Jump to content



Specs Laptop για κατέβασμα προγράμματος


Recommended Posts

Καλησπέρα 

 

Θέλω να κατεβάσω ένα πρόγραμμα και μου ζητάει κάποια spec requirements που είναι στο αρχείο 

Επίσης εδώ είναι και τα specs του λάπτοπ μου 

Θέλω να μου πείτε εάν μπορεί να κατέβει στο λάπτοπ μου αυτό το πρόγραμμα 

Ευχαριστώ 

 

Screenshot_2023-12-06-14-12-19-787_com.android.chrome.jpg

IMG_20231206_141344.jpg

Link to comment
Share on other sites

not-sure-if-igplfo.jpg

 

Κάτσε να δούμε...

 

Θέλει Win10 x64, έχεις Ubuntu 18.04

Θέλει 16-32 GB RAM, έχεις 8 GB

Θέλει workstation GPU και πιθανότατα έχεις την ενσωματωμένη GPU του φορητού, μάλιστα με software renderer.

 

Μήπως ετοιμάζεσαι να ρωτήσεις για μία σούπερ προσφορά που βρήκες σε κάποιο μαγαζί που φαίνεται να καλύπτει τις προδιαγραφές σου; Θέλω να είμαι καλοπροαίρετος, αλλά είναι δύσκολο να μην είμαι καχύποπτος με τέτοιο πρώτο μήνυμα.

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Τα αναγραφόμενα αφορούν συνιστώμενες και όχι απαιτούμενες προδιαγραφές. Κατά πάσα πιθανότητα, μπορείς να κατεβάσεις και να εγκαταστήσεις το Solidworks 2020, να το τρέξεις έστω με τα 8GB ram που έχεις, και να περιεργαστείς κάποια απλά μοντέλα. Για κάτι πιο προχωρημένο, έστω σε εκπαιδευτικό και μόνον επίπεδο, χρειάζεσαι περισσότερη ram, αλλ' ούτως ή άλλως, τα 8GB είναι λίγα πλέον, ακόμη και για καθημερινή χρήση. Βάλε 16GB. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος acct έγραψε:

not-sure-if-igplfo.jpg

 

Κάτσε να δούμε...

 

Θέλει Win10 x64, έχεις Ubuntu 18.04

Θέλει 16-32 GB RAM, έχεις 8 GB

Θέλει workstation GPU και πιθανότατα έχεις την ενσωματωμένη GPU του φορητού, μάλιστα με software renderer.

 

Μήπως ετοιμάζεσαι να ρωτήσεις για μία σούπερ προσφορά που βρήκες σε κάποιο μαγαζί που φαίνεται να καλύπτει τις προδιαγραφές σου; Θέλω να είμαι καλοπροαίρετος, αλλά είναι δύσκολο να μην είμαι καχύποπτος με τέτοιο πρώτο μήνυμα.

Χαχαχ δεν γνωρίζω πολύ από specs ,οπότε καταλαβα ότι μπορεί να θέλει παραπάνω GB αλλά δεν ήμουν σίγουρος για το ένα θέλει κάτι άλλο όπως  για το GPU εάν μπορεί να αντέξει το πρόγραμμα 

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε... πρωτίστως θέλεις το σωστό λειτουργικό σύστημα (Windows 10). Δεν έχει νόημα να τρέχεις CAD με Wine ή μέσω VM σε linux. Ίσως θα μπορούσες να δεις κάποιο εναλλακτικό πρόγραμμα που τρέχει εγγενώς σε linux, αλλά αυτή είναι διαφορετική συζήτηση.

 

Ακόμη και με το σωστό λειτουργικό, ίσως να μπορείς να κάνεις αξιοπρεπώς κάποια renders με την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών, ίσως όχι. Σε αυτό μπορεί να σου απαντήσει κάποιος που ξέρει καλύτερα το workflow που έχεις στο μυαλό σου, αν μας περιγράψεις τι θέλεις να κάνεις.

 

Τουλάχιστον, όπως σου είπαν, η μνήμη αναβαθμίζεται σχετικά εύκολα και οικονομικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να φτιάξω ένα φτερό ροδας μπροστινής μηχανής και να το βάλω σε fluid simulation για να δω τι δυναμεις αεροδυναμικές ασκούνται .Όλα αυτά στο solidworks

Έγινε επεξεργασία από Arthur97
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.