Jump to content



Eρωτησεις περι μνημης


Recommended Posts

1. Πως μπορω να διαπιστωσω τη συχνοτητα και τα timings στα οποια τρεχει η ram μου?

Yπαρχει το γνωστο cpu-z, αλλα ποια απο τις 4 στηλες κοιταω, ποια ειναι η σωστη?

 

cpuz-1.png       cpuz-2.png

 

 

2. Σε ενα pc που υπαρχουν ηδη 2x2GB, βολευει να προστεθουν αλλα 2x4GB(συνολο 12) ή ειναι καλυτερα να βγουν τα 2x2 και να υπαρχουν μόνο τα 2x4?

 

3. Σχετικα με το XMP, οι μνημες ειναι μεν XMP αλλα εγω εχω amd πλατφορμα. Εφαρμοζεται σε αυτην? Παντως στο bios της mobo δε βλεπω να υπαρχει τετοια επιλογη. Τις τιμες των images τις περασα manually. 

 

4. Ganged ή unganged memory? Tι ειναι προτιμοτερο?

 

5.

- Σχετικα με το pagefile, ακουσα οτι ειναι καλυτερα να μην υπαρχει γιατι φθειρεται ο ssd, οποτε αν εχεις 16GB φυσικη μνημη ειναι αρκετη και μπορεις να το κλεισεις. Σωστο?

- Επιχειρησα να το μηδενισω αλλα το συστημα(Win7-64) μου ειπε οτι πρεπει να υπαρχουν 800ΜΒ για να μπορει να υπαρχει αρχειο καταγραφης σφαλματων, οποτε ορισα 800ΜΒ. Εκανα καλα?

- Σε pc με δυο σκληρους ειναι προτιμοτερο να οριζουμε pagefile σε αυτον που δεν εχει τα windows?

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, coolman said:

1. Πως μπορω να διαπιστωσω τη συχνοτητα και τα timings στα οποια τρεχει η ram μου?

Yπαρχει το γνωστο cpu-z, αλλα ποια απο τις 4 στηλες κοιταω, ποια ειναι η σωστη?

 

Καμία. Εσύ τρέχεις στις ρυθμίσεις που βλέπεις στην 1η φωτογραφία. 805.4 x 2 = 1610.8 MHz, με 9/9/9/24/40/1Τ. Θα μπορούσες να δοκιμάσεις το προφίλ XMP-1600 με τRC στα 33, αλλά με CR 2T θεωρώ ότι δεν αξίζει η αλλαγή. Για χειροκίνητο OC ανοίγει πολύ η συζήτηση.

 

2 hours ago, coolman said:

2. Σε ενα pc που υπαρχουν ηδη 2x2GB, βολευει να προστεθουν αλλα 2x4GB(συνολο 12) ή ειναι καλυτερα να βγουν τα 2x2 και να υπαρχουν μόνο τα 2x4?

 

Είναι καλύτερα να βάλεις 2x8 με ~30€, αντί 2x4 με ~20€ και να ξεμπερδέψεις.

 

2 hours ago, coolman said:

3. Σχετικα με το XMP, οι μνημες ειναι μεν XMP αλλα εγω εχω amd πλατφορμα. Εφαρμοζεται σε αυτην? Παντως στο bios της mobo δε βλεπω να υπαρχει τετοια επιλογη. Τις τιμες των images τις περασα manually. 

 

Αυτό αλλάζει την απάντηση που σου έδωσα παραπάνω, αλλά χαλάλι. Δεν καταλαβαίνω ποια από τα νούμερα πέρασες, αλλά αν στο BIOS δεν έχεις επιλογή JEDEC ή αυτή δε βλέπει το προφίλ 4 (XMP-1600), μπορείς απλά να περάσεις χειροκίνητα τα νούμερα που βλέπεις. Πάντως, το προφίλ που βλέπω ως ενεργό (9/9/9/24/40/1Τ), είναι προτιμότερο.

 

2 hours ago, coolman said:

4. Ganged ή unganged memory? Tι ειναι προτιμοτερο?

 

Έχει ελάχιστη σημασία για τα επίπεδα απόδοσης που συζητάμε. Σκέψου το σαν HyperThreading για τη μνήμη. Unganged ωφελεί περισσότερο multithreaded workloads, αλλά αν έχεις ήδη Dual Channel γενικά είσαι εντάξει.

 

2 hours ago, coolman said:

5.

