Jump to content



Weird issue?


Recommended Posts

Καλημέρες. Να γράψω κι εγώ το θεματάκι μου, πιο πολύ μήπως πάρω καμιά έξτρα ιδέα για το τι παίζει.

Ξεκίνησε πριν 3 βδομάδες νομίζω. Ανοίγω μετά από πολύ καιρό το Days Gone (είχα παίξει κανα μισάωρο πριν μήνες), logo screen, press any key to continue, πατά κουμπί και κλείνει ο υπολογιστής τελείως. Τυχαίο λέω... Μπαίνω, ξανά τα ίδια. Αναβάθμιση drivers, μπαίνει κανονικά και λέω άντε καλά. Παίζω με ρυθμίσεις κλπ πατάω continue, κλείνει ο υπολογιστής...

Τρέχω memtest σχεδόν ώρα, τίποτα. Τρέχω cinebench, unigine κλπ, τίποτα. Τρέχω furmark, κάνω κλικ στον browser στην δίπλα οθόνη, κλείνει ο υπολογιστής...

 

Εν συντομία, έχω δοκιμάσει:

4 διαφορετικούς drivers, χωρίς αλλά και με DDU από safe mode κλπ.

Memtest με τα 2 dimm, αλλά και με τα 4 dimm.

Έβγαλα-έβαλα ξανά τα πάντα(cpu, gpu, ram, cmos battery, τροφοδοσίες από τα εξαρτήματα αλλά κι από το ίδιο το τροφοδοτικό), όταν έφτασαν τα 2 extra dimm.

Δοκιμές με όλα αυτά είτε με το XMP είτε με στοκ ρυθμίσεις (γιατί όταν κλείνει ο υπολογιστής, μετά δεν μπορεί να ανοίξει νορμάλ και κάνει μόνο του ένα bios reset)

Επίσης δοκιμές με PBO extreme, auto, off, curve -30, curve 0 κλπ

 

ΔΕΝ έχω δοκιμάσει ακόμη:

Format windows, έχω άπειρα προγράμματα για διάφορους τομείς και αν μπορώ να το αποφύγω, θα το κάνω. Αλλά θα δοκιμάσω σε έναν περίσσιο ssd που έχω μια φρέσκια εγκατάσταση.

Αλλαγή τροφοδοτικού, μήπως τραβάει κάποιο ζόρι.

 

Μέχρι να μου βγει αυτό το θέμα, αλλά ακόμη και τώρα, ό,τι άλλο παιχνίδι παίζω, παίζει κανονικότατα. Wow, WZ, Control, Hellblade, RE Village κα, σε 2Κ με γραφικά όσο πάει.

Η κάρτα σε games και furmark δεν ξεπερνάει τους 65-66 βαθμούς. Ο επεξεργαστής ανεβαίνει στα 4,45 και μένει εκεί και η θερμοκρασία παίζει στους 80κάτι. Έτσι όπως έχω το κουτί, δεν βοηθάει με τις θερμοκρασίες, αλλά θα αλλάξει γενικά το κουτί και η θέση του (καμιά πρόταση για κουτί, έχουμε;)

 

Αυτά τα "λίγα"... Αν έχετε κάποια γνώμη, να την ακούσω κι αυτήν. 

Link to comment
Share on other sites

θα ελεγα οτι ειναι οι μνημες, αλλα τις δοκιμασες

δεν θα μου εκανε νετυπωση αν εφταιγε η μητρικη. Αν εχεις προχειρο ενα psu δοκιμασε το μιας και ειναι αρκετα ευκολο

Γνωμη μου ειναι οτι το προβλημα ειναι h/w related

το event viewer φανταζομαι σου λεει power loss? 

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να τσεκάρεις event viewer μήπως "έπιασε" κάτι. Εφόσον λες ότι κλείνει χωρίς κάποιο BSOD θα λέει ότι "recovered from unexpected power loss" ή κάτι τέτοιο αλλά check it out αν δεν έχεις ήδη (και έχεις κάνει πολλά).

 

Κάπου λες "browser στην δίπλα οθόνη". Αν εννοείς ότι έχεις 2 μόνιτορ, απλά αποσύνδεσε το δεύτερο, ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να σου λάχει με αυτά τα απότομα πράγματα. Έχω κυριολεκτικά δει δεύτερο μόνιτορ να προκαλεί προβλήματα! Long shot, αλλά απλά μια σκέψη! Αν κατάλαβα λάθος, απλά αγνόησε τα όσα λέω :p 

 

Τα "συμπτώματα", δείχνουν τροφοδοτικό αλλά το παράδοξο είναι ότι περνάει τα τέστ και είναι random. Συνήθως αυτά τα τόσο random είναι motherboard related stuff, αλλά θέλει πολύ trial & error (και πρόχειρα hw για αλλαγές) για να το αντιληφθείς! 

 

Ελπίζω να είναι τόσο random που να σταματήσει και να μη μπλέκεις με αλλαγές, μερες που είναι! 

