Jump to content



Υψηλη θερμοκρασια Hotspot σε Aorus 3090 Waterfoce WB


YDinopoulos

Recommended Posts

'σπεραααα.

 

 Εχω την 3090 Waterforce WB. Εδω και κανα μηνα ξαφνικα κρασαρε τα Windows με BSOD. Εγραφε "Critital Proccess died". Δεν προλαβαινει καν να κανει dump και κλεινει.

 Ξεκινησα troubleshooting ολα τα μερη του η/υ μεθοδικα και παρατηρησα οτι η GPU (Aorus 3090 Waterforce WB, σε δικη της custom loop mε 360 rad), ανεβαζει θερμ (μεσω GPY και HWMonitor) μεχρι 58/59, μνημες 59-60 και Hotspot....103 με 106 !

 

 Πριν κανα χρονο (11.5 μηνες βασικα) αλλαχτηκε παστα και pads (Gelid), και μπηκε ενα μεγαλο heatsink με 2 ανεμηστηρες στο backplate. Δεν θυμαμαι να ειχα temps στο hot spot πανω απο 80/90 και δεν μπορω να καταλαβω γιατι...

 

 Υπαρχει περιπτωση να επεσα σε κακα pads και να χαλασαν? Εχω σκοπο να λυσω το loop και να το συντηρισω, αλλα ρωταω μηπως μου διεφυγε κατι....

Link to comment
Share on other sites

το hotspot εχει να κανει με τον πυρηνα, οποτε η δεν εχει μπει σωστα η θερμοαγωγημη η εχουν μπει χοντρα pads στις μνημες με αποτελεσμα να μην παταει καλα στον πυρηνα

βεβαια αν ισχυαν ολα αυτα θα ειχες απο την αρχη θεμα. ειναι περιεργο που για 11 μηνες δουλευε κομπε και τωρα ξαγνικα ανεβαζει τοσο πολυ. Εκτος και ΑΝ η θερμοαγωγημη δεν ηταν καλης ποιοτητας. Οπως και αν εχεις πρεπει να λυθει το μπλοκ και να δεις τι γινεται απο κατω

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

UPDATE

 

Λυθηκαν ταπανταολα και περαστηκαν νεα pads / παστα και εγινε πλυσιμο των μπλοκ. Μετα απο 3 ωρες Heaven....πυρηνας 43-45, μνημες 43-48 και hotspot 68-72. Ο 5950 42-44 max

 

 

Οποτε ολα καλα. :

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.