Jump to content



Κάνετε το PC σας εντελώς Αθόρυβο.


K.K

Recommended Posts

Φίλε NOS αν και δεν υπάρχει λόγος να αντιδικίσουμε αν διαβάσεις στην αρχή της παρουσιάσης μιλάω για ένα σύστημα κοντά στο 0db. Πραγματικά ούτε και εγώ πίστευα ότι θα γινόταν τόσο αθόρυβο. Για να ακούσεις db πρέπει να στήσεις αυτί και το μόνο που ακούς σε απόλυτη ησυχία είναι η αντλία. Υπάρχει όμως πιο αθόρυβη αντλία από του reserator; Σε normal καταστάσεις τα ανεμιστήρια δεν τα χρησιμοποιώ διότι δεν χρειάζονται. Μόνο σε παιχνίδι για τη ροή του κουτιού τα δουλεύω. Συνεπώς από τους ήχους του παιχνιδιού ή της μουσικής πάλι δεν ακούω θόρυβο από το pc. Tέλος εάν έχεις υπόψιν σου κάποιο σύστημα coustom πιο αθόρυβο από αυτό δεν έχεις παρά να το παρουσιάσεις και να το συγκρίνουμε........Θα σε συμβούλευα όμως ότι μάλλον θα χάσεις το χρόνο σου...............:D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 104
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από nickthegreek [Σήμερα, στις 19:03]

Παρτε το κουτί της zalman με τα 950ευρώ. Τότε δεν θα ακούς τίποτα:)

Φίλε Nick μιλάμε για coustom pc. To αναφέρω και στην αρχή.... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από K.K [Σήμερα, στις 17:24]

Φίλε Nick μιλάμε για coustom pc. To αναφέρω και στην αρχή.... :)

Για πλάκα το είπα...:D Ποιος δίνει 950 ευρώ για κουτί? Και να τα χεις δεν αξίζει. Τελικά η καλύτερη λύση έιναι σιλικονούχες ωτοασπίδες με 2 ευρώ και άσε τους αλλους να παιδεύονται:D :D (μην το πάρετε στα σοβαρά το τελευταίο)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια γιατι του ξηγιεστε ετσι του ανθρωπου?

το παιδι ειχε τα φραγκα και τα σκασε και εφτιαξε ενα πραγματικα αθορυβο πισι...

το οτι μπορουσε με πατεντες να μειωσει το κοστος (ιδιοκατσκευη hdd cooler?)

ή επιλεγοντας υλικα αλλων κατασκευαστων (πχ Eleven-Unseen blocks?)

ή ακομα και κουτι με 2-3 12αρια fans αντι των 7 80αριων

ΔΕΝ ΜΕΙΩΝΕΙ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ PROJECT

απλα θα μπορουσε να βγει αποοδοτικοτερο και φθηνοτερο

για καποιον που εχει τον χρονο να ασχοληθει και να το ψαξει ομως...

οχι για τον καθενα μας...

τεσπα.

@Κ.Κ πολυ ομορφο το συνολο:T:

και πολυ καλη η συνολικη προσπαθεια

και αποτι φανταζομαι εξισου καλα θα ειναι και τα αποτελεσματα απο πλευρας θορυβου

ελπιζω συντομα να σε δουμε, μολυσμενο απο το μικροβιο του modding πλεον,

να προχωρησεις και σε ποιο ψαγμενες και ειδικες λυσεις

Link to comment
Share on other sites

Συγχαριτηρια απο εμενα! Πολυ καλο! Μια ενσταση μονο...η αντλια του resserator μου φαινεται οτι θα ταχει δει ολα τωρα.....επισης αν θελεις να ριξεις λιγο ακομη τις τεμπς παρε ενα 12αρι και βαλτο στον πανω μερος του ρεσ. παρε και κατι για να το τυλιξεις του ρες για να μην περνει αερα απο οπου ναναι το φαν και θασαι τελειος. και παλι μπραβο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Κοπρίτης

ελπιζω συντομα να σε δουμε, μολυσμενο απο το μικροβιο του modding πλεον,

να προχωρησεις και σε ποιο ψαγμενες και ειδικες λυσεις

Και εμιλησε η Αυτου Εξοχοτης Μεγας Μαγιστρος Ταγματος Mοderati

:hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos [Σήμερα, στις 19:49]

Και εμιλησε η Αυτου Εξοχοτης Μεγας Μαγιστρος Ταγματος Mοderati

:hehe::hehe:

στας διαταγας σας:worship: .....