ΥΓ: Το format θα έλεγα κι εγώ να το αποφύγεις και αντί για αυτό, αν έχεις spare ssd να ρίξεις τα windows, αποσυνδέοντας προσωρινά τον παλιό, ώστε να παρακολουθήσεις συμπεριφορά. Αν ο τωρινός είναι πχ nvme, δοκίμασε σε κάποιον SATA (και τούμπαλιν). Α, και οι θερμοκρασίες σου μια χαρά είναι. Που να δεις το δικό μου CPU με την mobo που έμπλεξα 😜 

Link to comment
Share on other sites

57 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

το event viewer φανταζομαι σου λεει power loss? 

10 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Θα έλεγα να τσεκάρεις event viewer μήπως "έπιασε" κάτι. Εφόσον λες ότι κλείνει χωρίς κάποιο BSOD θα λέει ότι "recovered from unexpected power loss" ή κάτι τέτοιο αλλά check it out αν δεν έχεις ήδη (και έχεις κάνει πολλά).

Αυτό να πω πως δεν το κοίταξα, γιατί απλώς έκλεινε τελείως και το άφησα εκεί. Θα το δω με το που γυρίσω σπίτι. Τουλάχιστον ξέρω πως 99% μπορώ να το επαναλάβω το πρόβλημα.

 

12 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Κάπου λες "browser στην δίπλα οθόνη". Αν εννοείς ότι έχεις 2 μόνιτορ, απλά αποσύνδεσε το δεύτερο, ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να σου λάχει με αυτά τα απότομα πράγματα. Έχω κυριολεκτικά δει δεύτερο μόνιτορ να προκαλεί προβλήματα! Long shot, αλλά απλά μια σκέψη! Αν κατάλαβα λάθος, απλά αγνόησε τα όσα λέω :p 

Ναι ναι, είναι η δεύτερη που έχω. Δοκίμασα με κλειστό το μόνιτορ, αλλά σήμερα μου ήρθε να το δοκιμάσω και με τελείως αποσυνδεδεμένο, οπότε θα το έκανα ούτως ή άλλως.

 

14 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Τα "συμπτώματα", δείχνουν τροφοδοτικό αλλά το παράδοξο είναι ότι περνάει τα τέστ και είναι random. Συνήθως αυτά τα τόσο random είναι motherboard related stuff, αλλά θέλει πολύ trial & error (και πρόχειρα hw για αλλαγές) για να το αντιληφθείς! 

Μια από τις σκέψεις μου ήταν αυτή. Μετά πήγα και σε σκέψεις για την κάρτα. Αλλά γενικά βλέπω πως την ζορίζω και δεν παραπονιέται σε πρακτικά ό,τι άλλο της βάλω. 

 

17 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Ελπίζω να είναι τόσο random που να σταματήσει και να μη μπλέκεις με αλλαγές, μερες που είναι! 

ΥΓ: Το format θα έλεγα κι εγώ να το αποφύγεις και αντί για αυτό, αν έχεις spare ssd να ρίξεις τα windows, αποσυνδέοντας προσωρινά τον παλιό, ώστε να παρακολουθήσεις συμπεριφορά. Αν ο τωρινός είναι πχ nvme, δοκίμασε σε κάποιον SATA (και τούμπαλιν). Α, και οι θερμοκρασίες σου μια χαρά είναι. Που να δεις το δικό μου CPU με την mobo που έμπλεξα 😜 

Τα windows τώρα είναι σε έναν NVME. Σήμερα γενικά που το απόγευμα θα έχω παραπάνω χρόνο, θα έκανα μια εγκατάσταση σε SSD για να το αποκλείσω κι αυτό.

 

Γενικά θα μπορούσα να πω πως δεν θα παίξω το Days Gone, αλλά μόνο που υπάρχει σαν θέμα θα με τρώει. Πήρα και το Uncharted, αν το κάνει κι εκεί; Θα πάρω το Alan Wake 2, αν το κάνει κι εκεί;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, το μέλος Arkan έγραψε:

Γενικά θα μπορούσα να πω πως δεν θα παίξω το Days Gone, αλλά μόνο που υπάρχει σαν θέμα θα με τρώει. Πήρα και το Uncharted, αν το κάνει κι εκεί; Θα πάρω το Alan Wake 2, αν το κάνει κι εκεί;

Δεν του αρέσουν του PS5 και της Remedy τα games :bleh: 

 

Η κάρτα είναι εύκολο να "αποκλειστεί", αν έχεις onboard graphics, πάντως. Αν ήσουν Αθήνα και δεν είχες onboard, ευχαρίστως να δοκιμάζαμε μια παλιά RX460 που'χω και ξέρω ότι δουλεύει! Γενικά αν δεν βγάζεις άκρη και έχεις ανθρώπους για τέτοιου είδους βοήθεια, θα ήταν ό,τι πρέπει! 