- Σχετικα με το pagefile, ακουσα οτι ειναι καλυτερα να μην υπαρχει γιατι φθειρεται ο ssd, οποτε αν εχεις 16GB φυσικη μνημη ειναι αρκετη και μπορεις να το κλεισεις. Σωστο?

- Επιχειρησα να το μηδενισω αλλα το συστημα(Win7-64) μου ειπε οτι πρεπει να υπαρχουν 800ΜΒ για να μπορει να υπαρχει αρχειο καταγραφης σφαλματων, οποτε ορισα 800ΜΒ. Εκανα καλα?

- Σε pc με δυο σκληρους ειναι προτιμοτερο να οριζουμε pagefile σε αυτον που δεν εχει τα windows?

 

Λάθος. Βάλε το αυτόματο και μάλιστα στον SSD. Αναβάθμισε σε Win10. To pagefile θα το βάλεις στον ταχύτερο δίσκο σου. Δε γίνεται να κάνεις min-max τα timings της μνήμης και μετά να πετάς το pagefile σε HDD.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος acct έγραψε:

 

1. Καμία. Εσύ τρέχεις στις ρυθμίσεις που βλέπεις στην 1η φωτογραφία. 805.4 x 2 = 1610.8 MHz, με 9/9/9/24/40/1Τ. Θα μπορούσες να δοκιμάσεις το προφίλ XMP-1600 με τRC στα 33, αλλά με CR 2T θεωρώ ότι δεν αξίζει η αλλαγή. Για χειροκίνητο OC ανοίγει πολύ η συζήτηση.

 

 

2. Είναι καλύτερα να βάλεις 2x8 με ~30€, αντί 2x4 με ~20€ και να ξεμπερδέψεις.

 

 

3. Αυτό αλλάζει την απάντηση που σου έδωσα παραπάνω, αλλά χαλάλι. Δεν καταλαβαίνω ποια από τα νούμερα πέρασες, αλλά αν στο BIOS δεν έχεις επιλογή JEDEC ή αυτή δε βλέπει το προφίλ 4 (XMP-1600), μπορείς απλά να περάσεις χειροκίνητα τα νούμερα που βλέπεις. Πάντως, το προφίλ που βλέπω ως ενεργό (9/9/9/24/40/1Τ), είναι προτιμότερο.

 

 

4. Έχει ελάχιστη σημασία για τα επίπεδα απόδοσης που συζητάμε. Σκέψου το σαν HyperThreading για τη μνήμη. Unganged ωφελεί περισσότερο multithreaded workloads, αλλά αν έχεις ήδη Dual Channel γενικά είσαι εντάξει.

 

 

5. Λάθος. Βάλε το αυτόματο και μάλιστα στον SSD. Αναβάθμισε σε Win10. To pagefile θα το βάλεις στον ταχύτερο δίσκο σου. Δε γίνεται να κάνεις min-max τα timings της μνήμης και μετά να πετάς το pagefile σε HDD.

 

Eυχαριστω για τις απαντησεις, καταρχην

 

1. Ναι, εγω εβαλα αυτες τις ρυθμισεις της πρωτης φωτο(ειναι οι προδιαγραφες της συγκεκριμενης μνημης). Αρα αυτες ειναι που ισχυουν για την ram μου και οι 4 στηλες της δευτερης φωτο ειναι ρυθμισεις που μπορω να δοκιμασω.

ΧMP επιλογη οπως ειπα δε βλεπω να υπαρχει στο bios, αλλα οντως αν εχω 1Τ γιατι να παω σε 2Τ. Δεν συζηταμε για OC, μόνο για defaults τα παντα.

 

Υπαρχει κατι αλλο περιεργο, αν η καρτελα 'Memory' του cpu-z ειναι αυτη που σου δειχνει τις τιμες που ισχυουν, τοτε πως εξηγειται οτι σε αλλο συστημα μου, σε μνημη 1333ΜΗz μου εμφανιζει 1600? 1600 βεβαια εγω περασα manually στο bios, αλλα πως γινεται μνημη του 1333 να τρεχει στα 1600? αρα μηπως το cpu-z δε τα λεει σωστα?

 

2. Δε με καταλαβες τις εχω ηδη αυτες τις μνημες, δε θα κανω αγορα. Οπότε βαζω 2Χ2GB+2Χ4GB(dual το καθε καναλι, αλλα διαφορετικα τα ζευγη μεταξυ τους) ή βαζω μόνο 2Χ4GB?

 

3. Οk, κατανοητο αυτο.

