu που εχει ενσωματωμενα γραφικα και την υπερφορτωνω αρκετα ή αν κάτι άλλο πάει λαθος. Μηπως καποιος εχει καποια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Αν εχεις κακο pc μην το δοκιμασεις καν. Σε τι αναλυση και fps προσπαθεις να κανεις;

Σε 720p και 30 fps. Δοκιμασα καποια παιχνιδια ηταν αρκετα smooth π.χ Valorant ειχα 120 fps αλλα ειναι αυτο το θεμα που κολλαει το stream ενω εγω παιζω κανονικα χωρις fps drops. Πιστευεις οτι παιζουν ρολο τα γραφικα στο bandwidth? Γενικα το pc ειναι καλό με μονο αρνητικο την καρτα γραφικων την οποια σκοπευω να παρω καποια στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

Βαζεις πολυ χχαμηλο bandwith. Εφοσον η γραμμη σου αντεχει, ανεβασε το bitrate. Στα 4000-4200 θα εισαι σχετικα καλα για 720p/30Hz. Τοσο εβαζα εγω και δεν ειχα πολλα drops. Βεβαια, λογω ελλειψης gpu θελει αρκετο ψαξιμο στα settings του obs αλλα για αρχη θα εβαζα στον cpu να κανει το render. 

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο το χαμηλο bitrate αν ειναι κακο το hardware μπορει να βοηθησει. Καλως εχει ξεκινησει απο τοσο χαμηλα. Οσο περισσοτερο bitrate δινεις τοσο περισσοτερο ζοριζεται ο οποιος encoder εχεις βαλει να σου αναπαραγει την εικονα. Τι PC εχει ο topic starter?

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται πως δοκιμασα σε ψηλό bitrate αλλα ηταν εφιαλτικό γιαυτο και το κατεβασα τοσο.

2 ώρες πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Γιωργο το χαμηλο bitrate αν ειναι κακο το hardware μπορει να βοηθησει. Καλως εχει ξεκινησει απο τοσο χαμηλα. Οσο περισσοτερο bitrate δινεις τοσο περισσοτερο ζοριζεται ο οποιος encoder εχεις βαλει να σου αναπαραγει την εικονα. Τι PC εχει ο topic starter?

CPU: ryzen 5 5600g

RAM: Corsair Vengeance pro 16GB 3600Mhz

SSD: Samsung 970 EVOPlus 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος panoc έγραψε:

5600g ούτε να προσπαθήσεις δεν αξίζει, με cpu encoder κλαταρει με gpu ε είναι amd κλαταρει πάλι. 

Αρα πιστευεις ειναι η cpu που ευθυνεται γτ θελω να παρω καρτα αλλα αν μου κανει τα ιδια θα ξενερωσω. Παντως απο fps δεν πεφτουν και μου κανει εντυπωση αλλα το οτι δεν ειναι ποιοτικο το live stream η αληθεια ειναι πως δεν ειναι.

Link to comment
Share on other sites

 

9 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

το stream δεν ειναι απλη υποθεση. θελει h/w

πουλα τον 5600G, παρε τον 5800X3D και μια καρτα γραφικων και θα εισαι οκ

Τέλεια ευχαριστώ πολύ!!! Τουλαχιστον δεν ειναι το ιντερνετ γιατι μολις τωρα αλλαξα γραμμη, το Pc θα το αναβαθμιζα ουτως ή αλλως 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.