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Δωστο σε εμενα 😊

Ξουτ εσύ :p

Just now, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Δεν του αρέσουν του PS5 και της Remedy τα games :bleh: 

 

Η κάρτα είναι εύκολο να "αποκλειστεί", αν έχεις onboard graphics, πάντως. Αν ήσουν Αθήνα και δεν είχες onboard, ευχαρίστως να δοκιμάζαμε μια παλιά RX460 που'χω και ξέρω ότι δουλεύει! Γενικά αν δεν βγάζεις άκρη και έχεις ανθρώπους για τέτοιου είδους βοήθεια, θα ήταν ό,τι πρέπει! 

 

 

Σκεφτόμουν να πάρω PS5 τώρα, λες να με ωθεί επίτηδες προς τα εκεί;

Onboard δεν παίζει. Αλλά έχω κι εγώ μια RX460 να κάθεται. Δεν την δοκίμασα γιατί σκέφτηκα πως δεν θα μπορέσει να ζορίσει το σύστημα όπως η 3080, θα την βάλω κι αυτήν στο κόλπο όμως, τι να κάνω...

 

Συνεχίζει πάντως να μου φαίνεται πολύ περίεργο πως ενώ έτρεχε το furmark, ένα απλό κλικ στον browser κλείνει τον υπολογιστή. Δεν το έχω ξαναπετύχει.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, το μέλος Arkan έγραψε:

ενώ έτρεχε το furmark, ένα απλό κλικ στον browser κλείνει τον υπολογιστή. Δεν το έχω ξαναπετύχει.

Εχεις δοκιμασει καποιο αλλο stress test περα απο furmark?

μου εχει τυχε σε προβλημα καρτας γραφικων να μην σκαει στο furmark και να σκαει πχ στο unigine heaven

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Εχεις δοκιμασει καποιο αλλο stress test περα απο furmark?

μου εχει τυχε σε προβλημα καρτας γραφικων να μην σκαει στο furmark και να σκαει πχ στο unigine heaven

Είχα τρέξει το heaven, αλλά για λίγο. 

Σήμερα θα το ξανατρέξω για αρκετή ώρα να δω. Συν ό,τι άλλο stress test βρω. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Θα έλεγα να τσεκάρεις event viewer μήπως "έπιασε" κάτι. Εφόσον λες ότι κλείνει χωρίς κάποιο BSOD θα λέει ότι "recovered from unexpected power loss" ή κάτι τέτοιο αλλά check it out αν δεν έχεις ήδη (και έχεις κάνει πολλά).

 

Μόλις το δοκίμασα ξανά το game, αφού έτρεξα 15-16 λεπτά furmark.

Στο event viewer βγάζει ένα Kernel-Power critical error και στο event απλώς αναφέρει The system has rebooted without cleanly shutting down first. This error could be caused if the system stopped responding, crashed, or lost power unexpectedly.

 

 

Edit:

Μόλις δοκίμασα με την 2η οθόνη αποσυνδεδεμένη τελείως και παίζει...................

Έγινε επεξεργασία από Arkan
Problem solved? Let's go for the other one now?
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Edit #2 δεν μπόρεσα να κάνω, οπότε πάμε σε νέο μήνυμα.

 

Για κάποιο λόγο τρέξαμε ένα cinebench R23 σε έναν υπολογιστή στην δουλειά, με έναν 5700Χ. ~14450 το αποτέλεσμα.
Τρέχω χθες ένα στον δικό μου να δω τι βγάζει, ~13000 το αποτέλεσμα. Κάτι πάει στραβά λέω.
Τρέχω ένα τώρα μετά την αφαίρεση της 2ης οθόνης, 14500 το αποτέλεσμα.

 

Ίσως τρελαθώ λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι παίζει με τον Driver και τις οθόνες, ίσως μέχρι και το Version των windows να στο δημιουργεί! Κουφό , πολύ κουφό, να είναι αυτό το long shot που λέγαμε! Αλλά δεν θα'ναι πρώτη φορά που το βλέπω! 

Btw δουλεύω κι εγώ με 2 οθόνες. Πρόσφατα είχα BSOD και με το bluescreenview ανακάλυψα ότι φταίει ένας steinberg yamaha driver  ο οποίος χρειάζεται για επικοινωνία του synth μου με το PC. Είχε κάτι update. Updated και όλα καλά. Δεν βγάζεις άκρη με τους διαόλους αυτούς.

Φαντάζομαι τσέκαρες, δεν υπάρχει minidump, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Καθόμουν και κοιτούσα τον υπολογιστή και λέω με δουλεύει... Έχω τώρα πάνω μόνο την Alienware και την HP κι όλα είναι οκ. Επανήλθε και το cinebench στο 14500. Άσχετο, αλλά είπα να το πω κι αυτό, επίσης περίεργο που με την Dell έπεφτε στο 13000.

Minidump δεν έχει, κάτι αρχαία άσχετα μόνο. Oh well.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.