Jump to content



RTX4090 shuttering


Recommended Posts

Καλησπέρα, στο σύστημα της υπογραφής, τον Ιούνιο μπήκε μια καινούργια Gainward RTX4090 GS και ενώ όλα πήγαιναν ρολόι, έχει εδώ και κανένα μηνά, που ενώ έπαιζα Fornite, σε 2560x1440, DirectX 12, TSR EPIC, με Lumen Epic, Ray tracing, όλα Ultra και με frames από 90 έως 120, ξαφνικά μου κάνει τρελή πτώση στα frames, στα 5-10,  για λίγα δευτερόλεπτα, 10-20 το πολύ και μετά επανέρχεται στα φυσιολογικά του. Έπειτα αν δεν κλείσω τον υπολογιστή δεν το ξανακάνει πάλι.
Παρόμοια πτώση μου έκανε και στο
Jedi Survivor, αλλά της τάξεως των 10-20 frames κάτω, από τα 120-140 που παίζει συνήθως και όχι να πιάσει πάτο και να τρέχει στα 5-10 frames, όπως στο Fortnite.
Έχω δοκιμάσει τα κλασσικά, απεγκατάσταση
drivers με DDU σε safe mode, πιο παλιούς drivers, ξανά εγκατάσταση των παιχνιδιών, ακόμα και σε άλλους NVMe σκληρούς, αλλά τίποτα δυστυχώς.
Η
Gainward μου πρότεινε format των Windows (πέρα από τα παραπάνω), που θέλω να πιστεύω ότι θα λύσει το θέμα και δεν τα έχει παίξει η κάρτα ή κάτι άλλο, απλά βαριέμαι να περνάω ξανά τα πάντα.
Επίσης, να αναφέρω ότι  μαζί με την κάρτα, είχα αγοράσει και το
official καλώδιο Corsair Premium 600W 12VHPWR, το οποίο χρησιμοποιούσα στην αρχή που όλα πήγαιναν ρολόι, απλά όταν άρχισε να φαίνεται το πρόβλημα, έβαλα τον αντάπτορα της κάρτα με τα 4χ8Pin σε 12VHPWR και μάλιστα τα σύνδεσα με 4 διαφορετικά 8pin καλώδια στο τροφοδοτικό μου, χωρίς όμως δυστυχώς αποτέλεσμα.
Από την μια λέω μπας και είναι το
Corsair AX1200i που δεν είναι ATX 3.0, αλλά από την άλλη είναι κτήνος τροφοδοτικό και επίσης πως έπαιζε για μήνες χωρίς θέμα και τέλος, από ότι έχω διαβάσει σε αρκετές σελίδες, λένε ότι δεν είναι απαραίτητο να είναι, απλά καλό θα ήταν, για να είναι 100% συμβατό.

Ακούω προτάσεις αδέλφια.

20231124_135825.jpg

Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

θερμοκρασιες εχεις τσεκαρει φανταζομαι. Και σε CPU???

Κοίτα θερμοκρασίες στην CPU μαξ έχω πιάσει 95,3 τρεχοντας FurMark CPU Burner. Γενικα θεματα ψύξης δεν έχω, αν σκεφτείς ότι το κουτί ειναι Ultra tower (Coolermaster Cosmos 2) και έχει 10 Noctua ανεμηστήρια, πέρα απο τα δυο της τεράστιας D15.

Link to comment
Share on other sites

παντως 83 βαθμοι in game στον cpu εμένα μου φαινονται αρκετοι. ειδικα με το setup που εχεις με τους noctua και την ψήκτρα σου. Χωρις βεβαια να σημαινει οτι το προβλημα σου οφειλεται εκει

Εχεις δει θερμοκρασιες της gpu την στιγμη που εμφανιζεται το προβλημα?

Αν και περισσοτερο θα ελεγα πως ειναι software/driver related το προβλημα σου, παρα hardware related

 

στη θεση σου θα εβαζα να μου δειχνει περισσοτερες πληροφοριες στο OSD του A/B (cpu usage ανα πυρηνα, cpu pacage temp, gpu hot spot, vrm temp)

και θα ειχα τον νου μου να δω τι συμβαινει την στιγμη που παρουσιαζεται το προβλημα. μονο ετσι θα το βρεις

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

παντως 83 βαθμοι in game στον cpu εμένα μου φαινονται αρκετοι. ειδικα με το setup που εχεις με τους noctua και την ψήκτρα σου. Χωρις βεβαια να σημαινει οτι το προβλημα σου οφειλεται εκει

Εχεις δει θερμοκρασιες της gpu την στιγμη που εμφανιζεται το προβλημα?