 

4. Ποια επιπεδα? δε κανω βεβαια benches και ουτε καν παιζω συγχρονα games. Mου εiχαν πει πριν απο χρονια οτι ειναι καλυτερο το unganged, oπότε απ οτι καταλαβαινω το αφηνω ετσι.

 

5. Φιλε μου δεν εχω HDD, εχω καταργησει εδω και χρονια τους μηχανικους σκληρους στα συστηματα μου. Αλλαγη λειτουργικου δε παιζει, μιλαμε παντα για Win 7-64.

- Οταν λοιπον εχω pc με δυο ssd, που βαζω το pagefile? σε αυτον που εχει το λειτουργικο? στον αλλον? και στους δυο?

- Ωστε μου προτεινεις να το βαλω auto, τοτε ομως με 16GB φυσικη μνημη θα παει 32, αν δε κανω λαθος παει στο διπλασιο. Χρειαζομαι τοσο πολυ? ο ssd δε φθειρεται απο το pagefile? Παρολο που εχω ποιοτικο με αριστη παρα τα χρονια του υγεια(Ιntel), κι επειδη δε παιρνω καθημερινο μπακαπ, υπαρχει παντα ο φοβος του ξαφνικου θανατου.

 

Έγινε επεξεργασία από coolman
Link to comment
Share on other sites

Το προφίλ 4, XMP-1600, είναι με 2T. Πιθανότατα θα είναι ασταθές αν βάλεις 1Τ. Σημειωτέον, το XMP είναι overclocking. Η επιλογή για RAM overclocking στο BIOS πρέπει να σου δίνει επιλογή από τα 4 προφίλ.

 

Δεν υπάρχει "μνήμη του 1333", απλά μνήμη που είναι πιστοποιημένη για 1333. Η μνήμη σου τρέχει στη συχνότητα που έχεις ορίσει και είναι αυτή που μετράει το CPU-Z. 1600 MHz.

 

Αν βάλεις 8+4 πιθανότατα θα χρειαστείς πιο συντηρητικές ρυθμίσεις από ό,τι με 8, αλλά μάλλον θα είσαι καλύτερα συνολικά.

 

Το pagefile στον ταχύτερο δίσκο. Αν είναι συγκρίσιμοι, βάλε το στον δίσκο του συστήματος. Έχεις καταλάβει λίγο λάθος την αυτόματη λειτουργία. Θα ήμουν πιο πρόθυμος να συζητήσω λεπτομέρειες, αν δεν ασχολούμασταν με ένα απαρχαιωμένο λειτουργικό που είναι EoL εδώ και χρόνια.

 

Επίσης, ο SSD φθείρεται εντελώς προβλέψιμα από τις εγγραφές. Αυτό είναι εντελώς διαφορετικό failure mode από τον ξαφνικό θάνατο που φοβάσαι. Οι εγγραφές από το pagefile θα χρειαστούν δεκαετίες για να επηρεάσουν έναν high-endurance SSD.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

 Το προφίλ 4, XMP-1600, είναι με 2T. Πιθανότατα θα είναι ασταθές αν βάλεις 1Τ. Σημειωτέον, το XMP είναι overclocking. Η επιλογή για RAM overclocking στο BIOS πρέπει να σου δίνει επιλογή από τα 4 προφίλ.

 

Δουλευω τη G.Skill 10 χρονια τωρα στο 1Τ και δεν αντιμετωπισα προβλημα, τουλαχιστον οχι απ οσο μπορουσα να δω. Γι αυτο και ξαναπηρα G.Skill, αριστη μαρκα και σε αριστη τιμη.

Δε θελω να μπλεξω με o/c και χρησιμοποιω την default ταση(1,5V) και τα εργοστασιακα timings/συχνοτητα. Στη περιπτωση των G.Skill της εικονας ειναι 9-9-9-24, 1600MHz. Γιατι λοιπον να κανω o/c για τιμες που ηδη εχω?

Βεβαια αυτες τις τιμες πρεπει να τις περασω manually, αν το αφησω auto θα μου δωσει 1333, και δε ξερω γιατι συμβαινει αυτο.

 

 

Δεν υπάρχει "μνήμη του 1333", απλά μνήμη που είναι πιστοποιημένη για 1333

 

Στην αγορα υπαρχουν DDR3 στα 1066, 1333 και 1600ΜHz, κι απο κει και περα στα 1866, 2133, 2400ΜΗz για o/c.

"Πιστοποιημενη" σημαινει οτι αυτη τη τιμη προσφερει minimum?