(απλα τα σχολια που προηγηθηκαν

μου φανηκαν πιο επικριτικα απο οσο θα επρεπε

χωρις κανενα προφανη λογο)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από K.K

Φίλε NOS αν και δεν υπάρχει λόγος να αντιδικίσουμε αν διαβάσεις στην αρχή της παρουσιάσης μιλάω για ένα σύστημα κοντά στο 0db. Πραγματικά ούτε και εγώ πίστευα ότι θα γινόταν τόσο αθόρυβο. Για να ακούσεις db πρέπει να στήσεις αυτί και το μόνο που ακούς σε απόλυτη ησυχία είναι η αντλία. Υπάρχει όμως πιο αθόρυβη αντλία από του reserator; Σε normal καταστάσεις τα ανεμιστήρια δεν τα χρησιμοποιώ διότι δεν χρειάζονται. Μόνο σε παιχνίδι για τη ροή του κουτιού τα δουλεύω. Συνεπώς από τους ήχους του παιχνιδιού ή της μουσικής πάλι δεν ακούω θόρυβο από το pc. Tέλος εάν έχεις υπόψιν σου κάποιο σύστημα coustom πιο αθόρυβο από αυτό δεν έχεις παρά να το παρουσιάσεις και να το συγκρίνουμε........Θα σε συμβούλευα όμως ότι μάλλον θα χάσεις το χρόνο σου...............:D

Μιλας για computer με επιδοσεις το οποιο θα συγκριθει σε ποιοτητα θορυβου??Γιατι το pc που εχω για DL ειναι πιο ησυχο απο το δικο σου αλλα δεν συγκρινεται σε επιδοσεις!

Ωστοσο σου ξαναλεω οτι πιο

ησυχο γινεται...να το φτιαξω δεν παιζει γιατι δεν εχω λεφτα για ξοδεμα αλλα μπορω να στο παρουσιασω.Θα ειναι αδιαμφισβητητα πιο ησυχο απο το δικο σου σε επιπεδα αθορυβου γιατι δεν θα εχει ανεμιστηρες ουτε αντλιες!!!!!(Δεν λεω να παρεις το Ζαλμαν με τα 950 ευρω-Ετοιμες λυσεις που μπορει να αγοαρασει ο καθενας και μαλιστα απο Ελλαδα)

Δεν διαφωνω μαζι σου σε κατι περαν του μεγεθους..δηλαδη οτι νομιζεις οτι εχεις πετυχει το απολυτο σε θεμα θορυβου...σε αυτο διαφωνω

Link to comment
Share on other sites

ωραίο το αποτέλεσμα αλλά πολλά τα λεφτά. Επιδόσεις πάντος και o/c γενικότερα και ησυχία δεν συμβαδίζουνε και εγώ προσωπικά προτιμώ το o/c. Διάβαζα το topic σου σήμερα καθώς έβαλα μπροστά το 2ο pc μου με τον προμηθέα με τα 3 120αρια fan στο turbo και το καινούριο zippy 700 τροφοδοτικό που είναι τέρας διαστάσεων και ακούγεται και σαν τέρας όπως είπε κάποιος στο extreme και λέω που είσαι να ακούσεις πως κάνει το δικό μου. καμια 50 και βάλε db τα έχω σίγουρα. Αλλά προσωπικά δεν με ενοχλεί ο θόρυβος και άλλωστε το 2o pc μου που δουλεύω συνέχεια είναι ήσυχο εώς αθόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Καλή δουλειά ΚΚ, και πρέπει να είναι αρκετά αθόρυβο. Αφου τα σκάς που τα σκας βάλε και κάτι καλό να σου ρυθμίζει τα ανεμιστήρια.

πχ: http://www.kustompcs.co.uk/acatalog/info_3732.html

Πρέπει πάντως να ομολογήσω οτι με το μπαζούκα δίπλα μου δεν θα ένιωθα και τόσο καλά, ας το πούμε θέμα αισθητικής.

Α! να μην το ξεχάσω, να και κάτι αθόρυβο (μισοτελειωμένο αλλά κάντε υπομονή και θα έχει καλή παρουσίαση):

post-2620-1416071933,0483_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από crmaris [Σήμερα, στις 20:16]

ωραίο το αποτέλεσμα αλλά πολλά τα λεφτά. Επιδόσεις πάντος και o/c γενικότερα και ησυχία δεν συμβαδίζουνε και εγώ προσωπικά προτιμώ το o/c. Διάβαζα το topic σου σήμερα καθώς έβαλα μπροστά το 2ο pc μου με τον προμηθέα με τα 3 120αρια fan στο turbo και το καινούριο zippy 700 τροφοδοτικό που είναι τέρας διαστάσεων και ακούγεται και σαν τέρας όπως είπε κάποιος στο extreme και λέω που είσαι να ακούσεις πως κάνει το δικό μου. καμια 50 και βάλε db τα έχω σίγουρα. Αλλά προσωπικά δεν με ενοχλεί ο θόρυβος και άλλωστε το 2o pc μου που δουλεύω συνέχεια είναι ήσυχο εώς αθόρυβο.