Αν και περισσοτερο θα ελεγα πως ειναι software/driver related το προβλημα σου, παρα hardware related

 

στη θεση σου θα εβαζα να μου δειχνει περισσοτερες πληροφοριες στο OSD του A/B (cpu usage ανα πυρηνα, cpu pacage temp, gpu hot spot, vrm temp)

και θα ειχα τον νου μου να δω τι συμβαινει την στιγμη που παρουσιαζεται το προβλημα. μονο ετσι θα το βρεις

Οι θερμοκρασία της CPU κατά την διάρκεια του προβλήματος πάει στους 87-88, ενώ της GPU δεν έχει ανέβει πάνω από 52. Τιμές λογικές πιστεύω. 

Πάντως γενικά την στιγμή του προβλήματος, όλα κολλάνε και το ping του παιχνιδιού πάει στον Θεό, αν παίζει κανένα ρόλο αυτό. 

Άσε και εγώ πιστεύω ότι κάτι software είναι πάρα hardware (και το ελπίζω βεβαια)

Τις άλλες πληροφορίες που ζητάς θα πρέπει να τις δω και θα σου απαντήσω 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

επισης ποια windows εχεις? 10? 11? 

Εχεις κανει ολα τα update?

1 λεπτό πριν, το μέλος Topdim2 έγραψε:

 

Πάντως γενικά την στιγμή του προβλήματος, όλα κολλάνε και το ping του παιχνιδιού πάει στον Θεό, αν παίζει κανένα ρόλο αυτό. 

 

Δοκιμασε να παιξεις καποιο αλλο παιχνιδι που δεν ειναι online. Γιατι αν εχεις θεμα στην συνδεση σου θα μπορουσε να φταιει αυτο

με wifi εισαι?

Link to comment
Share on other sites

On 1/12/2023 at 8:25 ΠΜ, το μέλος BloodMage έγραψε:

επισης ποια windows εχεις? 10? 11? 

Εχεις κανει ολα τα update?

Δοκιμασε να παιξεις καποιο αλλο παιχνιδι που δεν ειναι online. Γιατι αν εχεις θεμα στην συνδεση σου θα μπορουσε να φταιει αυτο

με wifi εισαι?

Windows 11 Pro.

Όλες οι ενημερώσεις σε λειτουργικό και drivers, έχουν γίνει.

Με την σύνδεση μου δεν έχω κανένα θέμα. Με καλώδιο δικτύου είμαι 360 Up/down οπτική ίνα με HCN, απλά το ανέφερα γιατί όταν προκύπτει το προβλημα, ανεβαίνει και το ping 

19 ώρες πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Bottleneck παντου. Μπορεις παντως να κανεις επιδιορθωση χωρις να χρειαστει να περασεις τα πραγματα παλι. Αν δεις οτι συνεχιζει τοτε μπουμπουνατο.

Bottleneck έτσι στα ξαφνικά, το αποκλείω, αφού όπως ανέφερα, έπαιζα μια χαρά. 

Με το μπουμπούνατο τι εννοείς? 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, το μέλος Topdim2 έγραψε:

Windows 11 Pro.

Όλες οι ενημερώσεις σε λειτουργικό και drivers, έχουν γίνει.

Με την σύνδεση μου δεν έχω κανένα θέμα. Με καλώδιο δικτύου είμαι 360 Up/down οπτική ίνα με HCN, απλά το ανέφερα γιατί όταν προκύπτει το προβλημα, ανεβαίνει και το ping 

Bottleneck έτσι στα ξαφνικά, το αποκλείω, αφού όπως ανέφερα, έπαιζα μια χαρά. 

Με το μπουμπούνατο τι εννοείς? 

Bottleneck έχεις μόνιμα έτσι και αλλιώς με την 4090 στα 1440p.

Εννοώ κάνε κανονικό φορμάτ και όχι επιδιόρθωση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε.

 

Έπειτα από τις παρακάτω κινήσεις 

 

1) Καθαρισμό του κουτιού, με πεπιεσμένο αέρα, πράγμα που είχα να το κάνω πάνω από χρόνο και βγήκε αρκετή σκόνη 

 

2) Καινούργιοι τελευταίοι drivers της nVidia

 

3) Ένα update των Windows 

 

4) Μία νέα σεζόν στο Fortnite (update)

 

5) Έβγαλα τον έναν NVMe WD SN850 1TB, που δεν είχε καθόλου θέμα, για να πάει σε άλλον υπολογιστή και να μπει ένας 990 Pro 4TB

 

Και χτυπά ξύλο, όλα προς το παρόν σούπερ. 

 

Άβυσσος η ψυχή των υπολογιστών 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.