Jump to content



δεν δινει σημα στο μονιτορ ο υπολογιστης


Recommended Posts

εχω 2 pc συνδεδεμενα (με hdmi εξοδους) σε 1 μονιτορ με 1 mouse και πληκτρολογιο μεσω switch το ενα απο αυτα ειναι με 550 τροφοδοτικο 2 σκληρους (1ssd+1sata) με μητρικη msi και επεξεργαστη  amd 5600G οπου και χρησιμοποιω την ενσωματωμενη καρτα γραφικων εδω και 1 χρονο περιπου ξαφνικα ξεκινησε απο το πουθενα στην αρχη σπανιως να χανει το σημα στην οθονη για 1-3 δευτερα και να επανερχετε το τελευταιο ομως 6μηνο το εκανε με συχνοτητα καθε απο 20 λεπτα εως και 2 ωρες δηλαδη εχανε το σημα για καποια δευτερολεπτα  μεχρι και την προηγουμενη εβδομαδα οπου εχασε το σημα και δεν ξαναεδωσε . αμεσως αλαξα καλωδιο hdmi τιποτα αλαξα 2 μονιτορ τιποτα αλαξα σκληρο και εκανα καθαρη εγκατασταση μηπως και εφτεγε κατι απο το λογισμικο τιποτα οποτε το εστειλα στην Msystem για επισκευη μου το επεστρεψαν σε 3 μερες λεγοντας μου το pc  λειτουργει κανονικα και χωρις κανενα προβλημα . ρωτησα αν το αφησαν να δουλεψει συνεχως 1-2 μερες και ειπαν ναι εκαναν και ενα απλο benchmark μου το εβαλαν συνημενο και το εστειλαν πισω. με το που το συνδεσα μετα απο 2 περιπου ωρες το προβλημα επανηρθε δρυμιτερο  μεχρι παλι σαφως χαθηκε τελειως μα τελειως το σημα απο τον υπολογιστη .Να υποθεσω οτι φταιει ειτε το cpu με την ενσωματωμενη gpu η το motherboard? η πιστευετε οτι φταιει κατι αλλο  ακουω αποψεις ........... παρεπιμπτοντως το αλλο pc δουλευε και δουλευει κανονικα στο μονιτορ οποτε δεν μπορει να ειναι το μονιτορ

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος TopCLR έγραψε:

Δοκιμή με απευθείας σύνδεση πάνω στην οθόνη χωρίς την παρεμβολή του switch έκανες;

Κατσε να δουμε πρωτα τι εννοει switch. Ετσι οπως το γραφει εγω καταλαβαινω usb hub για το ποντικι και το πληκτρολογιο και τα pc ειναι πανω στην οθονη σε δυο hdmi.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Κατσε να δουμε πρωτα τι εννοει switch. Ετσι οπως το γραφει εγω καταλαβαινω usb hub για το ποντικι και το πληκτρολογιο και τα pc ειναι πανω στην οθονη σε δυο hdmi.

ναι ξεχασα να αναφερω οτι πηρα το pc απο εκει που το χω με αλλα 2 πανω σε switch το πηγα μεσα στου παιδιου μου  το δωματιο και το κουμπωσα μονο του πανω σε αλλο τριτο μονιτορ πληκτρολογιο και ποντικι παλι τα ιδια να αναφερω οτι καποια στιγμη εβαλα και κουμπωσα και καρτα γραφικων για να υποθεσω αν φταιει η θυρα μονο  που ειναι ενσωματωμενη αλλα παλι τα ιδια οποτε ακουω αποψεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πας σε εναν τεχνικο να το δει?

Γιατι ετσι οπως μας τα γράφεις (χωρίς σημεία στίξης) δεν μπορούμε να καταλάβουμε και πολλά.

Μας τα λες λίγο μπερδεμένα 

Link to comment
Share on other sites

50 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Δεν το πας σε εναν τεχνικο να το δει?

Γιατι ετσι οπως μας τα γράφεις (χωρίς σημεία στίξης) δεν μπορούμε να καταλάβουμε και πολλά.

Μας τα λες λίγο μπερδεμένα 

Το πήγε στο msystems και του είπαν όλα κομπλέ. Εγώ συνεχίζω να μην καταλαβαίνω τι είναι το switch και τι το χρειάζεται. Αν θες να βάλεις δύο pc σε μια οθόνη βάζεις τα δύο hdmi στην οθόνη και παίζεις με το input.

Το switch τι είναι;

Σκέτο το pc χωρίς switch και usb hub με ποντίκι πληκτρολόγιο πάνω στην μητρική δουλεύει;

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Το πήγε στο msystems και του είπαν όλα κομπλέ. Εγώ συνεχίζω να μην καταλαβαίνω τι είναι το switch και τι το χρειάζεται. Αν θες να βάλεις δύο pc σε μια οθόνη βάζεις τα δύο hdmi στην οθόνη και παίζεις με το input.

Το switch τι είναι;

Σκέτο το pc χωρίς switch και usb hub με ποντίκι πληκτρολόγιο πάνω στην μητρική δουλεύει;

μηπως εννοει kvm switch?

Link to comment
Share on other sites

On 8/12/2023 at 10:07 ΠΜ, το μέλος fatalara έγραψε:

Το πήγε στο msystems και του είπαν όλα κομπλέ. Εγώ συνεχίζω να μην καταλαβαίνω τι είναι το switch και τι το χρειάζεται. Αν θες να βάλεις δύο pc σε μια οθόνη βάζεις τα δύο hdmi στην οθόνη και παίζεις με το input.

Το switch τι είναι;

Σκέτο το pc χωρίς switch και usb hub με ποντίκι πληκτρολόγιο πάνω στην μητρική δουλεύει;

switch kvm με εξοδους vga μονο που εγω απο το kvm χρησιμοποιω μονο την συνδεσμολογια για keyb+mouse καθοτι και τα 2 pc ειναι συνδεδεμενα με hdmi στο μονιτορ

On 8/12/2023 at 10:22 ΠΜ, το μέλος BloodMage έγραψε:

μηπως εννοει kvm switch?

αυτο ακριβωσ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.