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Πραγματικά το o/c δεν με ενδιαφέρει και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι o/c και ησυχία δεν συμβαδίζουνε. Απλά πάντοτε γούσταρα ένα αθόρυβο μηχάνημα και σιγά σιγά κατάφερα να το πετύχω. Πάντως το επόμενο βήμα που ετοιμάζω είναι μια κατασκευή για ψύξω το νερό στο reserator. Eννοείται αθόρυβο, και γύρω στους 20 βαθμούς για να αποφείγω τον κύνδινο υγροποίησης των μπλοκ. :)

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμενο wc το εχω και γω απο τον δεκεμβριο και να ξεκαθαρισουμε κατι ειναι μονο για ησυχιαα για τιποτε αλλο,για overclocing δεν λεει

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def

το συγκεκριμενο wc το εχω και γω απο τον δεκεμβριο και να ξεκαθαρισουμε κατι ειναι μονο για ησυχιαα για τιποτε αλλο,για overclocing δεν λεει

λεει και για αυτο αρκει να του βαλεις 2Χ12 μμ ΦΑΝ Glacial Tech στα 19 db να το φυσανε που τους αγοραζεις απο εκει που πηρες και αυτο φανταζομαι. -10 πας απο τις θερμοκρασιες που εχεις τωρα...θορυβο δεν νομιζω να εχεις πιο πολυ καθοτι κατι θα εχεις που θα ειναι πανω απο 19 db στο pc σου.Αν οχι τοτε θα σε ενοχλουν

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio

λεει και για αυτο αρκει να του βαλεις 2Χ12 μμ ΦΑΝ Glacial Tech στα 19 db να το φυσανε που τους αγοραζεις απο εκει που πηρες και αυτο φανταζομαι. -10 πας απο τις θερμοκρασιες που εχεις τωρα...θορυβο δεν νομιζω να εχεις πιο πολυ καθοτι κατι θα εχεις που θα ειναι πανω απο 19 db στο pc σου.Αν οχι τοτε θα σε ενοχλουν

χωρις να θελω να αμφισβητησω αυτα που λες και φυσικα σεβομαι την γνωμη σου με τα 7 ανεμηστηρακια που εχει το κουτι μου και εναν επαγγελαματικο αμεμηστηρα διαστασεων για να δροσιζομαστε σπιτι η θερμοκρασια που κατεβασε πιο πολυ ηταν 25c

μιλαω παντα για ενα fx55 πανω και ενα κουβουκλιο που το εχω μεσα για το flifht-sim

που κατασκευασα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από K.K [Σήμερα, στις 20:25]

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Πραγματικά το o/c δεν με ενδιαφέρει και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι o/c και ησυχία δεν συμβαδίζουνε. Απλά πάντοτε γούσταρα ένα αθόρυβο μηχάνημα και σιγά σιγά κατάφερα να το πετύχω. Πάντως το επόμενο βήμα που ετοιμάζω είναι μια κατασκευή για ψύξω το νερό στο reserator. Eννοείται αθόρυβο, και γύρω στους 20 βαθμούς για να αποφείγω τον κύνδινο υγροποίησης των μπλοκ. :)

Keep up the good work. Και εγώ με το που θα τελειώσω με την εξεταστική λέω να ξεκινήσω να φτιάξω κανα direct die μόνος και ίσως γιατί όχι κανα cascade ,πιο πολύ για να μάθω κάτι παραπάνω σε αυτόν τον τομέα. Από την μια διαβάζω για την εξεταστική και από την άλλη για cascade και αέρια:D . Unseen κανα φροντιστήριο κάνεις:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def

χωρις να θελω να αμφισβητησω αυτα που λες και φυσικα σεβομαι την γνωμη σου με τα 7 ανεμηστηρακια που εχει το κουτι μου και εναν επαγγελαματικο αμεμηστηρα διαστασεων για να δροσιζομαστε σπιτι η θερμοκρασια που κατεβασε πιο πολυ ηταν 25c

μιλαω παντα για ενα fx55 πανω και ενα κουβουκλιο που το εχω μεσα για το flifht-sim

που κατασκευασα

οκ αν εχεις κανει τετοια "δουλεια" παω πασο.Εγω το ειπα για να καλυτερεψεις τις θερμοκρασιες διατηρωντας τα πολυ καλα επιπεδα θορυβου.:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio

οκ αν εχεις κανει τετοια "δουλεια" παω πασο.Εγω το ειπα για να καλυτερεψεις τις θερμοκρασιες διατηρωντας τα πολυ καλα επιπεδα θορυβου.:D

κανενα προβλημα οι γνωμες ειναι παντα σεβαστες:flower:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.