 

 

Η μνήμη σου τρέχει στη συχνότητα που έχεις ορίσει και είναι αυτή που μετράει το CPU-Z. 1600 MHz.

 

Φυσικα εμας δε μας ενδιαφερει ενα προγραμμα που απλα δειχνει οτι εχεις ορισει, αλλα πόσο στ αληθεια τρεχει το υλικο σου. Αν λοιπον το cpu-z δειχνει τις τιμες που ισχυουν, τοτε ok.

Ωστε μπορεις να κανεις  μια μνημη πιστοποιημενη στα 1066 ή 1333 να τρεξει στα 1600. Για να γινει αυτο μιλαμε για ο/c, δλδ επιπλεον ρευμα και ρισκο?

 

 

Αν βάλεις 8+4 πιθανότατα θα χρειαστείς πιο συντηρητικές ρυθμίσεις από ό,τι με 8, αλλά μάλλον θα είσαι καλύτερα συνολικά.

 

Τα εβαλα ηδη εδω και 2 μερες, και ολα φαινονται οk. Η καρτελα memory απ το cpu-z δειχνει αυτο

 

cpuz-12-GB.png

 

Προκειται για Corsair 2x2GB στα 1333ΜΗz και G.Skill 2x4GB στα 1600MHz. Τα εργοστασιακα timings ειναι ιδια και στα τεσσερα sticks(9-9-9-24).

Οπως ομως ολοι γνωριζουμε, οταν βαλεις μαζι δυο μνημες οπου η μια εχει χαμηλοτερη συχνοτητα, τοτε η αλλη με την υψηλοτερη θα κατεβει στη χαμηλοτερη. Πραγμα που εδω δεν ισχυει γιατι ανεβηκε η χαμηλοτερη!

 

 

Το pagefile στον ταχύτερο δίσκο. Αν είναι συγκρίσιμοι, βάλε το στον δίσκο του συστήματος

 

Αυτο με βολευει. Ταχυτερος δισκος δεν ειναι αυτος που εχει το λειτουργικο, προτιμησα να βαλω τα win στον παλιοτερο Intel δισκο, παρα στο νεωτερο και ταχυτερο Patriot που μου φαινεται λιγοτερο αξιοπιστος.

 

 

Έχεις καταλάβει λίγο λάθος την αυτόματη λειτουργία. Θα ήμουν πιο πρόθυμος να συζητήσω λεπτομέρειες, αν δεν ασχολούμασταν με ένα απαρχαιωμένο λειτουργικό που είναι EoL εδώ και χρόνια.

 

Ειτε παλιο ειτε συγχρονο το λειτουργικο, με τον ιδιο τροπο δε δουλευει η εικονικη μνημη? Παντως μετα απο μια μερα που την εθεσα auto στο pc με τη φυσικη μνημη των 12GB, βλεπω οτι το pagefile ειναι στα 12GB. Mπορει αυτο το νουμερο να αυξομειωνεται ή τοσο θα το βλεπω παντα?

Αυτο που θελω να μου πεις ειναι σε τι εξυπηρετει το pagefile και γιατι χρειαζεται να ειναι τοσο μεγαλο. Εγω ξερω οτι θα χρησιμευσει οταν τελειωνει η φυσικη σου μνημη, οταν ομως υπαρχει αρκετη τετοια?

 

 

Επίσης, ο SSD φθείρεται εντελώς προβλέψιμα από τις εγγραφές. Αυτό είναι εντελώς διαφορετικό failure mode από τον ξαφνικό θάνατο που φοβάσαι. Οι εγγραφές από το pagefile θα χρειαστούν δεκαετίες για να επηρεάσουν έναν high-endurance SSD.

 

Αν με βεβαιωνεις οτι το pagefile δεν φθειρει τον ssd, τοτε ok. Θα ειναι λαθος τα περι του αντιθετου που διαβασα στο ιντερνετ.

Ολοι φοβομαστε τον ξαφνικο θανατο, οσοι δε κανουμε καθημερινο μπακαπ. Στoυς ssd, λεει, ο δισκος ξαφνικα και απροειδοιποιητα σταματαει να δουλευει. Και τοτε το μόνο που μπορεις να κανεις ειναι να απευθυνθεις στα εξειδικευμενα εργαστηρια μηπως και μπορεσουν  να ανακτησουν τα πολυτιμα δεδομενα σου.

 

 

Έγινε επεξεργασία από coolman
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.